0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Ох, мими големи сладури.
Аз нямам вяра, че до година и половина поне ще има някакви наченки за самостоятелно хранене. Позата е разперени ръце и отворена уста. Дори шишето с мляко НЕ ЖЕЛАЕ да държи. Може но не иска, зщото водата сама си я пие.   Пробвах да й сложа ръчички да си държи шишето -тц, пробвах да сложа шишето пред нея, за да си го вземе - тц, реееев, седи гледа го и реве, а може. С лъжицата си играе, идея си няма да гребне. Ще видим дали до ясла ще се научи или там ще й се наложи.
 Бонболини, нямам и не съм имала програмя. Някой по-стриктен ако има такаващл да пише. Не съм се водила конкретно от някъде, чета различни мнения и си избирам в движение това което най-ми допада на разбиранията. Към втория третия месец започнах да се интересувам, заболя ме главата, видя ми се много сложно и спрях да се интересувам. Когато реших, че ще започвам захранване започнах избирателно да се интересувам с коя група храна да започна, когато реших с коя, четях за да си избера захранващ зеленчук, ... и така едно по едно се интересувах .  Когато започнах захранване, не знаех предварително след колко време ще дойде ред на месото (примерно). Някъде из нета бях срещала, но беше много отдавна, ако я намеря ще копна линка.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Ето нещо примерно, но не е това, за което се сетих. Все пак има полезна информация, макар по диагонал да го погледнах. Не съм захранвала в този ред, а зеленчук - плод - каша, има и други варианти.
http://zacheto.blog.bg/lichni-dnevnici/2013/10/15/zahranvane-po-shemata-zelenchuk-kasha-plod-meso-riba.1192887
« Последна редакция: Февруари 19, 2015, 22:50:18 pm от avallon »
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Деси, много добре. Не бързай! Въведи първо повечко зеленчуци, че да има къде да слагаш месото!

И моите около годинката имаха мераци да ядат сами. Синът ми почна ясла на 1,5 г. и тогава можеше да яде сам.

*
Моят син около годинка, че и до 2 се бореше за лъжиците, на една рядко му ги давах, че на метър около столчето не можеше да се стъпи  :lol: Сега ми казва да го храня, той не можел сам( не е вярно, но колкото аз отказвам, толкова и той упорства и затова го храня пък ще видим до кога).
Петната от моркови ми излизаха без проблем без да съм ги третирала, такива от ябълка или спанак не излизаха по никакъв начин. Хранила съм, без лигавник, че се ядосваше и почваше да реве и да го дърпа, но не е имало прекалено много захабени дрехи. Точно тогава съм перяла с Пурлан или Сано, водата ни е доста твърда. Може да има значение и от самата пералня.

Авалон в тоя линк баш по 7 дена се захранва един зеленчук  :lol: Аз  също не мога да помогна със схема. В началото съм писала в един тефтер, но то голямо мазало и големи схеми е било докато ги наредя, после пък с неядящото човече съвсем, после съм се прехвърлила в компютъра(файла ми духна с преинсталацията).
*
Аз имам таблица, но е много голяма и не може да се прикачи. Пращам по мейл, който иска. Иначе тук съм описала кога какво съм дала, така че пак си минава за схема:
/http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=34267.40url
« Последна редакция: Февруари 20, 2015, 11:55:42 am от mimi26 »
*
М-и, таковаа нацелих, не см чела в детайли. Като обща схема. Иначе инфо в нета наистина много. Всеки чете, съпоставя и преценя как да процедира.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
Аз имам таблица, която си направих след първото дете. направих я, за да помогна на сестра ми при захранването на нейното дете, но таблицата ми е в къщи. Ще я сканирам утре и ще я кача.
<br />[link=http:
Аз имам екселски файл, но моята схема не е подробна (няма количества) - само на каква възраст каква храна за колко дни съм въвела.
Авалон, и моят Дани няма никакво желание да си държи сам шишето. Даже чесалките за венци като му ги подавам си отваря устата аз да го чешя.  :lol: Мързелчо.
Момичета качвам моите файлове.

Първият файл, първия шийт е коя храна кога съм въвела и колко дни съм я въвеждала. Всяка съм я давала различен брой дни не защото така съм целяла, а защото така ми се е получило  :lol: Там, където пише "почивка" не е нарочна почивка а пак по-скоро съм се забавила да дам нова храна. Колои D, F, E са с формули. Вторият шийт е по моята схема, която следвам, кое кога се въвежда. Има и храни, които отдавна е можело да въведа (като карфиолът) но още не съм давала.

Във втория файл (такъв имам за всеки месец, откакто се е родил, сега прилагам за текущия) си записвам за конкретния ден какво е ял. Преди пишех и колко грама храна е изял (теглех купичката преди и след ядене) и колко мляко е изпил и колко пъти е ял и пил на ден, но вече е голям и не си играя да записвам всичко. 
Момичета,след колко време от захранването се въвеждат кашите?Днес взех елда и киноа и се чудя кога да започна да му давам.И как точно се приготвят.Чела съм,че се прави брашно,но не може ли да ги сваря и после да ги пасирам?Задължително ли трябва да е брашно?И с кое да започна първо-ориз или елда?До кога пюрето се разрежда със кърма и от кога се слага зехтин.Днес купих и кокосово масло,но то май ще е по удачно за плодовите пюрета.Извинявайте за многото въпроси,но ще ви бъда благодарна ако можете да ми отговорите.
Детето е родено за прегръдки.
То идва само с вяра и живот.
И с този дар в ръцете ти разцъфва
една вселена – цяла от любов...
До крайните предели на душата ти,
до сетните надежди на сърцето,
ти вече ще съзираш небесата
единствено в очите на детето...
С целувки ще възпираш дъждовете,
и всяка болка ще лекуваш с ласка,
от вятър ще го пазиш, като цвете,
което се полива само с щастие,
и то ще бъде твоят сбъднат зов,
животът продължил във твоите стъпки.
Вълшебство се отглежда със любов.
Защото е родено за прегръдки.

*
И аз рових доста из мрежата, преди да започна захранването, но в крайна сметка си приложих моя схема :). Нормално, това е приучаване към хранене и плавен преход към твърда храна. Схемите са ориентировъчни. Нямах план, но също си записвам кога какво ядат и по колко. Така тръгна още от начало, преди захранването. И затова пиша на ръка, в специално направена таблица :). Някой ден може да обобщя статистиката :).
Истината е, че всяко дете си е различно и си проявява характера, капризите, предпочитанията, вкусовете. Сега ги храня с една и съща храна двамата, но се е случвало тя да не иска това, което предлагам, и да сменям. Не изяждат и еднакво количество всеки път. И няма как да е иначе. След време ще искат различни манджи. Хаха, не ми се мисли за този момент ;).

desism, елдата и оризът можеш да ги даваш и на пюре, заедно със зеленчуците. Ако ти се прави брашно, можеш да приготвяш и каша, но аз не съм правила така и не мога да ти дам съвет. С кашите може да се започне и от самото начало, ако са безглутенови. Леки са и лесно се приемат. Не помня кога започнах да слагам зехтин, но може би е било в осмия месец. Кокосово масло не съм ползвала. От десетия месец слагам краве масло.
*
Ако просто свариш елдата не знам дали може да се пасира, евентуално ще останат по-едри частици. Моят син се давеше ако не е гладко това, което давам почти до годината, естествено децата са различни и някой приемат парченца още от самото начало. Киноата не знам кога е подходяща за захранване, на мен ми е тежка и странна на вкус, някак ми горчи. Скоро четох, че можело да се накисне да изчезне горчилката, не съм пробвала.
Схемите са различни, защото и ние сме различни. Всеки си захранва според свои виждания и трапеза.
*
Елда, киноа, амарант и просо приготвено от мен започнах след деветия месец. Каши на тьопфер елда дадох по-рано, някъде от седмия месец, първата каша , с която захраних беше ориз, след това елда. В началото измивах елдата (целия пакет) хубаво и много леко я препичах . Сега накисвам от предния ден вечерта, измивам, пуска една слузеста вода. Първоначално  след като я сваря я слагах в блендера със зеленчуци и ставаше гладко пюре, сега така я давам. Амаранта, просото и киноата директно варя, също в началото минаваха през блендера. Амаранта е толкова ситен, че нямаше нужда, по инерция.
По-хубава е светлата елда,  няма онзи характерно тежък аромат и е по-натурална.
Беата, имам приятелка с близнаци, тези деца от бебета никога, никога не ядяха еднакво, малко им изпуснах дирите напоследък, та не знам как е (вече в пубертета). В един момент , когато бяха осъзнати тя си мислеше, че го правят нарочно, защото никак не харесваха да бъдат отъждествявани една с друга, винаги едната изчакваше другата и съобщаваше че иска нещо различно, не само за храната, но две момичета бяха все пак. Много бяха интересни, буквално с поглед за секуна се разбираха,  еднояйчни.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Аз знам, че на зеленчуковите се слага олио от рапица в началото. На плодовите не съм слагала мазнина. Сварен или суров пасиран плод. Толкова.
Брашно, ако дадеш, значи, че трбва да си въвела глутен. По въпроса за киноа, амарант и прочие не знам.

*
Брашно, ако дадеш, значи, че трбва да си въвела глутен.
Не всички. Има брашна без глутен - оризово, от елда, от просо, от рожков и др..
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Беата, имам приятелка с близнаци, тези деца от бебета никога, никога не ядяха еднакво, малко им изпуснах дирите напоследък, та не знам как е (вече в пубертета). В един момент , когато бяха осъзнати тя си мислеше, че го правят нарочно, защото никак не харесваха да бъдат отъждествявани една с друга, винаги едната изчакваше другата и съобщаваше че иска нещо различно, не само за храната, но две момичета бяха все пак. Много бяха интересни, буквално с поглед за секуна се разбираха,  еднояйчни.
Значи да се чувствам късметлийка засега :). Моите човечета са доста различни по характер и темперамент и това си личи и в храненето. Той яде всичко и май само веднъж е отказвал да хапне това, което съм приготвила. Тя оглежда храната, изучава я внимателно и чак тогава отваря уста, ако е доволна от видяното :). Все пак се хранят добре и това е достатъчно засега.
« Последна редакция: Февруари 20, 2015, 23:23:53 pm от beata »
*
Ха, че как няма да оглежда, мома ще става, нека   :D
Да се хранят децата, че иначе зор.
Казват че след годинката започват капризите - та съм в очакване вече. Не е задължително, ама нали. Вчера и онзи ден нещо не щеше супата, рекох си айде - почна се. Днес грахова правих, хапна, успокоих се. Следващия път ако пак така на тиквичките, значи ги неще на супа.
Май ще започвам по малко зеленчукова супа вечер, чудя се още.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
Авалон,до сега давала ли си нещо друго за вечеря,или?
*
Авалон,до сега давала ли си нещо друго за вечеря,или?
Само АМ. На закуска също,..... все още. Яде 4 пъти и реших по-до късно да оставя изцяло млечните хранения, за да има нужното количество мляко.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
Като говорите за млечни хранения аз имам разни колебания. Бебчо е на 5 плюс месеца и сме заменили обедното хранене със зеленчуково пюре.  Има още 3 дневни хранения - кърма, и 2 - 3 нощни. Според педиатъра е време да въвеждаме следобедна закуска каша, крем, плодово пюре,  но се чудя дали да не изчакам. Причината е, че не виждам смисъл да заменям с инстантната каша, която уж надувала,  нито пък с каша от бурканче,  която е предимно адаптирано мляко. Предложиха ми друг вариант - крем с царевично нишесте, но не е ли рано за нишестета. Единствено  се замислям за плодово пюре и дохранване с кърма. Нямам достатъчни аргументи за себе си, за да съм убедена, че е време да започна. Нямаме нужда и от трупане на килограми.  Въобще... съм в голяма чуденка как да подходя. ..