0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Промени в процедурата за осиновяване???
« -: Февруари 27, 2007, 14:08:46 pm »
Момичета,

Вчера ровейки се за допълнителна информация и литература относно осиновяването, попаднах на едно изказване, че се очаква процедурата за осиновяване на бъде променена до месец-два :!: :?:.
Днес обаче не мога да открия темата, но все си мисля, че може би го прочетох в бг-мама :dontknow: :roll:.

Моля, ако някой има повече информация нека сподели.
Предполагам, че сред нас ще има доста засегнати, ако е така - самите ние в момента сме в период на проучване :?.
Намерихме нашето синче.
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #1 -: Февруари 27, 2007, 14:59:58 pm »
преди около 2-3 седмици по Бтв имаше репортаж за осиновяванията, предимно говореха за осиновяването от чужденци.
Споменаха, че ще има промени в закона за осиновяване, но не уточниха за чужденци или за българи. Споменаха, че закона трябва да стане като законите в ЕС.
В репортажа казаха, че сега съветът за осиновявания(пак не разбрах за международни или за България) се събирал на 3 месеца или 1, а вече щяло да бъде на 10 дни.
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #2 -: Февруари 27, 2007, 15:36:17 pm »
Пети, предполагам, процедурата ще улеснява кандидат-осиновителите, а оттам ще е добре и за дечицата, които чакат.

И аз го гледах това по БНТ, говореха, че децата пораствали, докато чакат осиновяване.
Благодаря ти, Бени!







*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #3 -: Февруари 27, 2007, 16:26:36 pm »
Благодаря Ва Ва и Фреши :D.
Ще е много добре, ако по-бързо въведат подобни промени :D.
Единствено се малко притеснявам ние да не попаднем в групата "заварено положение" и да трябва да сме по старата система :?.
Намерихме нашето синче.
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #4 -: Февруари 27, 2007, 16:34:18 pm »
Пети, не вярвам да има големи промени по процедурата по вписване на кандидат осиновители - големите проблеми са с документите на децата, доколкото разбирам.

Така че, споко :D
Благодаря ти, Бени!







*

    balmi

Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #5 -: Февруари 27, 2007, 16:36:31 pm »
Аз пък бях чела някъде, че една от промените ще бъде ако биологичната майка не си вземе детето например до 3 месеца, то ще се дава за осиновяване. По този начин ще дадат шанс на всички дечица в неизяснено положение (т.е. при липса на съгласие от страна на биологичния родител за осиновяване) да бъдат осиновени по-бързо и лесно. Това е чудесно. По домовете има толкова прекрасни деца, които поради тази причина не могат да бъдат осиновени.
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #6 -: Февруари 28, 2007, 07:04:06 am »
Момичета, и аз разбрах за промени, но нищо конкретно.
По сега действащия закон - непотърсени деца в срок от 6 м., без отказ от биол.майка, трябва служебно да се вписват в регистъра за осиновяване, но това явно не им оттърва и не го правят. В противен случай, персоналът в домовете би намалял чувствително - всеки си пази хляба. Лошото е, че това е за сметка на децата и на самите нас.
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #7 -: Февруари 28, 2007, 09:11:34 am »
непотърсени деца в срок от 6 м., без отказ от биол.майка, трябва служебно да се вписват в регистъра за осиновяване

Мими, вчера четях Семейния кодекс и там текста всъщност е:

чл. 53г (3) "дете което не е потърсено шест месеца след изтичането на срока, за който е настанено, може да бъде вписано в регистъра с решение на районния съд "  :( и още в друг член 57 (2)
"Осиновяване без съгласие на родителя се допуска и когато той е оставил детето за отглеждане в специализирана институция и не го е потърсил в шестмесечен срок от деня, когато е трябвало да го вземе".

Как обаче се определя тази дата ми е интересно :balk_91:.

Иначе би било страхотно да скъсят срока от 6м. на 3м. така наистина ще се позволи и по-малки от 6 месечни деца да бъдат осиновявани :D.

Фреши,

нали знаеш, че ние обичаме да си се притесняваме - къде с повод, къде без  :mrgreen: :mrgreen:.
Намерихме нашето синче.
*

    Жужка

  • ****
  • 564
  • Фен на Пегъзи Музовски
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #8 -: Февруари 28, 2007, 13:45:33 pm »
Как обаче се определя тази дата ми е интересно :balk_91:.[/quote]

При временно настаняване се определя срок, в който родителя/те трябва да си вземат детето. По действащия норматив 6 мес. след изтичане на срока детето се включва в регистъра. Ако променят този срок от 6 на 3 месеца ще е добре и за домовете, и за децата и за нас.
Мога, стига да искам.
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #9 -: Април 04, 2007, 13:53:40 pm »
Въпросът ми няма общо с промените в процедурата, но се чудех къде да го задам  :oops: и за да не пускам нова тема, реших да пиша тук.

Снощи по новините на Нова телевизия обявиха, че в сутрешния блок ще дадат репортаж за семейство кандидат-осиновители, но които са им поискали подкуп от 8 000 евро.

Някой успя ли да гледа предаването? :( Аз чаках, чаках, но до 8.00ч не го излъчиха и трябваше да тръгвам за работа.

П.п. може ли някъде да се гледа това минало предаване?
Намерихме нашето синче.
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #10 -: Април 04, 2007, 14:13:00 pm »
И на мен ми направи впечатление - снощи го рекламираха няколко пъти, но сутринта в съдържанието на предаването го нямаше (имам предвид бягащите текстове в долната част на екрата, които обявяват, какво ще има в предаването). И аз гледах до 8 и 10 ч. и според мен го смениха с интервю с майката, която не може да си вземе детето от бащата (давали са я преди, имаше някакъв турски произход, но не помня точно за какво ставаше дума).
За сметка на това вчера в Стандарт имаше статия (с която не съм съгласна) за адвокатка - кандидат осиновител на 70 години и съпругът й на 50-тина, които кандидатствали за детенце от 2 до 5 години, а им предложили само едно дете на 16 години за две години.
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #11 -: Април 04, 2007, 16:09:33 pm »
всъщност ставаше въпрос за друг вид осиновяване, ако може да се нарече така.
жената е бългърка, биологичен родител на момиченце, среща друг мъж, с който живее и създава семейство. Този мъж, който е чужденец решава, че иска да осинови детенцето. Доколкото разбрах имат разрешение от биологичния баща, който не бил виждал детето си от около 4 години мисля. Намират лицензирана агенция, която се занимава с международни осиновявания и се оказва, че процедурата ще им струва 8 000 Евро, от които 1 200 превод и легализация и 4 000 само разходи на агенцията. До тук слушах малко по-внимателно, след това вече не толкова, но имаше представител на Министерство на правосъдието, който каза, че не могат да упражняват контрол върху агенциите, без значение, че те им издават лиценз и ако семейството се било съгласило да плати сумата, документите +бележки за направените разходи отивали в министерството и щяло да им направи впечатление, че сумата е голяма, на което адвоката на семейството каза, че има много такива случаи с такива суми и не са направили впечатление на никого.
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #12 -: Април 04, 2007, 16:54:46 pm »
Благодаря Ва_ва  :D.
Снощи така го обявиха по новинчте, че едва ли не се отнася за семейство в нашето положение, което за да осинови е, трябвало да си плати :x.


Въпреки всичко, явно и в случая, за който са давали нещата не са много законосъобразни, но въпросните агенции явно се възползват от дупки в закона :x.
Намерихме нашето синче.
*
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #13 -: Април 04, 2007, 19:10:09 pm »
Ами аз също го гледах,но доколкото разбрах не само в този,а и в много други случаи тези агенции искат подобна сума(8000 евро 8O ),докато всъщност ако се минело през съответния държавен централизиран орган далеч не се плащало толкова...Възмутена бях до мозъка на костите си,то все знаех,че в тази държава гледат откъдето и както могат да те усучат за повече пари,ама и от това ли бе....от безизходицата и отчаянието на хората...нямам думи! Представителката на Министерството на правосъдието не спря да повтаря,че да, те акредитирали тези агенции,но видите ли те нямали нищо общо,просто законът бил такъв,че позволявал агенциите после да си сложат каквато искат цена,стига да сложат някакъв таван на сумата.л 8O 8O 8O,за който да уведомят Министерството...На което водещата много ми допадна как отговори(така и завърши предаването) - с реплика от рода на - за да съществуат всички тези агенции и за да им е позволено и регламентирано да си вземат така  подобни суми,няма начин да не се взема процент/дял от тия суми.. (сещате се от кого).... 8O :? На което адвокатката на семейството каза с усмивка- не съм го казала аз(но много се зарадва - един вид водещата каза вместо нея точно това,което тя самата мислеше)
« Последна редакция: Април 04, 2007, 19:16:08 pm от Counterfeit »


Митко остана на 1г. 7м. и 21 дни :(
14.04.2009 - 5.12.2010
Почивай в мир, мое мило изстрадало детенце!Винаги ще те помним и обичаме!
*
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #14 -: Април 05, 2007, 21:15:53 pm »
Е случаят не е точно същия, но това точно са агенциите, за които бях писала в една тема, за продажба на деца...
В очакване ....
*
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #15 -: Април 22, 2007, 17:25:06 pm »
Фуси, имаш ли представа как стоят нещата с българите в чужбина? Законодателството същото ли е? Понеже ние с мъжа ми живеем в чужбина, но си мислим за осиновяване на дететце от БГ (евентуално след година, ако все още нищо не става). Процедурите същите ли са, или ги третират българите в чужбина по друг начин? Все пак сме български граждани и нямаме намерение (поне ние двамата) да кандидатстваме за тукашно гражданство. Чета, че социален работник идва и наблюдава - това как е възможно да стане, при условие, че не живееш в БГ? Как ще добият представа за вас като двойка и условията за живеене? Ако някое момиче е минало вече по този път, ще ми е интересно да сподели подробности! Предварително благодаря!
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #16 -: Април 23, 2007, 09:37:23 am »
Здравей, Дива Роза.
Ако искаш прочети тук
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=155828.0
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
*
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #17 -: Април 23, 2007, 11:13:05 am »
Ами, ако ме изчакаш половин ден :lol:, чесега нямам време, ще ти пиша подробности. Накратко , достатъчно е само един от съпрузите да е бг и няма проблам да осиновите като българи, по тукашната процедура. Единственото допълнително нещо, което ви трябва е социален доклад от мястото от където живеете

Поздрави
В очакване ....
*
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #18 -: Април 23, 2007, 20:05:35 pm »
Момичета, благодаря  ви! Аз, разбира се, ще проуча по-подробно. Интересно ми беше това с доклада как става - нали социалният работник лично идва и събира впечатления за доклада. Явно ще трябва да се обадя до агенция да разпитам. Фоксче, ще прочета темата в bg-mamma.
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #19 -: Април 24, 2007, 09:15:13 am »
Щом живеете в чужбина, социалното проучване се извършва на място от техните социални служби. Навсякъде е различно - бях чела за Германия, че проучването е поне 6 месеца, включва 6 срещи, албум със снимки на семейството и дома и клипче от техния живот, така че трябва да провериш как стоят нещата в страната, в която живеете. Успех  :D
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
*
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #20 -: Април 24, 2007, 19:23:12 pm »
Фоксче,благодаря ти! Много си миличка! Аз прочетох темата, която ми препоръча в bg-mamma и там наистина се описват неща, които ме интересуват! Ще проуча по-подробно нещата. Така или иначе, ако до две години не се получи нищо за наше бебе, ще задействаме нещата за осиновяване. Ще ми се да съм подготвена преди това, за да не губя време тогава тепърва в проучвания, та затова питам. Благодаря ти още веднъж! :D
*
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #21 -: Април 25, 2007, 10:32:31 am »
Розичке и още нещо  :lol:
Ако решите да предприемете тази крачка, макар че има време, внимавай с коя посредническа агенция ще се свържеш. Мен ако питаш, посредник ИЗОБЩО не ти трябва. Сами можете да си оправите документите
В очакване ....
*
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #22 -: Април 25, 2007, 17:40:55 pm »
Фусинка, багодаря ти и на теб! Тепърва ще проучвам нещата!
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #23 -: Май 12, 2007, 00:37:49 am »
Привет момичета.Преди година и половина се сдобихме с дете и минахме по този път.Ако мога с нещо да ви помогна пишете
*

    анонимен

Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #24 -: Май 18, 2007, 10:04:04 am »
аз сам сасипана от закони които не разбирам.
осиновиавам дете на по4ти 2 год. но не са отнети род. права на маиката.
и сега имам дело са осиновиаване и отнемане на родителски права.
две дела се отложиха и е насро4ено 3.
ниакои осиновиавал ли е по тоси на4ин
*
Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #25 -: Май 18, 2007, 10:22:06 am »
Ако не се отнети родителските права на майката, няма как детето да е вписано в регистъра за осиновяване... Сигурна ли сте, че нещата стоят точно така
В очакване ....
*

    анонимен

Re: Промени в процедурата за осиновяване???
« Отговор #26 -: Май 18, 2007, 13:55:58 pm »
е расбира се, аз састо биах изненадана но е така.
изпраста се призовка на маиката да се иави и ако не се иави се пуска обиава в дарж. весник.и след което минава осиновиаването.
аз 4етох за автомати4но отнемане на род. права и какво ли не а на практика излиза несто савсем разли4но.
затова и питах дали има и други осиновители трагнали по този сложен пат на осиновиаване
осте пове4е 4е докато осиновиа детето сте минат пове4е от едно дело.аз 4акам например 3-то