0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #100 -: Април 18, 2011, 15:49:00 pm »
ми, да- то за това в детските градини и яслите е такова положението
срамота е
само ние ли сме толкова 'прости" да се интерисуваме как да преодолеем всякакви такива неща
в момента не съм на себе си, защото онзи ден почина детенце на годинка, на който никой не е открил, че е с левкемия  :x :x :x от все ей такива изказвания се случват такива неща
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #101 -: Април 18, 2011, 19:59:37 pm »
ми, да- то за това в детските градини и яслите е такова положението
срамота е
само ние ли сме толкова 'прости" да се интерисуваме как да преодолеем всякакви такива неща
в момента не съм на себе си, защото онзи ден почина детенце на годинка, на който никой не е открил, че е с левкемия  :x :x :x от все ей такива изказвания се случват такива неща

Безкрайно съжалявам за случаи като с това детенце! Но не мисля, че и в страха си да не ни се случи подобно нещо, трябва да изпадаме в крайности, да подлагаме децата на непрекъснати изследвания на каквото се сетим за каквото прочетем в нета и да ги тъпчем безразборно с антибиотик. Трябва да има превенция, но всичко - с мярка, трезво. Иначе ще полудеем и ние, ще стресираме и децата си.
Казвам това, защото аз съм от лудите, дето треперят и виждат бактерии навсякъде около детето си и съм способна да го изследвам всеки ден. И сигурно ще намерим бактерии по нас. НО ако нямаме реално усещаши се проблеми, ако тези бактерии са "мирни", защо да пием антибиотик? Този въпрос е истинско питане, не е риторичен и не е заяждане.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #102 -: Април 19, 2011, 00:08:32 am »
mini, изумена и възмутена ще си, разбира се, но само защото си от "школата" на Доктора  :wink:
Масово се смята, че бактерии в носа няма защо да се лекуват, защото детето ще се презаразява пак и пак - дори да се изследвате и лекувате всички вкъщи, то ще донесе бактерии от градината (няма как да убедиш родителите на 20-ина заразени деца да ги лекуват, нали?). И ще се попадне в един порочен кръг бактерии-смяна на антибиотици.
За почти 4 години с дете тук не съм чула да вземат секрет от носа, дори при упорита хрема. И не съм изследвала моето дете, което сигурно ще ти се стори безотговорно, но тук просто практиката е друга, не се вглеждат толкова в децата, трябва да имаш сериозен проблем, за да ти пуснат кръвна картина и секрети. Така че това изказване от бг-мама изобщо не ме учудва.

Тик-так, да не би за Германия да говориш :D.
Защото, това което си написала се покрива 100% с нашия опит. Наскоро водих и двете си деца при педиатъра. С молба да им се вземе носен секрет. Точно със същия проблем. Нескончаемите сополи на дъщеря ми, респективно - на сина ми.
Е, точно такова беше и обяснението на лекарката. няма смисъл от посявка, няма да покаже точно, и да покаже наличие на бактерии, няма да бъде приложено АБ лечение, т. к. дацата няма температура.
Ако искаме да е точно изследването, се правело носна фарингиална посявка, кето обаче се извършва в специална лаборатория, в болница, чрез някакво изплакване.... доколкото разбрах. И нямало смисъл, според лекарката.

И наистина масово децата са със сополи в ДГ.


Е това е немската здравна система и немската родителска култура.


Д-р Бърди, как ще коментирате, изказването на колежката ви :).

Ще ме посъвтвате ли, все пак да търся начин да направим посявки и да прилагаме АБ лечение ако се налага. Защото ми писна вече от хремите на дъщеря ми, вече месеци наред, естествено заразяваща нон стоп и бебето.

Благодаря
« Последна редакция: Април 19, 2011, 00:12:04 am от albenanedelcheva »

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #103 -: Април 19, 2011, 00:13:37 am »
Преди да ми задавате провокативни въпросчета  :wink:  / "...Д-р Бърди, как ще коментирате, изказването на колежката ви ?" /, да попитам, как обяснява сополите Вашата немска Педиатърка? на какво се дължат? как смята да се бори с тях?  :?
« Последна редакция: Април 20, 2011, 22:07:41 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #104 -: Април 19, 2011, 00:37:50 am »
Преди да ми задавате провокативни въпросчета  :wink: , да попитам, как обяснява сополите Вашата немска Педиатърка? на какво се дължат? как смята да се бори с тях?  :?

 :D :wink: Обяснява ги като нещо съвсем нормално, за възрастта, заради това, че детето ходи на ДГ.... Все пак, преглежда гърло, уши, преслушва гърди, не установява нещо нередно и това е.
Обяснението й го написах по-горе. Нямало смисъл от посявка. А на мене наистина ми дойде до гуша от месеци наред гъстите зелени сополи на Дара и вечно хъркащото сополиво носле на бебето.

Миналата година по същия начин, след месеци наред хреми и кашлици на дъщеря ми /без Т/ измолих при домашния ни лекар да и вземат все пак носен секрет. Установиха се пневмококи. Предписа и домашния ни лекар АБ.

За което педиатъра коментира, че той на детето си не би дал. След като няма Т.

Тук много често лекарите оставят организма да се бори сам с бактериите. и той често се преборва.

П. П Въпроса ми изобщо не беше провокативен, извинявам се, ако така е прозвучал.
Както писах, дойде ми до гуша да търча нон стоп след Дара и да я карам да издухва дебелите си сополи и да капя солен разтвор на бебето. Вече месеци наред. С малки паузи на затишие

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #105 -: Април 19, 2011, 00:48:53 am »
Въпросът с посявките е сложен. Има две страни- официална и неофициална.

Официалната:
  * посявките не са нужни, достоверни, необходими.
   * нормално е дете да кашля и има сополи цяла зима. В това особено преуспяват редица Американци, за които е нормално да се кашля месец и чак след месец "запретват ръкави". И според тях, безкрайните ринити пак са си нормални.

Неофициално:
    *посявките са ценен инструмент, ако се вземат правилно - например колонизация с Псевдомонас рано може да даде "сигнал" за муковсицидоза.
     *ринитите от ДГ са опасни, упорити, и изискват много агресивно лечение. Те са голям клиничен и реален проблем.
     *проблемът е че, ВСИЧКИ деца в градината трябва да се лекуват. Ако само едно дете се лекува-нищо няма да излезе.
     *често ринитите в ДГ се дължат на колонизация с особено опасни щамове- Пневмококи, Мораксела, и без лечение, всички у дома се заразяват от детето. От което после лечението САМО на детето у дома е безнадеждна работа, без лечение на близките.
     * Хремата си е хрема- и иска лечение над 10 дена ако трае. Цветът на сополите е без значение.
« Последна редакция: Април 19, 2011, 00:55:08 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #106 -: Април 19, 2011, 14:21:01 pm »
Здравейте, доктор Бърди. Имам нужда от съвет.
Синът ми е на почти 2 годинки и от известно време ръчичките са му постоянно на коремчето, независимо дали играе, приспива се или гледа детски. Имам предвид , че се чеше постоянно, но не както когато те сърби и се " дере", а едно лекичко, нещо между галене и чесане в областа около пъпчето. Видимо няма обрив, преди месец бяхме на Дк и при прегледа не се установи да има някакъв проблем, но той продължава ли продължава.
С пампрес е, гледала съм дали лентичките с които се залепва да не го драскат, но не..
На какво може да се дължи това сопред вас?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #107 -: Април 19, 2011, 14:25:03 pm »
Гъбички?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #108 -: Април 19, 2011, 14:54:22 pm »
Ако са гъбички, не трябва ли да има видими следи по кожата..излющване, по тъмни или светли петънца... нещо?
Аз съм с близнаци, и бодитата се ползват и от 2 та. в този ред на мисли, сестра му нетрябва ли да има и тя?
« Последна редакция: Април 19, 2011, 15:24:28 pm от тити »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #109 -: Април 19, 2011, 16:19:07 pm »
Не са задължителни нещата, за които пишете.
Но трябва да погледна, за да мога да кажа повече... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #110 -: Април 19, 2011, 18:32:17 pm »
това са 2 сники на коремчето на моя юнак..дано успеете да видите нещо...че не са с най- доброто качество
пъпчицата която е в дясно е от 2 дни и не е причината за пипането му.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #111 -: Април 20, 2011, 12:11:26 pm »
да питам при установени хрипове -бронхит задължително ли се почва антибиотик?
защото по статии в интернет чета ,че бронхит не се лекува с антибиотик,поне не в началото.Моето момче(на 4 години е) кашля от понеделник следобед,вчера бяхме на лекар и каза бронхит,влажна кашлица,и веднага изписа антибиотик,и сироп за кашлицата.Още не съм  почнала Клацида,защото ми се струва че кашлицата понамаля.Други оплаквания освен кашлицата са запушен носа,който е на оздравяване вече,няма Температура,освен вчера малко 37,5,после нямаше,леко зачервено гърло и няколко лимфни възелчета по вратлето.Жизнен е ,активен.

иначе му предписа Клацид 125 мг в 5мл,а преди 5 месеца пак беше пил Клацид,но друг лекар му го беше предписвал-беше от 250мг/5 мл.Това го видях едва днес.
« Последна редакция: Април 20, 2011, 22:05:54 pm от Birdie »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #112 -: Април 20, 2011, 12:18:35 pm »
това са 2 сники на коремчето на моя юнак..дано успеете да видите нещо...че не са с най- доброто качество
пъпчицата която е в дясно е от 2 дни и не е причината за пипането му.
Намажете за два дена само, два пъти дневно с Певарил.
После оставете детето на спокойствие... .
Огледайте внимателно гънките между пръстите на ръцете и коремчето за следи, черни "линийки", разчесване.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #113 -: Април 20, 2011, 12:27:24 pm »
Ще го направя :) Благодаря :)
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #114 -: Април 20, 2011, 15:08:43 pm »
ми, да- то за това в детските градини и яслите е такова положението
срамота е
само ние ли сме толкова 'прости" да се интерисуваме как да преодолеем всякакви такива неща
в момента не съм на себе си, защото онзи ден почина детенце на годинка, на който никой не е открил, че е с левкемия  :x :x :
x от все ей такива изказвания се случват такива неща



Съжалявам за детенцето. За съжаление сега, за да станеш лекар и да те приемат да учиш медицина се взимат оценките само по химия и биология от училище. По другите предмети може да имаш и 2. Явяваш се на изпит по химия и биология и това е. Ставаш лекар - резултатите са налице! :(
« Последна редакция: Април 20, 2011, 15:52:53 pm от Tutto_bene »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #115 -: Април 20, 2011, 15:11:26 pm »
Не е толкова просто... и не е само до предметите.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #116 -: Април 20, 2011, 15:52:04 pm »
Не е толкова просто... и не е само до предметите.

Знам, че не е просто и не е само до предметите, но поне да се взима балът от дипломата. Иначе е странно човек, който не е учил и не е имал такава мотивация, да запише медицина.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #117 -: Април 20, 2011, 19:51:29 pm »
Въпросът с посявките е сложен. Има две страни- официална и неофициална.

Официалната:
  * посявките не са нужни, достоверни, необходими.
   * нормално е дете да кашля и има сополи цяла зима. В това особено преуспяват редица Американци, за които е нормално да се кашля месец и чак след месец "запретват ръкави". И според тях, безкрайните ринити пак са си нормални.

Неофициално:
    *посявките са ценен инструмент, ако се вземат правилно - например колонизация с Псевдомонас рано може да даде "сигнал" за муковсицидоза.
     *ринитите от ДГ са опасни, упорити, и изискват много агресивно лечение. Те са голям клиничен и реален проблем.
     *проблемът е че, ВСИЧКИ деца в градината трябва да се лекуват. Ако само едно дете се лекува-нищо няма да излезе.
     *често ринитите в ДГ се дължат на колонизация с особено опасни щамове- Пневмококи, Мораксела, и без лечение, всички у дома се заразяват от детето. От което после лечението САМО на детето у дома е безнадеждна работа, без лечение на близките.
     * Хремата си е хрема- и иска лечение над 10 дена ако трае. Цветът на сополите е без значение.

Браво! Това е истината, дъщеря ми пак е с хрема след като 2 дни беше на градина , но в случая не Ви тормозя за съвет. Нещата са ясни - не лечението на други деца. Сега пак ще си скубя косата. Не мога да разбера като 90% от майките в нашата градина са без работа, що си пускат сополивите деца....егати да не кажа друго  :oops:. Поздрави, докторе!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #118 -: Април 20, 2011, 20:08:05 pm »
Малко размишления пак по тази тема...

*хремите от ДГ са всъщност рецидивиращи носни инфекции. Тежки. И много трудни за лечение, поради това че една следва след друга. А следва, или защото  детето не се е възстановило от предишната, или защото АБ не е бил резултатен, или защото щамовете из ДГ са много резистентни, или защото има "трета" сливица.

*особената анатомия на децата в областта на лицето, прави дренажа на секретите от нослетата особено труден. Опитите това да се преодолее със "спринцовки", и "под налягане", води до тежки дисфункции на Евстахиевата тръба, хронични и тежки отити, и хронични максиларни и етмоидални синузити. Следователно - такъв подход е строго забранен.

*няма практически начин да овладеете един ринит, траещ повече от 4-5 дена, без 10 дневно АБ лечение. Или поне с АБ като първа стъпка. Защото има колонизация с микроби, гъст секрет, лош дренаж, и така инфекциите се разпространяват и към заден фаринкс, цяла задна стена на него, и/или трахея.  Това обаче има смисъл само ако детето не отиде пак на ДГ. Иначе, ако отиде, всичко се повтаря пак.

*проблемът може би лежи и в това, че болшинството от децата не могат да регулират една инфекция и да я ограничават. Много момчета по принцип и вероятно, имат някакъв дефицит на производство на ИгГ, свързан с Х-хромозомата ( факт,който е известен) до известна възраст (5г-6?). И затова са толкова страшно податливи на инфекции ( дихателни, най-вече). Ако сте забелязали, в биографиите на известни личности често пише -" много боледувал като дете". Ако погледнете полът- 60-70% са момчета. Това е от значение не само за детето като такова, но и за възможността му да предава инфекция, да е трудна за лечение, да хронифицира.

ДГ, в моделът им, в който съществуват в Европа ( с изключение на частни,Монтесори, и такива, които давам на снимката) са "паркинг за деца" и "убежище" за децата на средната класа, не имаща възможност да гледа децата си в добри условия И у дома. Или в добра частна градина, поради ниски доходи. Това е тъжната истина, която трябва да се каже. За никакъв "благоприятен ефект" от ДГ не може и да става реч при едно дете, боледуващо 6 зимни месеца от всичките 6.

Моделът ДГ, както съществуват и функционират в Бг, в болшинството си, е срамен соц феномен - и като култура на отглеждане на децата, и като място за отглеждането им, и като база. Всякакви "хранения" из ДГ, или престой на децата повече от 4-5 часа си е пансион-интернат, с всичките негативи от това. Всякакво системно хранене на деца в учебни заведения, а не у дома, и в домашна обстановка,  е факт, нанасящ трайни и дълго следващи психологически увреждания/последствия при децата. Отбележете- има разлика детето да си носи храна , от това, да слагат децата като в казарма да се хранят. Както и има разлика да се хранят всички в компания с родители и познати, и да се хранят като "войничета" по детските градини.

"Официалната" Педиатрия навсякъде има едно лице- това са нафукани и наивни книжни мишки, които НИКОГА не са работили реална и тежка амбулаторна Педиатрия, а съществуват в благоприятната, нежна и регулирана по влажност/температура "екосистема" на държавни/частни болници. Да, тяхната работа е отговорна, важна, но РАЗЛИЧНА. Това са два различни свята с реалната, амбулаторна работа. И не би имало нищо парадоксално в това, ако тези хора не се опитваха системно да налагат "правила" за работа в други области, които те не познават. А става точно това.
Затова и много хора игнорират всички тези ринити, хреми, отити, като нещо >>  "под достойнството им" да се занимават с. Имам пред вид, като официални препоръки за лечение и поведение. И така съществува "апокрифна" и работеща Педиатрия и "официална", фризирана като тенор, преди оперно изпълнение на сцена. Да обче истинската Педиатрия е амбулаторната. Болничната решава проблемите на амбулаторната, все пак. Затова в "умните" страни, Педиатрите от държавните и частни болници, или задължително слизат на часове в общ кабинет, или си имат частни кабинети, ако са в частни болници. За да се поддържа "форма"- нещо като "гамите" за пианиста- без техника нищо не се свири.

От друга страна, ако няма контрол из ДГ, всякаква борба с тези неща е обречена на неуспех. Неуспех и лично за Педиатъра. Затова и никой не се занимава с тези неща. А те са може би най-важните в първите години за децата, защото именно на тази част като тежка патология се падат най-много вредни и тежки лекарства, които се изписват. И защото от тези хреми почват неща като "трета" сливица, астматични и хронични бронхити, отити и синузити.

В Бг са му намерили "майстора" с капките на Улевинов, Коларгол и подобни други- изгореното няма как да има хрема. КАто почне пак да тече- пак ще изгорим. И така. После от тези деца 2/3 вероятно са с лошо обоняние за цял живот. Или с хронични алергични синузити, назо-фарингеалани проблеми, "чувствителни" гърла и гласове... и колко още други неща.
« Последна редакция: Април 21, 2011, 11:42:30 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #119 -: Април 20, 2011, 22:06:48 pm »
да питам при установени хрипове -бронхит задължително ли се почва антибиотик?
защото по статии в интернет чета ,че бронхит не се лекува с антибиотик,поне не в началото.Моето момче(на 4 години е) кашля от понеделник следобед,вчера бяхме на лекар и каза бронхит,влажна кашлица,и веднага изписа антибиотик,и сироп за кашлицата.Още не съм  почнала Клацида,защото ми се струва че кашлицата понамаля.Други оплаквания освен кашлицата са запушен носа,който е на оздравяване вече,няма Температура,освен вчера малко 37,5,после нямаше,леко зачервено гърло и няколко лимфни възелчета по вратлето.Жизнен е ,активен.

иначе му предписа Клацид 125 мг в 5мл,а преди 5 месеца пак беше пил Клацид,но друг лекар му го беше предписвал-беше от 250мг/5 мл.Това го видях едва днес.
Зависи. Оценката е сферична.
Разбира се се почва с лек отхрачващ препарат, ако изобщо е нужно да се дава нещо.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.