0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
метформин по време на стимулация
« -: Октомври 08, 2008, 12:08:13 pm »
Реших да задам въпроса и тук, тъй като този подфорум се посещава от повече момичета, които са правили стимулация/ии  :D
Та, въпросът ми е, имате ли наблюдения как се съвместява метформинът със стимулацията, т.е. какво влияние оказва върху броя на фоликулите?
Питам, защото преди време Ели7 имаше тема по въпроса как да избегнем първична хиперстимулация и се оказа, че един чужбински професор й беше предписал точно метформин по време на стимулацията, въпреки че тя принципно нямаше показания да прилага това лекарство. Опитът се оказа успешен, тя избегна хиперстимулацията и имаше по-малко на брой фоликули в сравнение с предните пъти.
Та, ако метформинът има такова действие, може ли да очакваме по-малък брой фоликули/респективно яйцеклетки в резултат на приема му по време на стимулацията?
Какво са вашите наблюдения, тези, които сте пили метформин при стимулирани цикли ин витро/икси?
Предварително благодаря за споделената информация  :D
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #1 -: Октомври 08, 2008, 12:27:57 pm »
Грейс,аз пиех Метфогама по време на стимулацията.Имах само 7 фоликула,но диагнозата ми е намален яйчников резерв.Не знам дали този препарат допълнително е оказал влияние върху броя на фоликулите.
Д-р Тодорова ми беше казала обаче,че приема на Метфогама помага до голяма степен за това яйцеклетките да са качествени,защото аз съм и с инсулинова резистентност,която от своя страна увреждала качеството на яйцеклетките.Дано не го обясних много объркано.
*
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #2 -: Октомври 08, 2008, 12:36:25 pm »
Аз пиех Сиофор при последното ИКСИ. Нямаше разлика в броя на фоликулите (сходни стимулации при трите опита). Спрях го ден преди пункцията.
Според д-р Тодорова спомага качеството на яйцеклетките и едновременното им нарастване.
Късмет, Грейс.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #3 -: Октомври 08, 2008, 12:38:38 pm »
Цеци, това вярно ли, че инсулиновата резистентност влияе негативно върху качеството на яйцеклетките  8O
Аз съм със съвсем прясна диагноза за резистентност и затова ще трябва да пия метформин. Лошо е обаче ако метформина редуцира числото на яйцеклетките, тъй като аз и без това не мога да докарам кой знае какъв брой /и при двата опита имах по 7-8 броя, които уж бяха качествени, според ембриолозите/.
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #4 -: Октомври 08, 2008, 12:41:00 pm »
Мерси, Уайт  :D
А като се спре ден преди пункцията, след нея пак се продължава, или?
Доколкото схванах от д-р Тодорова /то аз много не знаех какво да питам  :oops:, тази тема ми е нова/ се пие дори и в началото на бременността, макар и в по-малки дози.
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #5 -: Октомври 08, 2008, 13:21:35 pm »
Цеци, това вярно ли, че инсулиновата резистентност влияе негативно върху качеството на яйцеклетките  8O
Аз съм със съвсем прясна диагноза за резистентност и затова ще трябва да пия метформин. Лошо е обаче ако метформина редуцира числото на яйцеклетките, тъй като аз и без това не мога да докарам кой знае какъв брой /и при двата опита имах по 7-8 броя, които уж бяха качествени, според ембриолозите/.

Така ми обясни д-р Тодорова.Аз бях за първи път на преглед при нея след вече неуспешната процедура.
И на мен ми казаха,че ембрионите ни били с добро качество,макар и да не бяха перфектни.
Обаче аз нямам база за сравнение,както Уайт,за броя на фоликулите с и без Метфогама/Метформин.Първи опит ми беше.На мен ми беше казал анестезиологът да не пия Метфогамата само сутринта в деня на пункцията.След това си я пиех както обикновено.И аз знам,че се приема дори в началото на бременността.
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #6 -: Октомври 10, 2008, 12:42:40 pm »
Грейс, сега ще видиш как ще избиеш рибата с метформина :D Това си е диагноза и подходящо лечение, което за случаи като нашия е супер :D

От историята на Ели7 аз основно запомних, че има значение за качеството на яйцеклетките (иначе само привидно изглеждали добре), даже не помнех да е споменавала връзка с броя. Мисля, че някакво показание й бяха намерили, все пак. Другото интересно е, че проф.Кулам, която й го изписа, се занимава по принцип с имунологични репродуктивни проблеми, така че явно моментът с метформина е важен, щом му е обърнала внимание.

Успех, Миличка! :D
Благодаря ти, Бени!







*
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #7 -: Октомври 10, 2008, 13:19:08 pm »
Мерси, Фреши  :D
Всъщност на Ели7 метформинът й беше изписан не от проф.Кулам, а от проф. Хомбург, който по това време консултираше в МЦРЗ /сещаш се предполагам/.
Прочетох внимателно старата й тема - точно поради опасност от хиперстимулация е предписан.
Но, предполагам /и се надявам/ да влияе позитивно върху качеството най-вече.
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #8 -: Октомври 10, 2008, 18:44:35 pm »
Грейси, аз не съм го пила след пункцията. Но това на своя глава. :D


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #9 -: Октомври 13, 2008, 09:08:19 am »
Уайт, и аз видях, че на листовката пише, че не се препоръчва по време на бременност и кърмене, та затова се зачудих  :oops:
Метформинът заради резистентност ли ти беше предписан?
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #10 -: Октомври 13, 2008, 13:03:16 pm »
Метформинът заради резистентност ли ти беше предписан?
Да. Инсулинът ми след обременяване е 50. Иначе нямам никакви признаци за това (кг, поликистоза и др.).


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #11 -: Октомври 13, 2008, 13:52:42 pm »
И аз така  :?, с точно същата стойност след обременяване. И аз нямам поликистоза, нито наднормено тегло. Общо взето, резултатът ме изненада.
Сега пиеш ли пак метформин или го спря изобщо? А по време на бремеността ендокринологът не настояваше ли да взимаш метформин?
Извинявай за многото въпроси, но като се отзова така любезно, ще те поразпитам докрай  :lol:
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #12 -: Октомври 14, 2008, 13:27:38 pm »
Сега пиеш ли пак метформин или го спря изобщо? А по време на бремеността ендокринологът не настояваше ли да взимаш метформин?
Извинявай за многото въпроси, но като се отзова така любезно, ще те поразпитам докрай  :lol:

Нищо не пия. Даже и фолиевата забравям. :oops:
Правих второ обременяване около 24 г.с. и резултатите бяха същите. Обаче пропуснах да отида на консултация с д-р Тодорова и съответно не пих нищо. Чувствах се много добре и сметнах, че няма да пия излишни химии. Пък и Метформин май се пие само в първи триместър.
Питай, нали затова сме тук. :D


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #13 -: Октомври 14, 2008, 22:37:45 pm »
Метформин ми изписа и на мен д-р Тодорова. Имам поликистоза леко изразена. Слабо реагирам на стимулации. Д-р стаменов, обаче ми каза да го спра - започваме следващия опит ин витро в началото на ноември. Какви са му съображенията не питах и сега ме обзамат едни размисли "за" и "против"...
*
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #14 -: Октомври 15, 2008, 20:40:51 pm »
Аз съм от 3 години на метформин. През това време имам две стимулации с клостилбегит и метформин, първата със сиофор, втората с глюкофаж. До сега не съм чувала да има отношение с броя на фоликулите, виж за качеството съм чувала мнения. При последната стимулация с клостил и глюкофаж, износих бремеността, но тогава направих хиперстимулация с доза 2х1. Винаги съм била на тази доза и не съм  имала никакъв проблем. Единственото по-различно от предишните стимулации, независимо дали са с метформин или не, е че сега имаше и вливане на имуновенин и интралипид. Мнението на Мазнейкова и Конова е, че може би нещо се е повлияло от вливането. През цялата бременост пих глюкофаж в много малка доза.
*
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #15 -: Ноември 16, 2008, 18:40:43 pm »
И на мен Д-р Тодорова ми изписа Метформин с надеждата да се подобри качеството на яйцеклетките.Кой от вас е пил Метформин и по време на стимулация?Колко време трябва да се пие ,за да има ефект при следващия опит?А за какво пие Сиофор?
*
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #16 -: Ноември 17, 2008, 14:00:34 pm »
Сега виждам темата и се включвам доколкото мога да съм полезна. Грейси, много точно си спомняш за моя случай.  Не се притеснявай, че броя на яйцеклетките ти ще намалее.Ти нямаш поликистоза. Метформина действа при всеки различно, широкоспектърен е за всякакви проблеми свързани с инсулинова резистентност. Човешкият организъм е странна работа... За мен почти бяха сигурни,че по време на бременността ще имам диабет, но нямаше такова нещо. Бебето се роди 3,400, а аз мога да кажа че накрая сладко ядях сериозни количества :wink: Сега се сещам , че при консултацията с професора се спомена, че подобрява качеството на яйцеклетките. Дано това да е ключа от твоята палатка!!! Стискам ти силно палци! Успих!
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #17 -: Декември 03, 2008, 12:15:28 pm »
След консултация с д-р Катя Тодорова ми беше изписан метформин. Започнах го. По същото време започнах приема и на Калимин. При следващия преглед имах 5 фоликула, което за мен си е много. На следващия месец, преди започване на стим за третия ни опит док каза да спра Метформина. След стимулацията имах само една яйцеклетка. Сега си мисля, че спирането на Метформина ми изигра лоша шега. Планирам изследване на инсулиновата резистентност и евентуално да го почна пак.
Re: метформин по време на стимулация
« Отговор #18 -: Декември 04, 2008, 17:31:48 pm »
Siofor и Metformin са два лекарствени продукта с една и съща активна съставка - metformin.http://www.pluspharmacie.blogspot.com/