0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #200 -: Март 03, 2012, 15:08:54 pm »
В наше село това са бухти  :D. Мекиците са друго нещо.
     
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #201 -: Март 03, 2012, 15:58:52 pm »
Бухтите са от течна смес и се сипват в тигана с лъжица. Ако разточваме тесто, са мекици. Това в другото село. :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #202 -: Март 03, 2012, 17:33:31 pm »
бухтите се правят от рядко тесто, да... и се сипва с лъжицата в много олио и става на топка - бухва, затова са бухти.

мЕкицата е друга бира :)

ама и едните и другите влизат :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #203 -: Март 03, 2012, 17:47:06 pm »
Не мен пък ми препоръчаха едно тесто за пици, мекици и т.н., от което се получават страхотни на вкус мекичета. Не знам колко са диетични, но си облизваме пръстите. Купувам го от Фанкът /както нарича синът ми Кауфланд:)/и се намира във витрините със замразени теста и кори за баници.


*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #204 -: Март 03, 2012, 19:22:42 pm »
Та в тона на разговора и в наше село точените мекички са бухти,
дърпаните с ръка са мекици, а тези с лъжицата баба ги правеше-
ама им казваше за мое учудване палачинки!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #205 -: Март 03, 2012, 20:37:22 pm »
а тези с лъжицата баба ги правеше-
ама им казваше за мое учудване палачинки!


Моята ги наричаше кайганки.
И редовно ги правеше само за брат ми, мъжкото чадо.
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #206 -: Март 03, 2012, 20:56:19 pm »
1 чаша кисело мляко
1-2 яйца
1 кафена лъжичка сода бикарбонат
2.5-3.5 чаши брашно
щипка сол

Омесва се много меко тесто - затова брашното се дозира малко на око.
Колко меко? Толкова, че след като се омеси и престои десетина-петнайсет минути, да е трудно да се разточи върху кухненския плот с малко брашно до дебелина 1 см.
Нарязва се на правоъгълни мекички с размер 8-10 см на 5-6 см.
Мекиците се пържат в гореща мазнина с обръщане.

Предимствата пред класическите мекици са, че не се чака тестото с маята да втаса и поемат по-малко мазнина при пърженето. Стават жълти и крехки.

А те бухват ли?
Баба, лека й пръст правеше подобни мекички, които бяха от твърдо тесто и не бухваха много.
[/url][/url]
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #207 -: Март 03, 2012, 22:18:41 pm »
Бухват, надигат глава при пърженето.
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #208 -: Март 03, 2012, 22:47:05 pm »
Тези, с лъжицата, при нас са тиганички  :D
     
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #209 -: Март 03, 2012, 23:07:50 pm »
С тия бухти накрая да не бухнем и ние... :lol:


*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #210 -: Март 03, 2012, 23:24:27 pm »
С тия бухти накрая да не бухнем и ние... :lol:

Бух  :jump12:
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #211 -: Март 04, 2012, 00:25:22 am »
1 чаша кисело мляко
1-2 яйца
1 кафена лъжичка сода бикарбонат
2.5-3.5 чаши брашно
щипка сол

Омесва се много меко тесто - затова брашното се дозира малко на око.
Колко меко? Толкова, че след като се омеси и престои десетина-петнайсет минути, да е трудно да се разточи върху кухненския плот с малко брашно до дебелина 1 см.
Нарязва се на правоъгълни мекички с размер 8-10 см на 5-6 см.
Мекиците се пържат в гореща мазнина с обръщане.

Предимствата пред класическите мекици са, че не се чака тестото с маята да втаса и поемат по-малко мазнина при пърженето. Стават жълти и крехки.

А те бухват ли?
Баба, лека й пръст правеше подобни мекички, които бяха от твърдо тесто и не бухваха много.

Бухват чудесно, миналата седмица правих. И стават доволно количество като да се наяде цялото семейство.
Аз пробвах и един трик, който прочетох в бг-мамма - слага се щипка сол в олиото за пържене. Като се извадят по повърхността им има кристалчета сол и стават много апетитни, дори без да ги гарнираш с друго.
Доста бях скептична, защото бухти /рядките, дето се слагат с лъжица/ не обичам, че стават много мазни. За мен мекици са класическите, тесто с мая, втасвало цяла нощ, дърпано на дланта.
Но бях приятно изненадана от резултата.
Рецептата е удобна, защото всичко приключва за около половин час.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #212 -: Март 04, 2012, 08:43:18 am »
И редовно ги правеше само за брат ми, мъжкото чадо.
Баба ти да не е някъде от Самоковско? Свекърва ми е от този района и там е така с мъжкото чадо.


  
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #213 -: Април 25, 2012, 21:48:35 pm »
благодаря на всички за ценните съвети и особено на elle22 за идеята с микровълновата!

колко интернет изрових да чета, а то, както винаги, истината била в нашия форум :)

Както винаги съм изумена - истината е в Зачатие и никъде другаде! И то ми трябваше Гугъл за да го установя.

Конкретно за квасенето: сега сме бутнали /майка ми и аз/ киселото мляко в микровълновата. Обаче обмислям да си взема машинка ... бих рискувала 50 лева.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #214 -: Април 25, 2012, 22:51:00 pm »
не съм писала за последните си опити.

вече 3 пъти купувам мляко от друг доставчик. по-добро е от предишното, прави жълт каймак при варене.
с него успях 3 пъти да заквася и се получи най-добре от всичко, постигано досега. и трите пъти по различна технология на запазване на топлината.

и в трите случая, обаче, спазвах правилото, което досега не бях  прилагала - топлото мляко се налива в бурканите, в които ще се кваси и там, на място, се мери температурата. меря с термометър за вино да стане 35-37 градуса - това според ноу-хауто на дядото, от който купувам млякото.

първия път увих в найлонова торбичка буркана, по съвет от тук, после увих в един вълнен пуловер и сложих върху парното, което беше доста слабо вече (пак по съвет от тук). получи се.

втория път, пак в найлонова торбичка, но без вълнен пуловер, пак върху парното. получи се.

третия път вече нямаше парно. увих в найлона, после в пуловера - на 4-тия час нищо не беше станало. тоест - тая топлина не е достатъчна. тогава приложих технологията от първите ми опити. включих фурната да загрее до 35 градуса за няколко минути, турнах бурканите вътре, изключих фурната и ги оставих за през нощта. отново се получи.

изводите ми са 2:

1. с доброто домашно мляко стана винаги
2. много е важно как се запазва топлината. увиваниците във вълнени изделия са рисковани. бих заложила отново на фурната или дори на евтин уред за кисело мляко като средство за поддържане на нужната топлина.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #215 -: Април 25, 2012, 23:07:42 pm »
Пуловера е бил недостатъчен. Пробвай с едно одеало + олекотена. Аз така завивам.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #216 -: Април 26, 2012, 03:42:26 am »
Ирина, пуловера е бил тънък
баба на село завива в едно мое старо зимно яке, никога не е имала пропуск
рецептата на баба за катък:
сваряваш млякото, на топлината за подквасване на кисело му трошиш сирене колкото кибритена кутийка, пак слагаш лъжица две кисело мляко и капваш няколко капки мая за сирене, завива се да стои на топло- на принципа на киселото мляко
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #217 -: Април 26, 2012, 08:13:36 am »
помислих си го аз туй, ама ми се видя прекалено за 2 малки бурканчета от по 400 гр. цяло одеало - викам си, те ще се загубят вътре, не мога да ги намеря после...  :D
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #218 -: Април 26, 2012, 16:14:15 pm »
Решихме да се "цивилизоваме" и замених голямата стъклена купа, в която всеки бъркаше, с няколко пластмасови купички с капак. И пак по същата "технология" в микровълновата, обаче - ядец. Вероятно причината е в това, че пластмасата не запазва температурата, или?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #219 -: Април 26, 2012, 17:06:35 pm »
Решихме да се "цивилизоваме" и замених голямата стъклена купа, в която всеки бъркаше, с няколко пластмасови купички с капак. И пак по същата "технология" в микровълновата, обаче - ядец. Вероятно причината е в това, че пластмасата не запазва температурата, или?

elle22, според мен е много възможно да е така. в малките купички е малко количеството и изстива много по-бързо, отколкото в голямата купа. отделно пластмасата и т.н.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!