0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #760 -: Октомври 24, 2012, 14:47:56 pm »
стефиз, това е един хубав въпрос, но когато четох и питах за запека, това ми казаха, идеята е, че хляба и овесените ядки, например, обсорбират водатат (соковете) в стомашно -чревният тракт и правят фекалиите по-твърди и съответно - трудни за изкарване. не казвам, че това е така, това ми бе казано и това съм прочела. сега да търся линкове нямам време, ще се наложи да ми повярвате
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #761 -: Октомври 24, 2012, 15:31:50 pm »
тц, не вярвам аз, защото изяждам по половин хляб на ден, минимум и никога през живота си не съм имала запек. виж овесени ядки и всякакви подобни производни не ям, не ги обичам :lol:
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #762 -: Октомври 24, 2012, 15:38:09 pm »
Джиджи, и банана и ябълката запичат.

Така е уж, ама все пак си е плод. Забелязала съм, че ако не му дам плод, същият ден не ходи до 00 :) Може и да си въобразявам, ама....


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #763 -: Октомври 24, 2012, 18:00:23 pm »
Ники, ходите ли на ясла? Какви са ви симптомите? Моето дете вече 3-та седмица има бистра  хрема, само това, но много време вече. Не ходим на ясла.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #764 -: Октомври 24, 2012, 19:56:06 pm »
тц, не вярвам аз, защото изяждам по половин хляб на ден, минимум и никога през живота си не съм имала запек. виж овесени ядки и всякакви подобни производни не ям, не ги обичам :lol:
Запича, запича, но не такива като теб и мен. И аз съм така като теб, но тези препоръки са за хора, на които храните оказват влияние. Аз запек през живота си съм имала единствено като бременна. Сега каквото и да ям, запеченя няма да стана. Ама това не значи, че банана не запича (други хора), пък аз и 10 банана да изям пак няма да има ефект. 


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #765 -: Октомври 24, 2012, 21:13:46 pm »
а и освен това говорим за бял хляб.

аз пък обратно мога да изям колкото ми кажат "разхлабващи" неща, без особен ефект
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #766 -: Октомври 24, 2012, 21:44:30 pm »
Сега е сезона на гроздето, крушите и тиквата. Ще ви свършат прекрасна работа по разхлабването вместо Дуфалаци, свещички и т.н. Но не сок, а плодове. Едно пюре от печена тиква с прясно мляко си е супер и за малки и големи.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #767 -: Октомври 24, 2012, 21:47:12 pm »
Miriam, и аз чакам да го израсте уж, ама 3 години и половина... :( Все ме е страх да не направя проблем за цял живот с това чакане. Плод преди ядене звучи добре като вариант, но се притеснявам, че с плода ще си останем каквото е злоядо.
Елена, не се бях замисляла за фибрите и пасирането, ще трябва да проуча. Не че имам друг вариант като не мога да я накарам да дъвче. Направо ме съсипа с този запек, когато Ади пиела най-много. Надеждата ми беше във водата  :?.
Все се заканвам и аз да спра да ги мисля храните, ама пусти страх да не стане по-лошо... Давала съм й ябълка, че обича и като знам после как мъката става двойна  :(. Направо не знам вече и аз какво да правя, хем не ми се дават лекарства, хем вече ми е писнало с подбирането на храни, май чудо ми трябва някакво :). Ще ми се да отида на читав лекар, но като знам, че редовно предписват биогая и лактулоза, отлагам това безсмислено упражнение все още.
mimi26, ако ти кажа, че съм давала грозде, круши и вода едновременно и резултатът е нулев...
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #768 -: Октомври 24, 2012, 22:09:40 pm »
vanyush не става от веднъж. Моят син яде плодове само след обяд. Ако изяде 1 круша постижението е днес още, но ако яде тиква чак сутринта. За пасирането - аз от скоро не пасирам, но той като ядеше не пасирано и виждах какво е ял.От няколко дни иска парченца да си ги боцка с вилицата или да ги хваща и съответно в памперса не е каквото преди  :) значи си растат и като се чувстват готови сами си променят желанията. Може би всяко дете е индивидуално и тук не знам. Моят син пие вода, но 100-200мл.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #769 -: Октомври 24, 2012, 22:20:47 pm »
Дребното и то започна да похапва непасирано, но само суха храна (хляб, риба), която аз съвсем пък не искам да давам (а и със скоростта, с която яде, трябва по цял ден само това да прави, та да поеме достатъчно :)). Ако, обаче, й дам непасирана супа или манджичка някаква, вдига страшен бунт :(. Дано скоро и тя да го "израсте", че ми писна от тези пасатори. Не можем да се нахраним, ако не сме си вкъщи...
От храните, които могат да се "проследят" (червено цвекло, спанак и пр.) съм забелязала, че чак след около два дни излизат. Много лошо. По цяла круша яде вече цяла седмица, но акото си е пак топчета и то твърди :(
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #770 -: Октомври 24, 2012, 22:29:27 pm »
И при нас имаше такъв момент, цяла седмица да давам разхлабващи и да няма промяна. Аз му давам да се занимава иначе слагам с друга вилица/лъжица в устата му, това ми е начина да го задържа в стола иначе идва за лъжичка и заминава, а аз трябва да чакам да се сети, че ядем и деня преминава от хранене в хранене. Супа като давам отделям течното в една лъжица, картоф, морков в друга.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #771 -: Октомври 25, 2012, 00:05:43 am »
единственото, което още се сещам - натурално кисело мляко, сушена слива. даже по едно време й я слагах в чашата с вода, но тя пък тогава нещо не пиеше много. а прясно мляко давате ли? то също било запичало.

как така на три години още пасирате? сигурно ужасно ти е писнало?
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #772 -: Октомври 25, 2012, 08:53:44 am »
Ники, ходите ли на ясла? Какви са ви симптомите? Моето дете вече 3-та седмица има бистра  хрема, само това, но много време вече. Не ходим на ясла.
Смарайди, имаше хрема 10 дни, което досега при нея не е било. И понеже вадя секретите с Baby vac и обърнах внимание, че са различни от друг път. Иначе всичко започна с леко зачервено гърло, Т до 38.5 и сополки. След втория ден останах само сополите. Реших да пусна секрет, като досега не съм го правила. И хоп, честита Мораксела. Сега съм подела кампания да се изследват всички около София.
На ясла ходи 2 дни в началото на месеца, хремата се появи 15 дни след това. Чакам резултата на едно детенце от кръга на момата, което по-често ходи на ясла в същата група. Той ходи за 3 дни разболя се, след това София се разболя :wink:

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #773 -: Октомври 25, 2012, 09:50:11 am »
Елена, още нямаме две  :). Това за трите години беше по повод казаното от Miriam, че тогава се оправили със запека. То не че за година не ми е писнало пасирането, ама пази боже пък чак до три...  :?
Прясно мляко яде само в манджите. Не съм я пробвала да пие, понеже подозирам какъв ще е резултатът. Нали и то е течност... Странно ми звучи мляко да запича, ама знаеш ли.
М-и, то ако беше седмица или месец дори, щях да пея. Проблемът е, че при нас е постоянно така :(. Просто не знам какво трайно решение може да се намери, за да престана да я тъпча с разхлабващи храни непрекъснато. Зо това ми се щеше да опитам с повече вода, но не намирам начин.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #774 -: Октомври 25, 2012, 11:37:58 am »
Цитат
От храните, които могат да се "проследят" (червено цвекло, спанак и пр.) съм забелязала, че чак след около два дни излизат.
vanyush, ние бяхме по същия начин. Аз "засичах" с царевица. Като хапне в парка царевица и после "излиза" чак след няколко дни (повече от 2). Аз направо се шашках. Ние взехме решение да караме на Дуфалак докато се регулира и така и стана. В момента, в който стомахчето се регулира, започна много да се разхлабва от Дуфалака. Намалихме дозата, започнахме през ден, през два и сега май съвсем ще спрем вече.
С пасирането имахме същия проблем, но при нас той се получи заради късното избиване на зъбките (на 1г и 5 мес. изби първото зъбче). После бързо наваксахме, но докато се научи да дъвче, докато израстат докрай си мина още 1 година. В яслата си ни знаеха, че държи храната в бузите. :) Откакто стана на 3 г. обаче плавно един по един проблемите започнаха да отшумяват (не, че съм пасирала до 3г. де). Дори вчера успях да "проследя" едно кремче, което му правих и имаше доста наситен розов цвят (за мое съжаление нямах друг). И го изкара така да се каже с разлика само 1 денонощие, което си е абсолютен напредък. :) Искам просто да ти дам надежда, че нещата се оправят, защото аз много пъти съм я губила тази надежда. Дано при вас е и по-скоро! Ти май пишеше, че се кърмите. Аз много често съм се обвинявала, че запекът му е от това, че не съм го кърмила (по мед. причини), но явно не е гаранция и това.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #775 -: Октомври 25, 2012, 12:05:16 pm »
Изобщо не се обвинявай. Моето дете не е кърмено, нито приемало кърма, нито ден /по независещи от мене причини/, но никога не е имало запек . нито в бебешката възраст, нито по-късно. Хранила съм го разнообразно, спазвайки основните правила относно подходящи-неподходящи за съответната възраст храни. От личен опит ще кажа, че е важн дететцето някак да бъде приучено от мънично да похапва плодове между основните хранения. /знам, че някои родители все пак не успяват в това въпреки, че полагат усилия/. При нас се получи и мисля, че и до сега /5 г./ е основен фактор за здрав и "редовен" стомах. Предлагахме му от малък ежедневно различни плодове според сезона и той постепенно си изгради свои предпочитания, на които не изменя и до сега /ябълка, круша, пъпеш/. От другите плодове хапва по малко и е на периоди - таи година например не яде кайсии, но миналата погълна огромни количества. Така се случи и с гроздето за съжаление. Не го иска тази есен. Ние обаче не спираме да предлагаме от всичко
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #776 -: Октомври 25, 2012, 14:33:44 pm »
Miriam, благодаря ти! Три години, три години, ама поне надежда да има да не е за цял живот в крайна сметка. Ще помисля още за Дуфалака, но наистина никак не ми се ще да започвам лекарствата. А и не мога нещо да преценя колко е сериозно това при нас. Аз принципно имам тенденция да преувеличавам  :oops:
Елена, извинявай, че ще тръгна да давам съвети без да са искани, но се присетих нещо покрай това, че Ади напъвала пък нищо не излизало. Дано да не стигате до там де, но при нас много помогна слагането на гърне щом започнат напъните. Считах гърнето за безсмислено упражнение на толкова ранна възраст, но накрая от отчаяние опитах и това и съм доста доволна. Започна да изаква по-големи количества наведнъж и по едно време дори се бяха нормализирали на твърдост. Уви, не се оказа трайно това подобрение, но го има все пак.
А, за кърменето. Аз пък се обвинавам, че не можах да я науча да пие от шише, а сега и с водата така :(. Явно като е решил човек, все ще намери за какво да се обвини  :lol:
« Последна редакция: Октомври 25, 2012, 14:40:11 pm от vanyush »
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #777 -: Октомври 25, 2012, 16:49:47 pm »
ванюш, предложения и споделяния приемам всякакви, при нас положението беше не психогенно - да я е страх да се напъва или да не напъва достатъчно, или да се отказва, тя физически не можеше да го изкара, защото беше голямо и твърдо. това, което помагаше е мазането с някакво олио. вероятно гърнето е помогнало, заради позата - свити колена и тн, (аз като раждах ме сложиха на едно дето доста приличаше на гърне за големи), но тя милата е толкова ошашкана и я боли, че освен да ми е в ръцете по това време не иска да е на друго място. сега по повод гърнето съм се замислила, защото тя посяда по разни места, "прибира" храна (грозденца) тук таме, та може би се готви и за гърне.

аз също съм съгласна с теб, че е добре тялото само да се оправи, така че, мисля, дори и да пропуска някой дни не е голяма драма, още повече, те са кърмени и не приемат кой знае колко твърди храни (поне моята е така). а, че само се чудим за какво да се виним, това е ясно.

пп докато пиша ади изпраща целувки, така че чувствайте се целунати от нея :)
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #778 -: Октомври 25, 2012, 19:14:12 pm »
защото тя посяда по разни места, "прибира" храна (грозденца) тук таме, та може би се готви и за гърне.


Това каква връзка има с гърнето?
Моят син ака прав, напъва веднъж и готово :))
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #779 -: Октомври 25, 2012, 22:01:29 pm »
м-и, не съм сигурна, не съм рисърчвала въпроса за гърнето все още, но много ми прилича на начина, по който животните например си намират "закътано" място или отделно място, фактът, че не складира всякаква храна и на всякакви места, а на точно определено място и неща като грозде, или малките кубчета. много е вероятно да си фантазирам и сега да не скочите да ми искате източници, просто на това ми заприлича, аз съм склонна да вярвам на майчината интуиция, не само на мойта, а на човекът, който най-много е с бебето. но не мисля да я слагам на гърне все още.

а и още нещо, това съвпадна с разказ за едно дете горе-долу на нейната възраст, което си сваляло памперса и ходело и акало по кьошетата, та майката трябвало да ходи и да събира.