0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #280 -: Ноември 30, 2009, 09:33:19 am »
стреса като цяло може да окаже влияние върху функцията на щит. жлеза /и Хашимото -като автоимунно заболяване/ ,но при  изследването на ТСХ   няма значение / не е както при пролактина/


Re: Л-Тироксин
« Отговор #281 -: Ноември 30, 2009, 11:27:46 am »
Здравейте,момичета!
Преди два месеца във връзка с предстоящо ИКСИ и по повод на два неуспешни опита,които имам посетих ендокринолог и ми бяха назначени изследване на пролактин и TSH.Резултатите от изследването бяха:
Prolactin-236,4mlU/L при реф.граници Ж/59,3-619/
TSH-1,78mlU/ml
Заключението на докторката беше,че не се установяват нарушения от страна на щитовидната жлеза.
ИКСИ-то приключи този месец и беше отново неуспешно.Понеже гледам,че на повечето момичета тук заедно с TSH им изследват и Т4,ТАТ и МАТ започвам да си мисля,че при мене не беше направено задълбочено изследване.Тези последните хормони задължително ли се изследват или само ако има проблем с щитовидната жлеза?Ще съм ви много благодарна ако ми отговорите!
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #282 -: Ноември 30, 2009, 12:32:17 pm »
Мерилин,изследват се ако имаш проблем с ТСХ,пък при теб си е наред.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #283 -: Ноември 30, 2009, 12:48:38 pm »
А ехография направена ли е на щит.жлеза-може ТСХ да е в  норма ,но  да има изменения в жлезата ?


Re: Л-Тироксин
« Отговор #284 -: Ноември 30, 2009, 12:54:43 pm »
Нямам ехография,само изследване на TSH.Тая ехография в лаборатория ли се прави или от ендокринолог?
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #285 -: Ноември 30, 2009, 12:58:48 pm »
При ендокринолог.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
Re: Л-Тироксин
« Отговор #286 -: Декември 08, 2009, 21:57:50 pm »
Момичета, правила съм няколко пъти изследвания на щитовидната жлеза.
FT4 15.03   (11.00 - 22.6)
TSH 5.75    (0.35 - 5.00)
TAT 14.8   до 34
МАТ 42.1   до 12
Без да пия нищо след 40 дни
FT4 14.82
TSH 6.41
Започнах да пия Еутирокс един ден 25, един ден 50. След 45 дни
TSH 3.690
ТАТ 28.37 до 115
МАТ - (TPO) 67.53 до 34

Като ме погледна на ехограф, ендкринологът каза плътно-еластична консистенция. Вдигна ми дозата на 50. На другия дне 75 и Селен. Искам да ви питам при тези резултати задължително ли е Хашимото. Може ли да е само временно отклонение във фукцията на жлезата? Нещо нямам доверие на този доктор.

Re: Л-Тироксин
« Отговор #287 -: Декември 09, 2009, 09:43:06 am »
Индикатор за хашимотото ти е завишеното МАТ (ТРО). Не е индикатора само стойността на ТСХ. и ФТ4 май ти е високо, ямаш референтни ст-ти отбелязани. Ако нямаш доверие на този лекар потърси друг на когото ще имаш, важно е.
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #288 -: Декември 11, 2009, 09:58:25 am »
Може ли да е само временно отклонение във фукцията на жлезата?
Според мен терапията е правилна и намаляването на TSH го доказва. Попитай дали е добре да приемаш и селен.
Определено не се касае за временен проблем на жлезата. Въпреки, че стресът например, наистина й оказва отрицателно влияние. Мисля, че при хипофункция терапията е за цял живот. Не се стряскай, хубавото е, че проблема е открит. Ще си пиеш лекарствата, ще посещаваш ендокринолог, ще правиш периодично контрола на TSH, на антителата и ехография.
Но все пак, ако чувстваш, че този лекар не е твоя, смени го! Желая ти успех!  :wink:

Ето нещо от интернет за Хашимото-
Симптомите са като при понижена функция на щитовидната жлеза - лесна уморяемост, световъртежи, шум в ушите, отслабена памет, сутрешна подпухналост, затруднено преглъщане, стягане в шията, изпотявания, сърцебиене, наддаване на тегло, болки по ставите и мускулите и др.
Болестта започва постепенно, като в началото няма никакви оплаквания. Когато се унищожат повече от 50 процента от клетките на жлезата, започват да се изявяват посочените по-горе симптоми.
Re: Л-Тироксин
« Отговор #289 -: Декември 11, 2009, 10:17:18 am »
Благодаря, момичета. Малко ми дойде изневиделица цялата работа и се стреснах. И понеже видях да други момичета от форума резултатите, че ТАТ и МАТ са поне десетократно увеличени и си помислих дали при мен не е грешка, защото ТАТ е в норма, а МАТ малко над нормата. Все пак ще потърся друг лекар. Благодаря ви!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #290 -: Декември 18, 2009, 13:27:46 pm »
И аз до преди 1 година не подозирах, че имам проблем с щитовидната жлеза и хоп изведнъж при изследванията се оказа, че ТСХ 2,25,ТАТ 1400, МАТ 900.
Започнах прием на Л-Тироксин 50, после 75, после пак 50, после 25 и след няколко месеца ТСХ падна до 0,0139. Междувременно пиех и Селен и Преднизолон 5 мг. и антителата в момента са ТАТ 142, МАТ 85.Преднизолона го пих само първия месец и половина.
В момента ендокриноложката ми каза да спра Л-Тироксина и след 40 дни пак на изследване и ако ТСХ се е качило над нормата ще ми назначи пак.
При прегледа на ехографа има съвсем малко изменение в жлезата, което по принцип не налагало прием на лекарства, но нали уж щях да забременявам, та затова първоначално ми назначиха терапия да сваля ТСХ под 2, макар, че тогава то си ми беше в нормите-2,25.
 :?
Re: Л-Тироксин
« Отговор #291 -: Декември 20, 2009, 20:24:28 pm »
Момичета ,накоя от Вас забелязала ли е по време на прием на Л-тироксин да и капе косата.Това го наблюдавам от около 6 месеца при мен
Молете се за нещата,които желаете,но работете за нещата,от които имате нужда.
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #292 -: Декември 20, 2009, 21:29:20 pm »
Да така е, косата доста упорито си капе. Освен това стана и доста суха и понякога се появява себорея! Гадничко е, но какво да се прави, не може да се избегне. Аз приемам еутирокс 75, от 1998год. се боря с Хашимото. Бях в началото на л-тироксин 25, после на 50 и сега съм ма еутирокс 75. Доктор Начев се опита да ми го вдигне  за зимата на 100, но не се получи - силно сърцебиене, изпотяване и треперене на ръцете. Исках ТСХ да ми падне под 2. При мен е 2.1, ТАТ и МАТ в норма, но понеже се подлагах на ИКСИ с мъжки фактор сме, реших да сваля оше хормона. Жлезата ми е без изменения, но все пак ИСКИ-то беше с отрицателен резултат.
Re: Л-Тироксин
« Отговор #293 -: Декември 23, 2009, 16:38:53 pm »
И при мен косата ми доста окапа.Преди беше буйна и леко чуплива.Сега е права като клечка и сплескана и бързо се омазнява - абе на нищо не прилича. :oops:
Re: Л-Тироксин
« Отговор #294 -: Декември 26, 2009, 19:20:27 pm »
И да ви попитам имали ли сте депресивни моменти, щото аз много често имам, особено есенно време
Аз имам  :D
Няма ли слънце на хоризонта - чувстам се много зле  :D

Слави, много често имам депресивни моменти, а безсънието ми е по-обичайно състояние от здравия, непробуден сън. Имам киста на щитовидната жлеза и малко завишение на стойностите на TSH. Но за съжаление моята ендокриноложка каза, че не е много вероятно депресията да е свързана с тези проблеми. Тоест, депресията и безсънието са свързани със щитовидната жлеза, но при много по-тежки състояния, отколкото е моето и надявам се - твоето. Истината е, че има хора, които са си по-депресивни и трябва сами да се "лекуват". Знаеш ли как лекували моряците на Антарктида, когато изпаднели в депресия поради липса на слънчева светлина за половин година?
Корабният лекар им предписвал часове наред да гледат горящ огън, а също да празнуват абсолютно всичко, за което се сетят - рождени дни, религиозни, национални празници, всичко... :))

Препоръчвам ти тази рецепта.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Л-Тироксин
« Отговор #295 -: Януари 21, 2010, 14:55:05 pm »
С приемането на тироксина, сестра ми свали TSH от 3. на 1.9, а миналата седмица беше 1.6 изследването.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #296 -: Януари 21, 2010, 16:33:11 pm »
С приемането на тироксина, сестра ми свали TSH от 3. на 1.9, а миналата седмица беше 1.6 изследването.

Би ли споделила с каква доза и в какъв период от време?
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Л-Тироксин
« Отговор #297 -: Януари 21, 2010, 16:42:18 pm »
Не знам точно какви дози, ще питам.
Доколкото си спомням пие по половин хапче, 25 мг..През пролетта миналата година беше 3., после отиде при д-р Начев, някъде 45 дни взема тироксин, не знам в каква доза и го свали на 1.9.После повече от половин година не си прави изследване, но продължаваше да го пие, и миналата седмица показа 1.6 изследването.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
Re: Л-Тироксин
« Отговор #298 -: Януари 23, 2010, 21:47:19 pm »
С приемането на тироксина, сестра ми свали TSH от 3. на 1.9, а миналата седмица беше 1.6 изследването.

Би ли споделила с каква доза и в какъв период от време?

Цигуларче, на 24.09.09 започнах да пия сутрин по 25 мг/половин хапче/ Л-тироксин. Тогава ТСХ ми беше 3,6, на 09.01.10 стойността му вече е 1,9. Да си призная честно, имало е сутрини, в които съм го забравяла  :oops:.
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #299 -: Януари 24, 2010, 01:26:14 am »
Мерси, Рокси. И аз започнах на 8ми септември с ТСХ 5.0 и дневна доза от 25 микрограма, но засега хормонът се държи около 4.

Решила съм да спра дневния мултивитамин, защото съдържа йод - може пък това да ми е проблемът.