0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #140 -: Септември 18, 2014, 16:09:50 pm »
Мише, детето снощи си легна само...кажи ми, как да не си отворя заместваща хамалогия?!  :lol: :lol: :lol:

Иначе - съпорт откъм идеи имам як, няма страшнУ. Ще меля в пасатора, а после ще цедя през сито за брашно, или мрежа за комари, с тензух, без тензух - ще тествам. Нищо ми няма, налЕ съм безработна - да си послугинствам, да не ми каже някой, че съм търтей и паразит.  :lol:

Бе весело ми днес нещо, да видим докога....
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #141 -: Септември 18, 2014, 16:11:11 pm »
aaa сис, аз не сипвам нищо, директно в буркана с пасатора и става перфектно, а и е за 1мин. работа :wink:
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #142 -: Септември 18, 2014, 16:15:12 pm »
Мойта машинка си е баш тъй тунингована с пластмасите като електрическата  :lol:
Ети, имам предложение, смели ги с робота и през гевгир с по-ситни дупки.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #143 -: Септември 18, 2014, 17:44:31 pm »
aaa сис, аз не сипвам нищо, директно в буркана с пасатора и става перфектно, а и е за 1мин. работа :wink:

Стеф, това е и моя механизъм  :P много лесно се консервират, а на мен не ми пречи да си пасирам буркана!

Жбруле, запомни тази дата 17.09.2014 ......  :lol:


Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #144 -: Септември 18, 2014, 22:26:42 pm »
Жбруле, запомни тази дата 17.09.2014 ......  :lol:[/color]
Ама моля ти сЪ, направо мисля паметна плоча да поръчам да ми гравират по повод "случката"  :lol:, пък и лесно се помни, защото рождения му ден е 17.02. ;)

Това с пасатора ми е известен номер, но как да ви кажа...абе ще го кажа направо - МЪРЗЕЛ!  :lol: Пасаторът ми си стои в кутията, в един висок шкаф...та трябва да се вдигна, да го вадя, да го врътна за 10 сек., да го изплакна, да изчакам да съхне, после пак в кутията и пак в шкафа... Пък накълцаните доматки - мушкам ръка в буркана (ако не е препълнен) и ги мачкам, ако е много пълен - сипвам в купичка, мачкам там, плакна нея и това е. Просто ми е по-лесно така на мен лично, не че с пасатора не е ОК. Него го вадя вече, ако ми трябват на фино пюре доматите за нещо си (понеже нямам домашно готово такова). И то не знам как се прави!!! Аз какво ли знам де...

Мен що ме е яд да си купувам пореден кухненски уред? Купя уж да ми е по-лесно и бързо и пр. и след три дни с него - виждам, че хич не ми е по-лесно и удобно, още миене, още струпани чаркове по плотовете...  :? Разбира се - поне седмица го ползвам на инат, твърдя, че ми е удобен и както му е реда и после - хооооп малко по малко в някой дълбок шкаф и там си седи. И си извадя пак керамичния нож (безценно и незаменимо за мен), ренденцето и ръчната лимоноизстисквачка и те така.  :lol: Първобитна раУта Мишееее.... Питай ме къде ми е хлебопекарната, заради която се разписах тук най-напред?   :lol: :lol: :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #145 -: Септември 18, 2014, 22:30:43 pm »
абсолютно подкрепям, и аз предпочитам набързо на ръка, отколкото с машинките, които после миеш, съхнат, прибираш, заемат място, пак вадиш...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #146 -: Септември 18, 2014, 22:57:04 pm »
Да ви разкажа ли моя робот що е прибран и аз не знам къде? В къщи все татко режеше зеле, обаче Кънчо нещо ... абе и да се навие не му се получава добре. Та подариха ми робот, че и място му бях намерила, да ми е под ръка ( ще рече човек по 8765764543 пъти на ден ще ми трябва) и решавам да режа аз зеле. Първо пробвах с едни ножчето - много ситно. Едно ренде ми пасна и си викам - то ще е. Да обаче купата не е достатъчно голяма. И се почва едно - отвори капака, па извади рендето, па изсипи купата, позачисти ги и пак сглобявай и ... А и пустото зеле лепне по ръце, купи и де ли още не. Абе с две думи много дразнещо.
Следващата салатка си я нарязах на дъската, ако не по-бързо то поне по-спокойно. А робота си стои в килера.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #147 -: Септември 18, 2014, 23:06:40 pm »
Попова, явно си има някои незаменими кухненски уреди, в контекста на тази тема обаче. Но те се ползват все пак 2-3 пъти годишно (ей тия мелачки дето отделят/стриват люспи и семки)...каквато ще цапотия да направи, да го мия и чакам да съхне после - друго няма да ми свърши по-добре и по бързо подобна работа. Ако изобщо има такова нещо. Или вакуум-машинка да кажем - смучи със сламка, с пархосмукачка - няма да е баш като с нея. Или сушилка за зарзавати (хубава де, не кЪт моята) - във фурна - нито стават така, нито толкова много наведнъж нещата... Та такъв тип уреди - все още съм склонна да купувам, вкл. и защото знам, че ще ги мия 2-3-4 пъти на година, а през другото време - ще си седят някъде без да пречат.

Но що се отнася до ежедневното готвене, дето всички с него се разправяме...е НЕ! Джаджите само усложняват, бавят, слугуваш им и това е. Смея да го твърдя, не е да си го мисля само и да не съм пробвала да кажеш. За "еври дей" - каквото може да потрябва наистина е пасатор - най-прост на вид и здрав, блендер от същия вид, ама САМО блендер - не цял робот, миксер да кажем и оттам насетне - РЪЧКАААА  :lol: Ако зяпате кулинарни канали - те там топ-готвачите от световен ранг не са Улави, или бедни, че да не могат да си наблъскат кухните с все измислените резачки, стъргалки и к'вото там. Просто са "про" и за разлика от обикновената домакиня-аматьорка като мен - т'ва работят и не вързват на разни реклами и внушения търговски. Аз винаги се хлъзвам по нещо предлагащо ми по-лесно случване на действие, което мразя да правя на ръка, или ми е трудно. И винаги съжалявам после, че съм се хлъзнала... :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #148 -: Септември 19, 2014, 05:38:05 am »
Всичкото Изаура у дома дето ми улеснява болезнените ръце е на почит!
Няма да изброявам миална и перална, защото се подразбира те водят първенството,
но от дребните помагачки имам три фаворита :photo: и :photo: + пекарната за хляб,
която ме спасява в месенето основно.

Първия пътува с мен навсякъде. С блендера кълцам лук и зеленчуци за супа,
правя заготовка за овкусяване на кайма, меля ядки, бисквити.
С пасатора към него меля доматите, както вече споменах и незаменимия момент,
ако ми стане сакатлък със фрикасето винаги ме спасява.
Има и приставка бъркалка тип миксер, тя точно се ползва ежедневно.
Разбивам млякото за таратор, крем, пудинг. После всичките леки теста гофрети,
палачинки, блат за торта, кекс, сметана също. Вероятно има и още, но сега не се сещам.

В началото на годината някъде си купих тази втората джаджа, аз я наричам РЕЗАЧКАТА.
Големия човек много обича китайско, а там се режат зеленчуци до откат,
а в това чудо има приставка за рязане на картофи на пръчици, което идеално
ми се вписва в концепцията за източната манджа и рязането на жулиени.
Още повече, че не заема място и ми седи на плота.
Снощи правих салата от зеле, подложих една висока купа и после в нея директно овкусих и на масата.
Лук за яхния прави на ленти за три минути директно в тенджерата, рендосва
ряпа и моркови за салата пак в купата и не ми е трудно почистването,
само с вода минавам и всичко пада.
Кухненски робот не съм имала, защото блендера си ми върши по дребните дейности,
който описах, а в рендосването и рязането сега другата машинка ми помага много.
И най-важното не заема никакво място.

 8) Голям спам, голямо нещо!

Речено-сторено  :P нощес оформих нов раздел в Рецептурника :)
ТУК *** Консервиране на зеленчуци и меса ***
Заповядайте и ако забележите неточности, моля,  дайте ми знак!
Качила съм половината рецепти, днес останалите! Хубав ден  :flower:
« Последна редакция: Септември 24, 2014, 15:04:08 pm от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #149 -: Септември 19, 2014, 09:34:08 am »
ми аз нямам никакви кухненски помагачи, освен едното пасаторче дето ми служи вярно вече 13 г., та си го държа на лесно в най-близкия шкаф, без кутия, без да го суша много много :lol:
освен хлебопекарната, за която обаче не отговарям аз, наистина нямам никакви други кухненски "помагачи" като роботи, блендери, фритюрници, рендета сложни и т.н.
И аз като Сиса с простичкото ренденце и ръчната лимоноизтисквачка си върша всичко :)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #150 -: Септември 21, 2014, 19:01:48 pm »
Аз и моите легендарни вече домати - май ще се спогодим. Баба ми като дойде - изрови не една, а цели две от тия машинки за мелене, ръчните. Имат приставки баш за правене на доматен сок, каза че едно време, за по-голямата машинка е ходила при някакъв човек по поръчка да й я прави... То личи, че не е фабрична изработка де, ама баба каза, че не оставяла грам люспа и семка. Днес щяхме да мелим уж, ама то дойде бригада да бере гроздето, та хамалогия, та софри, та слугинаж...е, не ми се мелят и варят домати сред нощ. Затова ги балнширах, отцедих, метнах ги в една голяма тенджера и включих втория хладилник да седят там през нощта. Не вярвам да им стане нещо до меленето утре. Като ги смеля и видя какво се получава, ще видя дали има за кетчуп и доматена паста количество, или само за дом. паста... Тази калпава година - доматите (а всичко останало) едно, че не стана добре, друго че всичко рано свърши. Щях да взема от вуйна ми домати за буркани (такива за готвене), друга година до средата на октомври има приказни. Сега...всичко гние, за салата няма, какви ти буркани...  :?  Пък то да затварям буркани домати с неясен произход (магазински) - тъпо е, то по-добре да си купя готови, пак ще са боклук, ама няма да блъскам поне и с тях.

Авалон ми писа на ЛС, относно консервирането на меса, както беше обещала да пита. За моя сос (демек сготвена мръвка) - 2 часа варене са казали хората. Иначе - 3 часа поне иска варене.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #151 -: Септември 22, 2014, 09:38:46 am »
Жбрул, то може и презастраховка да е толкова варене, но и аз бих спазвала максималния срок за месото, пък и за друго, труд си е да стигне до буркана, не може го остави да се развали  :D
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #152 -: Септември 22, 2014, 10:50:01 am »
Мише, добави моля към рецептата за печени камби и една кафяна лъжичка олио, че нали забравих да я напиша.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #153 -: Септември 22, 2014, 12:41:29 pm »
м-и, аз също си помислих, че може да е презастраховка. Но от друга страна пък, тези хора сигурно десетки години консервират меса и от опит са установили, че трябва поне толкова, а с по-малко варене - стават фалове. За мен, дали 10 мин. ще се варят, дали 2, или 3 часа - все едно е, не им бая като се варят все пак. То за мен усилията приключват, когато сложа тенджерата на котлона все пак, после мога да си пиля ноктите дето има един лаф....пък да си се варят колкото трябва.

В тази връзка (времето за варене) вчера си говорих с вуйна ми за зеления боб, сготвен вече на манджа, тя колко време го вари. Аз - 10-ина мин. , само за запечатка и проблеми не съм имала. Тя обаче ми каза, че нейния го варила поне час и пак много буркани й бомбирали.  :? Започвам да се чудя, дали няма значение какъв вид буркани и капачки се ползват по този повод. Аз ползвам само от тези с винтовите капачки и за всеки случай - не ползвам една капачка два пъти, въпреки че по принцип - може, ако не е нещо деформирана въпросната. Ама те струват жълти стотинки все пак и предпочитам "да се набутам" с 5-6 лв. за нови капачки на сезон, вместо дори един буркан да ми даде фира, че някоя вече ползвана капачка не била съвсем ОК. Вуйна ми пък ползва от стария вид буркани и капачки само. Тези дето се затварят с един уред, пък натискаш яко...едно време само такива имаше де. В резултат - тя е къде, къде по-напред от мен, едно 30 години все буркани прави, всякакви, но всяка година...от това й бомбирали няколко, от онова няколко, пък много повече от мен вари всичко като време. А аз и до момента - нямам един буркан дал фира. Та съвсем сериозно започвам да си мисля, че при бурканите с винтови капачки - по-добре се затварят ли, не знам как да го кажа точно, ама ей на - проблеми нямам.

Ама така ме хъсна с тоя бомбирал зелен фасул, че реших и аз да го варя този път поне час, че да не стане зян.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #154 -: Септември 22, 2014, 15:29:49 pm »
Бурканите също бомбират, когато са препълнени и няма достатъчно място да вакуумират. Понякога несъзнателно ги пълним в повече и резултата е като при вуйна ти.
Друга причина е, че наистина има от старите капачки с 1-2 мм по-широки и те дават такъв резултат. Затова, когато ползвам такива капачки и буркани, задължително ги и притискам допълнително с обърнатата страна на ножа.


*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #155 -: Септември 22, 2014, 17:53:58 pm »
В 7 литра вода, сипваш 400мл. качествен винен оцет и около 300гр. морска сол.

Мерси, Jbrul!
Сложена е туршията в един трилитров буркан.
Пропорцията за всеки литър вода излиза 60 мл оцет и 40 г сол.
Ще се въртя като котка около буркана за ежедневна дегустация.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #156 -: Септември 22, 2014, 21:05:15 pm »
хаха Цигу, то туршия няма да остане докато втаса  :lol:

Аз камбите си ги затворих в буркани с винтови капачки, еми 2 с нови освен, че ги обърнах и 2 пъти ги заварях за по 30мин. е не и не, надути, прибрах ги в хладилника и ще ги изядем. А един със стара капачка се затвори само с обръщане. Та къде точно е проблема не знам.
 Една близка пък преди години изхвърли сигурно 50 кила печен пипер, белен, чистен, варен не знам колко, уж не били надути и след 2-3 седмици не знам как и кво, но се развалили  8O
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #157 -: Септември 22, 2014, 23:43:06 pm »
Цигу, дано бързо да втаса и дано ти хареса на вкус разбира се! Аз миналата година "опитвайки"... поне 6-7 моркова и четвърт зелка изядох. Солено, невтасало, ама...хрупам и ми плющят ушите  :lol: Нищо не ми се прияде като бременна, ей така мнооого да ми се яде, освен туршия, ама толкова ми се ядеше, че съм сънувала няколко пъти, че ям... Но нали все бях подрискана пък аз - не посмях да близна. И вече като се прибрах от болницата, свекървата ми беше извадила последната туршия (тя яко превтасала вече). Пък избирала я, мила я, прати ми... И като седнах с една купа за салата огромна, с тая ми туршия, полях я със зехтин и тъпках, тъпках, докато не видях дънцето - не спрях. Пих два "Имодиум"-а отгоре  :lol: и мирясах.
Моля те, напиши тази пропорция за колко литра буркани е. Да е по-удобно за други потребители, ако решат да я правят и то в буркани. Благодаря ти!

Искам да благодаря на Додич спешъл за чудната рецепта за кетчупа! Додич, моите благодарности и поздравления и за майка ти!  :D Днес нали е празник и аз налЕ...как да не се изгърбя здраво - почнах кетчупа, та и близо 3 кила зелен фасул. Замалко да не се класирам за Биг Брадър, което би било истинска лична драма за мен... :lol:
Единствените "интерпретации", които направих по рецептата за кетчуп са, че бланширах първо доматите, с цел по-лесно да се смилат в машинката. Че освен в главата и в ръцете съм слаба и реших, че като са по-меки - по-лесно ще ги меля. Не съм пробвала с небланширани, ама така и с един пръст можех да ги смеля. И да ви кажа - меля и връщам материала докато още пуска сок и "месце" от "доматите"...таман 7 пъти ги прекарах.  :lol: Накрая са снимките - сниманата купчинка люспи и семки са от 10 килограма, че и отгоре  домати. И вместо 3 чаши олио - сложих една чаша олио и 2 чаши E.V. зехтин, просто защото обожавам аромата му. И преди това миришеше страхотно, но със зехтина - направо божествено взе да ухае! Всичко друго си е 1:1 по рецептата дадена от Додич
Трябваше някой клипче да снима как аз и баба тръгваме да сипваме вече сместта, за да я стерилизирам и имаше едно бъркане в тенджерата с бъркалки и лъжици и грухтене, "мммм" и  "охаааа".  :lol: Сипах готовата смес в бурканчета - не в шишета, понеже мисля да я ползвам не само като кетчуп, ами и за приготвяне на пица и паста...разкошотия е! За играчката - всъщност - не е особена играчка според мен лично. Като сложиш готовия доматен сок в тенджерата...просто си го оставяш на котлона да си къкри, наглеждаш го чат-пат, разбъркваш и това е. После само добавяш подправките и това е всичко по приготвянето му. Та за всеки, който обича подобни неща за хапване - отговорно казвам, че не е и трудно да се направи, не му се "плашете". Да се има предвид обаче, че на финала вече, когато сосът е почти готов - яко пръска - високо и надалеч ;) И да, тези машинки са просто безценно нещо, но както се оказа - едва ли има дом в България, в който да няма поне една такава запазена.

НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #158 -: Септември 23, 2014, 02:07:39 am »
Щях да казвам още нещо, че забравих  :lol: Ако готовата смес, бях решила да я ползвам само като кетчуп (а аз го слагам отгоре на пици и принцеси) - щях преди да я сипя в буркани/шишета - да я прекарам и през блендера, за да стане като онази лютеница "Първомай" едно време - много фино пюре/паста. Т.е. като магазинския кетчуп на вид. Сега е не чак такова фино пюре като вид, но предвид че смятам да го ползвам и за куп други неща - по-добре е така. Както го изкара ръчната машинка имам предвид. Но никакъв проблем да се докара и до съвсем, съвсем фино, с 3 мин. в блендера. Повече няма да има нужда.

Цигу, не мога да редактирам предишния. Беше лудница край мен като писах и "регистрирах" количеството сол и оцет, които си споделила, но не и че си писала "на литър", че и буркана колко ти е голям... В своя защита ще кажа, че ми се беше спрял тока днес от мелене и бъркане и главният бушон ми е изгорял тотално.  :lol:  Сори.  :oops:
« Последна редакция: Септември 23, 2014, 02:14:48 am от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #159 -: Септември 23, 2014, 04:35:29 am »
Споко, ти си шесторъката Шива, но аз точно с тая цел писах.
Проведох спор и с майка ми, но тя не намери пробойни да ме обори: Независимо от вместимостта на съда, важно е само количеството течност, което ще се долее след нарязаните и натъпкани зеленчуци. Ние напълнихме буркана със зеленчук, допълнихме с вода, изляхме я в разграфен съд и се оказа, че трилитровият буркан ще поеме един литър течност.