0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #240 -: Май 28, 2014, 16:47:13 pm »
Благодаря !
Аз съм на 41 г и не сме правили никакви изследвания с моята половинка / късно се открихме :) /
« Последна редакция: Май 28, 2014, 17:33:47 pm от lorentina »
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #241 -: Май 28, 2014, 17:04:36 pm »
Като начало и аз търся добър гинеколог на когото мога да се доверя :ask:
За начало е най-добре да си избереш репродуктивен специалист, не гинеколог. Това ще ти спесто доста време.  Ендокринолог също.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #242 -: Май 28, 2014, 17:23:16 pm »
И аз мисля,че при вече взето решение за амниоцинтеза, БХС се явява излишен.Не споделяш обаче защо е препоръчана и е взето решение за амнио.
По-горе Джам е писала, че амниоцентезата е задължително изследване над 40 (с което аз леко не съм съгласна), както е задължително изследването за ГД (също не съм съгласна).

Изобщо не може да се сравняват двете изследвания. И думата "задължително" не предполага да ти направят изследването против волята ти.

Това за гестационен диабет е лесно, рутинно и не носи никакви рискове. Съгласна или не, то е задължително за всички бременни в САЩ. Смятали са, събирали са хората данни, и са установили, че е най-добре да се прави, въпреки, че оскъпява пренаталните грижи.

Амниоцентезата носи рискове за бременността, затова решението дали да се предприеме или не се взема след консултация със специалист и подробно обсъждане на позлите и вредите за конкретната жена.

 
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #243 -: Май 28, 2014, 17:32:31 pm »
Вашите препоръки за репродуктивен специалист и ендокринолог 
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #244 -: Май 28, 2014, 18:14:01 pm »
Вашите препоръки за репродуктивен специалист и ендокринолог

репродуктивният специалист е също гинеколог, но с допълнителна квалификация. такива специалисти работят в клиниките по репродуктивна медицина. тези клиники обикновено имат и консултант-ендокринолог.
в сайта на Зачатие има списък на всички клиники в страната, които се занимават с това. избери виж какво се предлага за твоя град/регион, разгледай мненията във форума и избирай мъдро.

не бих се наела да препоръчвам, защото всеки от нас е или е бил пациент на някоя клиника и има пристрастия.

съветът, който давам на всички в твоето положение, е да не губят нито ден време, защото нямат резерв.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #245 -: Май 28, 2014, 18:22:55 pm »
Zdraveite. Da vi zadam edin vupros, puk moje i glupav ama kato ne razbiram  :oops:
Ima li smisul da se pravi biohimi4en skrining, sled kato 6te se pravi amniocenteza??
При евентуална следваща бременност бих направила направо амниоцентеза или по-скоро Прена-тест (или тестът NACE) . От личен опит стигнах до извода, че на моите години няма смисъл да правя БХС, тъй като вероятността за генетични аномалии при всички случаи ще излезе висока, заради възрастта, която влиза във формулата за изчисление. При моята бременност преди три години нухалната транслуценция беше в референтни граници, но заради годините ми (42г.) интегрираният риск за Даун излезе 1:85, това се води повишен риск, трябва да е до 1:250. При моя резултат прецених, че трябва да направя и амниоцентеза. Всички измервания, на направените две Фетални морфологии преди амниоцентезата, бяха в норми, но за съжаление това не дава 100% гаранция че бебето няма генетични аномалии. Това становище изказаха и тримата специалисти, с които тогава се консултирах, в предишния ми пост съм написала техните имена и линкове.
« Последна редакция: Май 28, 2014, 19:50:29 pm от marsi »

*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #246 -: Май 28, 2014, 20:05:12 pm »
Всички измервания на направените две Фетални морфологии преди амниоцентезата бяха в норми, но за съжаление това не дава 100% гаранция че бебето няма генетични аномалии. Това становище изказаха и тримата специалисти, с които тогава се консултирах, в предишния ми пост съм дала техните имена и линкове.
Иска ми се да уточня, че много хора имат генетични аномалии, и обикновено никога не разбират за тях. Това са т.нар. леки. Скринингите са обикновено за тежките генетични аномалии, иначе мнооого малко бебчета биха се раждали. Всички си имаме своите особености. И 100% застраховка няма в живота, затова да не се вманиачаваме.
На всички желая прекрасни бебчета, които да донесат най-голямото щастие!  :bighug:

Цигу, има разлика между 'задължителни' и 'задължителни в Щатите'  8) . А всъщност там задължително е за всички или за 40+?
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #247 -: Май 28, 2014, 20:33:11 pm »
Логично е да са "задължителни в Щатите". Все пак проблема със затлъстяването на американците е много голям, . Връзката е пряка. За това са смятали и пресмятали и въпреки оскъпяването е напълно нормално там да влизат в графа задължителни.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #248 -: Май 28, 2014, 21:40:31 pm »
гестационният диабет не е свързан със затлъстяването
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #249 -: Май 28, 2014, 22:02:13 pm »
гестационният диабет не е свързан със затлъстяването
Има мнооого голяма връзка.
 Не случайно на първо място за повишен риск от развитие на гестационен диабет винаги и навсякъде се поставя  жени, които са с наднормено тегло, след това фамилната обремененост, после е ако има родено вече едно бебе с наднормено тегло и чак по-натам идва възрастта. Линкове няма да пускам, пълно е с инфо.... Джам,  струва ми се, че търсиш спор отново.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #250 -: Май 28, 2014, 22:18:12 pm »
На мен ми беше назначено изследване за гестационен диабет от д-р Начев поради няколко причини:
1. Фамилна обремененост, баща ми почина от усложнение породено от диабет, баба и леля също заболели от диабет
Аз също имам ендокринно заболяване - Хашимото
2.Наднорменно тегло
3.Възраст

Всичко беше наред, сега съм по-спокойна след като знам че нямам проблем.


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #251 -: Май 29, 2014, 00:13:28 am »
Avallon, потърси дори само уикипедия и виж на кое място е затлъстяването като рисков фактор за гест.диабет. там разправят също така и че 40-60% от жените с ГД нямат никакви рискови фактори.


"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #252 -: Май 29, 2014, 00:20:58 am »
Всички измервания на направените две Фетални морфологии преди амниоцентезата бяха в норми, но за съжаление това не дава 100% гаранция че бебето няма генетични аномалии. Това становище изказаха и тримата специалисти, с които тогава се консултирах, в предишния ми пост съм дала техните имена и линкове.
Иска ми се да уточня, че много хора имат генетични аномалии, и обикновено никога не разбират за тях. Това са т.нар. леки. Скринингите са обикновено за тежките генетични аномалии, иначе мнооого малко бебчета биха се раждали. Всички си имаме своите особености. И 100% застраховка няма в живота, затова да не се вманиачаваме.
lili2011, по всичко личи, че не говорим за едно и също нещо :)
Амниоцентезата и Прена тестът имат отношение към хромозомните аномалии, по-конкретно определят риска на плода за Тризомия 21(Даун), Тризомия 18(Едуардс), Тризомия 13(Патау).

http://www.ivf-bg.com/index.php?option=com_content&view=article&id=486&Itemid=366&lang=bg

http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1271

http://www.referati.org/hromozomni-bolesti/36770/ref
Възможно е чрез ехографския преглед да се открият маркери, които да са показателни за аномалия, но е възможно да не бъдат забелязани такива чрез УЗ прегледа (зависи също кой гледа, и с каква апаратура). Затова написах, че УЗ измерванията не могат да дадат 100%  гаранция. Изобщо не става въпрос за вманиачаване, няма място за такива емоции. Установена е зависимост между честотата на тези аномалии и възрастта на жената. И честотата нараства значително с увеличаване на възрастта.
« Последна редакция: Май 29, 2014, 00:42:45 am от marsi »

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #253 -: Май 29, 2014, 01:00:14 am »
Avallon, потърси дори само уикипедия и виж на кое място е затлъстяването като рисков фактор за гест.диабет. там разправят също така и че 40-60% от жените с ГД нямат никакви рискови фактори.

Не съм имала нито наднормено тегло, нито съм била над 40, когато ми откриха гестационен диабет. И не съм изключение, защото и при моя близка приятелка се случи същото. Аз се справих с диета  и упражнения, но при нея се наложи прием на медикаменти до края на бременността.

Изследването не е кой знае какво, но  спестява много главоболия и не разбирам изобщо за какво е спорът  :) .

А всъщност там задължително е за всички или за 40+?

Рутинно е за всички бременни жени.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #254 -: Май 29, 2014, 01:10:59 am »
Цигу, има разлика между 'задължителни' и 'задължителни в Щатите'  8) . А всъщност там задължително е за всички или за 40+?

За всички бременни, независимо от възрастта. Това е един от най-често срещаните проблеми при бременност, и протича без симптоми, затова се прави и изследването.

Ако проблемът е в думата "задължително", по-приемлива ли е "рутинно"?
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #255 -: Май 29, 2014, 02:11:14 am »
И в Западна Европа се прави на всички бременни.

*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #256 -: Май 29, 2014, 02:18:22 am »
О, marsi, предполагам че съм се заблудала какво имаш предвид с '100% гаранция че бебето няма генетични аномалии'. Малко е двусмислено, дали бебето 100% няма никакви генетични аномалии, или дали 100% е сигурно че бебето няма рутинно търсените такива. Защото Пренатеста наистина е много ограничен, но данните от амниоцентезата могат да бъдат много богати.
Също за феталната говорим за различни неща: когато има установен риск се препоръчват и повече фетални морфологии. При тях се търсят съвсем конкретни маркери и шансът да бъдат пропуснати такива силно намалява. Естествено, за такава фетална се ходи при най-добрите в София, а не при кварталния гинеколог, но за мен същия избор седи и за амниото - бих го направила само при доказани специалисти.
Абсолютно съм съгласна, че амниоцентезата дава най-висок % сигурност.
Относно зависимостта между възрастта и честотата на аномалиите - поне за някои от тях вече се отрича, но честно казано в момента говоря малко наизуст. Дали беше конкретно за Даун или..? Не мога да кажа, нито да потърся инфо в момента.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #257 -: Май 29, 2014, 09:43:19 am »
Avallon, потърси дори само уикипедия и виж на кое място е затлъстяването като рисков фактор за гест.диабет. там разправят също така и че 40-60% от жените с ГД нямат никакви рискови фактори.
Джам би ли ми пратила линка, потърсих, но не намирам това, за което казваш, че "разправят" там, а намирам - цитирам/копирам това:
Основна статия: Гестационен диабет
Гестационният диабет в някои отношения наподобява диабета тип 2, включвайки съчетание от
относително неадекватна секреция и чувствителност към инсулина. Наблюдава се при 2-5% от
всички бременности и обикновено изчезва след раждането,

И понеже обичаш да цитираш Д-р Даскалов, който и аз уважавам ето и според него кое стои на първо място:  http://www.invitro-plovdiv.com/index.php?option=com_content&view=article&id=168:2012-12-27-21-45-19&catid=36:2009-11-08-10-52-14&Itemid=63
http://www.arsmedica.bg/zabolyavaniya/akusherstvo/diabet-i-bremennost-gestatsionen-diabet , още;
Ако се налага ще отворя и учебниците, да ти цитирам,  страница , автор издание и прочие (специално заради теб) коя е рисковата група на първо място.

elle22 идеше реч за задължителните изследвания (не рутинни) които трябвало да се правят. После и за затлъстяването и преразположеността към г. диабет. Не е задължително да си с наднормено тегло за да се "сдобиеш", но ако си с наднормено тегло има такава предразположеност, риска е по-голям.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    Crystal

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #258 -: Май 29, 2014, 10:21:46 am »
Avallon, потърси дори само уикипедия и виж на кое място е затлъстяването като рисков фактор за гест.диабет. там разправят също така и че 40-60% от жените с ГД нямат никакви рискови фактори.
Джам би ли ми пратила линка, потърсих, но не намирам това, за което казваш, че "разправят" там, а намирам - цитирам/копирам това:

Не съм Джам, но ето цитата от уикипедия

Risk factors

Classical risk factors for developing gestational diabetes are:[8]

    Polycystic Ovary Syndrome
    A previous diagnosis of gestational diabetes or prediabetes, impaired glucose tolerance, or impaired fasting glycaemia
    A family history revealing a first-degree relative with type 2 diabetes
    Maternal age - a woman's risk factor increases as she gets older (especially for women over 35 years of age).
    Minority groups (those with higher risk factors include African-Americans, Afro-Caribbeans, Native Americans, Hispanics, Pacific Islanders, and people originating from South Asia)
    Being overweight, obese or severely obese increases the risk by a factor 2.1, 3.6 and 8.6, respectively.[9]
    A previous pregnancy which resulted in a child with a macrosomia (high birth weight: >90th centile or >4000 g (8 lbs 12.8 oz))
    Previous poor obstetric history
    Other genetic risk factors: There are at least 10 genes where certain polymorphism are associated with an increased risk of gestational diabetes, most notably TCF7L2.[10]

In addition to this, statistics show a double risk of GDM in smokers.[11] Polycystic ovarian syndrome is also a risk factor,[8] although relevant evidence remains controversial.[12] Some studies have looked at more controversial potential risk factors, such as short stature.[13]

About 40-60% of women with GDM have no demonstrable risk factor; for this reason many advocate to screen all women.[14] Typically, women with GDM exhibit no symptoms (another reason for universal screening), but some women may demonstrate increased thirst, increased urination, fatigue, nausea and vomiting, bladder infection, yeast infections and blurred vision.

Мнението ми е, че по-добре да се тестваме излишно, отколкото да се пропусне нещо и да стане беля. Друг е въпросът, че при положение, че толкова голям процент бременни може да нямат рискови фактори и въпреки това да развият гестационен диабет, това изследване в никакъв случай не може да се нарече излишно.
« Последна редакция: Май 29, 2014, 10:47:06 am от Crystal »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #259 -: Май 29, 2014, 11:15:48 am »
Относно зависимостта между възрастта и честотата на аномалиите - поне за някои от тях вече се отрича, но честно казано в момента говоря малко наизуст. Дали беше конкретно за Даун или..? Не мога да кажа, нито да потърся инфо в момента.

много хора не си дават сметка колко вреда могат да нанесат с необмислени изказвания по въпроси, от които не разбират.

1. съществува права и напълно доказана връзка между възрастта на жената и риска от хромозомна аномалия тип "Даун синдром" на плода!
2. поради горното, амниоцентезата се препоръчва стандартно за всички бременни на възраст над 37 г., като естествено, решението взема самата жена, но лекарите са длъжни да предложат и да обяснят защо. а пък при бременни на възраст 40+, въпросът изобщо не стои на дневен ред, освен ако бъдещата майка не е твърдо решена да запази плода на всяка цена.
п.п. сега, с развитието на генетичните изследвания, вече има и безрискови тестове с много висока надеждност, което дава много повече спокойствие и алтернатива за бременните.

когато става дума за медицински факти, няма никакво значение какво мисли потребител А или Б и кой потребител с кого не е съгласен.

« Последна редакция: Май 29, 2014, 11:31:13 am от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!