0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Изследвания преди ин-витро процедура
« -: Август 30, 2008, 20:07:31 pm »
Здравейте момичета!

Аз съм с тубарен проблем (две отсранени тръби и отстранен ляв яйчник)и по тази причина със съпруга ми планираме скорошно посещение при лекар в ин-витро клиника. Оказа се, че съм доста "боса" по въпроса, защото съм правила опити, но много отдавна... Затова ми се искаше, да се информирам, преди да отидем на консултацията,.. да знам, какви въпроси да задавам на лекарите и т.н....

Живеем в Германия и ще правим процедурата тук, но повярвайте ми,лекарите навсякъде по света са хора, могат да допускат грешки или да са незаинтересовани... Например, миналата седмица бях при гинеколог, който знае, че имаме планове скоро да започнем с ин-витрото, но дори не ми направи една цитонамазка... Понякога забравя, левия яйчник ли ми липсва или десния... (А иначе казва, че трябвало да се свърже с лекарите от клиниката и да кооперира с тях)... Вземам хормони, защото яйчника ми е склонен към кисти, но той и на това не обърна внимание... Тук е много трудно, да си намериш "твоя" гинеколог. Аз бях седем години при един и същи лекар, който преди година се пенсионира и сега съм при този, гореспоменатия, но се чувствам като сираче... Затова в момента надеждата ми е във вас, да получа някаква информация...

Чета из форума за инумологични и генетични изследвания, а не знам, какви са те, за какво се правят... Четох за изследвания на яйчниковия ревзерв - аз скоро ще ставам на 36 години и съм с един яйчник, сигурно има смисъл от такова изследване...

Извинявайте за глупавите въпроси   :oops:, но наистина започвам от А и Б и ми се искаше, да да мога да направя поне това, което зависи от мене за един положителен финал...

Предварително много, много ви благодаря за вниманието и помощта!
Приятен ден!
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #1 -: Август 31, 2008, 08:57:09 am »
Здравей, няма глупави въпроси, всеки е започнал от началото.
За да не се повтарям а и да не изпусна нещо погледни следните теми:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=8187.0;all
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=9271
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=9836
Успех ти пожелавам от сърце!
*

    misi

  • *
  • 1543
  • Невъзможното днес ще стане възможно утре!
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #2 -: Септември 01, 2008, 09:43:18 am »

Здравей Chandra,
Аз съм в същото положение като теб – с един яйчник и без тръби, на 33 години съм и имам зад гърба си два неуспешни опита инвитро.
Правила съм много изследвания и засега не открихме причина за неимплантирането на ембрионите.
При мен засега не е необходимо изследване на яйчников резерв, защото образувах много фоликули при стимулациите (1-ви опит -7; 2-ри опит -10), т.е. яйчника ми работи добре засега.

Ето какви изследвания съм правила:
-   Хормони: FSH, LH, Еstradiol, Prolactin
-   Щитовидни: FT4, TSH, TAT, MAT
-   Ехография на щитовидна жлеза
-   Микробиология + цитонамазка

-   Имунологични /CD3+T cells; CD3+CD4+T cells; CD3+CD8+T cells; CD19+В cells; CD3-CD16+56+NK cells; CD3+CD16+56+NKT cells; CD56+CD16+NK cells; ACL; AHA/
-   Антифосфолипидни антитела
-   Генетични - хромозомен анализ /и за двамата/
-   Хламидия, Уреаплазма, Микоплазма
-   Токсоплазмоза, Рубеола

За мъжа – задължително
 - Спермограма

Преди всеки опит изследвания и за двамата партньори:
-   HIV (спин) 
-   Wass (васерман)
-   HBsAg (хепатит В)
-   HCV (хепатит С

Еднократно:
-   Кръвна група
-   Rh фактор
 
Надявам се да съм ти била от полза. Ако имаш въпроси – пиши.
Успех!
*
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #3 -: Септември 01, 2008, 11:09:08 am »
Здравей, виждам, че си на 36, незнам половинката ти на колко е, моята понеже е на 40 , Док назначи SDI тест при него и там излезна проблем ( ние не сме с мъжки фактор и никой не очакваше проблем ) Резултат - отложенa процедура. Мисля, че много доктори вече го назначават този тест преди процедура
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #4 -: Септември 03, 2008, 16:38:50 pm »
Misi, Cygnus, Tanita7,  благодаря ви от сърце, момичета! Помогнахте ми изключително много и то не само с инфото а и с това, че имам на кого да споделя… :-)
Misi, след като всичко при вас протича благополучно и само не може да се получи бременност, правиха ли ти изследвания на матката? (Един лекар ми каза, че ако пациентката някога е имала еднометриоза, трябвало да се направи лапароскопия, за да се види, че всичко е на ред, защото матката можело да бъде засегната (???) и нямало смисъл да се почва ин-витро, което е обречено на неуспех… Според вас вярно ли е това?)
И тъй като спокойно мога да питам, ще си задам и следващия въпрос ;-)
С каква цел се правят изследванията на щитовидната жлеза и следните изследвания:
- Имунологични
- Антифосфолипидни антитела
- Генетични - хромозомен анализ /и за двамата/
- Хламидия, Уреаплазма, Микоплазма
Винаги ли се правят, ако не,в кои случаи са необходими?

Благодаря ви много, че ви има!
Желая много успехи на всички и приятен ден!

П.С. Не писах по-рано, защото последните дни работих като луда и не ми остана време... (дори и сега закъснявам за работа ;-)  )
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #5 -: Септември 03, 2008, 18:49:10 pm »
 Chandra, в Германия преди инвитро задължително правят хистероскопия. Освен това, преди ИКси трябва да ви насочат и към генетични и умунологични, изследване за тромбоза и т.н. Това всичко се прави в клиниката в която си отишла за процедура. Ако не извършват някоя от процедурите в клиниката, ти дават направление за друг лекар, който да извърши това. Всички изследвания ги правят преди да се започне процедурата. Ако случайно в клиниката не практикуват така, попитай и поискай да ти направят изследванията. Както ти бях споменала и в една друга тема.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #6 -: Септември 03, 2008, 22:43:46 pm »
Оси, на мен нищо от тези изследвания, дето си написала, не са ми правили.  8O  Имунологичните си ги самоназначих. Моят доктор каза, че след няколко неуспешни процедури щял да ми ги назначи имунологични и генетични, но аз го изпреварих поне за първото.  :lol:

P.S. Чандра, извинявай, че ти се набърках в темичката.
« Последна редакция: Септември 03, 2008, 22:46:09 pm от blue_sky »

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #7 -: Септември 03, 2008, 22:58:36 pm »
Е, да аз говоря за преди инвитро/ИКСИ. Ти инвитро прави ли?
Странно. На мен доктора навремето ми каза че без хистероскопия не може, здравната каса няма да разреши ако не се направи. След като решиха че сме за ИКСИ, дирекно ни пратиха за генетични и т. н.
Това е в клиниката в Лайпциг.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    misi

  • *
  • 1543
  • Невъзможното днес ще стане възможно утре!
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #8 -: Септември 04, 2008, 15:18:36 pm »
Misi, Cygnus, Tanita7,  благодаря ви от сърце, момичета! Помогнахте ми изключително много и то не само с инфото а и с това, че имам на кого да споделя… :-)
Misi, след като всичко при вас протича благополучно и само не може да се получи бременност, правиха ли ти изследвания на матката? (Един лекар ми каза, че ако пациентката някога е имала еднометриоза, трябвало да се направи лапароскопия, за да се види, че всичко е на ред, защото матката можело да бъде засегната (???) и нямало смисъл да се почва ин-витро, което е обречено на неуспех… Според вас вярно ли е това?)

Chandra,
аз имам една лапароскопия преди първото инвитро (извънматочна бременност) и една преди второто инвитро (за отстраняване на хидросалпингс), та доктора е огледал какво се случва в корема ми, т.е. състоянието на матката и яйчниците.
От вчера обаче ми излязоха резултатите на антифосфолипдидните антитела, които са с повишени стойности и доколкото успях да издиря информация, това може да е причина за неимплантирането на ембрионите.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #9 -: Септември 04, 2008, 15:44:26 pm »
... (Един лекар ми каза, че ако пациентката някога е имала еднометриоза, трябвало да се направи лапароскопия, за да се види, че всичко е на ред, защото матката можело да бъде засегната (???) и нямало смисъл да се почва ин-витро, което е обречено на неуспех… Според вас вярно ли е това?)
И тъй като спокойно мога да питам, ще си задам и следващия въпрос ;-)
С каква цел се правят изследванията на щитовидната жлеза и следните изследвания:
- Имунологични
- Антифосфолипидни антитела
- Генетични - хромозомен анализ /и за двамата/
- Хламидия, Уреаплазма, Микоплазма
Винаги ли се правят, ако не,в кои случаи са необходими?
Благодаря ви много, че ви има!
Желая много успехи на всички и приятен ден!

П.С. Не писах по-рано, защото последните дни работих като луда и не ми остана време... (дори и сега закъснявам за работа ;-)  )


Ако си имала ендометриоза - в твой интерес е провериш какво е състоянието преди Икси.

- щитовидната жлеза - изследват се хормоните на щитовидната жлеза и антителата за да се изключи автоимунно заболяване или хормонален дисбаланс.

- Имунологични и Антифосфолипидни антитела - също за да се изключи автоимунно заболяване, завишени НК клетки и др. -  риск за бременността.

- Генетични - обикновено се изследва жената за склонност към тромбофилия, състояние при което има вероятност да се образуват микротромбози които могат да застрашат бременността.

- Хламидия, Уреаплазма, Микоплазма - уроинфекции които могат да доведат до стерилитет, ниско тегло на плода, преждевременно раждане и т.н.

Моето лично мнение е че тези изследвания е редно да се правят преди процедура Ин витро, особено при дългогодишен стерилитет.

При мен пъзела се нареждаше бавно и се оказа че почти всичко което си изброила като изследвания е положително (изключая щитовидните и генетичните) и това ни отне повече от 10 години, така че ми се струва много грамотен доктора дал ти списъка с тези изследвания.
Успех!

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #10 -: Септември 04, 2008, 22:30:29 pm »
Оси, едно неуспешно ИКСИ имам. За генетични - след няколко неуспешни опита, а за мъжа ми отказа, защото имал деца вече. В България не можах да си пусна генетични, че през лятото бяха в отпуска докторите.
Ние си плащаме сами, така че и хистероскопията отпада. Ако са ми правили, няма как да не знам, че във фактурите си пише.   :wink:

Чандра, късмет ти желая!

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #11 -: Септември 04, 2008, 23:50:18 pm »
можели да се вклщча и аз с питане-днес се връщам от преглед при д-р Владимиров-според него засега е удачно да опитаме с ин витро на естествен цикъл-което ще е за следващия ми цикъл.Като сега не ми е назначил никакви изследвания/само на мъжа- нова спермограма и тест за днк фрагментация /
Вика ме 3-5 ден на цикъла.
Попитах за генетични и имунологични изследвания нужно ли е да направим-отговори че засега  е излишно -ако резултата  не е положителен тогова ,но че засега няма нужда излишно да   се впускаме  в такива изследвания и разходи.
А бях чела   че е препоръчително да с е направят-как мислите -дайте съвети?


Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #12 -: Септември 05, 2008, 00:39:14 am »
И на мен д-р Савова от клиниката на Щерев ми казваше,че няма нужда от изследвания,ще стане,ама не се знае на кой опит.След четвъртото ИКСИ я попитах защо не направим имунологични,а тя отговори,че били скъпи-150 лв.Така,че сама прецени дали да дадеш 150 лв. преди опита или да дадеш 20000 и тогава да пуснеш имунологични и генетични.
Желая ти успех!
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #13 -: Септември 05, 2008, 09:08:33 am »
ясно е ,че  въпроса не е в 150 лева -но след като д-ра казва че няма смисъл-аз да си  ги  самоназнача ли  или да настоявам да  ги направим? За мен това ще е първи опит и не са ми ясни много неща.


*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #14 -: Септември 05, 2008, 10:07:57 am »
Оси, едно неуспешно ИКСИ имам. За генетични - след няколко неуспешни опита, а за мъжа ми отказа, защото имал деца вече. В България не можах да си пусна генетични, че през лятото бяха в отпуска докторите.
Ние си плащаме сами, така че и хистероскопията отпада. Ако са ми правили, няма как да не знам, че във фактурите си пише.   :wink:

Чандра, късмет ти желая!

Явно е така при вас, защото не сте по здравната каса. Не знам. Макар че това  не би трябвало да има значение. Хистероскопията е под упойка, не може да не знаеш.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #15 -: Септември 05, 2008, 10:34:04 am »
А бях чела   че е препоръчително да с е направят-как мислите -дайте съвети?
Ще изложа факти , ти си прецени!
Първи опит Икси -успешен-мисед аборт-абразио.
Втори опит Замръзени-неуспешен
Самоназначени имунологични-лъсна проблем
Самоназначен SDI тест-лъсна проблем
Трети (втори стимулиран) опит ИКСИ-неуспешен , за жалост не ми стигнаха знанията ,за да си назнача хистероскопия, имала съм адхезии в мат.кухина.
Съвети ,избягвам да давам!
Аз , просто , смених клиниката.
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #16 -: Септември 05, 2008, 11:16:03 am »
Ние също си самоназначихме имунологични,генетични,SDI тест иначе никой не ти казва,споменават се едва след първи,втори неуспешен опит и добре че са форумите та разбрах за тях и ги направихме.

*

    misi

  • *
  • 1543
  • Невъзможното днес ще стане възможно утре!
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #17 -: Септември 05, 2008, 11:49:58 am »
При мен пъзела се нареждаше бавно и се оказа че почти всичко което си изброила като изследвания е положително (изключая щитовидните и генетичните) и това ни отне повече от 10 години, така че ми се струва много грамотен доктора дал ти списъка с тези изследвания.
Успех!

Ели, тоя списък май аз й го дадох... :lol:
Значи и от мене става грамотен лекар, а :nurse_1:  :book:

И аз не искам да давам съвети, но дотук открихме проблем при самоназначени от мен изследвания, които бяха доста скъпи - като доста се чудех да си спестя ли парите или да направя излседванията.
« Последна редакция: Септември 05, 2008, 12:20:14 pm от misi »
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #18 -: Септември 05, 2008, 12:04:51 pm »
няма да споменавам имена -макар че  в  други тема съм казала кои лекар посещавам -но ако и той не си свършва работата добре ,тогава кои?

След всичките  ви мнения ,съм повече от убедена да поискам  и да направя имунологини и генетични изследвания.
Ние също си самоназначихме имунологични,генетични,SDI тест иначе никой не ти казва,споменават се едва след първи,втори неуспешен опит и добре че са форумите та разбрах за тях и ги направихме.
Това "споменават се едва след първи,втори неуспешен опит ' не ви ли навява на мисълта че се подхожда малко комерсиално от страна на лекарите.
Не искам да бъда обвинена ,че обиждам  или злепоставям някого ,но   и здравето и мечтите ни се оказват търговия.


*
Re: Изследвания преди ин-витро процедура
« Отговор #19 -: Септември 05, 2008, 12:26:48 pm »
И при мен се получи така.След 2 не успешни опита,ми се подхвърли за имун.и ген.и-я ей така на вратата,че като отидем за 3 опит "може"да направим!,аз се втрещих,ми нали ако ги бяхме направили в началото можеше да се получи още първия път.То гаранция пак няма,но..А то на лекарите им е лесно,моя каза,че при някои ставало от 8-10 опит,ама аз нямам възможност да правя 10 опита,а и надали някой може!Сега обвинявам себе си,че не настоях още след първия опит да ги направим ами така на сляпо се доверих!