0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #300 -: Януари 26, 2014, 01:36:25 am »
Масовата неграмотност е потресаваща и отчайваща :? Още по-лошото е, че напоследък все по-често я наблюдавам и сред уж образовани и интелигентни хора. Ако ви покажа един e-mail от оперативния директор на фирмата, в която работя, ще паднете 8O Няма главни букви, препинателни знаци и т.н., ако изобщо има - не са на правилното място, за правописа - да не говоря. Отделно, никаква способност за изразяване и рядко се разбира какво иска да каже. Такива мейли се изпращат и на клиентите /често ни копират и нас и затова съм ги виждала/. Няма такава излагация, направо съм в потрес. Става дума за голяма компания, с национално покритие, част от един от най-големите холдинги в БГ, не за местна фирмичка, с 5 човека персонал и директора е всъщност собственика. Не знам как си подбират кадрите тия компании, честно.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #301 -: Януари 26, 2014, 11:44:50 am »
Как те разбирам  :lol:
Преди няколко дни търсих един документ от лизингова компания в пощата.
Започвам на кирилица (лизинг), после на англ. - leasing - няма и няма!
Госпожата директор беше го написала - lizing.
И изобщо писмената култура в кореспонденцията е трагична - масово се озаглавяват писма на латиница, а правописът вътре е...
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #302 -: Януари 26, 2014, 19:19:18 pm »
Мани, мани, думи нямам. И като видя официална кореспонденция на латиница и полудявам. Масово хора на ръководни длъжности не са наясно с елементарни правила за водене на кореспонденция, особено - официална. Да пишеш ти до директори в централи на банки, все едно си в гимназията 8O Само като се сетя и избеснявам. И тази жена в нашата фирма е на висш ръководен пост, с доста голяма заплата, коли и беси във фирмата и има претенции към служителите, на които тя самата не отговаря. То даже е комично на моменти.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #303 -: Януари 26, 2014, 22:05:06 pm »
Аз пък купувам детски книжки на моя син и моля ви се, вътре грешчици се мъдрят.  :x

*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #304 -: Януари 26, 2014, 22:31:54 pm »
Отделно, никаква способност за изразяване и рядко се разбира какво иска да каже. Такива мейли се изпращат и на клиентите /често ни копират и нас и затова съм ги виждала/.

Макар и не съвсем по темата, но това често е съвсем целенасочено. По стечение на обстоятелствата работя доста близо до данъчни и финансови консултанти и имам преки наблюдения върху начина на писане на крайния продукт: много думи и нищо конкретно. В нашата фирма английският е официален език за кореспонденция и за съжаление доста често в разговорите по между си колегите говорят на българо-английски. Аз от това се дразня много. Имаме си достатъчно богат език, за да го "доукрасяваме".
« Последна редакция: Януари 26, 2014, 22:34:12 pm от Dodich »
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #305 -: Януари 27, 2014, 10:20:50 am »
Додич, съгласна съм, че често се цели умишлено да не се казва нищо "съществено", но за жалост, в този случай, който цитирам, не е така. Просто жената не умее да се изразява и това е. Не е особено умна, а ако ви кажа как се беше докарала на коледното парти, за което имаше обявен дрес-код за официално облекло, ще паднете от смях :lol:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #306 -: Януари 27, 2014, 11:17:01 am »
ако ви кажа как се беше докарала на коледното парти, за което имаше обявен дрес-код за официално облекло, ще паднете от смях :lol:

Тук вече ми събуди любопитството, има ли снимков материал ;)
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #307 -: Януари 27, 2014, 12:47:22 pm »
И аз бих помолила за снимка при този анонс :lol:
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #308 -: Януари 27, 2014, 12:48:30 pm »
ако ви кажа как се беше докарала на коледното парти, за което имаше обявен дрес-код за официално облекло, ще паднете от смях :lol:

Тук вече ми събуди любопитството, има ли снимков материал ;)
Има, има :lol: След малко ще изровя и ще пусна.

П.С. Както обещах - прикачвам снимка. Жената е тази в средата, с бялата рибарска мрежа на гърба. Нарочно слагам снимка в гръб 8) Но мисля, ще добиете представа.
« Последна редакция: Януари 28, 2014, 19:13:28 pm от mishanta »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #309 -: Януари 28, 2014, 08:07:39 am »
Че какво и има на жената? Младежите на снимката да не би да са официални, или дамата с офис сакенцето? Лошо, че не е особено грамотна, но пък визията и не е чак толкова зле.
     
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #310 -: Януари 28, 2014, 16:57:22 pm »
Ами, предполага се, че оперативния директор на голяма компания, ще има по-добър усет как да се облече. Все пак, дава пример - уж. Това нещо дето беше навлякла едно че е грозно, друго - не й отива на поста. Аз бях в пъти по-добре облечена.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #311 -: Януари 28, 2014, 18:38:57 pm »
Усетът няма нищо общо със заемания пост  :D. Виж, това за неграмотността е непростимо.

Ама пък гащите и не са лоши, мхъм  :lol:
     
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #312 -: Януари 28, 2014, 19:04:21 pm »
Сикс, махай снимката вече :)
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #313 -: Януари 28, 2014, 19:07:02 pm »
Усетът няма нищо общо със заемания пост  :D.

Съгласна съм, и аз познавам хора, които се обличат зле, а са много умни и опитни в работата си; познавам също така много стилни и елегантни галфони. Приказката е, че по дрехите само посрещат.
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #314 -: Януари 28, 2014, 19:24:54 pm »
Да се изкажа и аз по въпроса за неграмотното писане - по Коледа видях следното заглавие в сайт на много голяма новинарска медия:              дядо Коледа пристигна!
 8O  написах коментар, че е правилно да се напише Дядо Коледа и обясних причините.
След мен имаше още 18 коментара, от които само 2 бяха в моя подкрепа, останалите твърдяха, че заглавието било добре, защото може да се каже дядо Петър и т.н.  8O
Да не говорим, че това уж журналист го е писал ... osi_15
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #315 -: Януари 28, 2014, 21:59:32 pm »
Може да се каже "дядо Петър", но не като начало на изречение/заглавие.
Главната буква вече явно за нищо я нямат.  :x

Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #316 -: Януари 31, 2014, 14:57:58 pm »
Ай, ся виШте сЪ

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150811587821647&set=a.10150999265741647.398005.629801646&type=1&theater

Да се смее ли човек - да плаче ли?!?!?!?!?!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #317 -: Януари 31, 2014, 15:49:59 pm »
Оле, Илианка, със сълзи се смях.... или по-скоро цвилих :lol: Някои са ми попадали и преди, но повечето бяха потресаващи.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #318 -: Януари 31, 2014, 17:04:04 pm »


Да се смее ли човек - да плаче ли?!?!?!?!?!
Много се смях и плаках. Огласих целия квартал :D.

Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #319 -: Януари 31, 2014, 21:16:58 pm »
Страхотни!!! Пратих на авторката и мой албум с подобни, тя си избра няколко, така че има допълнения.