0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #280 -: Юни 15, 2011, 22:19:23 pm »
Някой да не знае, че интервал се поставя след запетаята, това вече ме изумява...

Не не знае моля ви съ - не я "кефи" по нашия начин изписано. Баста.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #281 -: Декември 08, 2013, 08:27:41 am »
Изрових тази стара тема, защото напоследък виждам във форума много често изписано хидросалпинкс. Независимо, че на английски терминът е hydrosalpinx и транслитерирано би било завършващо на к, на български терминът е хидросалпингс, тъй като такива са правилата на българския език. Има много думи, навлезли от английски в нашия език (като оверлог, например), чиято последна буква от к в оригинал е дошла като г в българския. Просто се научават.

Още повече, че възпалението на една от двете (или и двете) тръби се нарича салпингит. Естествено, термините идват от латински/гръцки и е възможно просто неправилно да са транслитерирани на английски (или според техните си правила).
« Последна редакция: Декември 08, 2013, 08:29:25 am от lemon »
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #282 -: Декември 08, 2013, 11:45:30 am »
Еми, аз съм една от тези, които изписват хидросалпинкс и то след направена забележка от лекар, че думата хидросалпингс е написана неправилно. Преди това винаги пишех хидросалпингс.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #283 -: Декември 08, 2013, 17:34:07 pm »
Еми, аз съм една от тези, които изписват хидросалпинкс и то след направена забележка от лекар, че думата хидросалпингс е написана неправилно. Преди това винаги пишех хидросалпингс.
И аз така.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Crystal

Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #284 -: Декември 08, 2013, 17:43:09 pm »
 А какво ще кажете за думата "отдностно"(в превод - относно)?
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #285 -: Декември 08, 2013, 17:49:27 pm »
Това вече си е бисер, но де да беше само този :(
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #286 -: Декември 08, 2013, 18:33:24 pm »
Мечи и Сикс, тогава защо възпалението на тръба е салпингит, а не салпинкит? Няма да споря с лекари, но в медицинско списание също е хидросалпингс.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #287 -: Декември 08, 2013, 21:37:22 pm »
И моето чувство за чистота на езика се бунтува, но правилното е хидросалпинкс. Така сочат всички основни източници на медицинска информация, напр. terminologia medica, nomina anatomica и т.н. Медицинските термини в българския език са превод от латински или гръцки, в случая от salpinx - салпинкс, съотв. и производните са аналогични - хидросалпинкс, пиосалпинкс, мезосалпинкс, хематосалпинкс. Възпалението на тръбата е salpingitis и затова на български се произнася салпингит, а не салпинкит. Така е преведена и диагнозата хидросалпинкс в официалния държавен документ МКБ 10, това е международната класификация на болестите. Предполага се, че тези източници са достоверни, би трябвало да са превеждани и списвани от специалисти и нямам основание да не им вярвам.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #288 -: Декември 08, 2013, 23:11:50 pm »
Мели, благодаря за изчерпателната и точна информация.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #289 -: Декември 09, 2013, 06:13:30 am »
Благодаря, Мели!
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #290 -: Декември 09, 2013, 09:10:58 am »
Благодаря, Мели!
*

    Crystal

Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #291 -: Декември 09, 2013, 10:32:50 am »
Грешно изписаните медицински термини са най-малкият проблем, все пак не сме лекари. Но другите грешки са проблем, има много неграмотни хора :(
« Последна редакция: Декември 09, 2013, 10:34:40 am от Crystal »
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #292 -: Декември 13, 2013, 15:31:20 pm »
Мене тази "мода" с използването на "й" на абсолютно произволен принцип, ме изнервя супер много. Толкова е елементарно - в единствено чило е "й", а множествено "ии" (не винаги, но със сигурност не е "й")..., но въпреки това се нагледах на какви ли не безумия.
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #293 -: Декември 13, 2013, 17:32:52 pm »
Момичета, честно да ви кажа, четенето в Зачатие е истинско удоволствие. Всички пишат толкова грамотно. Аз живея в Англия и има една група във Фейса, в която пишат доста голямо количество жени. Просто нямам думи да ви опиша за какво става въпрос там. Не съм предполагала, че има толкова неграмотни хора. Един ден не издържах и направих забележка. Беше ми отговорено, че понеже видиш ли сме били в Англия, нямало как да си сложат български на устройствата и те всъщност не пишат грешно, ами това идвало от шльокавицата. Обясних им как да го направят, след което се заядоха с мен защо като толкова съм защитавала българската писменост, името ми било написано на английски. Е до тук бях. Реших, че е важно аз да пиша грамотно, а пък другите - как да им помогна, като те сами не признават, че не могат.

26.09.2019
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #294 -: Декември 15, 2013, 22:41:34 pm »
Точно пък за тези, които живеят извън страната, е важно да си съхранят езика и да пишат грамотно. Или поне аз така смятам.

*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #295 -: Декември 16, 2013, 04:59:55 am »
На един език да пишат грамотно, добре ще е. Но често още не научили добре чуждия, а вече забравили българския.
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #296 -: Декември 18, 2013, 19:25:21 pm »
Цигу,  напомни ми за една случка от преди години, в която наша позната рускиня която така и не може да заговори на правилен български се опитваше да упъти едни руснаци. Един неин колега, който е украинец слуша, слуша и изтърси,  еди коя си мила, българският не научи, а руския си забравила.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #297 -: Декември 19, 2013, 05:47:39 am »
Преди 15-ина години бях на доста добро ниво по граматика, дори изкарах 5,80 на изпита по езикова култура за университета. Годините, в които ограничих четенето /и писането/ на български, ми се отразиха негативно и усещам доста слабости в писмената си реч. Когато се затрудня, опреснявам знания тук: http://kaksepishe.com/
 
П.П. shanoar, в сайта, който съм посочила, има добри съвети и за пунктуацията  :flower:  :wink:.
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #298 -: Януари 24, 2014, 20:18:36 pm »
Все по-често забелязвам, че масово хората не знаят кога и как се пише Й.
Днес прочетох, че не се пише стаи, а стаЙ.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #299 -: Януари 25, 2014, 19:11:16 pm »
При стай й все пак е написано след гласен звук. В подобна тема в мамата бяха цитирали мамй. Е това дори не знам как точно се произнася. Ама подозирам, че и тая дето го е написала не знае.