0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

При спермограмата резултатите не са трагични и може би затова курса е по-кратък. Но на втори преглед ще отидем с контролна спермограма и може би според нея лекарката ще реши дали да продължава. В общи линии на колкото места попиташ толкова различни отговори ще чуеш. Лекаря при който сега ходя ме попита защо по-рано не съм почнала изследванията си, а гинеколожката ми преди него ми каза, че съм луда-след като имаме проблем със спермограмата никой нямало да ми обърне внимание на мен да ми губи времето в изследвания. Рано било аз да се изследвам-"то всичко сигурно си ти е наред". Празни приказки,изобщо неподкрепени с абсолютно никакви изследвания. Най-лошото в случая е че е трудно да решиш на кой да се довериш. Благодаря за мненията Ви тук във форума-така поне научавам по нещо ново докато чакам прегледите и резултатите
*
 lioni1985, принципно ако няма 1 година забременяване е редно да се почне с изследванията и при двамата партньори. Лекарката, която ти е казала, че е рано да се изследваш, защото сигурно всичко ти е наред, не я посещавай повече. Това са пълни глупости. От такива "съвети" аз изгубих ценни години в чакане да стане чудото.

Не пропускай да направиш цветна снимка, много е важна.

Ето тук можеш да прегледаш клиниките и специалистите за репродуктивно здраве в България ( ако си пропуснала):
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109
Аз също така смятам и затова първо отидох на обичайния профилактичен гинекологичен преглед-за цитонамазка и секрет. Попитах я какво ще ми препоръча като начало-някакви основни изследвания и т.н., но тя явно се притесни да не й досаждам тя да ми назначава безплатни изследвания и ми каза да изчакаме по-добра спермограма.  За пръв и последен път отидох при тази лекарка-моя гинеколог вече не работи със здравната каса и реших поне първите прегледи да не плащам. Останах много разочарована от нея като цяло-но няма да се оплаквам тук от нея. Затова веднага след цитонамазката отидох при специалист по репродуктивни проблеми.
*
Браво, ориентирала си се правилно  :)
Пожелавам ти успех и скоро да се похвалиш. Каквито и други въпроси да имаш, ние сме насреща.
Моите въпроси тепърва ще се натрупват в процеса на изследванията. Благодаря за подкрепата и каквото и развитие да има ще пиша :)
*
Питай винаги когато имаш нужда ние сме насреща :)

*
Здравейте.
Имам нужда от съвет.
Имам едно детенце на 6г. Преди година и половина започнахме с опитите за второ детенце. Имах спонтанен аборт - бременността беше маточна с най-вероятно т.нар. кухо яйце, след това лекувах няколко месеца различни бактерии, после забременях извънматочно и ми отстраниха едната тръба. От 6 месеца правим опити и не забременявам. След операцията ми казаха, че втората тръба е супер. Пусках мико, уреа- плазми и хламидии и резултатът беше отрицателен. Според вас добре ли е да пусна полови хормони и тези на щитовидната и да правя цветна снимка или да изчакам още някой месец опити? Наближавам 33. Съпругут ми е на 30. Цикълът ми е странен последните месеци - по-дълъг и по-обилен. Не знам дали се нагажда след операцията все още или има някакъв проблем...
zazu1, според мен е хубаво да се ориентираш към специалист по стерилитет и той ще ти назначи необходимите изследвания. Правите опити за дете вече от година и половина, това си е достатъчно дълго време. Спонтанните аборти също са вид репродуктивен проблем, чието решение трябва да се търси.
Цветната снимка и хормоните са добро начало, но ще ти трябва лекар на чието мнение да се довериш.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Здравейте отново.
Опитах да си запиша час за "Надежда". Казаха ми, че за първичен преглед записват за май 2014  8O. Има ли вариант в по-кратък срок да се добера до специалист по репродуктивни проблеми или такива са сроковете на чакане? 
zazu1, това е може би най-натоварената клиника по стерилитет, там винаги се чака много за първичен преглед. В другите става по-бързо.
Това е списък с клиниките по стерилитет в БГ от който може да избереш.
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109

За коментари и въпроси относно мнения за клиники и лекари, може да прочетеш и питаш тук:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?board=2.0
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Според вас добре ли е да пусна полови хормони и тези на щитовидната...
Според мен е даже много хубаво да си ги самоназначиш преди първия преглед. Цветна снимка според мен няма нужда да правиш, ако преди 6 месеца са ти огледали тръбите и са ти казали, че са супер. Успех!
Изследвания при жената
Пренатален скриниг:

1. Цитонамазка от маточната шийка - рак на маточната шийка
2. ПКК /пълна кръвна картина/       
3. Кръвна захар - диабет на бременността
4. Кръвна група - при нужда от кръвопреливане       
5. Резус- фактор - хемолитична болест /на плода и на новороденото/ проследяване за анти-D антитела и имунопрофилактика
6. Урина /белтък+седимент/ - бактерии, левкоцити       
7. Стерилна урина /бактериологично изследване/- инфекция на пикочните пътища    
8. Токсоплазмоза - серологично изследване- спонтанен аборт, увреждане на плода    
9. Рубеола - серологично изследван- увреждане на плода
10. Хламидия - стерилитет, спонтанен аборт, преждевременно раждане,    
11. Електрофореза на хемоглобин- таласемия    
12. Цитомегаловирус- увреждане на плода    
13. *Сифилис серологично изследване /Васерман/   -увреждане на плода /вроден сифилис/
14. *Хепатит B - инфекция на плода 
15. Генитален херпес- инфекция на плода

Микробиология на влагалищен секрет
ХСГ+хидротубация- в рамките на 8-10 ден след началото на ПМЦ и след направени по-горните изследвания
   

Хормонални изследвания /с давност 6 месеца- при отклонения контролни или назначени от специалист повторни изследвания/:
Полови хормони
на 3 ден
 LH Лутенизиращ хормон
 FSH Фоликулостимулиращ хормон
 E2 Естрадиол

 Тестостерон
 Пролактин

7 дена след доказана с фоликулометрия овулация
 Прогестерон

Щитовидна жлеза

TSH тироид стимулиращ /тиреотропен/ хормон
fT4  тетрайодтиронин
fT3  трийодтиронин
 
TAT  Анти-тиреоглобулин
MAT Анти-TPO


При отклонения- ехография на щитовидна жлеза

Фоликулометрия

 Минимум 3 цикъла за доказване на овулация- посещение поне 3 пъти във всеки цикъл

Лапароскопия - при неустановени причини и дългогодишен стерилитет /повече от 3 години/

Изследвания при мъже:

Спермограма, след 3-5 дневно полово и алкохолно въздържание, прави се в специализирана клиника от ембриолог /а не от лаборанти/
Посещение при уролог
Хормонални изследвания
FT4
TSH
LH
FSH
Prolaktin 
Progesteron
Testosteron



В червено са маркирани изследванията, които се поемат от ЗК и за които би трябвало да ви бъдат издадени направления. Моля, търсете си правата, само така ще си помогнем!

*Кабинети за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН (КАБКИС) в България
Благодаря за информацията, ще ползвам част от нея.
Здравейте, искам да помоля да ми препоръчате специалист по репродуктивна медицина за София, не знам към кого да се насоча, вече много време имаме проблеми.Благодаря Ви.


Здравейте, искам да помоля да ми препоръчате специалист по репродуктивна медицина за София, не знам към кого да се насоча, вече много време имаме проблеми.Благодаря Ви.
http://www.zachatie.org/forum/index.php?board=2.0
Реших да направя цветна снимка докато чакам часа си при д-р Владимиров, какво ще кажете, смятам, че е разумно. Като се вземе впредвид, че за година и нещо никога не съм забременявала. Исках да питам първо къде мога да я направя ей така отивам ,плащам си и ми я правят. На шести ден съм от цикъла и нямам време да чакам на здравната каса глупостите. И също се чудя дали д-ра ще я признае за добре направена щом не е в неговата клиника и дали можете да ми предложите добро място за цветна снимка?
*
Реших да направя цветна снимка докато чакам часа си при д-р Владимиров, какво ще кажете, смятам, че е разумно. Като се вземе впредвид, че за година и нещо никога не съм забременявала. Исках да питам първо къде мога да я направя ей така отивам ,плащам си и ми я правят. На шести ден съм от цикъла и нямам време да чакам на здравната каса глупостите. И също се чудя дали д-ра ще я признае за добре направена щом не е в неговата клиника и дали можете да ми предложите добро място за цветна снимка?
Не съм от София и не мога да ти препоръчам къде. Но, много е важно преди цветната снимка да имаш чиста микробиология, за кето е необходимо да посетиш АГ.  Също така  до колкото знам ЗК не поема цветна снимка, аз си я плащах.
« Последна редакция: Август 26, 2013, 20:50:28 pm от avallon »
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    desi4ka

  • **
  • 127
  • Любовта ще спаси света !
Здравей,catcat! :balk_122:По принцип цветна снимка можеш да си направиш във всяка една болница,но трябва да се уговориш с някой гинеколог,който прави такива,защото не всеки може.Аз преди 3 години правих , но тази гинеколожка при която ходих ме изпрати при неин колега,защото тя не била правила до сега т.е. не се занимавала със ХСГ.Тогава си спомням,че отидох веднага след като ми свърши цикъла в 1-я чист ден.Бях с направление и доплатих 80лв.за снимката + 20 лв. за труда на доктора. В момента доплащането по каса четох,че варирало във различните болници между 160-180 лв. по каса + за труда на доктора -като за един преглед .Всичко е за около 15 минути,добре е да си вземеш една превръзка,защото можеш леко да прокървиш малко след манипулацията.Най-добре е според мен,да си избереш болница и да попиташ на регистратурата,кой от техните гинеколози се занимава с ХСГ.
*

    desi4ka

  • **
  • 127
  • Любовта ще спаси света !
Catcat ,avallon е права за микробиологията,даже доколкото си спомням пусках и цитонамазка предварително -и всичко това ,за да се избегне евентуално инфектиране по време на манипулацията.А непосредствено преди снимката доктора ми беше казал да си направя промивка за дезинфекция-за всеки случай с едно прахче Тантум розе 500. :?
*

    desi4ka

  • **
  • 127
  • Любовта ще спаси света !
Catcat,мисля,че в Първа АГ Болница ,,Света София''ще ти излезе малко по - евтина.Аз съм лежала 2 пъти там и знам,че със сигурност правят,но трябва да попиташ на регистратурата и да си запишеш час за гинеколог,с който да се разберете и да ти пусне първо другите 2 изследвания.А снимката д-р Владимиров би трябвало да ти я признае,защото когато е направена качествено- доктора ще я разчете правилно , а тази болница е специализирана както сигурно знаеш-там са подбрани АГ специалисти. :wink:
*
Реших да направя цветна снимка докато чакам часа си при д-р Владимиров, какво ще кажете, смятам, че е разумно. Като се вземе впредвид, че за година и нещо никога не съм забременявала. Исках да питам първо къде мога да я направя ей така отивам ,плащам си и ми я правят. На шести ден съм от цикъла и нямам време да чакам на здравната каса глупостите. И също се чудя дали д-ра ще я признае за добре направена щом не е в неговата клиника и дали можете да ми предложите добро място за цветна снимка?
Аз те съветвам да се обадиш в клиниката на д-р Владимиров и да попиташ как стои въпроса при тях да я направиш снимката. Принципно можеш навсякъде да я правиш и доктора трябва да я признае, но ако нещо не е направено както трябва, винаги остава една въпросителна.
Аз лично бих я направила при доктора, който след това ще ми прави процедурата, защото той самия ще е наясно какво е направил и какво е видял.