0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Искам да попитам има ли някой друг като мен да обменим малко инфо,защото вече съвсем се отчайвам и ми се иска да зарежа всичко.
Преди година и половина ми откриха така наречената гуша (струма) с дифузни изменения и повишени стойности на антителата ТАТ и МАТ,произвеждани от щит.жлеза.Всичко останоло (хормони имам в пред вид) бяха в норма.
Пих около година Еутирокс с редуциране на дозата,настъпи бременност още след първият месец, но за съжаление завърши с аборт в 5 месец (неизяснени причини).
След аборта пролактина скочи и то доста, след което започнах да пия Парлодел ( и още го пия)
Пуснах си нови изследвания в началото на юни и всичко беше наред и спрях Еутирокса, останах само с парлодел.Докторката ми каза че през лятото е добре да спра лекарството Еутирокс и аз реших че съм вече наред.Но сега правих нови изследвания и се оказа че ТАТ е скочил и то три пъти над нормата.Представяте си мояна неприятна изненада,започанх пак усилено да чета и реших че имам Хашимото, което означава на практика, че бебето ще стане като тука има тука нема.Някой има ли сходен на моят проблем за да получа малко повече инфо относно проблемното ендокринно забременяване.
P.S. Имам ову макар и малко късно и ЛФ 14-15 дена.

Благодаря, и дано не съм ви оттекчила
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #1 -: Октомври 12, 2005, 16:19:36 pm »
Здравей, Надин,

Аз нямам твоя проблем, но имам един въпрос към теб.
Пишеш, че хормоните са ти в ред и са ти открили повишени стойности на ТАТ и МАТ. А кои хормони имаш впредвид са ти в ред- репродуктивните или тези на щитовидната жлеза-FT3, FT4,TSH? Мисълта ми е може ли при нормални стойности на хормоните на щитовидната жлеза, каквито бяха моите, когато ги изследвах миналата година да имам повишени ТАТ и МАТ и да имам такова заболяване :?:
Питам те, защото аз миналата година си правих изследвания на щитовидната жлеза, освен хормоните, също и ехография и излезе, че всичко ми е в норма със щитовидната жлеза. Но сега като прочетох постинга ти се притесних.
Извинявай, че стана объркано и дълго, но ще се радвам, ако ми отговориш.
Ако въпросът ми е глупав и не е по темата модераторите да го изтрият.
*
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #2 -: Октомври 12, 2005, 16:26:49 pm »
Ами аз изследвах всички репродуктивни хормони и TSH също, при мен винаги са били в норма всички гореспоменати хормони, но цикълът ми беше страшно нередовен.Прескачал ми с по 3 месеца.
Та сега имам що годе читаф цикъл между 32-37 дена и с овулация след 19 -ият ден.
Правилно си разбрала че само антителата ми не са наред и определено се оказа ,че иам отражение върху забременяването ми.но аз все пак си мисля ,че е възможно да има още нещо неустановен и определено е в комбинация.
Моята ендокриноложка, каза че не е задължително хормоните да не са наред и да имаш проблем,особено ако е наръба като при мен.
Но искам да ти кажа, че ако досега си изследвала само щит.хормони пусни си  и един антитела, за тове успокоение
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #3 -: Октомври 12, 2005, 16:31:28 pm »
Надин,

И аз два пъти съм ги изследвала хормоните и са в норма - и тези на щитовидната жлеза, и репродуктивните.
И моят цикъл е нередовен, но не това, което наричаш ти. В смисъл обикновено е между 31 и 36 дни, понякога обаче ми идва на 22-24 дни, а два пъти в годината прескачам месец, но винаги съм си била така. Относно ову-то установи се, че е около 18-20 ден, когато го има, защото не е всеки месец при мен.
Ти къде ги изследва тези антитела и поемат ли се от касата? Ако не колко горе-долу струва изследването?
Благодаря ти за отговорите и ти пожелавам успех в общата ни борба! :D
*
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #4 -: Октомври 12, 2005, 17:18:00 pm »
Наде, аз дъм с проблеми с ТАТ и МАТ. Хормоните са ми в норма. Не ми предписаха лечние. Ходих на консултация с друг лекар ,който също каза ,че за сега при мен не се налага мидикаментозно лечение и че ТАТ и МАТ никога няма да си бъдат в норма. Препоръча ми да си изсладвам хормоните на 6 м. , а ако забременея през месец и ако има проблеми тогава ще се изписват хапчета.
*
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #5 -: Октомври 13, 2005, 09:34:37 am »
Досега не съм ползвала здравната каса,но съм чувала,че ТАТ и МАТ  май се поемат.Мойта д-рка ,ми назначи еутирокс, но тогава незнаех нищо относно тези антитела, та си ги пих.Резултата беше добър в смисъл,че влязоха в норма.Вярно е че при проблем с щит.жлеза се правят изследвания на всеки 6 месеца, тъй като проблемите с нея варират първо според сезона, лятото организам има по малка нужда от тези хормони (щит.жлеза) а зимата обартното.Вярно е че досега, никой който има повишени стойности на тези антитела не му прилагат лечение, незная защо.Аз се чувствам доволна от факта ,че това лекарство ми действа добре ,в смисъл че антителата влизат в норма.
Та ние сега нарочно го спряхме еутирокса,именно поради сезона (лято) ,лошото е че ТАТ пак се е качил.На 19-ти съм при докторката ми и ще видим какво следва.
Факт е,че след 20 дена прием забременях веднага, след толкова години неуспех.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #6 -: Октомври 13, 2005, 09:36:49 am »
Забравих да напиша, че ако настъпи бременност, макар и моята докторак категорично ми каза че това ще е случайност (ако има нарушена фенкция на щит.жлеза), ще е необходимо може би по големи количества прием на лекарството, тъй като се понижава функцията на щит.жлеза при бременност или нещо такова беше и организма ще изпитва по голяма нужда от този хормон
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #7 -: Октомври 13, 2005, 12:21:10 pm »
ТАТ и МАТ не се поемат от касата.
А защо ми казват ,че никога не могат да влязат в норма антителата ,а при теб са се нормализирали???Уф....писна ми вече от всичко....
*
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #8 -: Октомври 13, 2005, 13:18:02 pm »
Цитат на: ara
ТАТ и МАТ не се поемат от касата.
А защо ми казват ,че никога не могат да влязат в норма антителата ,а при теб са се нормализирали???Уф....писна ми вече от всичко....



А защо са ти казали това, само при един доктор ендокринолог ли си ходила.По добре провери при поне още един
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #9 -: Октомври 13, 2005, 13:43:56 pm »
Не само един.. при двама и ми казаха едно и също.....
*
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #10 -: Октомври 13, 2005, 13:51:06 pm »
Цитат на: ara
Не само един.. при двама и ми казаха едно и също.....




Добре тогава дай малко повече инфо за твоето заобяване, Хашимото ли имаш или гуша ит.н.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #11 -: Октомври 13, 2005, 14:21:09 pm »
Хашимото имам. Хормоните TSH и FT 4 са в норма.
*
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #12 -: Октомври 13, 2005, 14:39:29 pm »
Цитат на: ara
Хашимото имам. Хормоните TSH и FT 4 са в норма.



Да определено при Хашимотото е така, аз затова се опасявам че имам точно това.Ако е обикновена гуша (еутироидна струма)както ми беше казала моята докторка нещата са поправими. Докато при Хашимотото нещата са точно тука има тука нема и общо взета много трудно нещата могат да влязат в кондиция.Това е нещото което най много ме притеснява, защото според мен аз имам точно Хашимото.
Добре ти на колко време следиш хормоните и антителата, знам че профилактично може да се пие аспирин по 150 мг. дневно, едно момиче Венус-Мелена беше с Хашимото, пи само аспирин и вече е бременна сега.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #13 -: Октомври 13, 2005, 16:54:36 pm »
Наде и аз скоро се сдобих с Хашимото, но никой не ми е говорил такива страхотии :(  Доколкото знам при наличие на антитела ТАТ и МАТ завишени се води тироидит на Хашимото. Не е вярно, че забременяването е почти невъзможно, напротив, обикновено, когато само това е проблемът, след няколко месечно приемане на тироксин и регулиране на хормоналните нива, настъпва нормална бременност. Доцентът, при който ходя каза, че има много такива пациентки. Нашата счетоводителка с Хашимото и има две деца, ето Вени сега също. Проблемът е преди да се открие или ако не се лекува, защото по мои наблюдения повечето момичета с миседи им се открива проблем с щитовидната.
По-спокойно и консултирай с още някой лекар.
*
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #14 -: Октомври 14, 2005, 08:14:51 am »
Цитат на: manhattan
Наде и аз скоро се сдобих с Хашимото, но никой не ми е говорил такива страхотии :(  Доколкото знам при наличие на антитела ТАТ и МАТ завишени се води тироидит на Хашимото. Не е вярно, че забременяването е почти невъзможно, напротив, обикновено, когато само това е проблемът, след няколко месечно приемане на тироксин и регулиране на хормоналните нива, настъпва нормална бременност. Доцентът, при който ходя каза, че има много такива пациентки. Нашата счетоводителка с Хашимото и има две деца, ето Вени сега също. Проблемът е преди да се открие или ако не се лекува, защото по мои наблюдения повечето момичета с миседи им се открива проблем с щитовидната.
По-спокойно и консултирай с още някой лекар.


Добре Ман ти с какво се лекуваш, зашото ara каза, че на нея не са и предписали нищо.Незнам дали имам Хашимото,но беше факт че беше бая нарастнала щит.жлеза , тоест имах дифузно бая големички възли, които за щасатие изчезнаха след еутирокса който пих.
Четох из нета и ,че при Хашимотото може да има такива възли по някога, незнам и аз вече какво ми има но определено се съмнявам за хашимото.Моята лекарка категорично отхвърли това мое съмнение още преди няколко месеца, но на 19-ти съм при нея за разчитане на новите ми резултати ,та ще видим сега какво ще каже.
Кажи ти как го лекуваш това Хашимото
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #15 -: Октомври 14, 2005, 12:57:19 pm »
Ми как го лекувам, то не се лекува, предполагам знаеш :balk_145: Аз пия ел тироксин по 50мг. дневно - малка ми е дозата, ТАТ и МАТ бяха леко завишени, промени в жлезата нямам, но той само я палпира, с узи не е гледана. Следващия път, обаче, мисля да си изпрося и узи преглед. Не смея да го кажа, но още втория месец имах ову на 16 ден и цикъла ми дойде на 32, което за мен е рекорд. Паралелно си пия и билките и се надявам на промяна в положителна посока :bfp:
*
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #16 -: Октомври 14, 2005, 14:36:46 pm »
Искам да ви споделя, какво ми написа Е.Конова по въпроса, според нея аз имам Хашимото и еутироксина наистина действа но не е най удачното лекарства по време на бременноста, според нея ще трябва да се подложа на гамаглобулинова схема по време на самата бременност.Тъй като преди нямах ову или поне беше доста късно, за сега ще продължа с еутирокса,но настъпи ли бременност съм веднага в Плевен.Това го препоръчвам и на всички с този проблем.Относно лекарите, които казват че ТАТ и МАТ никога няма да влязат в норма и непредприемат никакво лечение (дори и профилактично) според мен е чисто и просот пълно невежество и необръщането на внимание на тези антитела е във вреда при всяка една от нас ,която се бори да има дете
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #17 -: Октомври 14, 2005, 14:41:49 pm »
Абсолютно съм съгласна с теб, че неназначаването на лечение при ТАТ и МАТ отклонение е неправилно. Това са антитела и това е - щом ги има-има и проблем. Аз тук на няколко момичета така им обърнах внимание и ги посъветвах да се консултират и с друг лекар. Едното вече пие тироксин.
Наде, а д-р Конова каза ли нещо за тироксина по време на бременност, и той ли не е за препоръчване. Иначе, то ясно, че ще пътуваме до Плевен, ама да забременеем дай боже.
*
Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #18 -: Октомври 14, 2005, 15:59:22 pm »
Цитирам отговора на д-р Конова

 "Да,смятам, че е Тиреоидит на Хашимотор както и съм убедена, че L-Thyrox по време на бременността шансът за успешна бременност е по малък, от колкото, ако проведеш имуномодулираща терапия - фактр че вече има една успешна бременност (за мен става въпрос-имах бременност) и фактр че имаме пациенткир износили и родили нормално с положителни ТАТ и МАТр които лекувахме с гамаглобулин венозно.Но и тази терапия, както и самата ти диагноза ще се оспорва от много лекари. Накраткор предлагам ти лечение по време на следващата бременност по наша схема."

Аз пия Еутирокс Ман ,но има и Тироксин и Л-Тирокс, все едни и същи са, но според мен е добре да ги пием докато забременеем, посел много ясно къде сме.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Има ли някой с ендокринно проблемно забременяване
« Отговор #19 -: Октомври 15, 2005, 11:35:51 am »
Nadin, аз съм с висок пролактин(996 mlU/L). Сега се лекувам с Бромокриптин.Аз исках да си изследвам и другите хормони, но Д-р Манолова ми каза ,че е добре първо да нормализираме пролактина и тогава, защото дори да са в норма можело да се получат лъжливи резултати заради пролактина.А аз се притеснявам, защото четох ,че при висок пролактин можело да има понижена функция на щитовидната жлеза( хипотироидизъм).На 19.10. съм пак на преглед.Ще изследвам отново пролактина, но като гледам все още имам секрет от гърдите.Ще помоля Манолова да направим поне щитовидните хормони и ще видим на къде.....