0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #820 -: Август 09, 2014, 10:10:04 am »
По отношение на ваксините не отдавна чух за шесткомпонентната, не дадох ухо, защото прескочихме момента. Сега прочетох че, в същност добавят хепатит Б към петвалентана защото нямало. Питам се обаче, как ще процедират когато хепатитната ваксина се поставя в родилния дом и в 6тия месец и времево няма отношение към петкомпонентната, как смятат да се процедира, айде тория прием да го комбинирам. Преди 10тина дни сложихме третия прием на хепатит Б, значи я има ваксината.
За вит Д това си е всеизвестна практика, не само у нас. Давам и не го анализирам това конкретно.  Определено не е приумица на някой роден гений. И въобще се опитвам да преценям кое не е "хапка за моята уста", защото не смятам , че нета може да ми даде капацитета, ценза, практиката да преценя правилно и не искам да си играя на "руска рулетка", до момента поне до който отговарям за детето си, след 18г. тя да си преценява.
За АБ си има комерсиален момент, ядосана съм, защо не ме уведомиха преди, а научих след като са го дали.
Аманда и ние ще правим Манту. Може да не излезе белг, а да е ОК и да не се наложи реимунизация, Манту-то ще покаже.  Ако няма зчервяване, до 3 дни, т.е. ракция от създадени вече антитела се поствя ваксината, може веднага след отчитане, може и малко по късно . Аз няма да отлагам, няма какво да го мисля. Манту се прави в 7мия месец, най късно до 10тия, но файда от отлагане няма, само детето да е здраво разбира се.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    Crystal

Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #821 -: Август 09, 2014, 13:21:58 pm »
Шествалентната ваксина е само за децата, родени след 1 юни 2014. Останалите трябва да продължат с петвалентната. На нас трябваше да ни сложат последния пентаксим в началото на юли, но ваксини няма и не се знае кога ще има-ни петвалентни, ни шествалентни. МЗ е обявило обществена поръчка на 18 юли, срокът за приемане на оферти е 28 август-та ваксини преди края на септември едва ли ще има. Едно и също се повтаря с двете ми деца, до гуша ми дойде  :balk_144: С голямата щерка поне можеше да си купим ваксината от аптеката, сега и това не може. От чужбина няма как, трябва да се транспортира в хладилник.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #822 -: Август 09, 2014, 14:47:25 pm »
Благодаря ви,че споделихте  момичета ,да ще направим манту-то и ще видим  :wink:

С тия ваксини направооо :x,добре ,че минахме всичките и не сме пропускали поради липса.

И друго исках да споделя с вас -бебка много лигави от както направи 2м.,преди мсец и половина почна една лека кашлица веднага я откарах на ЛЛ тя я преслуша, видя гърло каза всичко е спокойно от лигавенето е събира се слюнка на гърлото и за това се закашля-добре,тя продължи да се кашля поне 5 пъти на ден,а понякога и през ноща отидохме пак след 1 седмица -много леко зачервено гърло дадоха ни Нурофен по 2млг за 5 дни,изпихме го отидохме на другия педиатър казах какво е положението и тя я прегледа каза бъди спокойна няма и нищо,няма зачервено гърло ,гърди спокойни,обясних и че продължава да кашля и тя каза от слюноотделянето е,щом кашля само "ъхъ-ъхъ" т.е. 1-2 пъти значи няма място за притеснение.Но тя си продължава и това взе да ме притеснява,пък не е изобщо като болно дете -яде си,играе си ,смее се ,не плаче.Мислех дали няма да излезе зъбче ,но не  :?
Случвало ли се е такова нещо и на вас?

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #823 -: Август 09, 2014, 15:08:08 pm »
При нас прокашля много рядко, и е със сигурност от слюнката и нощем прокашля.Иначе ние вече имаме два зъба :)

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #824 -: Август 09, 2014, 16:40:21 pm »
Лили, моите са с шествалентната (срещу тетанус, дифтерит, полиомиелит, коклюш, хеп. Б, и Хемофилус инфлуенце тип В). Не мисля, че има място за притеснение.

Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #825 -: Август 09, 2014, 17:30:02 pm »
Кристалче ,провери при педиатъра за ваксината.Нашият доктор вече получи,но излезе отпуска и ще я постави на Цветето септември.
*

    Crystal

Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #826 -: Август 09, 2014, 18:00:16 pm »
Благодаря много, Перличка, ще проверя.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #827 -: Август 10, 2014, 17:40:48 pm »
Момичета, не знам дали е по темата, но някой вадил ли е европейска здравна карта на бебе? Нужна ли е такава при излизане с бебче в ЕО и ако да, какво е нужно за ваденето и? Иначе сигурно ще направим и някаква застраховка, пишете ми ако имате препоръка каква да е. Както става ясно готвим се за море  8)
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #828 -: Август 14, 2014, 13:04:56 pm »
Та-даааааа... Ето че пак аз пиша, и пак не по темата. Момичета, в епикризите от МД пише, че имаме право на два контролни прегледа. Как да си ги направя - трябва ли ми час, как да си го запиша, къде да отида...? Не знам къде другаде да попитам, а и знам че тук има доста мадами, родили там.
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #829 -: Август 14, 2014, 13:14:16 pm »
Лили, в Токуда звъниш по телефона и си записваш предварително час. Казваш, че е контролен след раждане. Вероятно и в МД е така.

PS. Мисля, че европейските здравни карти не са задължителни, а пожелателни.
Обаче май трябва да извадите международен паспорт на бебето.
Пиши как е, ако вече знаеш със сигурност, за да знаем и ние.  :wink:
Иначе браво на вас - големи сте смелчаци с това море  :P
« Последна редакция: Август 14, 2014, 13:26:57 pm от 47 Smiles »
*

    Crystal

Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #830 -: Август 14, 2014, 13:56:38 pm »
Та-даааааа... Ето че пак аз пиша, и пак не по темата. Момичета, в епикризите от МД пише, че имаме право на два контролни прегледа. Как да си ги направя - трябва ли ми час, как да си го запиша, къде да отида...? Не знам къде другаде да попитам, а и знам че тук има доста мадами, родили там.
Ако прегледа е за бебето-звъни в неонатологията и питай. Ако е за теб-звъниш някъде в МД да те насочат-на централата им например. В Токуда се записват часове, дано и в МД е така, че иначе става лудница.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #831 -: Август 14, 2014, 14:07:13 pm »
За международен паспорт таксата е 11 лв за обикновена поръчка (месец), 22 лв за три дни. Трябват личните карти на двамата родители (вероятно и присъствието). Нужен е документ за постоянен адрес на детето, оригинален акт за ражданеи копие. Взимат се от едно и също гише в общината акта и удостоверението. Попълва се заявление за паспорта и се прави снимка на бебето/детето. Ако е бебче - родителя го държи встрани от себе си за да не влиза той самия в кадър. Беб трябва да е спокоен и с отворени очи. Ако бебчето ви е твърде малко за подобно упражнение по-добре изчакайте с подаването на документите - само ще изнервите служителките и няма да свършите работа. Все пак ще ви позволят няколко опита.

За европейска здравна карта може таткото сам да отиде в ДСК-с двете лични карти. Няма такса, получава се пак там на гише след 15 дни.

Сrystal, 47 Smiles, мерси! Ще пиша после и за това как става :)
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #832 -: Август 16, 2014, 15:47:56 pm »
Здравейте, докторе.
Имам дъщеричка, която след 8 дни ще направи 6 месеца. Има обаче нещо, което ме притеснява, та затова пиша за вашето мнение. Понякога си държи главата наведена на една страна, като това не винаги само на ляво или на дясно. Има дни, в които я държи съвсем стабилно, други дни пък само на ляво или на дясно и не знам вече на какво се дължи това. Педиатърката ни каза, че й нямало нищо на вратлето, но за мен това не е нормално, да не може да си държи главата. Роди се 3650, 52 см, всичко беше наред, докато не забелязах това нещо с държането на главата на една страна, това почна преди месец някъде.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #833 -: Август 16, 2014, 18:48:11 pm »
Докторът не консултира вече тук.
Заведи я на още един лекар, ако си притеснена!

Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #834 -: Август 18, 2014, 21:00:12 pm »
Момичета, давали ли сте Биогайа на бебетата и ако да, до кога?
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #835 -: Август 18, 2014, 21:23:44 pm »
Аз съм давала, не знам що имам спомен, че тя поне месец или 20 дни се дава. Не би трябвало да навреди продължителното даване мисля или ако се притесняваш спри я за известно време и ако има нужда отново.
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #836 -: Август 18, 2014, 21:31:42 pm »
Педиатърката ни каза последния месец да продължим да даваме заради стомашно-чревните вируси, но не знам до кога така?
Хем искам вече да я спирам, хем ме е страх, защото той и без това ходи само веднъж на 2 или 3 дни по голяма нужда.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #837 -: Август 18, 2014, 21:37:03 pm »
Според д-р Бърди, Биогайата е абсолютно излишна и ненужна.
Аз обаче съм я давала също, и то доста продължително време, защото единствено от нея му се успокояваха малко коликите. Като му спряха коликите, спряхме и нея. С изхожданията не сме имали проблеми и до днес.


*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #838 -: Август 18, 2014, 21:40:03 pm »
Ако я даваш, пак може да хване чревен вирус. То с толкова малко бебе да не дава Господ! А и винаги можеш да я почнеш ако се наложи, но то е доста по-сложно при бебетата от една гола Биогайя.
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част IX
« Отговор #839 -: Август 18, 2014, 21:59:05 pm »
Mgstra, и аз съм чувала, че е излишна и даже, че пречи, но ни я изписаха още в родилното и после нашето педи каза също да даваме, та още давам.