0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #80 -: Октомври 21, 2007, 13:37:18 pm »
Токсоплазмата се развива в два цикъла - полов (в червата на котките) и безполов (във всяко топлокръвно животно, в това число човек, а и котките също така).

Човекът се заразява по фекално-орален път - като поглъща ооцисти, или отделени чрез изпражненията на котките (но не е задължително човекът да има домашна котка, ооцистите могат да са пренесени и от други животни и да се погълнат от човека чрез неизмита храна, плодове, салати, вода и т.н.) или чрез недобре термично обработено месо или яйца (тъканни цисти).

И втори път на заразяване е заразена майка може да предаде заболяването на плода.

Също теоретично би трябвало да е възможен път на заразяване и при трансплантация или кръвопреливане.

Не знам дали става ясно от схемата.

« Последна редакция: Октомври 21, 2007, 13:39:09 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #81 -: Октомври 22, 2007, 10:40:32 am »
Много се извинявам за грешката в предния си постинг. Нашият познат е боледувал от ТРИХИНЕЛОЗА, а не токсоплазмоза.
Отивам да поправя предния пост. :oops:


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #82 -: Октомври 22, 2007, 11:37:09 am »
Та купуваме дроба и почвам да го режа на ивици за да го изпържа.И познайте какво намирам вътре? ТЕНИЯ. Не много голяма но около 50 см. тения,която сигурно ви е ясно че вече си е пръснала яйцата из дроба и ако го бях направила алангле както го обичаме-сочничък, мъртви сме.
Първо, редно е когато човек се натъкне на подобен проблем да сигнализира - в самия магазин, за да се предотврати продаването на подобна стока и на ДВСК.
Второ, 50см тения в дроба?  8O Има вероятност това да не е било тения, а чернодробен метил. Изяждането му не е опасно. Но ако става въпрос за мехур с тения е съвсем различно. Просто винаги трябва да сигнализираме за подобни ужасни "находки".
Колкото до внимателното хранене - да, но наистина нека не прекаляваме, защото човек бързо се вманиачава. Понякога се хващам че започвам да изкукуригвам, а дори не съм забременяла. Кой знае как бих се смахнала при бременност :?
Убедена съм че Мели е права - истината е по средата - да внимаваме, но в крайна сметка всичко си е до имунитет, а стреса със сигурност го намалява.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #83 -: Октомври 22, 2007, 17:03:32 pm »
Много се извинявам за грешката в предния си постинг. Нашият познат е боледувал от ТРИХИНЕЛОЗА, а не токсоплазмоза.
Отивам да поправя предния пост. :oops:

Отиваш, но откак въведохме ограничение във времето за редакция, това вече не е толкова лесно.  :lol:
Хайде да видиш, че съм добра, поправих го. :balk_21:


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #84 -: Октомври 22, 2007, 17:12:32 pm »
Мели, имаш почерпка от мен. :bighug:


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #85 -: Октомври 22, 2007, 17:31:35 pm »
50 см червей, от който и да е вид си е огромен паразит. 8O
Наистина е редно, при такава находка да се алармира. Касиел, ти си го видяла, а ако не беше?
*
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #86 -: Октомври 22, 2007, 17:36:04 pm »
А как така яде сурова кайма, в смисъл опитва дали е достатъчно солена или? В най-добрия случай е сурово месо, а иначе в готовата кайма какво ли не слагат. Не бих позволила такова нещо в къщи.
Едно време баба ми като правеше сладкиши много обичах да облизвам съда където бъркаше тестето. Сега не мога да си представя как съм могла. А като готвя съм много вманиачена месото да не е сурово  :balk_77:
/>
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #87 -: Октомври 22, 2007, 20:18:42 pm »
Ама на кого да алармирам???? Нали това ви писах по-горе че една седмиця търсих телефони на ДВСК и нямаааааааа. Само едни софийски и никой не ги вдига.А за Варна от където съм нито един телефон. Напишете сами ако искате в Гугъл ДВСК и вижте. има за птичи грип за кво ли не друго служби от където вдигат ръце, но служба за контрол на магазините не намерих и не ми дадоха,въпреки че казвах че става въпрос за сериозно нещо като тения.Знам че не е за вярване ама ми се случи. А относно метил ли е или тения-тва май го учихме 6ти клас и е смешно ако ги объркам. В магазина сигнализирахме, но не се взеха мерки.Дори отидохме с тенията там. Вече не пазаря нищо от там.мислех че е от добрите и сигурни магазини, но уви след това..........категорично не.Нямам думи да опиша нивото на контрол какво е и възмущението си.
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #88 -: Октомври 22, 2007, 20:53:48 pm »
В Германия ядат сурова кайма, и това е нещо нормално. Не я препоръчват само на бременни. Невероятно, но факт. :lol:
Да, като дете с нашите живяхме известно време в Германия. Много ми беше вкусен сандвич със сурова кайма ... едно от любимите ми хапвания.
Голям зор видя майка ми, когато се върнахме в България да намери що годе нормална кайма, за да ми задоволи капризите ... Един, два пъти пробвах, но вкусът не беше същия. От тогава не съм яла ... Не мисля, че при сегашния контрол в България бих пробвала  :D
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #89 -: Ноември 13, 2007, 23:28:20 pm »
Какво според вас може да се поръчва без страх в заведенията тогава?
Сега като чета виждам, че фета не можело да се яде. Това не е ли нашето саламурено сирене. Сега като гледам как го продават недоузряло още меко ми се струва, че то, заедно с мекия кашкавал може да влезе в тази категория. какво мислите?
*

    saraapl

  • *****
  • 2009
  • Нашата мечта... Обичаме те много
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #90 -: Ноември 14, 2007, 23:43:20 pm »
Какво според вас може да се поръчва без страх в заведенията тогава?
Сега като чета виждам, че фета не можело да се яде. Това не е ли нашето саламурено сирене. Сега като гледам как го продават недоузряло още меко ми се струва, че то, заедно с мекия кашкавал може да влезе в тази категория. какво мислите?

 Аз живея в Испания и мога да кажа че има контрол на нещата но въпреки това някой път не знаеш какво ти слагат.по принцип те си ядат повече морски неща но и "наши" неща си има.:) и тук има Фета(сиренето) обаче се внася уж от Гърция...не е кой знае какво и вкуса му е странен..но на всяка храна почти има и препоръка как да се консумира..вероятно някой ден нещата и при нас ще се оправят... :?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #91 -: Ноември 15, 2007, 12:33:51 pm »
Какво според вас може да се поръчва без страх в заведенията тогава?
Сега като чета виждам, че фета не можело да се яде. Това не е ли нашето саламурено сирене. Сега като гледам как го продават недоузряло още меко ми се струва, че то, заедно с мекия кашкавал може да влезе в тази категория. какво мислите?

Не, саламуреното сирене си е добре, минало е процесите на узряване. Докато фета и другите меки сирена са неузрели, те трябва да се избягват.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #92 -: Ноември 15, 2007, 12:41:18 pm »
Мели, нали правилно разбирам, че може да се ядат сирена от сорта на Гауда и Ементал? Те са тип твърди сирена  :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #93 -: Ноември 15, 2007, 12:46:52 pm »
Точно.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #94 -: Ноември 15, 2007, 12:56:51 pm »
Meli,а ти би ли препоръчала рутинно изследване за листериоза и токсоплазмоза?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #95 -: Ноември 15, 2007, 13:05:41 pm »
За токсоплазмоза - да, за листериоза - там рисковете са при вече настъпила бременност, а не преди това.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #96 -: Ноември 15, 2007, 13:06:12 pm »
Хубаво е да се направи такова изследване преди самата бременност, за да може евентуално да се види има ли антитела или не. Липсата на антитела по време на бременност е доста опасно, трябва да се знае да се избягват котки, кучета, да се спазва повишена хигиена и да не се консумира сурово месо. Както и за цитомегаловирус.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #97 -: Ноември 16, 2007, 12:12:53 pm »
Какво според вас може да се поръчва без страх в заведенията тогава?

Много добре изпържени, изпечени, сварени неща.
Alexandra
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #98 -: Ноември 16, 2007, 19:18:38 pm »
Добър съвет-ами явно нямаш късмет в болестите ако тези работи които ми говореше бяха болести-сори ама не разбирам много много :x щото съм на 15 :x
« Последна редакция: Ноември 16, 2007, 19:21:43 pm от pepito sladkata »
*

    saraapl

  • *****
  • 2009
  • Нашата мечта... Обичаме те много
Re: Умолявам ви, момичета! ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ!
« Отговор #99 -: Ноември 16, 2007, 19:25:15 pm »
Добър съвет-ами явно нямаш късмет в болестите ако тези работи които ми говореше бяха болести-сори ама не разбирам много много :x щото съм на 15 :x


защо ти излиза моята графика пепи???