0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #260 -: Април 28, 2015, 13:02:23 pm »
И ние се борим с хемоглобина и правихме кръв при доц. Георгиева. Той засега уж е на долната граница, не е под нея, но и на нас ни каза горе долу когато мислех да започвам че може да пробвам ако е готов и възприема с кашичка нещо :)
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #261 -: Април 28, 2015, 13:19:50 pm »
Mousyt, и ние бяхме на долна граница миналия месец. Утре ще ходим в Педиатрията да ни взимат кръв и ще видим как са нещата. От една седмица започнах да му давам Вигантола с лъжичка и отваря широко устичка:) Още един въпрос, на вас като ви слагаха първите ваксини заедно ли сложиха шествалентната и Синфлорикса?
*
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #262 -: Април 28, 2015, 15:15:04 pm »
Това и мене ме интерисува  :wink:.
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #263 -: Април 28, 2015, 15:31:10 pm »
Здравейте и от нас!

Ние от ходене по разходки не се спираме в къщи в последно време. Но от днес го чакаме всеки момент да завали. :( Нашата мома и тя от няколко седмици е много неспокойна. Събужда се по няколко пъти нощем и направо става, а това означава да се носим и приспиваме на ръце. Понякога тази процедура трае повече от час и опити да се слагаме няколко пъти в леглото и като усети че мама я няма и надава вой. Това са зъбките при нас, гледам че венците и около кучешките зъбки доста са подути. А каква е шетлива, с пълзене може да обърне къщата с краката нагоре. :lol:Вече пляскаме с ръчички и танцуваме. В петък бяхме на консултаци и ни сложиха първата доза на ваксината за шарките. За сега обрив не се е появил и дано да не се появява. Нашето миньонче е вече 7.910г и 73,5 см. Като я държим за ръчичка и прави крачки, но като цяло пълченето и е по-присърце, както бече и при батко и. А как се катери само  8O, добре че е по-ниска иначе и на дивана да бе успяла да се качи.
mih, големи сладурковци са твоите бебоци. Да са ви живи и здрави!
47Smiles, да са ви честити ходещи крачета! Дани щом е направил първите стъпки може и скоро да се отпусне повечко да ходи.
Mousyt, дано Мати си запази режима така, а ти все ще наместиш храненията.
ra4o, дано и при вашият мъник това да е инцидентно и си спинка вече. На нас винаги са ни слагали само по една ваксина, никога комбинирано.
Приятен ден на всички и най-вече здрави дечица!


*
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #264 -: Април 28, 2015, 21:50:57 pm »
Един странен въпрос от мен. Купувам пелени Молфикс размер 4 по 60 броя. На някои пакети пише, че са от 9 до 14 кг, а на някои, че са от 9 до 18 кг. Дали наистина има разлика? Аз купувам от 9-18, а ако няма взимам 4+, макар да ми се струват малко големи.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #265 -: Април 28, 2015, 22:33:10 pm »
Mousyt, и ние бяхме на долна граница миналия месец. Утре ще ходим в Педиатрията да ни взимат кръв и ще видим как са нещата. От една седмица започнах да му давам Вигантола с лъжичка и отваря широко устичка:) Още един въпрос, на вас като ви слагаха първите ваксини заедно ли сложиха шествалентната и Синфлорикса?
На него му слагаха петвалентна, защото имаше сложен отделно Хепатит. Сложиха му я два пъти заедно със Синфлорикса. Последния път сложиха шествалентна без синфлорикс и казаха, че засега е това с ваксините. Нито един от всичките пъти не реагира абсолютно никак на тях - дори не рева като го боцкаха, температура не е вдигал - нищо! :) Особеното при недоносените е доколкото разбрах, че се пропуска прием на синфлорикс, защото е ограничен във времето за поставяне та затова им се слагат по-малко дози...

И по-нагоре говорехте за фотографии. Аз наскоро открих една много добра, но досега съм виждала само на новородени нейни, но можете да потърсите в нета. Тя участва в изработването на един календар със снимки на новородени, който се продаваше благотворително от фондация Нашите недоносени деца за дарения на неонатологии :). Ето нещо от нея:
https://www.facebook.com/211517945590378/photos/a.334639103278261.75837.211517945590378/851029154972584/?type=1&theater
« Последна редакция: Април 28, 2015, 22:47:57 pm от Mousyt »
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #266 -: Април 29, 2015, 09:05:31 am »
Един странен въпрос от мен. Купувам пелени Молфикс размер 4 по 60 броя. На някои пакети пише, че са от 9 до 14 кг, а на някои, че са от 9 до 18 кг. Дали наистина има разлика? Аз купувам от 9-18, а ако няма взимам 4+, макар да ми се струват малко големи.
Молфикс от 9-20 се води молфикс 4+, четворката е от 7-18. Няма особена разлика между двата размера. Аз ги ползвам и двата според каквото намеря в момента.
<br />[link=http:
*
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #267 -: Април 29, 2015, 09:36:41 am »
Привет,привет:)

Как сте:)
Ние вчера тежък ден 8O 8O яко рев,ту единия ту другия.................Спи им се но нещо не успяват или се събуждат(Ивона буди Боби).Та освен приспиване май по-скоро ще трябва да спят в отделни стаи което хич не ми се нрави ,но..................
И на невролог бяхме и съвсем -тъкмо заспят тръгнахме от вкъщи,после в колата се унесат и пристигаме и айде пак будни.Наобратно същото.И криви криви страшна работа.След зверските колики не плачат много особено пък истерично с мнооооого сълзи и в чудо се виждам тия дни.

 Mousyt,викаш да се подготвям,че страшни фурии стават с растежа 8O :lol:
И аз мисля да се мятаме със захранването(на 5 коригирани сме),но след почивните дни сега да минат.На Ивона -Кокона  :lol: е 98 хемоглобина,а на Бобъра 122.
Педиатъра отдавна ни ръчка да почваме ама аз се услушвам.


А невролога вчера ме притесни -някои неща не ги правят (обръщането,Боби не стъпва на крачета като го държиш,иначе посягат и хващат играчки и тия дни с длани си пипат бедрата)
Но накрая пък каза добре са имали още време до 6 к.м. и ни прати на рехабилитация.
Дано наваксат милите и след 1 месец сме пак при него да видим :?
Не са свикнали с рехабилитация и се надявам да не им е стрес-хич не м исе иска да се стресират и реват като луди,но ...............
Забравих ко беше при коликите ха ха .Сега наистина рядко плачат даже Ич ,само тия дни ако не заспят се изнервят и се почва.

А Благодаря ви за хубавите думи за бебоците:) :bighug:
Видях дечицата на всички(няма да изброявам по именно,че да не пропусна) ,страхотни страхотни са тези толкова мечтани деца:) :P

Слънчев ден на всички:)
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #268 -: Април 29, 2015, 09:55:05 am »
Mih-че, ти сама ли се оправяше с тях през деня? Направо ти се възхищавам, а сега като почнете и със захранването ще е интересно :)
Това с дрямката в колата и аз не го обичам. Заспи за 5 мин и си стигнем блока и се разсънва и после няма заспиване.
В неделя бяхме на Витоша. Той се засъни още докато се разхождахме и веднага тръгнахме да се връщаме към София (иначе опитът ни показва, че ще спи 30 мин и това е). В колата правеше пак опити да заспи и мъжът ми само сменяше радиостанциите, за да го разсънва. И успяхме  :lol: Заспа си вкъщи и си спа 2 часа.

И аз отново да похваля моето дете. Колкото по-голям става, толкова е по-спокоен и не плаче. И в колата ги няма тези истерии, които бяха и като спи не се събужда с неистов рев, и не плаче непрекъснато и ти да се чудиш от какво е.
Казвам ви го, за да знаете, че ще става по-лесно и по-лесно занапред.  :P

Като беше малък и като го сложа в слинга или раницата или количката и започваше да плаче. Сега обича и даже стои почти мирен докато аз се уча на различни вързвания с новия ни тъкан слинг шал (ах, как успях да се похваля по между другото  :oops:).
Много се зарибих по различните носилки. Сега като проходи, количката направо ми пречи, защото той се отдалечава от нея. Не иска да го сложа обратно вътре, за да се приберем и настава една драма. Докато раничката си стои на кръста ми, където и да вършеем и като се измори го слагам вътре и двамата сме щастливи.
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #269 -: Април 29, 2015, 10:18:41 am »
Здравейте и от нас
Вчера не влезнах тук и не мога да ви изчета :lol: и Алек е с нисък Hb,но не разбрах колко му е,защото само док.е видяла изследването каза,че ще ни изпише малтофер
Мих, и Алек не се обръща още завърта се настрани,но дотам :lol:
Никога не са ни слагали по две ваксини всеки месец по една,то за туй и сме назад с тях :lol:
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #270 -: Април 29, 2015, 11:30:41 am »
Здравейте, еххх, прекрасни деца  :D Ще се пробвам да сложа снимка и на моето гардже в галерията....
При нас пък малкият вече е в летния кош и мога да кажа , че сме с една идея по-добре. Гледа, бърбори си нещо, но ми се струва, че се уморява бързо от седналото /или полуседналото/ положение и започва да се гърчи и да опъва гръбче и крачета, тогава смъквам коша да полежи и така по 25-ина пъти на разходка  :lol:
Нашият се обръща много активно и затова през нощта се буди като се завърти по гръб и започва или да мрънка, или да пее нещо, бие се по краката и аз си ставам да го врътна по корем и така по няколко пъти на нощ, иначе не реве да яде  :? Кога ли ще си нормализира спането?
Иначе и ние изтървахме 2-3 ваксинации, заради операцията, иначе нашата педиатърка ги бие по една. Предполагам другия път ще го ваксинират, а преди това - коремен ехограф, кръв и урина...
Ние отдавна се захранихме и сега предстоят месни пюренца и супички, но тях моята мама ще ги прави, защото ще пътуваме за празниците...
Прегръдки на всички мами, Рачо и сладкишите ви  :D
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #271 -: Април 29, 2015, 12:12:26 pm »
Привет от нас! Прибираме се от консултация и вземане на кръв. Нашият хубавец е вече 6,400 кг. и 64 см. Ваксините ще ги започнем в края на май, защото преди това искам да минем още един курс на рехабилитация. И на нас ни каза педиатърката, че няма да ги слагаме двете наведнъж.
Мих, не се притеснявай от рехабилитацията. Единствено и само полза ще имат децата от нея. Стефан първия ден се смя, като влязохме при доктора и почна да му прави упражненията. Следващите пъти още щом застанехме на вратата на кабинета надуваше гайдата :D На него му правиха и парафинови компреси, че му беше схванато вратлето. Там нямаше драма, правех се на маймуна докато минат 10-те минути и така :)
Смайли, каква раничка имате? И аз се оглеждам за раница, даже смятам да взема под наем за няколко дни, за да видя дали ще му хареса на малчо.
*
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #272 -: Април 29, 2015, 12:15:13 pm »
Защо така на всички им е нисък хемоглобина 8O Аз бях с нисък точно преди да родя, после той като недоносен беше с тежка анемия (кръвопреливаха го) и от раждането е на Малтофер почти без прекъсване и пак му бе на долна граница при последната контрола. То затова и моя милост набляга на броколи и подобни в менюто му :lol:
mih, не се тревожи за развитието им. Ако имаш възможност и децата не се тормозят много наистина е хубаво с рехабилитацията - на нас ни помогна много, но съм писала вече защо се отказахме и честно казано не е спрял да се развива от това :lol:, въпреки че след 10-ина дни неонатолога предполагам пак ще мрънка :? Нашият младеж отказваше изобщо да стои по корем а за обръщане освен от корем по гръб и дума не можеше да става до скоро (8 реални, 6 коригирани!). И преди 10-ина дни се обърна, опитва се да лази и от вчера седи сам 8O Както сутринта го подпирах и беше като желе в ръцете ми и следобяда изведнъж се пусна от играчката, за която го бях сложила да се държи седнал и си продължи да си седи 8O :lol: Тази сутрин го намерих и да спи по корем - не го беше правил до сега 8O Въобще, пълни са с изненади!
Иначе и той започна от начало да си пипа бедрата, а сега основната поза в легнало положение му е нагоре с краката и се държи за палците :lol:
За спането ти съчувствам - Матей е така от един месец и повече вече, а твоите са двама 8O :?
47 Smiles, честит слинг ;) И аз се услушвам за нещо такова, защото той иска да го нося отстрани поседнал и да си зяпа и въпреки, че доста рядко го нося ще си е облекчение...
Ох исках да кажа още нещо, ама от бързане забравих :( :?
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #273 -: Април 29, 2015, 14:09:46 pm »
И нашата педиатърка препоръчва двете ваксини да се бият отделно и така и направихме.

Ariadna, раничката ни е Boba. Нямам никакви забележки към нея. Това ни е една от най-ценните покупки за детето. Много добре си решила първо да пробваш преди да купиш.

Mousyt, и аз исках да нося на хълбок и си взех слинг пауч (торба), но изобщо не ми беше удобен. Тежестта на детето пада изцяло на едното рамо (срещуположното на хълбока, на който го носиш) и направо се скапваш.

На мен удобни са ми носене отпред (но не с лице напред, че не се препоръчва) и на гърба. Ако имам възможност по-късно ще пусна наши снимки и с раничката и със слинга. Важно е и на детето кое и дали ще му хареса.

Как бързо растат всички и колко често правят все нови и нови неща  :P

Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #274 -: Април 29, 2015, 15:34:37 pm »
Моусит освен броколи и спанак какво друго да давам за тоя пусти Hb? :lol: Може би,защото са недоносени и за това им е нисък Hb ....Вера не ми беше така,инак аз не се притеснявам,че не сяда и не се обръща първо,че е на 5 м.реално,второ,че е момче ама док.мрънка....
С тоя гаден вятър навън няма и да излезнем днес :(
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #275 -: Април 29, 2015, 15:56:14 pm »
Копи пействам за желязото от съветите на Косе Босе. Лещата е "желязната лейди", но е добре да има 10 навършени месеца за нея (дава се първо от червената леща).
Според д-р Birdie, може да се капе и лимонов сок в пюрето (2-3 капки), но не знам от кой месец. Със сигурност беше преди годинката. Той също ще спомогне за усвояването на желязото.
Алек е много малък обаче, за да си ги набави с храната. За Мати има по-голямо разнообразие.

Кои са храните с високо съдържание на желязо? 

Зърнени храни
Съдържание на желязо (мг/100 г):
Просо 6.8 
Елда 3.9
Ечемик (глутен) 6.0
Овес (глутен) 4.6
Пшеница (глутен) 3.1

- Усвояемостта на желязото от пълнозърнестите храни е доста ниска поради фитатите и фибрите (напр. вареното просо съдържа около 1.0 мг желязо). 
- Желязото като добавка (за обогатяване на каши и пр.) е по-ниско усвоимо от желязото от 'естествени' източници. 
- Усвояемостта може да бъде подобрена по няколко начина: 
  * прием едновременно с витамин С
  * накисване на зърната
  * отделна консумация на продукти, богати на калций




Месо
Съдържание на желязо (мг/100 г):
Телешко месо 3.1
Пуйка (тъмно месо) 2.4
Пуйка (светло месо) 1.2
Пиле (тъмно месо) 1.6
Пиле (светло месо) 1.2

- Желязото от месото (хемовото желязо) се абсорбира най-лесно, за разлика от желязото в листните зеленчуци (нехемовото желязо). 
- Желязото от месото се усвоява оптимално при комбинациш с 'железни' зеленчуци. 


Зеленчуци (подходящи за 7-12 месец)
Съдържание на желязо (на 1 чаша):
Цвекло 2.8
Леща (сварена) 6.6
Спанак (сготвен) 6.4
Грах (сварен) 1.2
Броколи (варено) 1.1
Брюкс. зеле (варено) 1.1

- Усвояването на желязото от растителен произход е до 10%. 
- Когато се консумират едновременно храни с хемово и нехемово желязо се оптимизира усвояването на желязото. 
- Витамин С също подобрява абсорбцията му. 
*
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #276 -: Април 29, 2015, 15:56:30 pm »
Алекс 77, медицинско лице си все пак - недей и ти с тоя Hb да влизаш във филми моля те. Хайде за другите - разбирам. Ако ще го вдигаш с храни - знаеш, че тонове такива трябва да изяде детето, че да има файда. Ако е толкова критично положението - има си медикаменти за целта. Щом такива не се препоръчват - значи не е толкУ зле ситуацията.  Гледай си детето нормално, като всяко друго - щом е здраво и жизнено - няма какво да се притесняваш, просто му се радвай.  Ще поотрасне още малко - ще му се "намести" всичко. Организъм, дори при зрял и уж здрав човек, в който всичко да е в "учебникарските норми" - няма. Или ако има - е изключение повече и е само в даден момент. Ако сега хукна аз по изследвания на нещо си, през две седмици - ще има поне 10 неща дето да не са ми ОК ;) Пък съм си здрава и добре. За малките човечета, чиито системи тепърва ще сработват "както следва" - к'во да говорим?
Щом няма драматично видим проблем за нещо при детето - в общия случай - няма проблем.

П.П. Също така е добре да се актуализира информацията за едно друго, като например за спанакът, който не е богата на желязо храна, а храна обявена за такава навремето поради техническа грешка. ;)
http://www.vesti.bg/tehnologii/sgreshena-desetichna-zapetaia-e-vinovna-za-silata-na-popaj-5903791
« Последна редакция: Април 29, 2015, 15:59:35 pm от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #277 -: Април 29, 2015, 20:26:46 pm »
Jbrul, точно защото се сетих,че спанака е грешка за туй реших да питам за друго,ама и ти си права,че с храна няма да стане :lol: ще си пие Малтофера и туй и то :lol: пък откак съм по майчинство съм толкоз оглупяла,че и мед.образование в даден момент не ми помага :lol: реагирам първосигнално като майка и след това чак като мед.сестра :lol:
А бе щом без изобщо да се замисля,че в овесената каша има глутен му дадох да яде такава и чак като прочетох в темата за храненето,че се разисква въпроса кога трябвало да се дава и т.н. се светнах какво съм направила прави сметка колко съм "изкукала"  :lol: инак явно няма алергия към глутена  :lol:
Иначе на ехографията му откриха задръжка на урина в левия пиелон ама за това не се притесних :lol:,ясно ми е,че при пълен пикочен мехур няма как да е адекватно това изследване,а сега няма как да го накарам да се изпишка и да го видят пак...пък за Hb що така се стреснах и аз не знам... :) (май,защото не видях колко пък толкоз му е нисък,ама щом ще пие малтофер явно е нисък...)
« Последна редакция: Април 29, 2015, 20:45:35 pm от Алекс 77 »
*
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #278 -: Април 30, 2015, 07:07:58 am »
Много полезна ми е вашата дискусия :)! Нали сте с малка "преднина" ,та ни подготвяте добре с информация по реални ситуации. И аз като Джубрил съм съгласен,че понякога "панировката" ни е в повече :lol: :lol: Ама то това май е типично за майчинството и не съм чул някой да го е избегнал,поне напълно! :wink: И ние преди месец бяхме с жълтеещи очи и марш на кръвни.Отложихме ваксината. Завишени билирубини и Аф  8O 8O. Докторката каза ,че има още жълтеница и айде на  Ехо на жлъчка и черен дроб.Слава богу,там всичко е наред ама филмирането си започна. Нови кръвни след седмица,а нали добре знаете,че гледката не е приятна и ти се къса сърцето.... :( Билирубините пак завишени,но падащи, а и съотношението между двата е в абсолютна норма,та Доки се успокои. Тя да,но ние-НЕ :lol: :lol:. АФ все още висока.Спред педиатърката,няма нищо,ама според нас ,стойностите много завишени да е безобидно.Отиваме на второ мнение. Пак се налага даване на кръв/аман вече/ :(. Други изследвания-калции и още нещо. Малкия даже не гъкна  :lol:. странно колко са адаптивни бебетата  :wink:. Всичко в норма и успокоението настъпи. Най накрая. Явно си е чистил от бебешката жълтеница  :).Ама шашкането голямо ,май и по вида може да се разбере как се чувстват бебешоците..Та за това още сме без ваксина ние.Повече доверие на лекарите трябва,май.Особено,когато са си наш ,собствен избор.Спестяваме си много нерви :wink: Днес сме до Варна на очен. Първо далечно пътуване за бебо,та ми е притеснено. Пак същия случай. Нещо в зениците не е наред,офталмолога казва  ,че за него няма нередност. Контролен след 10 дни и отново не откриваме нищо. за всеки случай,я при колегите от Варна,че са по-напред и техника имат.И се сдобиваме с екскурзия до Варна. Добре поне,че времето ще е хубаво,още я няма сезонната натовареност,а и имаме някой и друг приятел да видим.Хубав ден и на вас и бъдете позитивни.
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Априлска-Великденска тема за най-малките
« Отговор #279 -: Април 30, 2015, 09:11:17 am »
ra40,  приятна екскурзия  -  съвсем не е   далечна  , ние на какви разстояния сме пътували  още от малък .
Всичко да е наред .