0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Оплождане - въпроси
« -: Февруари 19, 2006, 13:58:02 pm »
Момичета, ще се радвам да обсъдим уникалността на оплождането.
Въпросът ми е двупосочен... принципен и , отнасящ се към определена ситуация.
Ситуацията е следната: Стимулирана Ин Витро процедура преди 5 месеца.Произведени 6 яйцеклетки,от тях оплодени 4,едната спира деление ,трансфер на 3 много добри ембриона.
Ин Витро с лека стимулация /2 ампули Мерионал 150 IU, 3 амп.Оргалутран/ ,произведени 3 яйцеклетки 1от тях много добра,2-та не толкова но зряла на II метафаза,3-та не зряла яйцеклетка.
Спермограмата  с много добри показатели.
 Не последва оплождане!!!
Въпросът ми е ...Каква би могла да бъде причината за негативният резултат?
Отностно принципността на въпроса може би ще споделите своя опит....
 :?:

Успех на всички в АРТ! :rainbow:

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Оплождане - въпроси
« Отговор #1 -: Февруари 19, 2006, 14:45:06 pm »
да беше написала, че и при двата опита няма оплождане - веднага бих предположила антитела.
ама така... единия път оплождане, а другия път - не...
вероятно при втория път т.н. хубава яйцеклетка не е била толкова хубава? от това, което съм чела като разкази за протекли инвитро опити, обикновено говорят примерно за пунктирани 10-15 яйцеклетки, от които се оплодили 7-10, от които до трети ден достигнали читави 4-5 и така нататък, в намаляваща прогресия... тоест, явно изобщо не се очаква, че всяка извадена яйцеклетка ще успее да се оплоди, като ли да се развие нормално до ден 3, 4 или 5, затова и гледат да произведат повечеко яйца.
при наличие само на 3 яйцеклетки при твоя втори опит, от които на око само 1 е оценена като добра, дали не се касае именно за попадане в графата "брак", образно казано?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Мила Лита,
« Отговор #2 -: Февруари 19, 2006, 16:24:41 pm »
според мен няма начин визуално да се определи коя яйцеклетка е хубава/ т.е която ще бъде оплодена/ и коя не.
Ето затова док'с предпочитат по силна стимулация, повече яйцеклетки, повече шансове за оплождане., и от там повече шансове за хубави ембриони.Което естествено само по себе си не дава гаранция за положителен тест.

От моя личен мога да кажа:
Първи опит: Извадени 16 яйцеклетки - оплодени 16
Втори опит: Извадени 18 яйцеклетки - оплодени 14 , реално при втория опит знаехме, че естрадиола отговаря на 14 яйцеклетки, колкото и реално се оплодиха.Другите не бяха пораснали достатъчно.
Моите яйцеклетки не бяха "хубави" на външен вид, казаха ми че се дължи на възрастта ми, 36 години, което не им попречи да се оплодят...

Аз, от гледна точка на моя опит, не бих рискувала с лека стимулация, колкото по малко яйцекл, толкова по малко шансове...това са фактите.


Инвитрото е скъпа, психически тежка интервенция и на всичкото отгоре, опитите не могат да бъдат безкрайно много.

Това е от мен, питай, ако нещо друго те интересува.
Успех при следващия опит
Поздрави
Ема
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*

    Anonymous

Оплождане - въпроси
« Отговор #3 -: Февруари 19, 2006, 16:49:52 pm »
Защо търсиш проблем само в яйцеклетките? Може проблема да е в лабораторията, незнам може проблема да е в самата стимулация или пък в средите
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Оплождане - въпроси
« Отговор #4 -: Февруари 19, 2006, 17:23:55 pm »
В отговорите ви намирам логика и правилно мислене.
Аз също мислих върху тези предположения.:balk_149:
Причината поради,която ми хареса идеята за лека стимулация е,че най-много се доближава до естественото забременяване.Без голяма стимулация (за мен беше много добър вариант,защото при 1-то ИнВитро ме стимулираха със 57 амп.Пурегон и 3амп.Меногон) Беше тежка и изтощителна процедура.Разчитах,че все пак организма ще произведе дори и 1 яйцеклетка но ще е качествена,та нали е единствена....
Но все пак това е моят страх, Jam сподели "при наличие само на 3 яйцеклетки при твоя втори опит, от които на око само 1 е оценена като добра, дали не се касае именно за попадане в графата "брак", образно казано?"   :cloud:

Каквото се е случило,то вече е факт.Проблемът е,че трябва да се вземат правилни решения на фона на горчивия опит.Не бих казала,че е лека задача.

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
Оплождане - въпроси
« Отговор #5 -: Февруари 19, 2006, 17:50:06 pm »
Лита, съжалявам, че не се е получило  :cry:

Не са ли се опитали да ги иксират?
*

    Anonymous

Оплождане - въпроси
« Отговор #6 -: Февруари 19, 2006, 17:54:32 pm »
Пак ли при Владимиров прави ин витрото?
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Оплождане - въпроси
« Отговор #7 -: Февруари 19, 2006, 18:03:59 pm »
Цитат на: little_rabbit
Лита, съжалявам, че не се е получило  :cry:

Не са ли се опитали да ги иксират?



Благодаря за съчувствието Зайо,за съжаление  беше късно за Икси,както ми каза док. пробата на половинката  беше много добра и никой не очакваше,че няма да се получи.Още повече,че това е второ Ин Витро.

Госте, втория опит не съм го правила при д-р Владимиров.

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
Оплождане - въпроси
« Отговор #8 -: Февруари 19, 2006, 18:53:08 pm »
Лита, следващият път ще стане, сигурна съм! Горе главата  :balk_21:
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Оплождане - въпроси
« Отговор #9 -: Февруари 19, 2006, 18:56:06 pm »
Благодаря Зайо!!! И аз в това  вярвам!
:balk_21:
Успех ти желая и на теб!

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
Оплождане - въпроси
« Отговор #10 -: Февруари 19, 2006, 18:58:02 pm »
Стискам палци за следващия опит Лита :goodluck:
*
Оплождане - въпроси
« Отговор #11 -: Февруари 19, 2006, 19:26:54 pm »
Успех, мила Лита  stork-girl
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Оплождане - въпроси
« Отговор #12 -: Февруари 19, 2006, 22:55:00 pm »
Цитат на: Anonymous
Защо търсиш проблем само в яйцеклетките? Може проблема да е в лабораторията, незнам може проблема да е в самата стимулация или пък в средите


Смятам,че е твърде малка вероятността да е там причината.Та нали не съм единствения пациент на клиниката,още повече имат доста успешни процедури и екипа са прекрасни специалисти.

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Оплождане - въпроси
« Отговор #13 -: Февруари 20, 2006, 01:50:41 am »
Лита, според мен причината е лош шанс. Видимо добрата яйцеклетка е била некачествена. Но това няма как да се види и предвиди.
Мисля, че следващият път би станало оплождане.
Съжалявам за разочарованието ти.
Възможно е и грешка в процедурата да е станала.
*
Оплождане - въпроси
« Отговор #14 -: Февруари 20, 2006, 08:42:40 am »
Лита желая ти много късмет и успех!
*

    oganche

  • ****
  • 957
  • Малката ми мацинка
Оплождане - въпроси
« Отговор #15 -: Февруари 21, 2006, 16:10:32 pm »
Цитат на: lita
Каквото се е случило,то вече е факт.Проблемът е,че трябва да се вземат правилни решения на фона на горчивия опит.Не бих казала,че е лека задача.

Съжалявам Лита. Дано третият опит е успешен.
А новият ти Док какво те съветва?
И...защо смени доктора?

*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Оплождане - въпроси
« Отговор #16 -: Февруари 21, 2006, 18:01:27 pm »
Цитат на: oganche

Съжалявам Лита. Дано третият опит е успешен.
А новият ти Док какво те съветва?
И...защо смени доктора?


Благодаря Оги за пожеланието,благодарна съм и на всички вас момичета,които ме подкрепят!

В момента правим адекватни планове за следващата стъпка ,но както споделих по-горе,решението е трудно и  изисква време.
Оги,не искам да отклонявам темата в посока,която би могла да доведе до неразбиране и излишно напрежение.Не на това искам да акцентувам.
Всички ние сме от един отбор,не е важно кой коя клиника посещава.При избора на лек.лекар за мен е важно е да се чувствам спокойна и да се доверявам на него.Аз се радвам,че намерих "Моя Лекар"!
Оги,от сърце ти желая второто Икси да е успешно и по-скоро да приключиш с лечението.Ти направи процедура след мен и трябва да ти кажа,че съм съпричастна към всичко ,което прeживяваш.
 Целувки ! :balk_21:

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*

    oganche

  • ****
  • 957
  • Малката ми мацинка
Оплождане - въпроси
« Отговор #17 -: Февруари 22, 2006, 09:57:34 am »
Цитат на: lita
Оги,от сърце ти желая второто Икси да е успешно и по-скоро да приключиш с лечението.Ти направи процедура след мен и трябва да ти кажа,че съм съпричастна към всичко ,което прeживяваш.
 Целувки ! :balk_21:

Благодаря Лита!
И все пак не каза какво мисли лекаря по твоя въпрос? Той как те съветва да продължиш?

*
Оплождане - въпроси
« Отговор #18 -: Февруари 22, 2006, 10:29:06 am »
Лита, живо ме интересува  процедурата, която ти си направила. Не измери ли естрадиола преди пункцията? Той  отговаря на зрелите и читави яйцеклетки.200 -250 единици отговарят за едно хубаво яйце. Предполагам , че оплождане не е станало точно заради незрелостта на яйцеклетките. Лошото е, че при тази по-лека стимулация процесите немогат така точно да се контролират, както в по-силно стимулираните цикли. Основен проблем е, че ако  3-те са имали различен темп на развитие лекарите ти не са знаели спрямо кое яйце да се съобразяват. И риска е - едни остават незрели, а други могат да презреят, а и като са само  трички нещата съвсем се осложняват. Много смело и трезво ми звучиш, продължавай в този дух!
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Оплождане - въпроси
« Отговор #19 -: Февруари 22, 2006, 10:32:48 am »
Цитат на: oganche

И все пак не каза какво мисли лекаря по твоя въпрос? Той как те съветва да продължиш?


Оги,изчакваме да мине период от време,който е важен за мен и тогава ще направим следващата крачка.

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Оплождане - въпроси
« Отговор #20 -: Февруари 22, 2006, 10:46:08 am »
Цитат на: Eli7
Лита, живо ме интересува  процедурата, която ти си направила. Не измери ли естрадиола преди пункцията? Той  отговаря на зрелите и читави яйцеклетки.200 -250 единици отговарят за едно хубаво яйце. Предполагам , че оплождане не е станало точно заради незрелостта на яйцеклетките. Лошото е, че при тази по-лека стимулация процесите немогат така точно да се контролират, както в по-силно стимулираните цикли. Основен проблем е, че ако  3-те са имали различен темп на развитие лекарите ти не са знаели спрямо кое яйце да се съобразяват. И риска е - едни остават незрели, а други могат да презреят, а и като са само  трички нещата съвсем се осложняват. Много смело и трезво ми звучиш, продължавай в този дух!


Ели7,

нивото на Естрадиола 2 дни преди пункцията беше 477 единици,същия ден в 22 часа сложих Прегнил 5000 единици.
Това ниво показа,че яйцеклетките са добри,след пунктирането 2 от тях визуално изглеждаха добри и зрели.Особено едната на ехографа беше 20-22мм.
Но така или иначе бяха в различна степен на зрялост.
Този тип процедура с лека стимулация е значително по-лека във всички аспекти,но за съжаление рисковете,който се поемат са по-големи.

 :heartbeat:

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*

    mimi975

Оплождане - въпроси
« Отговор #21 -: Февруари 23, 2006, 09:21:44 am »
Цитат на: Eli7
Лита, живо ме интересува  процедурата, която ти си направила. Не измери ли естрадиола преди пункцията? Той  отговаря на зрелите и читави яйцеклетки.200 -250 единици отговарят за едно хубаво яйце.



Eli7 моляте кажи ми кога точно трябва да си измеря естрадиола?Колко дена преди пункцията?
*
Оплождане - въпроси
« Отговор #22 -: Февруари 23, 2006, 09:52:27 am »
Ще кажа личното си мнение за естрадиола, не зная дали лекар би те посъветвал същото. Според мен е хубаво поне 2 -пъти да се измери.
1 път - 3-4 дни след  започване на стимулацията, за да знаеш как вървиш
2 път - преди да ти бият прегнила.
Аз доста се интересувах от нивата на естрадиола и чак сега разбирам, че въпреки, че го спряхме на  3 300 преди пункцията / отговаря за 14-15 хубави яйца/ при мен е продължил да се качва и съм стигнала до 5 200 / извадиха 21 яйцеклетки/ А принципно с естрадиол над 3 500 вече има хипер стимулация. Абе много хубаво не е на хубаво :wink: Така, че след всичко, което изживях аз твърдо ще си пробвам със слаба стимулация.
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!
Оплождане - въпроси
« Отговор #23 -: Февруари 23, 2006, 11:20:44 am »
Цитат на: Eli7
..въпреки, че го спряхме на  3 300 преди пункцията / отговаря за 14-15 хубави яйца/ при мен е продължил да се качва и съм стигнала до 5 200 / извадиха 21 яйцеклетки/ А принципно с естрадиол над 3 500 вече има хипер стимулация.



Леле, това е над 10 пъти повишение над нормалните стойности :(
Благодаря ти, Бени!







*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Оплождане - въпроси
« Отговор #24 -: Февруари 23, 2006, 11:30:42 am »
Фреш, не е 10 пъти над нормата, а е нормално, по-скоро е под нормата, защото се приема, че за всеки фоликул, за да има качество трябва да има 300 единици естрадиол.
Например за 10 фоликула е добре естрадиолът да е 3000.
*
Оплождане - въпроси
« Отговор #25 -: Февруари 23, 2006, 11:48:34 am »
И двете според мен не сте прави. Имаше момичета с по 10-12 хубави яйцеклетки, които всичките се оплодиха и естрадиола им беше около 2 000 - 2 500. 300 единици за една зряла яйцеклетка е някаква максимална стойност, която не ми се струва реална. То по тази логика аз може и над  6 000 да съм го докарала ...Проблемът при Пурегона е , че дълго се задържа в кръвта и става неконтролируем, ако и самия организъм е поддатлив разбира се. В моята "групичка" имаше момичета, на които сложиха 3-4 пъти мойта доза и с 300 зора имаха 5-6 яйцеклетки. Но това вообще не е показателно, защото някой от тях вече са с големи коремчета и то не от преяждане :lol:
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Оплождане - въпроси
« Отговор #26 -: Февруари 23, 2006, 11:51:47 am »
Долната граница за една яйцеклетка е 200 единици естрадиол, но на лекарите им се иска да е около 300, за да има повече шансове.
Мечтата на лекарите след стимулация е 10 яйцеклетки - 3000 естрадиол.
Разбира се винаги има шанс за успех - и с една яйцеклетка и с 20.
И освен това по-големият брой яйцеклетки, не означава по-големи шансове. Даже напритив - предполага усложнения от хиперстимулация.
Така, че за предпочитане е 5-6 пред 20.
*
Оплождане - въпроси
« Отговор #27 -: Февруари 23, 2006, 12:11:22 pm »
Абсолютно съм съгласна с това пояснение. Моите яйцеклетки бяха  отлични по думите на ембриолога и малко лекарство ми трябваше за толкова много яйца. Затова лекарите ми ме съветват да пробваме слабо стимулиран цикъл. Там поне 5-6 трябва да ги "направя", ама пак въпрос на късмет.
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Оплождане - въпроси
« Отговор #28 -: Февруари 23, 2006, 12:13:33 pm »
Абе всичко е въпрос на късмет. :lol:
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Оплождане - въпроси
« Отговор #29 -: Февруари 23, 2006, 12:59:19 pm »
Следвайки вашата логика момичета, значи показателя на моя Естрадиол  два дни преди пункция 477 единици напълно отговаря на  качествато на пунктираните яйцеклетки.Една много добра,една зряла на II метафаза и една незряла.

В този ред на мисли, за процеса оплождане има много фактори, който оказват влияние.

Направих запитване до Доц. Конова, ще споделя отговора и с вас.

Цитирам :

" Теоритично, ако има антиовариални антитела би трябвало да блокират оплождането, но ембриологът знае дали се преодоляват те чрез метода. Икси със сигурност преодолява антиспермални и антиовариални. Изпращам,обаче писмото ти на д-р Русев до Чикаго, за да ни отговорят  с Проф. Кулам за възможни причини."  

Искренно съм благодарна на  Доц. Конова, проявеното разбиране ии последвалите действия от нейна страна.  :thankyousign:  :flower:

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Оплождане - въпроси
« Отговор #30 -: Февруари 23, 2006, 13:24:36 pm »
Да, и аз си правих изследванията в Плевен. Д-р Конова е много читав човек и професионалист. А какво става с идеята за инвитро клиника в Плевен, доколкото си спомням точно с д-р Русев беше идеята?
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Оплождане - въпроси
« Отговор #31 -: Февруари 23, 2006, 13:25:41 pm »
Цитат на: Eli7
Абсолютно съм съгласна с това пояснение. Моите яйцеклетки бяха  отлични по думите на ембриолога и малко лекарство ми трябваше за толкова много яйца. Затова лекарите ми ме съветват да пробваме слабо стимулиран цикъл. Там поне 5-6 трябва да ги "направя", ама пак въпрос на късмет.


Ели7,
не зная дали е въпрос на късмет но със сигурност се случват сложни хим.процеси и не можем да предвидим развитието на всяка следваща стимулация. Имам позната, която при  първата си Икси процедура прави 22 фоликула и 18 яйцеклетки а при втората процедура  10 фоликула и 8 или 7 яйцеклетки ( не си спомням точно но в никакъв случай повече! ).
На въпроса и относно тази разлика в двете стимулации, лек. лекар е  споменал за намален яйчников резерв (но при първата процедура не може да се говори за такъв проблем :!: )  В общи линии неговото мнение  било,че всяка една процедура си е сама за себе си.

 :idea:

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Оплождане - въпроси
« Отговор #32 -: Февруари 23, 2006, 14:02:01 pm »
Да, може би има вярно в това, което казваш. По принцип лекарствата, които използваме са да "хранят" фоликулите / яйцата/. Преди да знам, че съм със запушени тръби съм се стимулирала с Клостил и тогава само от него правех поне 4-5. Лекарите все за многоплодна бременност  ме предупреждаваха. Но засега и едночко няма. :(  Много е спорен наистина въпроса с яйцата и реакциата на всеки , а и организма се променя непрекъснато...Ох, като се замисля направо незнам как забременяват хората, много е сложно :roll:  :roll:  :roll:
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Оплождане - въпроси
« Отговор #33 -: Февруари 23, 2006, 15:59:20 pm »
Лита, не те съветвам да залиташ прекалено в странични хипотези - имам предвид евентуалното търсене на антиовариални антитела и подобни имунологични причини...
в крайна сметка, това е едва второ инвитро, при това с минимален брой читави яйцеклетки, логично е да се получи това, което се е получило...
мисля, че прекалено се задълба дискусията и се отклони от твоя конкретен случай. ти не беше ли с намален яйчников резерв или бъркам? ако да, тогава защо се стимулира леко?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Оплождане - въпроси
« Отговор #34 -: Февруари 23, 2006, 18:02:57 pm »
Не зная Jam,

Намален яйчников резерв... В тази посока ни наведе опита от трудната стимулация от първата Ин Витро процедура,може би е твърде вероятно да е така. Но трябва да отбележа, че реални изследвания не съм правила.

Насоката за лека стимулация беше точно този евентуален проблем и настоящия факт, че имам спонтанна овулация. При първата процедура след стимулация от 57 ампули Пурегон и 3 Меногон се пунктираха 6 годни яйцеклетки ,които се оплодиха, при тази процедура след 2 ампули Мерионал се пунктираха 3, 2, от които годни.( Извинявам се за повторенето, но се опитвам да обясня логиката в действията си )

По принцип Jam, абсолютно си права, че е изстрел в грешна посока търсенето на антитела  :oops:
Ама човек като е притиснат до стената търси отговори.
Отговора на Доц. Конова  го написах не в контекста на моя проблем,а по-скоро като принципна информация за всички интересуващи се от имунологични изследвания.
 :idea:
 :kiss:

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън