0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #280 -: Ноември 19, 2007, 16:40:40 pm »
Аз пак относно захранването... Ако ви е възможно погледнете този линк, дали тази схема е добра за захранване, поне да знам по какво да се движа, макар че още е рано да съм наясно :D http://www.bg-mamma.com/site/content/view/1043/77/
Благодаря Ви предварително!
Да, добра е! но е "побългарена"-към лошо, за съжаление.. Имам оргинала.
Хляб след 10-11 месец.
Иначе-да, добро е.
Боб може да се дава от много по-рано-8-9 месец-няма проблеми с него, ако се отделят люспите и се пасира добре. Боба е много полезна храна! Лещата-също.
Детето минава на храна на възрастните от 12м, а не от 36 месец. Е, съобразено с детето, но по принцип от 12месец. Така пише и в оргиналната схема-цитат:
"
...Après 12 mois: l'enfant passe progressivement à la table familiale, tout en respectant les règles suivantes:
- saler les plats en infime quantité et uniquement avec du sel iodé et fluoré
- éviter les plats trop épicés
- éviter les plats ou boissons trop sucrés
- maintenir l'équivalent de 500 ml de lait adapté par jour: lait adapté (lait de suite, lait de croissance), aliment lacté frais adapté, yoghourt sans colorant ni arôme (excepté la vanille et la vanilline), fromage mi-gras
- éviter les colorants et les arômes (excepté la vanille et la vanilline


Даването на специални млека след 12м не е задължително. И обикновеното става.
« Последна редакция: Ноември 19, 2007, 16:53:53 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #281 -: Ноември 19, 2007, 16:43:46 pm »
Аз пак относно захранването... Ако ви е възможно погледнете този линк, дали тази схема е добра за захранване, поне да знам по какво да се движа, макар че още е рано да съм наясно :D http://www.bg-mamma.com/site/content/view/1043/77/
Благодаря Ви предварително!
Да, добра е!
Хляб след 10-11 месец.
Иначе-да, добро е.
Благодаря Ви!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #282 -: Ноември 19, 2007, 16:53:04 pm »
Аз пак относно захранването... Ако ви е възможно погледнете този линк, дали тази схема е добра за захранване, поне да знам по какво да се движа, макар че още е рано да съм наясно :D http://www.bg-mamma.com/site/content/view/1043/77/
Благодаря Ви предварително!
Да, добра е! но е "побългарена"-към лошо, за съжаление.. Имам оргинала.
Хляб след 10-11 месец.
Иначе-да, добро е.
Боб се дава от много по-рано-8-9 месец. Това за боба не виждам да го пише в оригиналната схема (да Не се дава, тоест).
Детето минава на храна на възрастните от 12м, а не от 36 месец. Е, съобразено с детето, но по принцип от 12месец. Така пише и в оргиналната схема-цитат:
"
...Après 12 mois: l'enfant passe progressivement à la table familiale, tout en respectant les règles suivantes:
- saler les plats en infime quantité et uniquement avec du sel iodé et fluoré
- éviter les plats trop épicés
- éviter les plats ou boissons trop sucrés
- maintenir l'équivalent de 500 ml de lait adapté par jour: lait adapté (lait de suite, lait de croissance), aliment lacté frais adapté, yoghourt sans colorant ni arôme (excepté la vanille et la vanilline), fromage mi-gras
- éviter les colorants et les arômes (excepté la vanille et la vanilline


Даването на специални млека след 12м не е задължително. И обикновеното става.

Д-р Бърди, ако дадете линка на оригиналната схема (на фр), за мен ще е удоволствие да преведа правилно схемата за нашите мами. Благодаря :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #283 -: Ноември 19, 2007, 16:56:12 pm »
http://www.swiss-paediatrics.org/paediatrica/vol12/n5/alim-en.pdf
http://www.swiss-paediatrics.org/paediatrica/vol12/n5/alim-fr.pdf

Разликите са повече нюанси и смислови, и е разбираемо.
Схемата е добра, И преведена пак звучи добре общо взето.
В Бг текст:
"...След 12-ти месец: избягвайте много сол и подправки."
В оргинала:
"...- salt courses in tiny quantities and only with iodized and fluoridated salt."
"...- saler les plats en infime quantité et uniquement avec du sel iodé et fluoré."
« Последна редакция: Ноември 19, 2007, 17:06:03 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #284 -: Ноември 19, 2007, 17:02:39 pm »
Благодаря :D

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #285 -: Ноември 19, 2007, 19:23:48 pm »
Аз пак относно захранването... Ако ви е възможно погледнете този линк, дали тази схема е добра за захранване, поне да знам по какво да се движа, макар че още е рано да съм наясно :D http://www.bg-mamma.com/site/content/view/1043/77/
Благодаря Ви предварително!
Да, добра е! но е "побългарена"-към лошо, за съжаление.. Имам оргинала.
Хляб след 10-11 месец.
Иначе-да, добро е.
Боб се дава от много по-рано-8-9 месец. Това за боба не виждам да го пише в оригиналната схема (да Не се дава, тоест).
Детето минава на храна на възрастните от 12м, а не от 36 месец. Е, съобразено с детето, но по принцип от 12месец. Така пише и в оргиналната схема-цитат:
"
...Après 12 mois: l'enfant passe progressivement à la table familiale, tout en respectant les règles suivantes:
- saler les plats en infime quantité et uniquement avec du sel iodé et fluoré
- éviter les plats trop épicés
- éviter les plats ou boissons trop sucrés
- maintenir l'équivalent de 500 ml de lait adapté par jour: lait adapté (lait de suite, lait de croissance), aliment lacté frais adapté, yoghourt sans colorant ni arôme (excepté la vanille et la vanilline), fromage mi-gras
- éviter les colorants et les arômes (excepté la vanille et la vanilline


Даването на специални млека след 12м не е задължително. И обикновеното става.

Д-р Бърди, ако дадете линка на оригиналната схема (на фр), за мен ще е удоволствие да преведа правилно схемата за нашите мами. Благодаря :lol:

Рали,  :bighug:
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #286 -: Ноември 19, 2007, 20:22:00 pm »
Пише да не се дава боб. Моя е грешката.
Но по принцип нямате проблем от боб-от личен опит това :). Само че е доста трудно да се приготвя-цялата процедура.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #287 -: Ноември 20, 2007, 09:39:37 am »
Цитат
Друг вариант за захранване и първа храна е каша->АМ+оризово брашно, която на 5-7 ден можем да обогатим с плод (ябълка или круша) и после да даваме посменно:
*чисто оризово брашно с АМ,
*плод/плод
*плод с оризово брашно
*плод+оризово брашно+АМ
*сок от плод (ябълка, круша).
Здравейте д-р Бърди! Питах за схемата Ви за захранване за друга майка - предадох и я и тя чрез мен Ви благодари!
Понеже и мен след месец ме чака същото изпитание - изчетох темите тук, обаче се оплетох като пиле в калчища, имам въпроси. "Измислила" съм си първоначалната схема за захранване, но моля споделете дали е правилна:
1. Започвам с чисто оризово брашно в храненето в 19 часа /четвърто по ред за деня/, примесено с АМ /кърма /ако имам толкова кърма предпочитам с кърма/ - около 20 грама и за 7 дни увеличавам количеството на 100 / 125 гр., с което изцяло замествам четвъртото хранене с кърма. Дохранвам с кърма.
2. От 8-14 ден пак в храненето в 19 часа - оризова каша, кърма и пюре от ябълка. Тук идва логичния въпрос: прясня ябълка как се пюрира? Мога ли да смеся с пюре от бурканче? Пак ли почвам от 20 грама или продължавам от достигнатото количество?
3. От 14-21 ден пак в храненето в 19 часа - оризова каша, кърма и пюре от круша.
4. След това от 21 ден - пюре от круша и ябълка.
5. После въвеждам второ хранене в 15 часа - нова каша /примерно млечно -  бананова/ и нов плод/зеленчук - тиква или морков например, и така нататък.
Старала съм се схемата ми да е плавна и да не бързам, то няма и за къде. :D
*
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #288 -: Ноември 20, 2007, 09:52:46 am »
Здравейте, Бърди! :D
Ето ни пак на фронта 8)
Понеже предполагам, че сте позабравили нашия казус ще го напиша накратко.
Обрив с неясен произход- краката, гръбчето, корема. Спряхме почти всички храни и козметика и пихме 2 седмици зиртек. След спирането на зиртека- пак обрив, който решихме да чакаме да мине сам. Е, мина и тъкмо щяхме да започнем захранване наново - температура 39.5->отит, зачервено гърло, хрема->зинат 7 пълни дни с по 4 капки зиртек и средства за понижаване на температурата. Свърши антибиотичното лечение, детенце уж беше добре, след 3 дни пак еднократно температура 39 градуса и в продължение на 3 дни пак само антипиретици /гърдички чисти, единствено зачервено гърло/. Мина седмица от антибиотика, детето е ОК и пуснахме заветните носен и гърлен секрет с идея проверка за стафилококи, които да причиняват обривите. Е, резултата и от двете посявки е "нормална флора". НО пак има нещо като хрема и му пречи да спи спокойно през нощта. Ползвам "тонимер бейби" и почиствам с клечки за уши. Само когато плаче му потичат малко сополки, а през останалото време нослето периодично хърка. Мога ли да му слагам олинт? Кога и колко?
Предвид че по време на зината и въпреки зиртека двете му бузи бяха силно червени- като нарисуван с червило палячо- толкова добре оформени кръгове. Сега също от време на време стават така, но не е постоянно. Започнахме и с даването на морков, който според мен беше "беладжията". Резултата е моментална поява на една-две пъпки /точно както при алергията от пресния коктейл банан и праскова/, които обаче си завяхват без третиране макар и бавничко.
Хубав ден от нас и благодаря, че Ви има :lol:


Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #289 -: Ноември 20, 2007, 11:39:49 am »
Д-р Бърди,
В стаята в която спим въздухъх осезаемо е сух и малката се буди по няколко пъти на нощ, предполагам въздухът е причината. За или против сте използването на електрически овлажнители за въздух? Отопляме се с климатик. Проветрявам за 30 мин непосредствено преди лягане, но не помага.

П.п. Снощи сложих сушилката с дрехита в спалнята за проба и детето спа много по-добре. Но съм чувала, че не е хубаво да се сушат дрехи в стаята, в която се спи.
« Последна редакция: Ноември 20, 2007, 11:41:41 am от wassilena »
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #290 -: Ноември 20, 2007, 11:53:08 am »
@lady_11
1.Да
2.Или круша. Режете на парчета,прекарвате през миксер. Или на ренде-важно е да стане на пюре. Ако е много воднисто може да прецедите през сито, за да се отдели водата. Бурканче? Да-съдържащо един до два плода. Давате,колкото детето иска-дохранвате с кърма/АМ, ако изяденото е малко (малко=под 80-100 гр)
3.Да
4.Да
5.Не каши. Не сладки неща! Картоф + морков, в съотношение,което се харесва на детето.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #291 -: Ноември 20, 2007, 11:55:19 am »
@via

Олинт от време на време при по-изразено затруднение. Клечка за уши в почистването не е нужна.
Не са от моркова пъпките. Не се притеснявайте.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #292 -: Ноември 20, 2007, 11:57:42 am »
Д-р Бърди,
В стаята в която спим въздухъх осезаемо е сух и малката се буди по няколко пъти на нощ, предполагам въздухът е причината. За или против сте използването на електрически овлажнители за въздух? Отопляме се с климатик. Проветрявам за 30 мин непосредствено преди лягане, но не помага.

П.п. Снощи сложих сушилката с дрехита в спалнята за проба и детето спа много по-добре. Но съм чувала, че не е хубаво да се сушат дрехи в стаята, в която се спи.
Хм... климатика няма ли вграден овлажнител?
Трябва да намерите начин за леко овлажняване-малък съд с гореща вода, оставен на сигурно за детето място осигурява нужната влажност.
Доколкото знам,климатици при външна температура под 1-2 градуса изобщо не могат да работят.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #293 -: Ноември 20, 2007, 12:04:28 pm »
Д-р Бърди, ще си копирам поста от предната страница, предполагам не сте го видяли :)

Здравейте Докторе  :)
Стана седмица от както използваме "Ксилометазолин" за нослето и 5 дни от както слагаме "Тобрекс" в очичките и нослето.
Носът вече е чувствително по-добре, има само малко бели сополки.
Очите, обаче, продължават да имат този жълт секрет, като в допълнение вече сълзят доста.
Днес не съм му слагала никакви капки  :? 7 дни ми се струват доста време.
Носът продължавам да го почиствам, като използвам Стеримар сутрин и вечер.
Очите ги почиствам с физиологичен разтвор след всяко събуждане, почти.
Май трябва да го заведа на офталмолог, какво ще кажете Вие?

Сега другата ми питанка  :?
Боян започна да повръща след всяко хранене. Суче 15-тина минути, задрямва, аз го оригвам, след малко той повръща и иска да яде пак. Суче още 10-ина минути, пак задрямва, пак го оригвам и след малко той пак повръща и ако му дам пак ще яде. Като го оставя в кошарата повръща още веднъж, два пъти  :?
Че се притеснявам, притеснявам се, но има ли за какво?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #294 -: Ноември 20, 2007, 12:42:16 pm »
Не са нужни офталмолози,за това,което описвате.
Нужно е търпение и разбиране,че до около 7-8 месеца ще е така.
Ако имате съмнение за нещо друго по отношение на очите (извън темата със слъзните каналчета)може разбира се да консултирате с офталмолог.
За повръщането е нужно особено внимание-моля обсъдете с педиатъра Ви как да се следи и изобщо подходи по въпроса-УЗ на коремче при упорити случаи би било добър вариант.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #295 -: Ноември 20, 2007, 13:08:23 pm »
Отново Ви благодаря!

Съмнение за очите нямам, ще почета малко повече по темата и ако има нещо, ще питам  :?

Вие сте казвали, че дългата употреба на капки за нос води до раздразване на лигавицата, ако не ме лъже паметта. Това важи ли за Стеримар-а?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #296 -: Ноември 20, 2007, 13:26:06 pm »
Да,така е. Да, важи и за Стеримар.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #297 -: Ноември 20, 2007, 15:11:24 pm »
 Докторе, с новото 4-часово ядене повръщането много намаля и сме много щастливи през деня. Понеже не повръща (почти) и явно и коремчето не го боли, та си отспива, голям сън голямо нещо. През нощта обаче, след последното ядене в 12 като се почне един купон, едно "Гу-гу", едно "Врън, ела да си играем!", едни писъци ако загася лампата...и така до към 3-4 през нощта. :(
 Мога ли да направя нещо, за да изместя този "игрив" период през деня?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #298 -: Ноември 20, 2007, 15:18:38 pm »
Хе хе хе хе... :) :)
Не го оставяйте през деня в интервала 12-19 да спи непрекъснато.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - бебета от 0 до 12 месеца
« Отговор #299 -: Ноември 20, 2007, 15:47:17 pm »
Здравейте д-р Бърди,
Бях ви писала за малката си госпожица с хремата и възпаленото ухо, която лекуваха без АБ. Уж всичко беше преминало,а хремата се засили,започна и кашлица. Така една нощ се давеше от храчки и започна много да повръща и постъпихме в болница. Казаха,че най-вероятно прави бронхиолит и ни оставиха да пренощуваме там. Направиха и инхалация с вентолин + АБ Оспексин+ сироп за кашлица. От това което прочетох в интернет за бронхиолита ние нямахме нито учестено дишане, нито свиркане на гърдите. Направиха и посявка на носен и гърлен секрет, кръвни изследвания: кръвни изследвания ок, гърло-стрептокок /не разбрах какъв/ чувствителен единствено на гентамицин, а от нос- алфа стрептокок силно резистентен.Инхалации правим по една на ден, защото още ни водат в болница и ходим да я преслушват. От вчера спряха Оспексина, които го пихме 5 дни и включиха Азатрил. Повториха носния секрет, защото всички са убедени ,че проблема идва от сополите и резултата днес е нормална флора. Детето продължава да си кашля от време на време, носа си хърка и това е, всички гледат неразбиращо в болницата, сменяват Аб за да се презастраховат, малката е паднала на тегло, защото каквото хапне като се закашля го повръща. Съжалявам, че не си дозирах сама АБ още в самото начало, но ще ми бъде за урок. Мола ви кажете ми как да спра или поне намаля този заден ринит и какъв сироп за кашлица да давам.
Благодаря предварително.