0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Мисля, че при цена на процедура средно 2000 лв + лекарства поне за 1500 лв в общия случай(или 2000 лв) се получава една сума от 3500 - 4000 лв. По-важното, обаче е да се финансират поне 3 ин витро опита, както и 6 инсеменации. Много семейства ще се възползват от инсеменациите и няма да стигнат до ин витро. Да няма възрастови ограничения. И разбира се, по-бърз отговор от ЗК. Аз съм пресен пример - когато подадох документи, ако се изключи факта, че съм с една тръба, бяхме с мъжки фактор. Отговор получих чак след 7 месеца, но тогава вече бяхме и с мъжки, и с женски фактор за жалост. Мисля, че самото подаване на документи и чакане на отговор от ЗК е погрешна процедура. Ще ми се да се помисли за някакъв друг начин, н-р още в клиниката след първичен преглед, да се направят нужните изследвания и от там да се даде ход веднага за безплатни 6 инсета като начало и 3 опита ин витро...ех, мечти..., но така поне много семейства няма да изгубят ценно време, както се случи с нас. Да почерпят от опита на много други държави, дори съседни.

*
За изследванията, и там зависи. Но може би може да се сметне пакет задължителни изследвания.

Под пакет задължителни имах предвид тези, които те така или иначе ги изискват. Разбира се, не може да се универсализира всичко.
*
според мен ако се поема твърда сума от НЗОК, при по-скъпите клиники може да се доплаща или не, в зависмост от цената. Така доколкото знам е с раждането - касата поема една сума, а остатъка си го зпалащаш в ако си в частна клиника, не съм сигурна обаче в това.

другото , което ми дойде на веднага е превенция и профилактика от ранна детска възраст с цел да се избегне стерилитет в резултат на недоглеждане. Всички знаете, че тестисите трябва да се установят в скротума до определнна възраст на детето и ако това не стане се налага лечение, което се провежда до определена възраст за да има ефект - мисля , че е 2 г. възраст. В противен случай рискът да се увреди тестикуларната тъкан е висок, което води до влошаване на сперматогенезата в по-късне етап от съзряването. Същото важи и за варикоцеле - да се правят периодични прегледи на мъжете от уролог-андролог, като се започнае от ранна детска възраст. Освен това да се включат всякакви профилактични изследвания и при мъжете и при жените, чиято цел е да се избегнат и лекуват навреме заболявания водещи до стерилитет - тазововъзпалителна болест и т. н. Да се изготви програма за превенция и профилактика на заболяванията водещи до стерилитет от екип от водещи специалисти в областта. Да се изготви стратегия и медицински стандарт за диагностиката и лечението на репродуктивните заболявания с цел да се съкрати пътят на двойката и да се оптимизират разходите по изследвания и лечение.
Да се прескача личния лекар при стерилитет както при бременните,
да се опемат инсеминациите така и доста от кандидатите за инвитро ще намалеят,
да има контрол на отпуснатите и използвани лекарства, доста момиче с ендометриоза ползват по 3 а са им отпуснати по 6 ампули.
Предполагам и с лекарствата за инвитро е същото.
Да се отпуснат повече направление за хормони и други по належащи изследвания.
и най важното е профилактични прегледи от ранна възраст.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
1.Превенция- програми, брошури
2.Профилактика
3.Контрол
4.оптимизиране на изследванията, отпускани от един специалист- не да се обикаля половината град, или градове, за да можеш да направиш пакета от изследвания /примерн гинеколог трябва да ти пусне половите хормони, ама за хормоните на щитовидната жлеза трябва да отидеш при ендокринолог/
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Систематизирах, благодаря ви за помощта!
Погледнете дали така е добре и дали да добавим още нещо.

- Проучване в национален мащаб, свързано със стерилитета – брой на засегнатите семейства, видове диагнози, фактори
- Клинична пътека женски стерилитет
- Клинична пътека мъжки стерилитет
- Независими и безплатни кабинети в окръжните градове за консултации относно стерилитета: лечение, методи, избор на клиники
- Изготвяне на програма за допълнително обучение на репродуктивни специалисти в държавните болници
- Промяна на процедурата по изписване на лекарства с цел да се избегне забавянето на лечението
- Завишен контрол на отпуснатите и използвани лекарства
- Да се поемат не само медикаментите, но и самата ин витро процедура, средно по 3500 лв за опит
- Да се поема повече от един опит
        6 инсеминации
        3 опита ин витро
- Да се полага комплект безплатни задължителни изследвания за кандидатстване за ин-витро
- Да отпадне възрастовата граница при подпомагане от НЗОК на опитите инвитро и лекуване на ендометриоза
- При доказан мъжки фактор, да не се изискват излишни изследвания на жената
- Да се изготви програма за превенция и профилактика на заболяванията водещи до стерилитет от екип от водещи специалисти в областта. Да се включат задължителни профилактични изследвания и за мъжете и за жените. Превенцията да започва от ранна детска възраст.
- Да се изготви стратегия и медицински стандарт за диагностиката и лечението на репродуктивните заболявания с цел да се съкрати пътят на двойката и да се оптимизират разходите по изследвания и лечение.
- Да се прескача личния лекар при стерилитет както е при бременност
- Оптимизиране на изследванията, отпускани от един специалист- (пример: гинеколог може да даде направление за половите хормони, но за хормоните на щитовидната жлеза трябва да се посети ендокринолог)


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Добре е! Успех!

- При доказан мъжки фактор, да не се изискват излишни изследвания на жената

Кои изследвания са излишни?
Аз може и да съм хипохондричка, но си мисля, че дори не правят достатъчно изследвания преди ин витро.
Понякога причината за неуспех е толкова прозаична и е можело да се предвиди със съвсем малък разход, някое изследване, за което не сме се сетили или сме решили да си спестиме.

lb2f
*
jazzy,  и аз се замислих същото. Според мен рутинно не правят нищо излишно, една част от тях за важни за процедурата, а друга за нормалното протичане на бъдеща бременност.
« Последна редакция: Ноември 06, 2007, 20:59:12 pm от cygnus »
*
Много късно видях темата, но да кажа и аз - според мен е задължително Здравната каса да отпуска доста повече направления за изследване на хормони за ин витро клиниките. Изследванията не са никак евтини, а без тях не може. За ин витро се правят доста и то по няколко пъти при всяка жена, а в същото време клиниките имат изключително малък лимит на такива направления и всички трябва да си ги пращаме.




*
И от мен нещо. Документи подадени февруари, одобрение юни, валидност на протоколите ноември, но до края на срока няма да има меногон. Меногона е евтин и може да се замести, но ако беше гонала??? Незнам въпрос на комуникация м-у институциите и вносителите ли е, но е проблем.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Меногона вече е на пазара, познавам девойка в Пловидв, която мин. седм. си го набави.
Иначе наистина вносителите се оказаха неподготвени тази година, и с Цитротида и Оргалутрана стана така лякото.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Бях на срещата в Сметната палата, но е право на Ultra да напише какви са резултатите. Аз мисля какви акции занапред да се правят.
Засегната съм от проблема с ендометриозата. Чаках повече от 2 месеца одобрение. 
Ultra, напиши за резултатите от срещата и в темата "Резултати от пресконференция по прогр. за ендометриоза", да видят и момичетата, които са писали в нея. Чак сега видях тази тема.  :oops:
Благодаря ти. :D
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Мисля, че при цена на процедура средно 2000 лв + лекарства поне за 1500 лв в общия случай(или 2000 лв) се получава една сума от 3500 - 4000 лв. По-важното, обаче е да се финансират поне 3 ин витро опита, както и 6 инсеменации. Много семейства ще се възползват от инсеменациите и няма да стигнат до ин витро. Да няма възрастови ограничения. И разбира се, по-бърз отговор от ЗК. Аз съм пресен пример - когато подадох документи, ако се изключи факта, че съм с една тръба, бяхме с мъжки фактор. Отговор получих чак след 7 месеца, но тогава вече бяхме и с мъжки, и с женски фактор за жалост. Мисля, че самото подаване на документи и чакане на отговор от ЗК е погрешна процедура. Ще ми се да се помисли за някакъв друг начин, н-р още в клиниката след първичен преглед, да се направят нужните изследвания и от там да се даде ход веднага за безплатни 6 инсета като начало и 3 опита ин витро...ех, мечти..., но така поне много семейства няма да изгубят ценно време, както се случи с нас. Да почерпят от опита на много други държави, дори съседни.



За какво сме мечтали преди....2 години!!!


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia