0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Донорски сперматозоиди - въпроси
« -: Януари 11, 2010, 17:06:08 pm »
И аз малко се поуспокоих, още пове4е 4е то друг избор няма, Бубе, тя всъщност виждала ли го е, аз ли4но се съмнявам в банката да предлагат инфо за външния вид, или ако предлагат то ще е цвят на о4ите и ръст евентуално, но плешивост, орлов нос, трап4инки на бради4ка/бузки, едва ли казват, аз съм отвратена от факта, 4е не предлагат никаква инфо за наследственост, например в Англия като отидеш да се регистрираш за ли4ен лекар и ти дават един въпросник с най-елементарни въпроси, които имат голямо зна4ение за бъдещото здравословно състояние, примерно има въпроси от рода- има ли в семейството диабет, раково или сърде4но болни ( защото тези болести могат да имат наследствен характер ) е аз трябва да отида при ли4ния лекар и да не мога да дам такава елементарна информация за собственото ми дете, защото в БГ донора не е задължен да попълни подобен въпросник. В това отнешение българските приви4ки и закони са на ниво неандерталско, пфуу, 4е се ядосах пак...
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #1 -: Януари 11, 2010, 18:06:11 pm »
И аз малко се поуспокоих, още пове4е 4е то друг избор няма, Бубе, тя всъщност виждала ли го е, аз ли4но се съмнявам в банката да предлагат инфо за външния вид, или ако предлагат то ще е цвят на о4ите и ръст евентуално, но плешивост, орлов нос, трап4инки на бради4ка/бузки, едва ли казват, аз съм отвратена от факта, 4е не предлагат никаква инфо за наследственост, например в Англия като отидеш да се регистрираш за ли4ен лекар и ти дават един въпросник с най-елементарни въпроси, които имат голямо зна4ение за бъдещото здравословно състояние, примерно има въпроси от рода- има ли в семейството диабет, раково или сърде4но болни ( защото тези болести могат да имат наследствен характер ) е аз трябва да отида при ли4ния лекар и да не мога да дам такава елементарна информация за собственото ми дете, защото в БГ донора не е задължен да попълни подобен въпросник. В това отнешение българските приви4ки и закони са на ниво неандерталско, пфуу, 4е се ядосах пак...

Извинявам се, че взимам отношение по темата, без лично аз (поне за сега де) да съм поставена пред такъв избор, просто искам да споделя информация, която може и да се окаже от полза за някого. Преди две години мои познати решиха да ползват донор и също бяха вбесени от липсата на достатъчно информация за донорския материал в БГ банка. Питаха, разпитваха и в един момент се оказа, че след като вече сме член на ЕС - има възможност да ползват донорски материал от банка в страна от общността, без да се минава през някаква супер тежка бюрокрация. Също така споменаха, че в Англия, Холандия (не помня другите държаваи  :?) - можеш да получиш доста изчерпателна информация за донора - за външния му вид, за наследствени заболявания и почти всичко, което те интересува (освен адрес и телефон  :D). Знам, че в крайна сметка ползваха небългарски донорски материал и си имат момченце. За съжаление, по време на процедурите постепенно изгубихме връзка с тях, последно видях момичето когато беше бременна във втория месец и се приготвяха да емигрират в САЩ (бяха спечелили зелена карта) и оттогава - нямам връзка с тях.  :? При последната ни среща, попитах за подробности кое как е станало, но на нея просто не й се говореше (разбирам я). Каза само нещо от вида на: "Направихме си европейче и ще си раждаме американче" и смени темата, а аз естествено не настоях да ми разказва подробности. Сигурна съм все пак, че бяха ползвали донорски материал от банка в някоя страна от ЕС т.е. - това е напълно осъществимо. Ще се опитам все пак да открия това семейство и да попитам за всички детайли, но след толкова време без контакт с тях - не гарантирам, че ще успея. Но ще се постарая.
Каквото и да решите стискам палци и желая успех!!!  :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #2 -: Януари 11, 2010, 19:13:07 pm »
Jbrul, и аз 4ух нещо за европейката сперма, ама 4естно да ти кажа, хи4 не хващам вяра, в крайна сметка, държавата ни е такава, 4е доверие във нищо слу4ващо се в нея по4ти ве4е нямам.....Каква е гаранцията 4е ще платя за европейка, а няма да полу4а....както и да е...сещаш се
поздрави
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #3 -: Януари 11, 2010, 19:52:55 pm »
Гаранцията е, че ако решиш да ползваш небългарски донор, можеш директно/лично да си комуникираш със съответната европейска банка за сперма (без да ползваш БГ-посредници за целта). Вариантите са (доколкото знам), или лично да посетиш съответния център в избраната държава и на място да уточните подробностите, или чрез телефони и мейли, да уточните начинът на транспортирането й до България и клиниката която ползвате.
Пак уточнявам, че информацията ми за съжаление е, първо стара, второ твърде непълна, само съм сигурна, че е възможно, но нямам идея каква е процедурата в детайли.
Ако си поиграеш да поровиш в нета, вероятно ще намериш подробности и описание на нужните стъпки по този въпрос. В момента готвя, но когато приключа и аз ще потърся нещо което евентуално може да ти е полезно и ще ти кажа къде и какво (стига да намеря).
Разбирам, че нямаш доверие на разни "български работи", аз също - нямам, ясно защо...  :(
"Номерът" е, да не се отказваш да търсиш варианти (най-малкото, за да имаш право на избор), с каквото мога ще помогна, стига да мога.  :D
Поздрави!
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #4 -: Януари 11, 2010, 21:29:53 pm »
Аз мисля, че донорските програми са си съвсем отговорни. За пореден път препрочитам Наредба 28/20.06.2007 за дейности по асистирана репродукция. Цялата глава трета е за условията и реда за вземане на донорски материал.

Чл. 4 (1) Сперматозоиди могат да бъдат вземани от всеки пълнолетен мъж, който не страда от наследствено хронично заболяване, не е поставен под запрещение, отговаря на критериите за подбор по тази наредба (в случаите на непартньорско даряване) и е дал писмено информирано съгласие.
Чл. 7 Донорът на сперматозоиди при непартньорко даряване се подбира на базата на неговата възраст, здравословно състояние и медицинска история чрез попълване на въпросник и чрез интервю (снемане на анамнеза) от лекуващия лекар. Оценката включва и описание на фактори, които могат да доведат до повишен здравен риск за реципиента или за самия него.

До 3 месеца преди процедурата донорът се изследва за трансмисивни болести и хламидии, а до 30 дни преди даряването се правят микробиология и спермограма, която да е със заключение: Нормоспермия. След това има карантина от 180 дни на обработения материал и се повтарят изследванията за трансмисивни болести. В деня на даряването се взимат кръвни проби. Прави се също генетичен скрининг чл. 8, ал. 7. Самоличността на донора е тайна, той и затова се нарича Анонимен Донор. Няма как лекарят да го познава, а ако случайно го познава, е задължен да не издава тази информация. Но според мен може да се избира измежду някои характеристики:

Характеристиките са следните:
    * националност
    * етнос
    * кръвна група
    * физически показатели - височина, тегло, цвят на очите, цвят на косата, цвят на кожата
    * образование
    * интереси


Качих наредбата в pdf формат, дано да е станало.
« Последна редакция: Януари 11, 2010, 21:32:14 pm от rtfrtf »
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #5 -: Януари 11, 2010, 23:00:11 pm »
makiyaki За момента намерих информация за Cryos International (Дания). Работят и с клиники и с частни клиенти. Според информацията в сайта им, имаш избор между два типа донори - "анонимни" и "неанонимни" казано условно, можеш да избираш между разширен и неразширен профил на донора. В разширения профил, дори е възможно да видиш донора на негова детска снимка. Има много подробна информация по всички въпроси, да не спамя повече в тази тема (или да излезе, че правя реклама), ако искаш на ЛС мога да ти кажа какво прочетох до момента, или сама разгледай сайта им. Вероятно има и други възможности, просто набързо само това успях да открия, а и си поиграх да превеждам, пък не се чувствам в свои води с терминологията и става по-бавно...  :oops: Все пак да не пропусна, че услугата се заплаща, което май е и световната практика, поне според публикациите, които четох по въпроса. Ами това е засега.
Успех  :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #6 -: Януари 12, 2010, 08:05:44 am »
Момичета,проверихте каква е цената на материала от датската клиника?Аз мисля,че ще е доста висока.
А тези показатели наистина ги дават при избора на донор.
*
Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #7 -: Януари 12, 2010, 16:14:26 pm »
Момичета,проверихте каква е цената на материала от датската клиника?Аз мисля,че ще е доста висока.
А тези показатели наистина ги дават при избора на донор.


За всеки "доста висока цена" е различно понятие, така че аз поне, не мога да дам определение по въпроса. Има си ценова листа, в която е посочено подробно кое колко струва, но не съм наясно какво представляват дадените там единици и съответно цената посочена за тях за какво/колко точно се отнася. Ако някой е по-наясно с детайлите - нека влезе в сайта и да конкретизира цената. Нямам против и аз да опитам да го направя, ама вероятността да дам подвеждаща, или напълно погрешна информация е твърде голяма... :? От това което виждам, цената варира в зависимост от обработката и количеството на материала, посочено е за кое се заплаща допълнително (пр. за разширен профил + 50 евро), за "резервация" на материал в зависимост от периода също се заплаща (от 50 евро за 3 месеца.....до 920 евро за 10 години), посочени са и цени за доставка в зависимост от параметрите...Т.е. не може да се закове една цена и да се каже "струва точно еди колко си", защото ценообразуването се влияе от няколко фактора и явно зависи от предпочитанията и нуждите на клиента.
Може би е от значение и фактът, че някои български клиники са клиенти на въпросната фирма и ако сте техен пациент, можете да получите изчерпателна информация оттам. За съжаление, не знам кои са те обаче. В печатни издания се споменава, че има такива клиники в БГ, ама не намерих кои точно са. Може би, ако се свържете с Сryos, оттам ще ви отговорят с кои български клиники работят, поне аз не виждам причина подобна информация да е конфеденциална.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #8 -: Януари 12, 2010, 20:26:30 pm »
Само да отговоря, с извинение за закъснението. Лекарката участваше в подбора на донори и знаеше как изглеждат и другата необходима информация. Знам единствено, че е бил студент по медицина-те често така си помагат финансово.
*
Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #9 -: Януари 12, 2010, 23:00:18 pm »
Бубе Донорството на сперма в България НЕ се заплаща. Даряваш безвъзмездно. Това е законовата постановка, така че мотив "да си помогне финансово" за някой донор, не може да има при условие, че се следва определената от закона процедура. Ако се излезе извън тази "рамка" и се мине към обичайното за милата ни родина - подкупи, връзки и споделяне на информация за която длъжностно лице е задължено да пази тайна...предполагам, че можеш да разбереш и къде твоят донор си пие кафето (образно казано). Естествено срещу съответното заплащане под масата, или при наличието на много близки приятелски, или роднински отношения с лицето разполагащо с нужната ти информация (тази извън стандартния протокол) - можеш да научиш и доста повече, от това което законите позволяват. И всъщност е меко казано странно, че ако почетеш малко...излиза, че почти всички донорски бебета в България имат биологични татковци - студенти по медицина (стоматология), като за цвят има % донори студенти в НСА, кандидат полицаи и чат-пат някой студент в ТУ...
Има известна логика в това, именно изучаващите медицина, да са най-много от желаещите да дарят (безвъзмездно), предполагам заради спецификата на това което изучават, разбират същината на проблема най -добре. Повечето студенти в НСА всъщност не са наясно какво е сперматозоид точно и едва ли ги друсат самарянски чувства, ама хайде да допуснем и изключения някакви. За тези от ТУ и Симеоново...съвсем не мисля, че са мнозинство в групичката на "благодеятелите"...
Но това е ЛИЧНО мнение все пак, не статистическо изследване т.е. не е представително ;)
И при положение, че в България няма финансова изгода да станеш донор на сперма, а донорите са кът (както и кръводарителите междувпрочем) - доста се съмнявам, че ниско платените служители правещи подбора на кандидатите по метода "интервю" са безкарйно взискателни и акуратни в работата си. Всеки мъж, изглеждащ прилично добре на външен вид и неизлъчващ тъпота като на теле, без медицински проблеми може да се приеме за достатъчно подходящ за донор.
И докато нещата стоят така момичета - ползвайте връзки и правете каквото е нужно и възможно, за да си гарантирате информиран и "правилен избор". Каквото повикало - такова се обадило. Дано за бъдещите ни бебета (които несъмнено ще дойдат :)) - подобни ситуации в която и да е сфера на живота са изключение, а не правило!
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #10 -: Януари 13, 2010, 01:10:20 am »
Jbrul, аз съм съгласна с тоето мнение, аз също имам подобно на твоето цинично (това от зодията може да е), но реално отношение към това, което се случва или по-точно, "не се случва" в България.
Дано скоро хората да станат по взискателни към подобен вид донорски "услуги" и вместо да се "шушука" под масата, да има все повече хора, на които да не им е все тая, какво им "дават" и да не се налага да "вярват безрезервно", а да имат истински доказателства за това, какъв е материала. Дано скоро се промени закона, контрола и отношението към донорството. Дано скоро се появят и статистики, аз ли4но намерих една в която пишеше, че от 1950 (примерно) година до сега има родени само 90 бебета чрез донорски инсеминации, като се опитах да обсъдя това с един д-р в София ( който се опитваше да ме убеди, че едва ли не всяка седмица правел по едно донорско инсе поне), той ми рече, ама кой се интересува от тези статистики (ами ако това се случва толкова често, защо да няма статистика, и защо това да се крие), защо ви е да знаете и защо ви е да се води статистика- правите го и на никой не казвате и то си е ваше. Което на практика е така, само дето ме дразни факта, че криейки ние като че ли се срамуваме от това, което сме направили, един вид- никаква гласност, табу, донорство не съществува, правете се че не сте го правили. Много ми е неприятно подобно "назадничево" отношение....
Възползвам се от опцията редактирай, 4е забравих да попитам Бубе, зна4и ли поста ти, 4е сте използвали прясна сперма, а не замразена в банка такава?
« Последна редакция: Януари 13, 2010, 01:12:58 am от makiyaki »
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #11 -: Януари 13, 2010, 08:26:53 am »
Момичета,трудно е да обявиш,че си с донорска инсеминация.Нали се сещате,че хората ще ни гледат като прокажени и ще шушукат зад гърба ни.Само,който е минал по този път,знае за какво става въпрос.Ние си замълчахме и смятам,че така е по-добре.
Мога да ви уверя,че когато стигнеш до избора на донор,просто ти дават да го избереш,но гаранцията,за това дали всичко е както трябва е устна.Семействата,стигнали до там,нямат избор.Приемаш всичко като чиста монета и това е.Желанието за дете е толкова голямо и като знаеш,че това е единствения начин да го имаш....
Jbrul,миналата година проверявахме цените на датската банка и доколкото си спомням излизаше около 2 000 лв.Не си спомням дали това беше цената на бг клиника с материал от там 4или нещо друго,но нас ни се стори скъпо и се отказахме.
*
Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #12 -: Януари 13, 2010, 11:33:47 am »
Кокаленка, а колко ви излезе българската + замразена или току що "произведена"ползвахте?
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #13 -: Януари 13, 2010, 13:14:49 pm »
Донорството на сперма в България НЕ се заплаща. Даряваш безвъзмездно. Това е законовата постановка, така че мотив "да си помогне финансово" за някой донор, не може да има при условие, че се следва определената от закона процедура.

на теория може и да е така, но на практика съвсем не е така. иначе нямаше да има никакви донори, освен психично болни мераклии да опрашат вселената (щото и такива отиват да се предлагат за донори, по разказ на запознати...)

И при положение, че в България няма финансова изгода да станеш донор на сперма, а донорите са кът (както и кръводарителите междувпрочем) - доста се съмнявам, че ниско платените служители правещи подбора на кандидатите по метода "интервю" са безкарйно взискателни и акуратни в работата си. Всеки мъж, изглеждащ прилично добре на външен вид и неизлъчващ тъпота като на теле, без медицински проблеми може да се приеме за достатъчно подходящ за донор.

аз се питам - ти наясно ли си с реалната ситуация около донорството на сперма или просто теоретизираш и даваш воля на въображението си? имаш ли изобщо някаква представа кой, как и къде в България приема сперма от донори? за какви "ниско платени служители" говориш и за какви тестове за интелигентност?

банки за сперма поддържат някои от клиниките по стерилитет - свои, частни. и клиниките са частни. там няма ниско платени служители по принцип. селекцията на кандидати се прави 1. въз основа на общо впечатление за кандидата; 2. попълнен въпросник от кандидата 3. набор от медицински тестове, извършени на самия кандидат (кръвни) и на спермата му (поради което и донорски инсеминации се правят само със замразена сперма! ако някой ви предлага донорска с пресен материал - беж надалече!) на донорите се плаща, разбира се. не знам как се урежда това счетоводно, има си начини достатъчно, но се плаща - иначе няма да има донори.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #14 -: Януари 13, 2010, 17:34:18 pm »
jam Относно това дали се заплаща донорството в България, съвсем ясно написах (което се вижда и от цитата, който си ползвала), че "не се заплаща, ако се следва определената от закона процедура". Просто така е според нашето законодателство, а в предния си пост съвсем "незахаросано" изразих мнение, че процедурата никой не я спазва отникъде. Както виждам, ти си изразила същото мнение, макар и с други думи - та къде е разминаването между това, което аз казвам и ти казваш по този въпрос точно?

Естествено, че теоритизирам и съвсем коректно и открито го отбелязвам във всеки пост, който съм написала по тази тема. Многократно съм споменала, че аз не съм лично запозната, че информацията която споделям е откъслечна, вероятно неточна, съвсем възможно и невярна в голямата си част и не претендирам никъде, че съм "последна инстанция". Всъщност, включих се предимно, за да кажа какво съм намерила за Cryos и точно това направих, позовавайки се на информация от фирмения им сайт. Също така, каквото си позволих да напиша и за тях се отнасяше до "общи параметри и условия", а не до детайли по същество, защото не са ми ясни и не ги разбирам и това също съм го казала съвсем ясно и точно. Написах, че който е навътре в темата, ако иска да посети сайта им и да даде информация по същество, (защото аз не притежавам нужната компетентност да го направя и това ми е съвсем ясно). За тестове за интелигентност - не говоря аз и то никъде. Мисля че друго момиче ги беше споменало в тази тема, по някакъв повод, но това не е толкова важно в случая. Само отбелязвам. ;)

Понеже тук има много хора, които наистина са наясно с въпроса и то в детайли - нека пишат те в тази тема, то това е и целта. Необяснимо е защо не го правят обаче.
Това, което аз написах до сега е единствено с идеята, да насоча някого къде има информация за донорска сперма - да влезе и да си я види сам и да си прецени дали му върши работа, или не. И определено не считам, че съм направила нещо лошо, или съм навредила с това - напротив.

Относно "българската страна" на темата, тя е доста тревожна. Самата ти казваш, че на теория (по закон и процедура) нещата трябва да се случват по един начин, но в действителност се случват по съвсем друг. И това е една от многото "обществени тайни", не само в тази област. От една страна, всеки би искал да си спести някакви досадни бюрократични процедури, което става съвсем ясно как и чрез какви методи. Обаче тогава има едно голямо НО. И то се състои в липсата на контрол и "прозрачност" (както е модерно да се казва  :?), в липсата на гаранция, че се спазват необходимите стандарти, когато си плащаш за нещо под масата, или някой плаща на друг по същия начин, а го осчетоводява по някакъв трети начин...и т.н.т. Така имаш единствено "избора" да се довериш, надявайки се всичко да е ОК накрая.
Убедена съм, че в повечето случаи накрая наистина всичко е наред. :) Извини ме, че "не цъфтя от радост" обаче, когато и пациенти и лекари са принудени да правят "шмекерии", понеже законите в тази област са...хайде да не съм груба, ще кажа несъвършени.

Повече по тази тема, няма да взимам отношение. Нека се изкажат тези, които са наясно с всички детайли, аз не съм от тях и не съм го премълчавала никога. Също така, ако модераторите преценят, че постовете ми в тази тема по някакъв начин могат да навредят, или да подведат някого - нека ги изтрият.
Поздрави и успех на всички в начинанието!  :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #15 -: Януари 13, 2010, 17:59:33 pm »
Ами, айде преди да е изникнал и тук скандал, да кажа, че мен много ме вълнува и интересува тази тема, вече 5 години, и за тези години, нито информацията, нито оношението към проблема са се променили, което само по себе си говори колко "жалка" е държавицата ни- не виждам обаче защо трябва да се спори за това - държавата е кофти и тя няма да се оправи, докато ние продължаваме да "шушукаме" за проблема и "сляпо" да се доверяваме.
Да предположим, че, както казва Джам, всичко е честно, почтено, проверено - ние все пак имаме право да се усъмним, при положение, че доказателства за това няма, не се дават, няма практика да се изискват и прочее.
Самият др Стаменов, когато ми заговори за донор и аз споделих, колко скептично съм настроена към донорството в България, (с/у мен веднага се нахвърли една сестра да ми казва че доказателства нямало и да ме пита, дали ако от тяхната клиника ми осигурят донор, аз пак ще съм Тома неверни- при което аз казах "да", защото практиката ви е на светлинни години далеч от световната ) каза, че аз имам право да се съмнявам, особено сравнявайки нещата с тези в чужбина, и идвайки от чужбина, и самият той се изказа, че се надява скоро и в Б-я да се поевропейчат и поучовечат нещата,
а ние м/у нас си пак се караме за това- от единия лагер викат- абе това е абсурд, а от другиа са съгласни за абсурда, ама викат- мълчете си и си тряйте- това е единствения вариант.
Е да, докато си трайкаме- други варианти ще е безсмислено и да се търсят, щом всеки си трае, значи е доволен, а щом всеки е доволен- занчи проблем няма  :?
П.П. искам да попитам в тези въпросници какво се попълва и защо те не се предлагат на този, който избира донора да ги прочете все пак + какво гарантира че в тези въпросници е казана истината. Практиката показва че в Б-я всеки може да си каже и да си направи каквото си иска без някакви т.е. с никакви последици.
Благодаря за вниманието
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #16 -: Януари 13, 2010, 21:01:30 pm »
понеже от умуване на празни ясли полза няма, предлагам да се обърнем към текста на съответната нормативна уредба, за да си изясним как стоят нещата у нас.
въпросната нормативна уредба е "НАРЕДБА № 28 ОТ 20 ЮНИ 2007 Г. ЗА ДЕЙНОСТИ ПО АСИСТИРАНА РЕПРОДУКЦИЯ". пълният текст е наличен свободно в Интернет.

ето някои извадки от нея, които имат отношение към дискусията тук.

относно това кой решава как да подбира донорите на сперма:

"8. Лечебните заведения, извършващи асистирана репродукция, имат приети вътрешни документи, които регламентират или регистрират устройството и дейността на лечебното заведение по отношение на асистирана репродукция.
9. Вътрешни документи са:
....
9.8. стандартни оперативни процедури (СОП) относно:
....
9.8.3. оценка на критериите за подбор на донори;
9.8.4. оценка на извършени лабораторни изследвания на донори"

какви изисквания има законът по отношение на донорската сперма:

"3. При осъществяване на асистирана репродукция не се разрешава:
.....
3.4. инсеминирането на жена или оплождането на овоцитите й със сперматозоиди от мъж, който е в родствени отношения с нея по права или съребрена линия до 4 степен;
....
3.6. поставянето в маточната кухина на сперматозоиди от дарител, които не са били обработени и карантинирани най-малко 180 дни в криобанка; забранени са нативните инсеминации от донор;
3.7. ползването на донор (на сперматозоиди или овоцити) след реализиране на доносени 5 бременности от него или на донор на сперматозоиди след реализиране на 20 цикъла на инсеминация, при положение че не е известно до момента колко бременности са получени от използването на конкретния донор;
...
3.16. донорството на сперматозоиди от HIV, HBV, HCV, сифилис позитивен дарител"

по отношение на информацията за донора:
"3. При осъществяване на асистирана репродукция не се разрешава:
....
3.8. разкриването на самоличността на анонимните донори на яйцеклетки, сперматозоиди или предимплантационни ембриони или разгласяването на информация, която би могла да доведе до идентифицирането им от реципиентите или трети лица"

по отношение на заплащането:
"3. При осъществяване на асистирана репродукция не се разрешава:
....
3.9. комерсиализирането на донорството на сперматозоиди, яйцеклетки и ембриони, като се забранява предлагането на материална облага на донорите и приемането на такава от донорите; разрешава се единствено да им се възстановяват направени разходи в разумни размери, свързани с акта на даряване:
3.9.1. за ползване на транспорт;
3.9.2. за причиняване на временна неработоспособност, болка или дискомфорт;
3.9.3. за специфични пропуснати ползи (загуба на време, на дневни приходи и др.)"

каква информация се събира за донора:
"2. Лечебните заведения изготвят и съхраняват досие на всеки донор, което съдържа следната документация:
2.1. идентификация на донора (трите имена, ЕГН/ЛНЧ, уникален идентификационен номер, възраст, пол);
2.2. медицинска документация, която да позволява установяване на заболявания при донора (резултати от физикално изследване, където е приложимо; клинични данни, резултати от лабораторни и други изследвания);
2.3. данни от проведено изследване на психическото състояние на донора;
2.4. хематологични и клинико-химични показатели за оценка на степента на разреждане на кръвта в случаите, при които се съобщава за преливане на разтвори;
2.5. съгласие за вземане;
2.6. информацията по т. 2 се предоставя на донора от правоспособен лекар или биолог съгласно приложение № 1, раздел III, т. 2, 3, 4 и 5 в достъпна форма, като се използват разбираеми понятия; потвърдените резултати от извършените изследвания се съобщават и обясняват на донора."

прочетете внимателно и помислете, дали тук няма отговор на повечето ви притеснения и страхове.
нямам представа каква е практиката в отделните клиники за информиране на реципиентите относно донора - както виждате, законът го забранява до такава степен, която би позволила идентифицирането му. цвят на очи, коса, кожа, ръст, образование не са такива данни и би трябвало да ви бъдат съобщени.  

бих искала да разбера какво конкретно не ви харесва в законодателството, след като се запознаете с него, обаче.... къде виждате липсата на контрол, каква прозрачност повече очаквате в конкретната ситуация на донорство и т.н....





"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #17 -: Януари 13, 2010, 21:10:29 pm »
Без да съм подробно запозната с материята, написах постовете си като един средностатистически българин с репродуктивен проблем. Признавам, че в сравнение с повечето, които пишат тук съм абсолютен профан. Просто при мен нещата се случиха по начина, по който описах. Не съм засегната от никой от по-горните постове, по-скоро съм смутена, че вероятно сме пропуснали някои много важни моменти в процеса на бебеправене. Цената на автоинсеминацията и на донорската инсеминация в ценовата листа на клиниката беше различна, т.е донорството официално се заплащаше. Сумата за донора не беше голяма-от порядъка на 50-100 лв. В нашия случай знам, че процедурата не беше със замразен материал. Както и да се е случило, резултатът е прекрасен. Не мога да мисля за минали неща. Виждам, че темата е отделена от модератор. Надявам се с времето информацията, дадена тук да стане по-задълбочена, достоверна и да помогне, в което не се и съмнявам.

Jam,  :D както винаги точна, ясна и право в целта.
« Последна редакция: Януари 13, 2010, 21:14:00 pm от Бубе »
*
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #18 -: Януари 13, 2010, 21:26:10 pm »
На мен ми се струва почти невъзможно да не се спазва Наредбата. (Между другото в мой предишен пост тук в темата съм я качила в pdf формат, вижда се ако потребителят е логнат). Изискванията по съхранението, етикетирането и т.н. са строги. Има карантина от 180 дни, така че ми е странно използването на прясно отделени сперматозоиди за непартньорско даряване. Аз лично нямам друг избор освен донор и наистина се доверявам. Като стигна до попълването на анкетата какви характеристики предпочитам, ще разкажа.  :balk_122:
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*

    Eti76

  • ***
  • 158
  • Координатор на Фондация Искам бебе за Пловдив
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #19 -: Януари 14, 2010, 01:17:41 am »
Мили дами!
За пореден път разни хора, дето уж не разбират от дадена тема, критикуват и се изказват категорично, но за съжаление, абсолютно неподготвени!!!
Много ми е мъчно, че все така се получава - в България лошо, по света супер! Ама то България си е съставена от българи и от нас си зависи да се подобри!
За донорството като цяло много мога да ви кажа, но ще се опитам да бъда кратка.
Аз самата имам нужда от донорство, но за мое ОГРОМНО съжаление, на яйцеклетка! Което е, повярвайте ми, много по-голям проблем. Защото както вероятно знаете, банки за яйцеклетки няма, не се складират и замразяват, а също така да се дари яйцеклетка не е като да се дарят няколко милиона сперматозоида!
Та по повод на донорството на сперма - да, в България то е БЕЗПЛАТНО! Т.е ДАРИТЕЛИТЕ или ДОНОРИТЕ на сперма, НЕ ПОЛУЧАВАТ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ. И аз лично, от името на поне 2-ма донори, се чувствам засегната, че ги наричате как ли не по-горе в темата. Само за протокола ще уточня, че и двамата донори, които лично съм завела в клиниката на д-р Стаменов, са млади, мнооого симпатично изглеждащи, високо интелигентни, отговорни, весели и родолюбиви българи. Те са решили да направят тази стъпка от висок морал, от загриженост за българската нация (защото предпочитат да раждаме българчета а не датчета), а и донякъде и поради познанството си с мен.
Аз виняги и навсякъде, където ходя и си обжщувам с интелигентни хора, споделям, че съществува проблем с донорството на сперма в БГ. Съответно благодарение на това, двама души за се "трогнали" и да дарили (разбира се след като са изследвани от главата до петите и са отговорили на всички критерии, а те наистина са много).
Освен това в анкетната карта се попълват и доста интересни детайли за личността на донора: какво образование има, каква музика харесва, какви филми, какви за хобитата му, какво предпочита да спортува, активно ли и др, подобни!
Относно това, че вие заплащате за инсеминация с такъв материал по-висока цена, това е толкоз просто и логично (както е казал поета). Та нали именно заради изискванията към донора се правят една камара изследвания, които никак не са евтини! И ако за донорска сперма се "доплащат" 50-100 лева, то тогава клиниките дори са набутани, защото всъщност те плащат за изследвания на материала и донора мноооого повече!!! Като започнем от спин, васерман, хипатит B и C, кръвна група, микробиология, хламидия, микоплазма и уреаплазма, генетични скрининги, разширена спермограма, включително и по Крюгер и т.н и т.н.
Засега ще спра да пиша по темата, но ще ви помоля да не се самонавивате с негативни коментари.
Донорите, които аз познавам лично, са страхотни хора, достойни за уважение, заради благородството в душите си. А освен това, като мъже, са страхотни - и на външен вид и като интелект!
Затова, мили дами, радвайте се, че все пак вие имате избор, защото аз не бих могла въобще да си избирам донорката на яйцеклетки, ама почти никак. Защото и без това донорки почти няма, а ако имам някакви претенции, ще си чакам 100 години! И да ви кажа честно, смятам, че така ми е по-добре! Та какво, ако я видя някаква руса мацка с големи очи?!? Каква гаранция имам, че точно хубавите черти ще наследи детето от нея?

И за финал, да ви кажа един показателен виц: "Мерлин Монро казала на Айнщайн, че от тях двамата би излезнало страхотно дете - красиво като нея и умно като него. Но Айнщайн и казал, че може да стане точно обратното и детето да е красиво колкото него и умно колкото нея!"
хахахахаха:):):)
« Последна редакция: Януари 14, 2010, 01:22:57 am от Eti76 »
Не губете ВЯРА, НАДЕЖДА винаги има, докато е жива ЛЮБОВТА:)
*
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #20 -: Януари 14, 2010, 01:34:16 am »
Направо ме "развесели" jam... Та по какъв начина казваш "да си изясним как стоят нещата у нас"? Като прочетем съответната наредба? ОК. Четем я. Аз особено - усърдно ;) Ако искаш - да пейстна и "Закона за движение по пътищата" - който определено ще даде яснота, защо никой не кара пиян, не изпреварва и не паркира неправилно, няма застраховка и не дава подкуп на катаджиите. Ами така де - в крайна сметка - в бумагите е истината, реалният живот е някакво извънпротоколно недоразумение, което може да се пренебрегне. Самата ти казваш, че нещата не стават според наредбата, момичетата възползвали се от донор - казват същото (пишат го), но същевременно наличието на тази наредба "гарантира", че всичко (извън заплащането) става точно по точки и запетаи, както е определено от законодателя. По каква логика?
И понеже аз съм некомпетентна по въпроса, ще попитам теб. Как се проверява възможността самият донор ,да предаде наследствени заболявания (освен с изследване на него самия)? Има ли такава възможност и как се осъществява тя, ако я има?
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #21 -: Януари 14, 2010, 09:43:18 am »
Много набързо, преди работа и аз да се включа- това че има разлика м/у закон и прилагането му и спазването му, явно не става ясно на повечето потребители в тази тема, въпреки че някои си "признаха" заобикалянето на закона. Така че не виждам защо още се тъпче на едно място  8O 8O 8O
Хобитата, музиката и филмите на донорите, ама изобщо, ама изобщо не ме вълнува, въпреки, че ако реша да ги ползвам, т.е. когато ползваХ донор, не ми беше предоставена никаква информация относно горе изброените.
Интересува ме: дали донора или някой в семейството- майка баща, брат сестра, ( не баби и дядовци) е попитан за следните неща- има ли миопия, диабет, рак, астма или а-топични болести ( алергии и там квито други има), сърдечни болести- това е- не искам изследвания, а честни отговори, кой може да ми гарантира, че донора ще отговори честно, а КОЙ изобщо ЩЕ се СЕТИ да ПОПИТА донора тези неща?????????? И докога да чакаме да се СЕТИ тизи НЯКОЙ?
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #22 -: Януари 14, 2010, 10:29:46 am »
безкрайно съжалявам, че снощи отделих от времето, което прекарвам с детето си, за да изчета подробно наредбата и да извадя всички онези текстове, които имат отношение към дъвканата тема, защото ми направи силно впечатление, че в нея участват с обилни мнения хора, които не са запознати - нито с практиката, нито с теорията. не може да коментираш какво правела или не правела държавата, ако първо не си наясно със законовата уредба. от цитираните текстове ясно се вижда кое е прерогатив на държавата и кое на частната клиника, за да знаете къде да си насочвате въпросите и какви да бъдат те.

можеше да се получи добра дискусия, която дори да доведе до формулиране на общо становище на пациентите, което да се включи като част от задачите на сдружение Зачатие.
но вие предпочетохте, всеки според възможностите си, два подхода - да продължите само да се оплаквате и да мрънкате неконструктивно, или да ехидничите и да се правите на интересни, без това лично да ви засяга - ей така заради спора - и да раздувате градски легенди и митове, носещи само вреда.
при това положение, аз нямам излишно време за губене и се оттеглям от разговора.

п.п. Eti76 - благодаря ти за хубави постинг. добре би било да го прочетат внимателно и бавничко всички заинтересовани от темата за донорството.
п.п. JBrul - ти почакай аз да се развеселя, тогава ще стане интересно. а това, усещам, ще се случи доста скоро...

« Последна редакция: Януари 14, 2010, 10:34:36 am от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #23 -: Януари 14, 2010, 20:13:50 pm »
Jam, всъщност моите единствени притеснения са относно родствената връзка. Но предполагам има изградена процедура за това.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #24 -: Януари 14, 2010, 20:30:39 pm »
Джам, извинявай, че не мога да повярвам на разпоредбите, след като, когато аз ползвах донор, нещата стояха по различен начин, аз от години се опитвам да споделя "как е в чужбина" но в България се предпочита "шушукането". Явно не години, а цели векове ще трябва да минат преди да се "обърне" мисленето на българина. В 4ужбина донора се избира по каталог- и да- плащаш за него. В България всичко става с устна договорка в коридора - е аз съм против това, ама съм само аз, и докато съм само аз- нищо няма да се промени. Това беше първия "ми" проблем, ама той си е само мой. Преди години се е смятало, че осиновяването е срамно и че трябва да се крие, семейства са си сменяли работа и градове, за да симулират бременност и раждане, за да не разберат комшиите, че детето е осиновено. Слава Богу, разбра се че това е погрешно и се взеха мерки - сега за осиновяването се говори свободно.
Е в чужбина и за донорството се говори свободно- защо да се крие, защо да е срамно, ако е срамно, защо го правим, защо е законно изобщо, ако е толкова лошо?
Лошо е момичета, да се самозалъгваме. Ето това е втория "ми" проблем, но отново той си е само "мой".
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #25 -: Януари 14, 2010, 23:07:20 pm »
Нещо заплашваш ли ме jam?   :lol: Внимателно прочетох правилата на този форум. В тях никъде не пише: "нямате право да не споделяте мненията и позициите на jam, или на някой друг". Не пише също така, че "нямате право да вземате отношение и да изказвате лична позиция по въпроси и проблеми, които към настоящия момент не ви засягат лично", или "нямате право да питате каквото ви интересува".
Да, можеше да се получи добра дискусия по темата и беше желателно да се получи , аз бих се радвала. Колкото и да не ти се вярва, това беше искреното ми желание. Но за да има дискусия за каквото и да било, необходимо е да има поне две гледни точки по някакъв въпрос (или повече) и взаимно зачитане на мнения и аргументи за тях. Не изречения тип: "последна инстанция" и "забелязване" единствено на мнения, които съвпадат с нашето (твоето) собствено такова. С лека ръка пренебрегваш позицията на момиче, което Е ползвало донор и има несъгласия с това по какъв начин се случват нещата. В същото време, друго момиче, което също Е ползвало донор (и което открито признава, че има сериозни неизправности в процедурите), но все пак е постигнало желания резултат, за теб има мнение равносилно на "абсолютната истина". Ами извинявай, ама дискусия така - не става.
Изключително грешиш, ако смяташ че съм тук, за да се заяждам и да си чеша пръстите. Има далеч по-приятни места и начини да се забавлявам в мрежата и го правя там - не тук. Защото и аз съм тук, за да потърся помощ за проблемите си, да споделя, да изслушам, да кажа какво ме притеснява и т.н.т. Не да се лигавя, да се правя на интересна и на много велика. И това, че има хора, които се вълнуват САМО от своите лични проблеми и нямат по-широки интереси и не изпитват любопитство кое, как и защо...ами това си е тяхно право, но не е мое задължение. И това, че (за сега) аз нямам нужда от донор, не означава че няма да ми потрябва, а и да не ми потрябва - не значи, че не трябва да ми пука какво не е наред в областта мисля. Имам право да се интересувам от всичко, което считам за интересно, имам право да не съм съвсем наясно и да попитам, имам право и да кажа, че обясненията които получавам не ми изясняват ситуацията достатъчно и да попитам пак. Нищо лошо няма в това jam.
Лошо е да се скатаваш и да си недоволен само наум. И някой като ти каже: "шшшшшт, трай, няма да питаш повече" - да си заминеш в кюшенцето и да ти е все така неясно за какво става въпрос. И в следствие на незнанието си - да направиш някоя голяяяяма грешка след време. Последното си е направо гадно.
Авторитарният ти тон (не само в тази тема) не помага за създаване на дискусия по никакъв въпрос. И ако на теб ти е писнало да дъвчеш все едни и същи теми и въпроси години наред и на всяка новодошла да обясняваш едно и също - съжалявам, разбирам те, но не е това начинът. Също така - мнение различно от твоето, не е непременно грешно, а само различно. Аз съм човек, който при наличието на достатъчно разумни и обосновани аргументи е склонен да си промени позицията и съм го правила много пъти. Защото jam само глупакът не мени мнението си , както добре знаеш.
Та за финал да ти кажа... Аз нямам никакъв проблем да се информирам постоянно, да научавам нови неща, да си променям мнението по разни въпроси на базата на аргументи и никак, ама никак не ми тежи. Ама "защото това е така и аз го казвам" - не е аргумент.
Организацията и сайтът ви са прекрасни и като идея и като дейност. Не правете грешката да се капсулирате, да се дразните от незнанието на новодошлите, да отблъсквате с поведението си хора, които се нуждаят от помощ, да не приемате позиции различни от вашите собствени, вместо да обсъдите нормално и човешки нещата... Съвсем доброномерено го казвам. Дано поне срещу това не настръхваш. ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #26 -: Януари 14, 2010, 23:36:59 pm »
"Ако беше кучка,да излезе навън и да се справи,ама...."-->>>Реплика,която лично чух от лекарка.Нямам думи!!!


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #27 -: Януари 14, 2010, 23:56:08 pm »
JBrul, аз пък ще ти дам само един съвет - не прави грешката да ти е ясно всичко вече. твърде отскоро си тук, за да държиш такъв тон. ние сме голяма къща, постарай се първом малко да ни опознаеш, преди да започнеш да ни поучаваш. така е прието и в живота - като отидеш в нечия нова къща, отначало е добре да си мааалко по-смирен и първо да се поогледаш, поослушаш, поинформираш, пък тогаз да си упражняваш логореята.

ядоса ме много в тази тема и веднага ти казвам защо - защото не беше запозната с материята, но това не ти попречи да започнеш да развиваш пледоарии по нея, да правиш разни мисловни конструкции, стъпили на погрешни предположения и да твориш изводи, които освен неверни, са и вредни, защото ги твърдиш с такъв убеден тон на запознат, че спокойно можеш да заблудиш много хора, интересуващи се да прочетат темата.

признай си честно - дали беше чела наредбата, преди да те развеселя като я копирам тук?   :) аз съм сигурна в отрицателния отговор, защото съдя по постингите ти.

а дискусия не се получи, не защото няма гледни точки....

ако имаш да ми пишеш нещо друго, извън темата за донорство на сперма - пиши ми на ЛС.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #28 -: Януари 15, 2010, 00:03:30 am »
А пък аз попитах един уж репродуктивен специалист от Майчин Дом в Сф - при него с връзки отидох- роднина на роднина бил ( не си спомням ве4е името му, но добре го оплюх в темата за мнения за клиники- може там да немрите, ако ви се рови ) Та попитах човека от коя банка ще ползване донор и той каза, ами то не е банка, то е таен източник, с връзки го намирам и колегите ми помагат, не мога сега да си издам източника, само евентуално след осеменяването- честно да ви кажа, помислих че самия той ще се семеизпразва, а и като каза че всяка седмица правел по едно такова инсе и лошо ми стана- дали е обяснил по същия начин за "неясния" източник на семе и на другите или им е казал колко симпатични са донорите главно студенти по медицина и как са попълнили въпросник за хобита и филми......Хора, това за хобитата и филмите е толкова жалко, че само докато го пиша и ми настръхва мозъка от ужас- до там стигнахме, че да се успокояваме с хобито на донора и с любимите му филми.......
Jam, аз наредбата още не съм я прочела, не от неуважение към теб, а защото лично се сблъсквам с "гадостта" на проблема и той не може да се реши с наредби, а ако някой спазваше тези наредби- гадост нямаше да има, по точно гадостта е именно в тези наредби, които не са предвидили това, което са предвидили чуждестранните им колеги, както и от гадното отношение към ползването на донор- забрави, 4е си го ползвай, въобразявай си 4е не си, е как да стане, аз така да се самозалъгвам не мога!
« Последна редакция: Януари 15, 2010, 00:10:12 am от makiyaki »
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #29 -: Януари 15, 2010, 00:09:46 am »
Ами хайде, за да ти демонстрирам добра воля, тук ще ти напиша само, че наредбата я прочетох преди да ме "развеселиш", защото беше качена тук от друг потребител, преди ти да цитираш извадки от нея. На всичкото отгоре, потърсих и линкове с коментари към нея представи си. Както се сещаш - излезе и много друга информация.
Също по темата. В по-предишен свой пост ЯСНО написах, че ако мненията ми са вредни и подвеждащи - могат да бъдат изтрити. Не са изтрити - явно не са толкова неверни. Не виждам да си ми отговорила и на конкретно поставен въпрос.
Аз не смятам да бъда смирена, не ми отива и не ми харесва. На теб, ако ти харесва - бъди каквато искаш.
Ще уважа желанието ти (понеже страдам от твърде добро възпитание) и останалите въпроси, ще ги изясним с ЛС. Нямам желание да занимавам никого с личните си неразбирателства с теб.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #30 -: Януари 15, 2010, 00:13:37 am »
makiyaki,

в Майчин дом много отдавна няма репродуктивни специалисти, уви. и ембриолози няма. още аз като започнах да чета форумите за проблемно забременяване преди 5 години, постоянно предупреждаваха да не се ходи в Майчин дом за спермограма. ти си попаднала на класически лекар-мошеник. и аз съм попадала на гинеколожка, която ми се рекламира, че прави инсеминации за по 50 лева в кабинета си. това са шарлатани.

във всяка човешка област има истински неща и ментета. медицината не прави изключение.

това не значи, обаче, че в България нещата не са регламентирани. цитирах ви закона - доста е стриктен и ограничаващ. нарушители на закона винаги ще има - във всяка област. както има и крадци на коли, както има и продавачи на фалшиви цигари, както има и всякакви други престъпници. това, че някой продава на Женския пазар фалшиви цигари кара ли те да нямаш доверие на цигарите, продавани в големия супермаркет, примерно? същото е и с донорството.

затова, ходете в сериозни клиники, които спазват закона, които са лицензирани да извършват такава дейност и които са контролирани от държавата.
ако се съгласявате да бъдете измамени - вината не е някъде другаде.

и да те питам и теб - какво конкретно не одобряваш или би допълнила в нормативната уредба за донорството на сперматозоиди?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #31 -: Януари 15, 2010, 00:37:26 am »


и да те питам и теб - какво конкретно не одобряваш или би допълнила в нормативната уредба за донорството на сперматозоиди?
Успя да ме накараш да про4ета наредбата  :lol: и :
-никъде в нея не се говори за въпросници- т.е. карат ли ги да попълват такива или не?
-никъде не пише, 4е трябва да посо4ат дали в семейството им има заболяванията, които съм посо4ила аз в предишен пост, защото явно никой (освен мен не се интересува) или защото те не са се сетили да го включат, а няма и кой да ги подсети, защото ние се надяваме, че нашия донор ще е върхна на бора- най умния и най красивия и защото вярваме на докторите и на клиниката (като 4е те имат нещо общо с избирането на донора)
- ние като семейство, което ще избираме донор, искаме да видим каталог, от който да си изберем донор, каталога да включва всичко, което съм казала в предишен пост (по-горе)+ въпросника за болестите в семейството и без хобита и филми,моля, защото това е смешно!
Аз не искам снимка на донора, нито пък номета на личната му карта- не мога да си предтавя оба4е, ако отида при ли4ния си лекар в англия и не мога да дам информация за ли4ното ми дете, само защото то е от донор, а аз не съм полу4ила никаква информация за болестите в семейството на донора. ВСе пак нали затова ползвам донор, а не комшията, макар 4е за комшията може би бих разбрала пове4е подробности.
В този ред на мисли, + статистиката 4е за 50 години в Б-я има само 90 деца, родени 4рез донор,+ нежеланието изобщо да се води такава "срамна" статистика, може би наистина говори, 4е в Б-я масово се справяме "ку4ешката" с проблема.
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #32 -: Януари 15, 2010, 01:21:53 am »
makiyaki,

наредбата казва, че клиниките сами определят критериите за подбор на донори. в самата наредба са посочени изрично само някои критерии, които са забранителни.
следователно, дали да има въпросници за заболяванията във фамилията преценява клиниката и клиниката трябва да се пита дали има или няма някакви анкети.

именно докторите избират донора, не разбирам какво имаш предвид с това "защото вярваме на докторите и на клиниката (като 4е те имат нещо общо с избирането на донора)"? кой друг да го избира? избират го именно лекарите.

наредбата посочва какви данни се събират за донора, вкл., цитирам:

"медицинска документация, която да позволява установяване на заболявания при донора (резултати от физикално изследване, където е приложимо; клинични данни, резултати от лабораторни и други изследвания);

2.3. данни от проведено изследване на психическото състояние на донора"


ето ти тук въпросниците, за които питаш. посочено е, че трябва да се извърши установяване на заболявания, да му се направи психо-оценка... казано е - може би си го пропуснала.

между другото, щом си толкова скептична към докторите, доколко ще повярваш на попълнена анкета от анонимен донор, че няма в рода си еди-какви си заболявания? аз лично не бих повярвала, по две причини. първо, защото човекът може просто да не знае за такива факти. второ, защото няма никакъв проблем да скрие такидва факти с цел да не бъде отхвърлен като донор.

казваш,
Цитат
не мога да си предтавя оба4е, ако отида при ли4ния си лекар в англия и не мога да дам информация за ли4ното ми дете, само защото то е от донор, а аз не съм полу4ила никаква информация за болестите в семейството на донора.

да, така е. не можеш да си го представиш, но е така. при осиновените деца е абсолютно същото. никой не дава информация за биологичните им родители на осиновителите - освен незаконно.

пак се сещам за онова, което написа Eti76 за Айнщайн и Мерилин Монро... явно, че когато човек "си купува" репродуктивния материал, някак си се чувства като в магазин и иска най-доброто, най-здравото, най-умното и красивото. но каква е гаранцията, че от Мерилин ще вземе именно гена за красота, а от Айнщайн - гена за акъл. би могло и да е обратното...

« Последна редакция: Януари 15, 2010, 01:24:46 am от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Eti76

  • ***
  • 158
  • Координатор на Фондация Искам бебе за Пловдив
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #33 -: Януари 15, 2010, 01:48:55 am »
:):):)
Не можах да се стърпя и аз да се развеселя от коментарите!
Абе мацки, вие като сте толкова взискателни да избирате "по каталог", мислили ли сте по въпроса, че едно човешко същество не е само физика!!! Подигравате се на въпросите за спорт, музика и кино, но според моята лична философия, това понякога е дори по-важно за човека, отколкото цвета на очите и косата... поне за мен!!! Аз все си мисля, че съм един дух в едно тяло, а не едно тяло, което яде и сере!
Та така, смейте се, колкото си искате, но лично според мен, която също има нужда от донорство (но на яйцеклетки), смятам, че е по-важно освен да е здрав донора, какъв е той като човек!!! На мен не ми трябва един надут тип с мускули, снажен и тъп за донор, аз предпочитам интелигентен човек (било то и студент по медицина, ако щете). И въпроси за личните интереси на човека са дори по-решаващи за моя избор, отколкото цвета на косата и очите! Именно, защото не смятам да крия пред никого, че моето дете (ако имам удоволствието въобще да стигна до там) е заченато инвитро и то с донорска яйцеклетка! Ако ще да е негърче, за мен няма проблем, щом ще расте в мен 9 месеца, ще изграждам връзка с него още в утробата си, ще имам радостта да го родя и възпитам! Та какво повече мога да искам...
Не губете ВЯРА, НАДЕЖДА винаги има, докато е жива ЛЮБОВТА:)
*
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #34 -: Януари 15, 2010, 03:58:52 am »
Eti76 Ами да му се невиди, не пишем ли всички на български, че толкова не можем да се разберем за какво говорим?!  :lol:
Всички сме различни хора - всеки с критериите и изискванията си. За теб определящо в избора е едно, за мен друго, за трети - трето и така... Ставаше въпрос (поне за мен) какво всъщност реално е правото на избор. Ставаше въпрос и за разни други неща, ама за съжаление те преминаха в неадекватни разправии. Законодателството в областта е назадничево, никой това не го отрече - всички (участвали в процедурата) с половин уста, или с цяла признаха, че нещата не ставали както било по закон...ама НАРЕДБАТА, та НАРЕДБАТА. Ами специалистите в областта, по всички телевизии казват, че наредбата е калпава...ние тук за какво говорим? Айде Ок, аз не знам, няма личен опит, само съм чувала и чела - нека не съм права. Ами в тази тема пишат момичета с личен опит, тях защо не ги "броите в статистиката"? Толкова ли не може да се говори открито, че нещо не е наред някъде? Престъпление ли е?
Не е ли проблем, че повечето хора не знаят какво е ИЯР? Ти самата имаш такъв проблем. Ако за това се говореше открито, беше всеизвестно, тръбеше се по медиите...дали нямаше да има повече жени готови да ти дарят яйцеклетки (барабар с всички неудобства за тях самите, следващи от това)? Ако спрем да мънкаме под носа си за неща, които по "белия свят" отдавна са практика - може пък да станат и при нас практика - иначе все ще сме си така. И когато се дават примери от "в чужбина", никой не го прави с цел да плюе България, защото не е патриот, а защото там за много неща са по-напред и няма нищо лошо да понаучим "наготово" и което е възможно да приложим и у нас. Колко от вас карат "Москвич"? И ако все пак се движи, това значи ли, че е добра кола?
Мен ми е втръснало да повдигам в компания темата за донорството на органи и реакцията да е: "Ухххх недей сега за такива работи да говориш, пази Боже и пр." и после водеща новина да е, че някое семейство е било достатъчно силно и разумно в нещастието си, за да даде живот на 4-5 човека, следват аплодисменти от зрителя и още една ракия. Извинете. В своя защита ще кажа, че още по стария закон - декларирах съгласие, ако ми се случи нещо - органите ми да бъдат дарени (сега е обратната постановка). Уведомила съм и всичките си близки, че това е моята воля, ако ми се случи нещо. И за да стигна до това, начинът е един - за това се е говорело много с мен, в семейството ми, не е било забранена тема. Така се променят нещата, първо със смелостта да изречеш на глас нещо и да изразиш недоволство...не с НАРЕДБИ, които са кухи, остарели и неадекватни на времето и нуждите.
Ако имаше адекватна информация (освен в специализирани сайтове), нямаше аз да предложа преди 2 години на едно момиче да й дам яйцеклетки (случайно попадайки на историята й в Гугъл), без да ми е ясно и грам, че нито отговарям на критериите, нито знам за какво става дума.
За това пак ви казвам на всички - нека да се говори за всико, да има мнения, да има различни позиции - няма лошо в това. Мълчанието е по-лошо от всяка грешна позиция. Грешната позиция споделена на глас - може да бъде опровергана. Грешната позиция загнездена в главите ни - никой няма да я види и да я разкара оттам, никой няма да разбере какви глупости си мислим, нищо няма да се промени...
И преди да ме баннат "големите капацитети по всичко", искам да ви пожелая смелост в усилията ви и късмет в начинанията!
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #35 -: Януари 15, 2010, 14:21:41 pm »
Много спам се насъбра пак, еее!
« Последна редакция: Януари 15, 2010, 14:53:32 pm от alia_alia »
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #36 -: Януари 15, 2010, 14:38:03 pm »
Цитат
Jam:п.п. JBrul - ти почакай аз да се развеселя, тогава ще стане интересно. а това, усещам, ще се случи доста скоро...
8O
Аз пак пожелавам добре дошла на JBrul и късмет по пътя към успеха. yahoo_17 stork-boy
ПП:а защо да не знаят потребителите на този сайт и за възможността да използват донорски материял от по-напредналите държави? :wink: Сигурно тук някой е против раждането на "нечисто"български хубави дечица :lol:...или друго :lol:...
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #37 -: Януари 15, 2010, 16:55:03 pm »
За това пак ви казвам на всички - нека да се говори за всико, да има мнения, да има различни позиции - няма лошо в това. Мълчанието е по-лошо от всяка грешна позиция. Грешната позиция споделена на глас - може да бъде опровергана. Грешната позиция загнездена в главите ни - никой няма да я види и да я разкара оттам, никой няма да разбере какви глупости си мислим, нищо няма да се промени...
И преди да ме баннат "големите капацитети по всичко", искам да ви пожелая смелост в усилията ви и късмет в начинанията!
Интересно ми е защо след като призоваваш да изказваме мнения и да зачитаме чуждите такива, ти самата не следваш съвета си?
Няколко потребители се опитаха да ти изкарат загнездената грешна позиция, но явно собствените ти препоръки не важат за теб конкретно, а само за останалите.
Нищо де, здраве да е! Дано си понаучила нещо.
Относно класификацията "големите капацитети по всичко", ще те помоля да бъдеш маааалко по-сдържана. Много бързо забрави, че именно към въпросните капацитети се обърна за помощ и я получи. В ниакакъв случай това не означава, че трябва винаги да споделяш мнението на другите, но си мисля, че доброто възпитание изисква да проявяваш нужното уважение към потребителите и модераторите на този сайт.

Ваня:), последното ти изречение звучи просто абсурдно. Моля те, мисли малко, преди да изричаш подобни твърдения.

Призовавам всички участници в дискусията да се придържат към основната тема, все пак тя е доста полезна и би било жалко да се похаби. Приятен ден на всички!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #38 -: Януари 15, 2010, 17:57:34 pm »
мда, тъй вярно sixsexs,вие онези, които сте чели законите и владеете силата :lol: мислите сигурно по съвсем последните ми думи ,ще се цитирам
Цитат
..или друго Laughing...
....
кой разбра значи е голям мислител :lol:...а аз, според такива като тебе не мога да мисля :lol: :lol:
ПП:няма повече да пиша в тази тема, защото си имам достатъчно работа, че да се занимавам с вас.
Без извинения 8)
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #39 -: Януари 15, 2010, 18:10:47 pm »
Леле, леле, види се кой колко е грамотен :lol: Написах "последното изречение", не думи. Това, което си цитирала, Ваня, не е изречение, не и по смисъла на правилата за писане в българския език. Но ти явно си доста веща по въпроса, явно е, че умееш да мислиш, че го и доказа даже :lol:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #40 -: Януари 15, 2010, 19:55:36 pm »
Как все така става, че вместо да се развие интересна и полезна тема по същество, все се намират мераклии да я превърнат в махленска крамола? И прииждат други, които се хвърлят да вземат страна, без да допринесат нищо полезно. Всички претендиращи, че имат по-добри неща за вършене.

И кога интернет потребителите ще схванем, че правото и имането на мнение не означават непременно, че то трябва да бъде изказано?

Добре потръгна темата за хора с реална нужда от информация. Включиха се пострадали и други търсещи път. Предложи се и градивен подход как да изведем общото от частното, за да открием слабите звена в уредбата и я променим.

Обаче гракнаха хора с мнения и едро его, и тръгнаха да оправят нещата изобщо и мащабно, защото нищо не е както трябва. Вместо да изясним кое точно и конкретно не е наред и с малки стъпки направим реална промяна. Хайде да спестим на темата натъртването колко сме прави и неразбрани, колко са лоши другите и как няма да играем с тях. Нека помним защо сме тук.
*
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #41 -: Януари 15, 2010, 21:27:32 pm »
Сутринта писах, писах по пост-а на jam имам няколко предложения, за това в каква насока могат и е добре да се променят нещата, но батерията на лаптоп-а падна и поста ми изчезна преди да мога да го пост-на.
СЕга влезнах да го пиша пак, но не ми харесва развитието на темата и НЯМА  да пиша, защото няма смисъл. Явно тук се влиза за да се създават скандали, аз съм далеч от подобни "пазари".
Искам само да напомня на момичето Ети, че тук темата е за сперматозоиди, а не за яйцеклетки, и че теми за яйцеклетки има много повече, отколкото за сперматозоиди и не и прави чест да нахлува тук и пак да трябва да слушаме за яйцеклетки, все едно аз да влезна в темата на инсеминациите и да почна да им викам- вий сте щастливки, питате ли ни нас с ин-витрото  8O 8O 8O
Така че моля стига вече спам и скандали по темата.
На запад Ети избирането става по каталог, но Б-я не е на запад нали, явно не искаш и да стане по каталог, защо е по-добре, след като може да е по-зле, нали 8O Това за съжаление е цялостната концепция на българина за всичко- жалко- българина губи от цялата работа, англичанина вече си е решил проблема и си е направил "каталози"
На jam искам да кажа, с две думи, за разликата при осиновеното дете и това от донор: Биологичната майка на детето в институция, може и да не знае кой е бащата на детето- как да остави информация по медицинския му картон. Донора, обаче, освен ако не е осиновен, то би трябвало да знае, майка му и баща му дали страдат от диабет, имат рак, късогледство, високо кръвно и астма.
Това че в момента в Б-я подобна информация не се дава, не значи че това е правилно или че не трябва да се опитаме да го променим, в крайна сметка то си е за нас- хората по света са си решили проблемите отдавна.
Дайте сега да измислим "приложими" и "реални" начини за популяризиране на проблема с донорството и за премахването на "стигмата" от него, както и за това, да не се нарушават повече закона и наредбата и да се добави повече инфо за донора, която да е проверена някак си , а не да се доверяваме на голи думи и попълнени въпросници от анонимни донори.
Благодаря ви.
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #42 -: Януари 15, 2010, 21:40:38 pm »
Момичета, здравейте!
Съвсем нова съм тук,но темата ме вълнува. За мен,както се оказва и за много други,алтернативата  за решаване на проблема е - донорска сперма. Интересува ме дали всяка клиника,която прави ин витро , разполага със спермална банка. Ако няма такава ,откъде взимат материал? Питам,защото лекар от моя град ми каза, че само 3 спермални банки били одобрени в София .Така ли е, кои са те?
 
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #43 -: Януари 15, 2010, 23:07:18 pm »
Здравейте,

до колкото знам в София има 2 клиники, които работят с донорска сперма от Cryos, Дания. Едната е "Свети Лазар", а другата е клининката на доктор Щерев. В ценоразписа на втората клиника пише, че цената на донорската инсеминация е 650лв + 150лв за повторна процедура на следващия ден. (Цената включва: ултразвукови прегледи за цикъла, хормонално таймиране на овулацията, обработка на материал, стимулиране на маточната лигавица. Не включва: хормонални изследвания и медикаменти).
Не съм сигурна обаче, че посочената цена е за чуждестранния донорски материал.

Това е списък с донорите.
http://i49.tinypic.com/ngey9x.jpg

Цените.
http://dk.cryosinternational.com/private/price-list.aspx

На донорите се правят следните изследвания :
http://dk.cryosinternational.com/clinics/screening.aspx



 
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Донорски сперматозоиди - въпроси
« Отговор #44 -: Януари 15, 2010, 23:12:39 pm »
Момичета, мисля тази тема да бъде заключена и да си отворите нова, в която дискусията да гравитира около заглавието и по възможност да не се получва това, до което стигна темата. Благодаря за разбирането и успех във всичко.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит