0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #840 -: Март 12, 2011, 13:37:17 pm »
Аз живея в чужбина и при нас нещата са доста по-котролирани...Но се придържам все пак към някои основни линии...
1 Зеленчука/плода да е сезонен...
2 Ако има възможност да е био
3 Месата само от проверен източник
4 Месото копувам за нас,готвя го и първо консумираме ние.На детето му го давам на другия ден,ако ние сме ок...Е,не е супер прясно приготвено,но пък е първо пробвано :wink:

Иначе готвя в по-големи количества и замразявам в пакети.После просто комбинирам различни зеленчуци и добавям месото.Не замразявам месо...не,че не става...ама предпочитам да е прясно :)
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #841 -: Март 12, 2011, 22:18:33 pm »
shokolad_7, готвя на синът ми от малко преди да навърши годинка. И аз като теб преди това давах само готови пюрета по същите съображения. В началото взимах пиле DUC (има и малки разфасовки - филе). Има ги в големите вериги супермаркети. От био продуктите съм взимала - сирене, кашкавал, яйца, кисело мляко. Също и плодове и зеленчуци каквито има - не съм попадала на голямо разнообразие. Когато не съм имала от селските зеленчуци с които ме снабдяват, съм следвала съвета на педиатъра ни. Обелвам и накисвам 30 мин. в студена вода. На картофа и моркова изрязвам част от сърцевината (най-вътрешната част). Мисля замразените зеленчуци Bonduelle също са добри за случая. Друг е въпроса замразен и после сварен, колко ценни съставки има зеленчука. Телешко месо съм купувала от месарски магазин, обикновено най-скъпото възможно месо, смляно на кайма. Сега вече определено не съм толкова стриктна. Просто нямам и тази възможност да купувам само био продукти. Желая ти успех в готвенето! На мен лично вече ми натежава в ежедневието, но пък малчо си хапва с удоволствие пресни манджички и засега му угаждам!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #842 -: Март 15, 2011, 16:09:52 pm »
shokolad_7, няма ли от къде да потърсиш домашни зеленчуци. Поне основното тиква, морков, картоф.
Аз първия път освен картоф нямах нищо, но месец преди захранването поразпитах и се снабдих с малко неща. Това което нямах с готово пюре. Сега съм се запасила и имам всичко домашно и прясно. Даже свеки вчера извади морковите от земята. А относно варенето, аз винаги съм ги варила на пара и определено стават  по-бързо отколкото във вода.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #843 -: Март 15, 2011, 16:31:01 pm »
Забелязвам от няколко дни, че моята девойка предпочита сладкия вкус...
Сутринта имаха закуска филийка със крема сирене и яйце. Изяде половината - ок.
После пи сок, чай, плодове малко хапна към 10 часа.
На обяд имаха супа топчета и телешко със спанак. Изяде три, четири лъжици супа с половин филийка хляб и каза, че не иска.
Сега като се събуди ще каже, че е много гладна и ще си търси крем, бисквити, нещо нишестено.
Но аз се чудя дали е добра идея да й давам.

Същото се повтаря вече три дни. Няколко дни ги гледа предимно свекърва ми, която им угажда и сладко дава, въпреки моето настояване.

Как ще процедирате вие?
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #844 -: Март 15, 2011, 23:54:04 pm »
Малко сложно,но аз не бих дала сладко след обяд.Бих предложила плод,ако иска,ако не - нищо.Просто бих изтеглила вечерята час по-рано... :)Само че това иска много кураж и дисциплина от мама,че като се почне едно "ох,коремчето ми иска "ам"..."... 8)
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #845 -: Март 16, 2011, 00:17:16 am »
Вчера беше  така закуската я хапна /макарони със сирене/ на обяд не яде, следобяд обикаляше около мен и ми казваше, че била гладна. Дадох портокали и казах, че ще вечерят. Е, нищо не хапна на вечеря. Иска само чай. И накрая баща й не издържа и даде един пакет солети.

Тая вечер пак не иска да вечеря. Пи само сок от праскова.
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #846 -: Март 16, 2011, 00:30:08 am »
Именно,за това казвам че е сложно...Племенникът ми е така...лоша работа,трудна... :? Има писано по тези въпроси в книгите за подрастващи деца.Чела съм това онова,но има и много индивидуалности.Не знам кога вечеряте,но според една такава теория,децата са най-склонни да вечерят около 17ч...И при племенника така стана.Когато изместиха храненето,стана чудо невиждано.По-късно към  20ч,преди да легне си хапва кис.мляко или плод...Може да пробваш с по-лека закуска.Не много засищащо...по-голяма пауза м/у закуска -обяд...Колко е голяма куклата всъщност? :)
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #847 -: Март 16, 2011, 09:32:43 am »
Вера, ти нямаше ли близнаци. Тя не гледа ли от братчето си. Понякога те копират едно от друго. Дано не се бъркам де.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #848 -: Март 16, 2011, 10:12:18 am »
fibo, Miriam, Mary, благодаря за съветите! Явно трябваше да замразя продукти наесен, но не го направих. Бях много объркана и неориентирана за това захранване. Сега вече ми е ясно, но е късно. Успях да си осигуря картофи, тиква и яйца, всичко останало купувам. Дано нямаме проблеми. Все пак не може да се живее постоянно в страх и съмнения. Зеленчуците приготвям и аз само на пара, предварително добре измити и престояли известно време във вода. Месото засега ще е от пюрета, друг е въпросът, че все съдържат разни неща, които още не съм въвела. За по-нататък са ми обещали да ме снабдят с домашни продукти.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #849 -: Март 17, 2011, 14:29:15 pm »
shokolad_7, има и изцяло месни бурканчета. На HIPP съм виждала, но може да има и на други фирми.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #850 -: Март 17, 2011, 15:23:59 pm »
Вера, ти нямаше ли близнаци. Тя не гледа ли от братчето си. Понякога те копират едно от друго. Дано не се бъркам де.

Да, но понякога имам чувството, че са от други планети. Или пък нарочно правят обратното,на другия.
За сега ще пробвам да измествам храненията, да не би да е преуморена.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #851 -: Март 18, 2011, 10:22:24 am »
shokolad_7, има и изцяло месни бурканчета. На HIPP съм виждала, но може да има и на други фирми.

   Да, на Хип са, но в тях има варен ориз / глутенова храна /, както и да е.
   Искам да попитам докога се дава само по 1/4 жълтък? Има ли някакво "правило"?
   И още нещо - някой подправял ли е зеленчукови пюрета със слънчогледово масло? Май не се препоръчва за бебета! Не мога да намеря прясно заешко месо и съм се спряла на едно пюре на Ганчев, но то е с въпросното олио. На Хип има заешко, но пак с ориз. А иначе аз лично ползвам зехтин.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #852 -: Март 18, 2011, 11:52:15 am »
Ганчев никога не съм давала. Заешко и пуешко купувах от метро (заешки гърди). Жълтъка се увеличава постепенно според възрастта, аз започнах с 1/8.
Ориза и царевицата не съдържат глутен.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #853 -: Март 18, 2011, 18:08:14 pm »
Да, на Хип са, но в тях има варен ориз / глутенова храна /, както и да е.

shokolad_7, аз лично съвсем в началото съм давала само пюрета на Семпер. Ходехме с мъжа ми да ги купуваме от вносителя. Та тези пюрета например са с рапична мазнина (олио от рапица). Мисля дори и еднокомпонентните бяха с нея. Ами давала съм съобразно с месеца, който пише на бурканчето и това е. А за ориза и аз мисля, че след като се препоръчва първата храна за захранване да е оризова каша, няма глутен. За жълтъка - започнахме с 1/4 през ден, след 2,3 месеца май беше, по 1/2 през ден. Аз и досега ги варя по 15 мин., с което лееко втрещявам мъжа ми, но той си ме знае. :)
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #854 -: Март 18, 2011, 18:23:23 pm »
   mimi26, Miriam, помагате ми много!  :D  И аз досега купувах пюрета на Хип, Семпер и Гербер. Реших да опитаме и нещо родно, ама май няма да стане.
   За ориза - доверявам се на д-р Бърди.   http://www.zachatie.org/index.php?option=com_smf&Itemid=40&topic=24900.msg352917#msg352917
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #855 -: Март 18, 2011, 23:57:59 pm »
шоколад, в пюретата на хип мазнината е олио от рапица.

Аз специално на пюретата на Ганчев им нямам доверие. Според мен контролът в България не е достатъчен.

Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #856 -: Март 25, 2011, 01:06:17 am »
Аз от два дни въведох риба.
Я ми кажете, в дните, в които давам риба, безмесно ли се води храненето или месно?

С Михаела и давах през ден месно, като редувах с постно ядене с жълтък, но аз тогава и рибата си я считах за месо. Но наскоро четох противоположно твърдение.
Ето днес, Дреби яде риба. Е, утре месо ли трябва да яде или постно с жълтък?

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #857 -: Март 25, 2011, 09:08:13 am »
За мен си е месо. Аз я въведох късничко, около годинката (дано не греша, че забравих вече какво беше  :oops: )
Пък аз не съм го спазвала точно това постно+жълтък, месо през ден. Жълтък давах 2 пъти в седмицата, месо 3-4. Понякога и 2 поредни дни, но това вече след като е минал месец от захранването с месо. Месото в 1 порция беше около 10% (приготвях храната сама).
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #858 -: Март 25, 2011, 11:59:19 am »
Мерси, Мими! :)
аз на 11 месеца въвеждам рибата с филе от сьомга.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #859 -: Март 25, 2011, 23:51:00 pm »
За мен си е месо. Аз я въведох късничко, около годинката (дано не греша, че забравих вече какво беше  :oops: )

11 месеца и 15 дни  :lol: - сьомга задушена май беше  :D Знам аз, знам  :lol: Всеки ден поне по 2 пъти ти отварям схемата  :), много си ми полезна  :D

Аз искам да попитам, ако 3 дни захранвам с овес /днес дадох 30-40 мл. ябълки и круши с овес на Сънвал/. Утре ще увелича малко, вдруги ден - повече, даже си мисля и цяло пюре да дам, защото овесеното брашно е едва 6%. Поправете ме, ако греша
Мога ли на 4ти ден да дам цяла порция каша от около 180-200 гр. Овесени ядки и праскова?