0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #760 -: Февруари 13, 2011, 12:27:17 pm »
Аз мазнината я добавям ,след като е готова храната.За общата храна-все още се въздържам изцяло да яде от нашата храна,готвя за нея с по-малко подправки,неща които може да яде(например свинско още не съм дала,планирам тия дни да го въведа).А за маслото,чела съм че е по-добре да се приготвя бебешката храна с него,тук във форума  също майките го ползват.За нас готвя с минимум мазнина-слънчогледово олио "калиакра",но не знам колко е подходящо за нейната възраст,за това ми беше въпросът,а и си мислех че зехтинът е по-полезен.

*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #761 -: Февруари 13, 2011, 22:20:55 pm »
Зехтинът,олиото и маслото,че и маргаринът са различни по качества вещества.Всички могат да са полезни,взависимост как се употребяват.Зехтинът наистина не се загрява.Зехтин и олио,маргарин се добавят до годинка по принцип с оглед,че маслото е крави продукт.Който не е захранил с крави белтък може да го ползва след като захрани.

Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #762 -: Февруари 13, 2011, 23:18:22 pm »
Зехтинът,олиото и маслото,че и маргаринът са различни по качества вещества.Всички могат да са полезни,взависимост как се употребяват.Зехтинът наистина не се загрява.Зехтин и олио,маргарин се добавят до годинка по принцип с оглед,че маслото е крави продукт.Който не е захранил с крави белтък може да го ползва след като захрани.


Маргарин не се използа като храна за малки деца.
До годинката не съм слагала допълнителна мазнина в пюретата (2-3 пъти пробвах с зехтин, но не се одобри от бандата). Около годинката въведох масло, тогава започнах да добавям масло след проготвянето ма пюрето. Малко след това въведох слънчогледовото олио - първо с готово пюре, после започнах да слагам в това, което приготвях. Всичко готвя така, че да става и за малките (все още без сол, черен пипер и с малко подправки, без запържване също).
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #763 -: Февруари 14, 2011, 06:47:37 am »
Маргаринът по принцип е по-добре да се избягва от всеки човек, защото е тъпкан с боклуци, а за малко дете пък съвсем. По принцип за деца се препоръчва всичко пълномаслено до 2 годишна възраст, защото им се развиват мозиците и имат нужда от повече мазнини ( които са основна съставка в покривката на невроните). Затова и не се дава нискомаслено мляко на малко дете.

Боби


  
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #764 -: Февруари 14, 2011, 22:49:51 pm »
Аз знам,че е така,но има много хора които ползват маргарин.Тук също масово се препоръчва.А мазнини се добавят към готвените пюрета.Тук също и не препоръчват диетични меса за деца.
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #765 -: Февруари 15, 2011, 21:24:29 pm »
И аз имам въпрос - откога включихте прясното мляко (например мляко с бисквити) в менюто на детето? А киселото? И спазва ли се пак принципа на ден по малко и увеличаваме постепенно. Аз опитах с кисело, но никак не се одобри. Засега съм го оставила на мира  :wink:
Благодаря предварително!
"Рибата става акула, когато излезе от водата, спре движението и ухапе полицай!"

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #766 -: Февруари 15, 2011, 23:10:36 pm »
Краси,аз давам мляко от годинката насам-яде го с бисквита или го пие като айрян.Прясно директно не съм й давала,но пък разбрах,че в ДК готвят с такова,така че от 10 месец ,без да искам съм й го дала :?

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #767 -: Февруари 16, 2011, 00:36:43 am »
Моята яде кисело мялко от 6.5 месеца и примира за него. Даже когато прави фасон да не яде нещо го смесвам с кисело мляко и го изяжда. Така яде пилешко с каша с кисело мляко един ден :-). Свекърва ми настояваше, че съм мъчела детето и трябвало да и слагам захар, понеже като го ядеше и много смешно се потрисаше първоначално. Обаче Ивана си харесва вкуса без захар, а и за нищо на света не би започнала от сега да я уча да яде сладко.

Прясно не съм давала и не мисля да давам преди 10-11 месеца, а може и да си спазя препоръките за 1 година, зависи как ми скимне. Най-вероятно ше продължа да си я храня с АМ, да знам, че си е взела необходимото, но може да давам по 50 мл прясно мляко на ден, че да не и стане наведнъж като стане на годинка. Аз не мисля, че като чукне годинка и един ден и хоп изведнъж организма и се промяня. Сис сигурност, ако започна с един месец по-рано, няма да я убия с мляко.


Боби
« Последна редакция: Февруари 16, 2011, 00:39:26 am от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #768 -: Февруари 16, 2011, 09:19:16 am »
И аз имам въпрос - откога включихте прясното мляко (например мляко с бисквити) в менюто на детето? А киселото? И спазва ли се пак принципа на ден по малко и увеличаваме постепенно. Аз опитах с кисело, но никак не се одобри. Засега съм го оставила на мира  :wink:
Благодаря предварително!
Аз дадох малко след годинката и си ги въвеждах като нова храна. Започнах с домашно мляко. Киселото го въведох с бисквити - първо 1 лъжичка мляко и малко вода, после увеличавах млякото и намалях водата.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #769 -: Февруари 16, 2011, 10:49:38 am »
Кисело дадох на 1год. и 3мес.
Добавях по лъжичка - две към към пресните плодове (а тях ги давах намачкани).

Прясно въведох на 1год и 6 мес., като добавях по 30мл, а после и по 60мл към сутрешното АМ. Това продължи около месец и спрях с прясното и продължих да си и давам АМ нормално.

На малкия смятам кисело да му въведа на 1,1год, а прясно на около 1,3 например.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #770 -: Февруари 16, 2011, 11:30:25 am »
Кисело мляко давам от 11 месец, но в малки количества - по лъжичка-две към бисквитите или плодовете, веднъж или два пъти седмично.
От годинката насам обаче, давам вече по-сериозни количества - около 140-180гр.
В началото пробвах да добавям мъъничко захар, но не се хареса и сега вече слагам бисквити и така се пие с удоволствие.  :)
Прясно мляко още не съм давала. Мисля да изчакам да стане на година и половина, та тогава.
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #771 -: Февруари 16, 2011, 23:34:55 pm »
Кисело дадох да пробва на 7-8м,много го харесва.Изрина се обаче доста и го спрях.Вчера дадох пак,днес няма реакции,мисля да го давам като десерт след зеленчука.
Прясното не смея още,с този АД не знам от къде ще изкочи заека,а екземите ги лекуваме доста трудно :? Така че ще чакам,вероятно преди да започне ясла,към 1г6м
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #772 -: Февруари 17, 2011, 09:06:28 am »
ми като сте с АД защо бързаш с киселото мляко? Състава на прясното и киселото е един  :wink:
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #773 -: Февруари 17, 2011, 10:20:50 am »
ми като сте с АД защо бързаш с киселото мляко? Състава на прясното и киселото е един  :wink:

 :D Ми що....ха де,уж да си опита само...
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #774 -: Февруари 19, 2011, 15:18:08 pm »
Извинете за закъснелите отговори, но понеже въпросите са отправени директно към мен, смятам, че е редно да отговоря.

cambozzola,
За мен винаги внимателният подход е бил най-добрият - и с увеличаване на количествата, и с включването на нови храни само по една за три-четири дни.

Kremkaramel,
"Педиатърката на Йоана" определено е мнооого по-добра от мен като педиатърка, ако изобщо може да става въпрос за сравнение.
А на въпроса ти - първите четири-пет храни бих препоръчала да се дават по пет дни примерно, след това времето може да се намали до четири, после до три дни за всяка нова храна. Но аз винаги съм спазвала правилото, новата храна да е само една, независимо на каква възраст е детето, когато я опитва за първи път.

TINI78,
Мисля, че дъщеричката ти е достатъчно голяма, за да можеш съвсем спокойно да приготвяш храната със зехтин. Аз лично го предпочитам пред слънчогледовото олио - и за възрастните, и за децата.

Прясното мляко - мисля, че е задължително да се въвежда като нова храна. При сина ми го въведох доста късно, защото направи стомашно разстройство, когато му дадох крем от детската кухня - та затова чак след година и половина го дадох. Но за сметка на това, оттогава пие сигурно по литър на ден. Точно защото гледаше от батко си и искаше и тя, на малката дадох около годинката за първи път.
За предпочитане е първо кисело да се даде (може и преди годинката), а след това прясно.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #775 -: Февруари 19, 2011, 16:47:50 pm »
Благодаря за отговора, Верди! 
Педиатърката ме караше още на 2 м. да и давам сок от моркови и ябълки, понеже така бил захранен нейния внук. А сега настоява до края на месеца да вкараме месото, понеже Йоана е на кърма и щяла да е анемична. Засега съм давала само безмлечна оризова каша, морков и картоф. Смятам да не пришпорвам толкова нещата. Кога мога да дам спанак?
« Последна редакция: Февруари 19, 2011, 17:15:35 pm от Kremkaramel »
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #776 -: Февруари 19, 2011, 17:23:23 pm »
Kremkaramel, аз дадох спанак на осем месеца и половина. точно два месеца след началото на захранването, но аз захраних късно. До 6 и 1/2 месеца бяхме само на кърма. От зеленчуците бях въвела вече картоф, морков, тиква, пащърнак, тиквичка, карфиол, царевица и грах.
« Последна редакция: Февруари 19, 2011, 17:27:33 pm от severina »
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #777 -: Февруари 19, 2011, 20:39:33 pm »
Благодаря, severina!
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #778 -: Февруари 19, 2011, 23:27:55 pm »
Зависи за какъв спанак иде реч.Ако говорим за бурканче - от 6м,ако е обаче пазарски и приготвен у дома,ти препоръчвам да изчакаш да му дойде сезона.А иначе за спанака,а и всички нитратни,има правила на приготвяне.Например - никога на пара и винаги варени в много вода,тк нитратите се разтварят там.Водата не се използва. :)
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #779 -: Февруари 19, 2011, 23:48:39 pm »
Благодаря за отговорите ви, момичета!
То нашата кухня готви с прясно мляко, слава Богу нямаме проблеми с храната там и предполагам, че скоро мога да дам прясно мляко с бисквитки, но определено ще го въведа като ново. Само да му пробутам първо киселото, ама нещо не ще, но и аз не настоявам.
Аз спанак съм дала чак на 9 м.(тогава му е дошъл редът), а месо на 7м.и 5д.
"Рибата става акула, когато излезе от водата, спре движението и ухапе полицай!"