0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #580 -: Ноември 15, 2010, 21:06:31 pm »
Привет :) Имам няколко въпроса:
1. днес дадох пилешко пюре на Плазмон. Първите лъжички исто и така му се услади, че грам не изплю. После реших да му го смеся и с нещо негово любимо и го смесих с тиква - изплю всичко. Признавам, че се оказа малоумна комбинация, обаче хич не се замислих тогава. Та въпросът ми е, трябва ли всяко месно пюре да се смесва със зеленчуково? Не може ли чисто да се дава, ако се услажда?
2. Забелязах, че пюретата са "Пиле с картофи", "Пиле с ориз" и си мисля - нали възрастните не бивало да смесват въглехидрати и протеини, защото не се усвоявали добре. Щом за голям човек не е добре, защо бебешките пюрета са такива? Някой има ли предположения?
3. педиатърът ми каза да давам нишесте в млякото - дори не знаех, че има само нишесте, което може да се добавя към кърмата. Има ли нещо полезно в него или е само за килца?
4. Забелязах, че повечето пюрета са с добавка на нишесте вътре, за някои марки директно си пише, че има и сол и захар :o След като в тях има нишесте, не е необходимо да давам отделно или...?

fibo и аз се загледах в тези Слънчо, но не купих, точно заради твоите съображения нещо много "неясни" съставки има. Обаче мисля да пробвам нещо на Хумана.
[/url][/url]
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #581 -: Ноември 15, 2010, 21:44:25 pm »
Венка,нямам идея тези пюрета за които говориш какви са,но ако са подобни на теззи на Нестле,Хип,то пиле с ориз би трябвало да е основното,а в пюрето да има още няколко зеленчука в малки проценти.Прочете ли съдържанието?
На втория въпрос,до толкова колкото съм чела,разделното хранене не е подходящо за подрастващи.Именно заради бързото усвояване на хр.в-ва,а и сравнителното еднообразие.Малките деца,бебетата имат нужда от много енергия и много различни храни.Втози смисъл смесеното хранене е най-оптимално.А,нишестето закоето ти говори педиатърът,може би има в предвид каша.На Нестле например.Аз също слагам лъжичка в млякото.
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #582 -: Ноември 15, 2010, 21:47:01 pm »
Вени, аз не бих дала нишесте на 6м. бебе, както и месо де, ама ти вече си започнала.
Ако смяташ че не се засища например с вечерното мляко, слагай 1-2л. оризова каша, чиста безмлечна оризова каша.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #583 -: Ноември 15, 2010, 22:28:52 pm »
Фибс, да, на съдържанието пише, че има в малък процент и зеленчуци. Но това за смесеното хранене не го знаех.
Стефи, аз започнах по-рано захранвато и тъй като в таблицата пишеше, че на 6 м. месо може, затова реших да захраня с месо. Аз си го кърмя вечер, затова ме изненада това инфо за нишестето. Обясни ми, че се продава в някакви шишенца с различни вкусове.
[/url][/url]
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #584 -: Ноември 15, 2010, 22:33:21 pm »
Вени, натуралното нишесте в пюретата е за сгъстяване. И аз го ползвам, но за паниране или сосове.
А за пюретата с месо, ако са + някакъв зеленчук или ориз - защо да добавяш и друго. Или има и такива само от месо? И не мисля, че на тази възраст има нужда от разделно хранене.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #585 -: Ноември 15, 2010, 23:01:30 pm »
В случая за първо месно съм взела Плазмон - чисто месо, без добавени зеленчуци. Всичките месни пюрета, които съм заредила за първо захранване са ми Плазмон, чисти меса.
Хип не давам, откакто Дробчо се изрина от едно тяхно пюре, което после седя 2 месеца на топло и не мръдна - нито вкисна, нито мухляса. Според мен има яко консервант в ХИП. Давам само Гербер, Бебевита и Сънвал. Всяко е подложено на теста "колко ще издържи на стайна температура без да мръдне". :lol:
[/url][/url]
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #586 -: Ноември 15, 2010, 23:24:11 pm »
Пюретата от чисто месо са такива, за да се смесват със зеленчуци, които вече са дадени на детето, а не да се дава само месо. На бебета се дава по 10гр месо в началото. И незнам в коя таблица пише, че може на 6м месо, а нишестета на бебе не се дават!
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #587 -: Ноември 15, 2010, 23:26:31 pm »
Бебевита и Хип са един концерн.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #588 -: Ноември 15, 2010, 23:33:30 pm »
Не съм копувала Хип,нямам мнение.Пюретата ги готвя,купените не ги яде.Единствено взимам на Блендина(в БГ май ги няма) с риба,че веднъж стана сакътлък с готвената(костица му се затъкна в гърлото и повърна звестки всичко,нямам идея как съм я пропуснала,а и как я е пропуснал пасатора...).
Аз,все пак мисля,че докторката е имала в предвид бебешка каша.Тук също се изразяват с думата "нишесте",но се има в предвид каша - оризова или зърнена,зависи от възрастта на детето.
Колкото до месото,при нас също се препоръчва да се захрани на 6м.Аз също започнах тогава.
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #589 -: Ноември 16, 2010, 07:09:30 am »
2. Забелязах, че пюретата са "Пиле с картофи", "Пиле с ориз" и си мисля - нали възрастните не бивало да смесват въглехидрати и протеини, защото не се усвоявали добре. Щом за голям човек не е добре, защо бебешките пюрета са такива? Някой има ли предположения?
Защо да не е добре за възрастни? Няма подобно нещо, че не се усвояват добре. Всяко се усвоява на различно място в стомашно-чревния тракт. Най-балансоираната диета е да ядеш в правилните пропорции протеини, въглехидрати и мазнини и на всяко ядене да има определено коликчество и от трите. Това е, което се препоръчва от дипломираните диетолози.


Б.


  
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #590 -: Ноември 16, 2010, 12:08:04 pm »
mimi26  по тази таблица се водя:
http://www.zachatie.org/images/zahranvane/Zahranvane.pdf

За нишестето ми е странно, защото доколкото знам, освен празни калории, то няма витамини, нали така?
Фибс имаше си предвид нишесте, може би това натуралното, за което беше писала Пешек, иначе аз оризовата каша я въведох 4ти месец.
Боби нали в разделното хранене не се препоръчва такова смесване. От тази гледна точка питах.
[/url][/url]
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #591 -: Ноември 16, 2010, 14:26:52 pm »
Венка,не знам,аз такова нишесте не бих дала :?. И аз,като тебе,мисля че е празна работа,то просто се надува в стомахчето - нищо повече.Ако искаш да му даваш за засищане,слагай по лъжичка в млякото,с по -голяма дупчица на биберона става.
Боби,има много дипломирани диетолози които пък препоръчват разделното хранене... :wink:
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #592 -: Ноември 17, 2010, 08:16:53 am »
Боби нали в разделното хранене не се препоръчва такова смесване. От тази гледна точка питах.
Жаси, разделното хранене дори за отслабване отрекоха ( има изследване по въпроса). А това за усвояването пък е много странно-  данни за подобно нещо не знам да съществуват. Давай си му на детенце смесените пюренца и не се притенсявай. Ако не ги усвоява, то ще си покаже.

Фибо, може и да има такива, но сигурно са от тези, които не са си научили уроците :wink:. Но сериозно - защо в България това разделно хранене е продобило такава популясност не знам, но е факт, че никъде тази теория не се приема на сериозно.

Б.
« Последна редакция: Ноември 17, 2010, 08:18:39 am от Bobbie »


  
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #593 -: Ноември 17, 2010, 23:27:30 pm »
Боби, аз се доверявам на практиката повече, а и на изпитаното на собствен гръб :) Също така теорията на разделното хранене ми звучи доста логично :)
До колкото си спомням ти живееш в щатите, и аз съм живяла известно време там и по мои наблюдения там трудно може да намериш хора, които да приемат сериозно подобни теории.....и мисля доста си им личи  :P Другаде толкова дебели и болни хора не бях виждала :) Но хайде все пак да не спамим темата, това е спор за друго място :)


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #594 -: Ноември 18, 2010, 07:57:43 am »
Боби, аз се доверявам на практиката повече, а и на изпитаното на собствен гръб :) Също така теорията на разделното хранене ми звучи доста логично :)
В случая понеже имаше въпрос защо са направени така детските храни и затова я засегнах тази тема.
 ПП Американците са на крайностите. Има и голяма част от тях, които пък са манияци на здравословно хранене и диети.


  
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #595 -: Ноември 21, 2010, 22:13:19 pm »
Здравейте, момичета!
Искам да попитам тези от вас, които са замразили сезонни плодове - как ги замразихте (сурови или сварени) и как ги давате?
Питам ви, защото аз съм замразила сурови (пасирани и на малки парченца) плодове, но педиатърката не препоръчва да ги давам. Сурови плодове разрешава само пресни и то според сезона им.
Вие как процедирате?
 
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #596 -: Ноември 21, 2010, 22:20:27 pm »
Нашия педиатър пък твърди,че замразените плодове и зеленчуци в някой случаи са по- пресни и от пресните.Пресните след трети ден в хладилника вече не се водят пресни,а когато са купени или още по-добре обрани и веднага замразени,то след размразяването са по-пресни от тридневните в хладилника.Аз не съм замразявала плодове,просто давам каквото има на пазара в момента и го приготвям веднага.
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #597 -: Ноември 22, 2010, 02:15:58 am »
Нашия педиатър пък твърди,че замразените плодове и зеленчуци в някой случаи са по- пресни и от пресните.Пресните след трети ден в хладилника вече не се водят пресни,а когато са купени или още по-добре обрани и веднага замразени,то след размразяването са по-пресни от тридневните в хладилника.Аз не съм замразявала плодове,просто давам каквото има на пазара в момента и го приготвям веднага.
Точно така е, както е казал. След откъсването витамините започват да се губят, ако не са замразени.

Б.


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #598 -: Декември 26, 2010, 22:18:28 pm »
Момичета, чета на предната страница, че се обсъждат пюрета на Гербер, че съдържат млечен протеин и масло.Новите им не съдържат, прочетете на полски.Просто вносителите са двама и едните лепят стари етикети с превод на които пише, че съдържат.Говоря за Зеленчуковата крем-супа.Имат ново пюре, досущ като старото, но без масло и мляко, просто са залепили стари етикети.На новите над четворката, отговаряща за месеците, пише ново.Дори ако се загледате в процентите съдържание на полски и на български, ще видите, че е различно.На едното пише 75% на превода 63%.Ако попаднете на пюре на другия вносител, ще видите, че си пише, че не съдържа мляко и масло и процентите са верни.
Ето старото
http://img202.imageshack.us/img202/1240/supaj.png
Ето новото:
http://img291.imageshack.us/img291/6747/zupka.png
« Последна редакция: Декември 26, 2010, 23:08:16 pm от ketti »
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #599 -: Декември 26, 2010, 23:21:47 pm »
Благодаря за информацията, Кети! Мисля, че ще е от полза.