0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #920 -: Февруари 17, 2009, 23:18:43 pm »
Много красива роза! Нова ли ти е?

Да. Последните 5 снимки са подаръците които получих за РД.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #921 -: Февруари 18, 2009, 13:09:45 pm »
Осиана розата е неотразима :D
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #922 -: Февруари 19, 2009, 18:26:50 pm »
Обещах снимки на цикаса, който вади нови листенца, малки са още, но се забелязват.




Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #923 -: Февруари 19, 2009, 19:04:54 pm »
Ауууу, какви красоти са се случвали тук а аз откога не съм се вясвала:)Нали няма сега какво да покажа:)
Оси, прекрасна роза наистина:)
Аз с нетърпение, чакам градината ми да цъфне в лалета, нарциси, зюмбюли и всякакви други красоти предвещаващи прекрасната пролет:), че сега мога да си покажа само лука и чесъна:):):) 8O
Скоро ще ви покажа 2 неща ама чакам да станат още по-красиви:)

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #924 -: Февруари 20, 2009, 15:34:55 pm »
И Цикаса е страшно красив  :D. Аз съм любител на подобни зелени дръвчета  :D
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #925 -: Февруари 20, 2009, 16:07:34 pm »
По желание на Елфи, качвам две статии за кротона. :)


Кротон (Кодиемум)




Кротонът, който расте като естествена флора в Полинезия, Цейлон и Индия, е безспорен любимец като стайно растение и има защо. Ярката  окраска на листата и широкия спектър на формите им го извисяват над повечето останали растения, но той може да носи колкото радост, толкова и разочарования.  Гледа се единствено видът Кодиеум вариагатум пиктум (C. variagatum pictum) в цялото му многообразие. Стволът на кротона с времето става дървесен, листата са жилави и на пръв поглед непоклатими, но само малко да не му се угоди, и той е готов буквално за един час да изрони всичките си листа, които за жалост не израстват на ново.
Кротоните силно се различават един от друг по формата на листата, които може да са кленовидни, широкоовални, почти линейни, с гладка или назъбена  периферия. Багрите са също тъй разнообразни – чисто червени или жълти, на червени, жълти или бели петна, с какви ли не нюанси, така че почти  няма да видите два еднакви кротона. За добруването на това растение има две основни правила: силно осветление, за да се обагри ярко, и висока въздушна влажност, която не е нужна само за доброто нарастване, а и като предпазно средство срещу червеното паяче.
По време на растежа почвата на кротона трябва да е неизменно влажна. Не го поливайте със студена вода, а използвайте мека и хладка. Пазете го от студени въздушни течения. През пролетта и лятото го подхранвайте на две седмици.
• Ако връхчетата на листата покафевеят, значи почвата е прекалено суха.
• Ако цялата периферия стане суха и чуплива – температурата е прекалено ниска.
• Ако листата не се багрят добре или губят цвета си, значи растението не получава достатъчно светлина.
Периодически проверявайте под лупа обратната страна на листата за наличието на червено паяче и при най-слабо подозрение избършете всички листа с парче памук, натопен в лавандулов спирт или друг алкохол. Може да използвате и специалните инсектициди, които се продават в цветарските магазини. Кротонът се размножава от връхни резници, натопени във вода през пролетта и лятото.

Изисквания:
През зимата температурата да не пада  под 16°С. Светлината да е възможно най-силна, но все пак да се пази от летните слънчеви лъчи и да не се пръска на слънчева светлина, за да не прегарят листата. През зимата поливането да се намали, като се внимава само да не пресъхне почвата. Често оросявайте с вода листата. От време на време ги измивайте с чиста влажна кърпа. Пресаждайте през пролетта, но само ако сте убедени, че на корените им е тясно.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #926 -: Февруари 20, 2009, 16:19:38 pm »

Кротон / Codiaeum variegatum (Croton)
Раздел: Декоративнолистни




Описание:     
Кротонът е популярно стайно растение заради ярките цветове на листата и необикновенните им форми. Твърдите листа са насочени нагоре и обикновенно са широки и с ясно изразени и красиво оцветени жилки.
Прекрасно изглеждащо растение в магазина или градинския център, но преди да го купите трябва да сте сигурни, че можете да задоволите неговите специфични изисквания.
Основният сорт е Codiaeum variegatum pictum, но напоследък има много разновидности с различни по форма и цвят листа. Повечето имат овални листа, но има и такива с подобни на вилица листа, като гребен, усукани или завъртяни. Разпознаването на сорта не е лесно и поради факта, че окраската на листата се мени от жълто до червено в различните периоди от растежа на растението.

Грижи:    
Температура: Топло, минимална температура 16°C през зимата.
Светлина: Необходима е силна светлина, източен или западен прозорец е идеалното местоположение.

Поливане:
Поливайте щедро от пролет до есен. През зимата намалете поливането. Поливайте когато почвата леко засъхне отгоре.
Въздушна влажност: Въздухът тряба да е влажен. Зимна градина е идеалното място. Пулверизирайте често, всеки ден ако е възможно. Почиствайте листата от прахта често.

Пресаждане:
Само ако е необходимо през пролетта. Не обича големите саксии.
Обезцветяване на листата: Причината е недостатъчно светлина.

Паразити:
Червения акар и въшките могат да бъдат проблем, проверявайте често и вземете необходимите мерки веднага за да отстраните неприятелите.

Място:    
Нуждае се от постоянна температура, която не трябва да пада под 16° и висока влажност. Пръстта трябва да се поддържа влажна по всяко време на растежа с хладка вода и трябва да се пази от течения. Постоянното подхранване е необходимо през активния период, но трябва да се прекъсне през зимата.
Вашата награда за осигурените подходящи условия, ще бъде цветен храст с отрупано с листа стебло.

Размножаване:    
Вземете стеблени резници през пролетта. Използвайте хормон за вкореняване за по бърз ефект. Необходимо е да е на топло място. Препоръчва се топлина отдолу.

Съвети:    
Проблеми с опадане на долните листа:
Ако върховете на листата са кафяви - въздухът или пръстта са прекалено съхи.
Ако крайчетата и ръбовете на листата са кафяви - температурата е много ниска.

Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #927 -: Февруари 20, 2009, 18:39:24 pm »
Момичета, не можах да разбера,защо никой нищо не каза за мойте предишни снимки. Сигурно не са ви харесали и ви е омързнало да гледате теменужки.Ето нещо различно:



   

Първите 2 ми приличат на амарилис,но за последната ще се радвам на инфо.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #928 -: Февруари 20, 2009, 18:47:31 pm »
Фанта, първите две със сигурност не са амарилис. Цветето на последната снимка е каланхое. Има инфо за него в закованата тема. :)
« Последна редакция: Февруари 20, 2009, 18:55:20 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #929 -: Февруари 20, 2009, 18:50:08 pm »
 :D Браво,Фанти!Ами предните ти снимки не бяха със прилично качество(нали знаеш,че само аз те захапвам за качеството) :wink:.Иначе имаш прекрасни нови попълнения!  :balk_47:
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #930 -: Февруари 20, 2009, 19:23:06 pm »
Благодаря и на Оси и на Бари! :wink:
Рядко пускам снимки, но тези ги снимах в апартамента на моят приятел баш на 14/02 и се радвам че ви харесват!
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #931 -: Февруари 21, 2009, 12:20:21 pm »
Оси, благодаря за инфото за кротона! Моят е Кодиемум, но е с по-малко листа. Ще си заредя батериите на фотото и ще го снимам.
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #932 -: Февруари 21, 2009, 12:36:11 pm »
Фанта, първото е Гуцмания /вид бромелия/.
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #933 -: Февруари 21, 2009, 13:47:17 pm »
Фанте, второто цвете е Каланхое, моето е точно такова - червено. Няма да го снимам засега, защото цветовете му увяхнаха. Като цъфне пак, ще го покажа.
« Последна редакция: Февруари 21, 2009, 13:49:51 pm от Елфи »
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #934 -: Февруари 21, 2009, 17:52:36 pm »
   Айде,нещо нестандартно! :wink: Това е МЪХ ,който се пръкна на един камък от моята градина.Винаги съм искала да си имам такова "животно",дори съм си мислела да си докарам от гората и да пробвам да си завъдя,но явно от многото дъждове и изобщо влажната зима,се получи от само себе си.Абе,природата си знае работата!Аз много ЩАСТЛИВ! :D
   

                 
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #935 -: Февруари 21, 2009, 18:36:41 pm »
Фани, от една порода сме:)Аз за разлика от теб си мъкнах от кои ли не гори разни мъхове:):):)Ще си взема и от твоя:)
Искам и да се похваля, че ческите от червения хибискус коiто ми даде имат пъпки и може и да цъфнат (вижда се даже и цвета на хибискуса):)Те още са във вода, защото корени не са си пуснали:)Имат само някакви бели подобия на топченца(корени) по стеблата и аз не смея да ги бодна в пръстта:)Чакам да видя дали наистина ще чъфнат и ще снимам. Аз също много доволен:)
« Последна редакция: Февруари 21, 2009, 18:49:39 pm от Lisko »
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #936 -: Февруари 21, 2009, 18:52:06 pm »
Ето малко бодли и от мен:)

*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #937 -: Февруари 21, 2009, 18:55:45 pm »
И малко други цветя:)
Най- после цъфна:)Коледното ми великденче:):):)
И то когато го преместих в най-студената и неотопляема стая:)


Моля да се обърне внимание и на цветето зад зюмбюла :wink:

а той като цъфне отново ще има снимки:)
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #938 -: Февруари 21, 2009, 20:54:23 pm »
  Хе,хе,Пети! :D Мене ако питаш,най ми е любимо цветенцето Бари!Но,като цяло имаш прекрасни цветя и кактусчета!Браво!Радвам се ,че ми хареса мъхчето,но имам  и засяти диви теменужки(домъкнати от гората  :wink: ),да видим ще поникнат ли на пролет(явно съм голям дивак).Много се радвам за хибискусчето ти,споко,ще си пусне коренчета.  :bighug:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #939 -: Февруари 21, 2009, 23:10:37 pm »
Браво на вас!!! :D

Преглеждах закованата тема и забелязах, че линковете на цветето Кандилка не са вече актуални, за това качвам нова статия:

Кандилка / Aquilegia
Раздел: Декоративноцъфтящи 


   
Описание: Многогодишно тревисто растение от Северна Америка. Представител на сем. Ranunculaceae. Достига височина 70 см. Цъфти пищно в бяло, розово, прасковено, лилаво, жълто и синьо през пролетта и началото на лятото. Цветовете са богати на нектар.
Характерно за растението е, че при дъжд, цветът събира вода.
Подходящо за сандъчета, за градината, за алпинеуми.
Грижи: Лесно за отглеждане и сравнително устойчиво растение. Необходима му е богата, добре отцеждаща се почва. Полива се обилно. 
Място: Най - добре вирее на слънце, но понася и полу - сянка.
Размножаване: Чрез семена, през есента, но някои видове се разделят.
Съвет: За да продължи цъфтежа по - дълго, прецъфтелите цветове се отстраняват.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."