0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #800 -: Декември 01, 2008, 08:07:38 am »
Определено ще спра да слагам течна тор във водата за палмата и ще я поливам с вода филтрирана в каната Брита,нали така пише да се полива с филтрирана вода.Макар че до сега съм я поливала с чешмяна вода и не съм имала проблем,като започнах да добавям течна тор във водата тогава се сбръчка,така че край на торенето,че ако знаете като я погледна такава направо ми се плаче.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #801 -: Декември 01, 2008, 09:48:19 am »
Защо ми се струва, че тази палма в дъното не е финикова?Финикова е тази в по-близкия план на снимката.Онази отзаде ми прилича на палма Вашингтон /която зимата мръзне/, или на Трахикарпус /която може да се сее и навънка/
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #802 -: Декември 01, 2008, 10:01:35 am »
Защо ми се струва, че тази палма в дъното не е финикова?Финикова е тази в по-близкия план на снимката.Онази отзаде ми прилича на палма Вашингтон /която зимата мръзне/, или на Трахикарпус /която може да се сее и навънка/
Оооооо,извинявам се наистина става въпрос за Вашингтония,аз пак съм объркала имената,вярно е че финиковата е другата,грешката е моя .

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #803 -: Декември 01, 2008, 10:08:32 am »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #804 -: Декември 01, 2008, 10:22:46 am »
Благодаря ти,Осиана,много си бърза,съжалявам че те подведах,но пък благодарение на теб знам как да предпазя и финиковата .И все пак явно от торенето е проблема и при тая палма,и за нея пише,че зимата не се тори,пък аз смело торя.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #805 -: Декември 01, 2008, 12:06:23 pm »
Ето моята финикова палма:
Специално за марина75  :D




Бари, както винаги снимките ти са страхотни  :D
Ами дай поне някое и друго име , че твойте растения са ми съвсем непознати  :?

*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #806 -: Декември 01, 2008, 19:22:12 pm »
 :D Фантичка,абе имена не знам много,но и си падам по треволяци,както си личи.Постоянно експериментирам. :wink:Обаче,много ми хареса комбинацията ти от палма и детелинка в една саксийка.Много е красиво!Не си ли пречат на растежа двете обаче?
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #807 -: Декември 01, 2008, 20:50:35 pm »


Това бяха последните разцъфтяли рози, а във вазата това което успях да спася от снега.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #808 -: Декември 01, 2008, 20:54:13 pm »
Лидия, прекрасни са. Чак ми спряха дъха.  :balk_47:

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #809 -: Декември 01, 2008, 20:55:16 pm »


Малко хризантеми, имам още два вида но нямах време да ги снимам :( Една светло розавка 
много кичеста и жълтичка.
А това последното незнам какво е но ме изненада като разцъфтя :)
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #810 -: Декември 01, 2008, 20:57:38 pm »
 blue_sky чак ти се иска да е лято, да ухае на цветя в градината и всичко да е зеленичко и разцъфтяло. :D Поне на мен зеленината страшно ми липсва :)
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #811 -: Декември 01, 2008, 21:02:07 pm »
 :D Браво,браво,lidia !Прекрасни цветя!Голяяяяяма красота!Особено жълтата розичкаааа! :wink:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #812 -: Декември 01, 2008, 23:02:08 pm »
Лидиа, последното ми прилича на седум.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #813 -: Декември 02, 2008, 12:12:44 pm »
Здравейте фенове на цветята,

Аз имам един въпрос относно китайската ми роза,откато я имам те са две растения от един вид само веднъж е цъфтяла с един цвят и той беше много омачкан,може розата за е такава и от тогава неиска да цъфти,расте много буйно и заради мъжа ми чат пат я режа че му пречела ( стои точно зад него когато е на масата :lol:)Може ли да ми дадете съвет как от вегетативно развитие да я обърна в посока цъфтеж.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #814 -: Декември 02, 2008, 12:29:58 pm »
За да цъфти през цялата година са й необходими:
- ярка светлина;
- постоянна температура;
- умерена влажност.

Също тя иска често присаждане.
повече подробности http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=21180.msg406623#msg406623
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #815 -: Декември 02, 2008, 14:14:52 pm »
Лидиа, последното ми прилича на седум.
Признавам си че го имам от 2 години и не беше цъфтяло, в един момент го изкарах на вън с мисълта, че няма да му е добре и ще се оттърва от него, пък то какво стана :oops: Значи Седум било  :) Благодаря ти Осиана.
Баракуда ако някога посетя Варна, ще си открадна малко от твойте хризантеми. :D
 Палмата която Фанта е снимала я имам в размер до тавана на стаята, ще я снимам някой ден. Но май не е Финикова палма.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #816 -: Декември 02, 2008, 16:56:31 pm »
Орхидея



В тропиците орхидеите са толкова обикновено и често срещано явление, колкото в Европа са бурените.
Преди да станат цветя за украса, каквито ги познаваме, орхидеите са били смятани за лечебни растения. Азиатските и гръцките лечители са ги предписвали срещу безплодие, защото формата на грудките им напомня на тестиси (orchis на гръцки значи “тестис”). Гръцкият учен Диоскорид препоръчвал на бъдещите родители да ядат грудките на орхидеите сготвени така, както се готви лук. За да има син, мъжът трябвало да яде най-големите грудки, за момиче жената трябвало да яде най-малките.

Има два основни вида орхидеи - епифити, като например фаленопсис, които растат почти без никаква пръст, увиснали по големите дървета в джунглите, и земни, например цимбидиум, които живеят наравно със земята. Първите искат повече светлина, но и двата вида имат нужда от много влага и същевременно добра вентилация, за да не загният грудките им.
Епифитните орхидеи, които живеят във въздуха, са изнамерили хитър начин да се снабдяват с храна - те се съюзяват с една гъба, на която дават жилище, а получават чрез корените й храната, която не могат да черпят сами от земята. Следователно не бива да “давите” корените на орхидеите, за да не унищожите тази гъба.
Орхидеите имат славата на най-трудните за отглеждане стайни растения. Но все пак има начин да се справите и с това.
Съвети
• Преди да купите специална торна пръст за орхидеи, трябва да знаете към кой вид спада вашето растение, към епифитите или към земните. Според случая изберете различни смески: лека и по-бедна от органична материя за епифитите (1/3 кора от бор, 1/3 торф, 1/3 натрошен стиропор), по-тежка и по-хранителна за земните (2/3 кора от бор, 1/3 торф, птичи или рибен тор).
• Сред най-популярните орхидеи за отрязан цвят са катлеа, фаленопсис, ванда, пафилопедиум, цимбидиум и милтониа. Някои от тях могат да се запазят няколко месеца като букет, например пафилопедиум и цимбидиум.

Температури за всяка орхидея
• Парниковите орхидеи не бива да се объркват с орхидеите за гледане в топли стаи (20-24 °С) и с видовете за по-хладни стаи (15-19 °С). Внимавайте предимно с нощната температура, защото някои видове могат да понесат до 10 °С, докато други не понасят температура, по-ниска от 15 °С.
• Ако температурата в жилището ви е над 20 °С, можете да отглеждате катлеа, милтониа, хунтлеа, онцидум. Ако е по-хладно, под 20 °С, изберете цимбидиум, дендробиум, зигопеталум.
• Някои орхидеи, като венерин чехъл, се приспособяват и към топло, и към студено жилище. Във всеки случай, видовете с шарени листа изискват по-висока температура от едноцветните.
• Ако отоплението ви внезапно спре по някаква причина, не се безпокойте: студът стимулира цъфтежа на орхидеите. Повечето видове имат нужда от значително спадане на нощната температура (между 9 и 12 °С, за да почнат да цъфтят.
Поливането
Влажността също е много важна за отглеждането на орхидеите.
• За да поддържате висока влажност, пръскайте често листата и отгоре, и отдолу.
• Проветрявайте стаята след всяко пръскане, за да не се развият плесени.
• Поливайте веднъж или два пъти седмично.
• Поливайте и пръскайте с повече вода, когато има повече светлина (през пролетта и лятото) и намалете количеството вода през есента и зимата.
• Внимание! От прекалено поливане корените може да загният. Ето една хитрост, за да знаете кога да поливате растения с видими корени - ако са зелени, нямат нужда от вода, но ако посивеят, значи са жадни.
• За поливане на орхидеите използвайте мека, неваровита вода. Някои видове, като цимбидиум, понасят и леко варовита вода.
• Можете да отглеждате в кухнята стрък ванилиа фрагранс, но не разчитайте на реколта, защото насекомото опрашвач живее само в топъл климат.


Ароматите на орхидеите
Кой вид как ухае? Ето кратка справка.

Ангелика (пищялка) - епидендрум алатум.
Канела - различните видове одонтоглосум.
Лимон - енциклиа цитрина.
Краставица - саркоподиум лобии.
Жасмин, момина сълза - дендробиум примулинум, дендробиум палпебре, епидендрум криниферум, епидендрум фрагранс, епидендрум паникулатум.
Люляк - зигопеталум маккаи.
Мед - одонтоглосум бланде, катлеа моссие.
Кокосов орех - максилариа тенуифолиа.
Ванилия - ванилиа фрагранс, ванда суавис.
Теменужка - сендробиум аинсвортии.

 
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #817 -: Декември 02, 2008, 20:31:24 pm »
2 снимки на коледният ми кактус. Този е коледен наистина , никога не е цъфтял преди това , но иначе целият има пъпки но тази ще е първата цъфнала скоро. кат цъфне ще ви я пусна и на снимка:

*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #818 -: Декември 03, 2008, 12:32:28 pm »
Момичета, гледам показвате снимки на цъфнал коледен кактус, моя от години не е цъфтял, помагайте със съвети! Макар, че не съм много сигурна дали не е великденче де, ама не цъфти ни по коледа ни на великден :?
И не мога да се стърпя да не покажа развитието на съживения ми цикас за 2 седмици, направо полудя!



п.п.
Оси, вече не е върху парното, че му отесня перваза и сега се надявам новото място да му хареса  :wink:
« Последна редакция: Декември 03, 2008, 12:35:50 pm от maia_st »

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #819 -: Декември 03, 2008, 12:42:29 pm »
Мая, страхотен е цикаса, браво!! :D

За коледничето има статия в темата за полезни съвети.
На пролет го присей. Опитай с тор за кактуси. На помещението трябва да се осигури добра въздушна вентилация. Температурата през топлите сезони не трябва да е повече от 20 градуса, а зимата - минимум 10, иначе растежът спира.  Та значи, трябва да стои на хладно. :wink:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."