0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #720 -: Ноември 23, 2008, 15:57:51 pm »
Араукарията е страшно нежна и красива  :)
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #721 -: Ноември 23, 2008, 16:03:13 pm »
Жеки, виж тук:


http://flora-design.biz/c41.php?pid=40
Има много цветя, букети, палмата също и други много хубави саксийни, стайни и външни цветя.

Не знам как ги продават, но може да питаш. Има опция запитване. Софийска фирма е.
« Последна редакция: Ноември 23, 2008, 16:12:06 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #722 -: Ноември 23, 2008, 19:42:33 pm »
Оси, не мога да повярвам, че някое растение ще ти "се опъне".  :wink:

 :oops: Деси, засрамваш ме... :oops: Чак такъв спец не съм. Но може и да стана.... :wink: след около 30 години... :lol:


Та, ето я Араукарията:




Оси здравей да те питам за Араукарията,аз също я имама вече две години подарък за 8-ми март от милото,та тя си расте,но от известно време и съхнат долтиге клони,а върхът и се развива добр.Това нормално ли е.Ако имам време ще я снимам.
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #723 -: Ноември 23, 2008, 19:48:35 pm »
Араукарията е много красива,като че ли не съм виждала такова цвете,супер страшно ми хареса.Направо ви завиждам,пък аз вече нямам място за нови цветя и нищо не си взимам,само гледам и се радвам на вашите.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #724 -: Ноември 23, 2008, 19:57:33 pm »
Делица, аз още не знам как точно се отглежда, вчера я купих, но прочетох няколко статии, които ще постна след малко. :D Четох, че когато долните клоните изсъхват, това е вероятно поради преполиване или високи температури. Зимата трябва да стои на 5 до максимум
10°С.
« Последна редакция: Ноември 23, 2008, 21:09:43 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #725 -: Ноември 23, 2008, 20:13:31 pm »
Араукария /стайна ела / саксиен бор
Araucaria




Родината на Аруакарията е Норфолкските острови, Чили.
Род иглолистни дървета от семейство араукариеви. Височина 60-70 m, има 18 вида. Дървесината се използва в строителството и за мебели.

За първи път араукарията се е появила в Англия в края на XVIII в. Нейните семена били донесени от капитан Джордж Ванкувър, който изучавал чилийското крайбрежие. Тези дървета имат привлекателна пирамидална форма и ги засаждат в градини и паркове.
В България се отглежда само в оранжерии с декоративни цели.


Декоративна араукария е само за напреднали, тъй като не е лесна за отглеждане и изисква специални грижи. Когато я купувате, трябва да внимавате да е расла равномерно и да има много иглички.

Място: Светло до полусенчесто, хладно и проветливо, с повишена влажност на въздуха. Това растение не е подходящо за централно отоплявани помещения с високи темератури през зимата. То е „единак” и има нужда от много място. През лятото се развива добре на открито, на светло място, защитено от пряка слънчева светлина.

Грижи: Важно е равномерното снабдяване с мека, темперирана вода. Погрижете се обаче и за  добро оттичане на водата, защото подгизването води до пожълтяване и опадане на иглиците. Преди всяко ново поливане горният слой пръст трябва да бъде леко засъхнал. От март до август се тори на всеки 14 дни. Особено подходяща е тор за азалии или рододендрони. Растението зимува при температура около 5°С. През това време се полива пестеливо, за да не се стигне до засъхване на кореновата туфа. Пресажда се веднъж на 2-3 години. При смяната на съда се внимава стъблото да се покрие с пръст само до началото на корена.

Размножаване: Извършва се в късната есен със семена. Те покълват след около 4 месеца.
В началото расте бавно, но след това се развива бързо и достига 21 м. В домашни условия достига до около 2 м. височина.
Шишарката е сферична, разположена в изправено положение на женско дърво. Узрява за 2-3 години.

Съвет на градинаря: За поливане използвайте мека вода. Или ако имате, от филтриращата кана AquaFlor.



« Последна редакция: Ноември 23, 2008, 21:39:07 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #726 -: Ноември 23, 2008, 21:28:20 pm »
Араукария (Стайна ела, Норфолкски бор) -
Araucaria heterophylla




Семейство: Араукариеви - Araucariaceae

Произход: Норфолкските острови, Чили

Араукарията е красиво иглолистно растение. Игличките са меки, дълги до 2 см, разположени спираловидно по клонките, които излизат под прав ъгъл от стеблото. В естествени условия достига до 20 м височина, а като стайно растение – до 2,5 м. Нараства само с по една розетка на година. Тясната саксия ограничава растежа.
Обича проветриво място, но без въздушни течения. През лятото се развива добре на открито.
Араукарията подобрява химическия състав на въздуха в стаята – в миналото са я препоръчвали на болни от астма.

Видът Аraucaria heterophylla е най-разпространен. Разклоненията са разположени пръстенообразно, а короната е конусовидна.

Място: Светло, полу-сянка, непряка слънчева светлина. Растението трябва да се завърта периодично, за да се развие правилна корона.

Температура: Хладно!  Зимата – максимална до 10°С

Поливане: Умерено, но редовно, но без преполиване, зимата – пестеливо – с мека вода.

Пръскане: Обилно, зимата – също.  Висока въздушна влажност, особено зимата.

Торене: Пролет, лято – от март до август – на 2 седмици.

Пресаждане: На 2 – 3 години – добър дренаж.

Размножаване: Трудно – със семена, през късната есен, покълват след около 4 месеца.

Съвет: Ако възрастното растение си е загубило долните клонки или изобщо – е развалило вида си, може да се направи опит, то да се поднови. Определя се място на горната част на стеблото, където е добре да се появят корени. Мястото се увива в пакет с лека почва, като предварително по стеблото е направен недълбок разрез – по окръжност. След вкореняването върхът внимателно се отрязва и се засажда в саксия.



Опасности:
- Подгизване;
- Засушаване;
- Високи температури;
- Недостатъчна въздушна влага.

Проблеми:
- Ако игличките пожълтяват и опадват, причината е подгизване;
- Ако долните клонки изсъхват - горещ и сух въздух и / или недостатъчна влага в почвата.

Вредители:
- Щитоносна въшка

Особено внимателно трябва да се следи за състоянието на араукарията есента – с прехода към отоплителния сезон и пролетта – с началото на новия растеж. Тогава растението е най-податливо на болести и нападение на вредители.


« Последна редакция: Ноември 23, 2008, 21:30:52 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #727 -: Ноември 23, 2008, 21:40:15 pm »
Оси,благодаря

Явно човек ако има желание информация,виаги може да намери,аз си признавам цветарника много го занемарих последно време,мерак имам,ама там където е сега е май тъмничко нищо че е до прозорец.А като прочетох,че това цвете е за напреднали,мале то направо,как още е живо с такава гледачка като мен.

Пускам снимки.

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=311361
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #728 -: Ноември 23, 2008, 21:49:25 pm »
Delica, много е хубава твоята еличка.
Обаче, то е ясно какъв е проблема още от снимката. На топло е, вероятно на слънчева светлина, сух въздух... и най-лошото до парното!
Аз по-горе бях писала това за топлоизточниците...ще си позволя да се цитирам:

Аз по принцип съм категорично против, каквито и да са растения да се слагат до (имам предвид съвсем близо, върху или на) поплоизпочници - било то климатици, печки, радиатори, парно и т.н. (А за повечето, особено някои стайни растения, дори е фатално да стоят до вентилатори, течения и прочие.) В природата  такива неща няма и винаги това се отразява пагубно върху растенията.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #729 -: Ноември 23, 2008, 22:16:54 pm »
Оси,не парното в тази стая не го пускаме стоим принципно повече в кухнята и хола не го топлим за сега,но това с изсъхването почна лятото,а жегите наистина бяха големи тогава.Иначе си мисля,че големият проблем за цветята ми е светлината,в поседно време слънцето промени ъгъла на изгряване(прозореца гледа на изток)и почти не огрява цветарника,а нямам алтернатива.Абе исками се да е по пищен цветарника(специално си го поръчвах от ковано желязо)ама нещо не се получава.
А да ви разкажа имах и един лимон,обаче.........,хвана въшки и милото нали е спец растителна защита ( това му е част от работата)вика айде сега пари за препарати ще даваме за един лимон и го напръска с разтвор вода и ракия ама объркал дозата и горкия лимон си замина.Пишман цветари сме види се от всякъде.
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #730 -: Ноември 24, 2008, 20:21:10 pm »
Бари не съм те забравила :)

 :D :D :D Днес получих семенцата!Аз МНОГО-щастлив !Благодаря,ти, lidia  !Да си жива и здрава!Ще се реванширам! :bighug:
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #731 -: Ноември 24, 2008, 22:40:46 pm »
Бари не съм те забравила :)

 :D :D :D Днес получих семенцата!Аз МНОГО-щастлив !Благодаря,ти, lidia  !Да си жива и здрава!Ще се реванширам! :bighug:
Браво. Дано станат красиви растения  :D
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #732 -: Ноември 25, 2008, 21:07:12 pm »



               


                                                    :D Поздравче от мен!  :D
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #733 -: Ноември 25, 2008, 21:57:33 pm »
Здравейте!
От няколко дни разлеждам тази хубава темичка.
Поздравления за красотите,които сте отгледали.
Baracuda,браво, ако това са цветя от твоята градина, то там е като в приказките  :balk_46:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #734 -: Ноември 26, 2008, 10:15:31 am »
Здравейте!
От няколко дни разлеждам тази хубава темичка.
Поздравления за красотите,които сте отгледали.
Baracuda,браво, ако това са цветя от твоята градина, то там е като в приказките  :balk_46:

Даааа, Баракудка има страхотни цветя. Всички момичета тук имат Прекрасни градинки и стайни цветя.  :wink:
А ти имаш ли какво да ни покажеш?
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #735 -: Ноември 26, 2008, 10:33:14 am »
Представям ви лимона си:)


Re: Моята Градинка 4
« Отговор #736 -: Ноември 26, 2008, 11:11:38 am »
Lisko страхотен лимон имаш  :)
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #737 -: Ноември 26, 2008, 12:10:34 pm »
Даааа, Баракудка има страхотни цветя. Всички момичета тук имат Прекрасни градинки и стайни цветя.  Wink
А ти имаш ли какво да ни покажеш?
Имам няколко стайни цветя,но първо трябва да се развихря като фотограф. :balk_116:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #738 -: Ноември 26, 2008, 12:34:30 pm »
Имам няколко стайни цветя,но първо трябва да се развихря като фотограф. :balk_116:


Айде!  :D

Лиско, лимона е жесток. :lol:  :wink:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #739 -: Ноември 26, 2008, 13:11:05 pm »
Lisko страхотен лимон имаш  :)
Лиско, лимона е жесток. :lol:  :wink:

Благодаря ви:)

Той продължава да цъфти и последно преброих около 80 лимон4ета:)
Отсега да знаете...Лятото лимонадата, цитронадата,киселото е от мен:)