0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #700 -: Ноември 16, 2008, 21:51:13 pm »
           :D Вижте какво симпатично мушкато си засях.


       :wink: И една много интересно-"мутирала" петунийка...



  Днес си орязах розите...така ли се казва  :ask: и ги заземих.Луковичките сях преди две седмици.Имам още хризантемки за показване. :wink:

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #701 -: Ноември 17, 2008, 22:36:20 pm »
Малко инфо за Хавайската палма  :D


Hawaii Palme (Brighamia insignis)



Към рода Бригхамия принадлежат 6-7 вида растения със сочно стъбло от Хавайските острови и са на изчезване.
В натуралната си среда могат да достигнат до 3-4 метра височина, но в саксия стигат до 1 метър. На върха на стъблото се развива гъста китка от гладки листа, дълги 25-30 см, светло зелени на цвят, лъскави и леко твърди.
От есента до края на зимата, растенията поне на 4-5 години образуват малки клони по издълженото стъбло, създадени от 3-7 цвята с тръбна форма, бяло-кремави на цвят, с много силна миризма. Тези цветя са много декоративни, тяхното отглеждане като стайни цветя е от университетна програма за запазване на този вид, който е на изчезване от родните си места. Все още част от продажбата на Бригхамия подпомага програмата за разсаждането им в оригиналните места на произход.

Място: Тези цветя имат нужда от много светлина, за да се развиват добре,  хубаво е ако е възможно да се поставят директно на слънце, или най-малкото да получават поне 5-6 часа на ден пряка слънчева светлина. Под 18-20 градуса, по време на студените месеци трябва да бъдат отглеждани в къщи.

Поливане: Трябва да се поливат постоянно през цялата година, изчаквайки винаги почвата да изсъхне между поливанията. По време на цъфтежа може да се торят, като се използва специален тор за сукуленти с ниско съдържание на азот.

Почва: В природата Бригхамиите растат по склоновете на хавайските вулкани, трябва да ги отглеждате в почва близка по състав на тази в която растат по тези места: използвайте едно добро количество вулканични камъни, смесени с малко почва, листовка или компост, така че да получите една смес мека и богата, с много добър дренаж. Имат бавен растеж, така че нямат нужда да бъдат пресаждани в по-голяма саксия много често.

Размножаване: Чрез семена. За всяко единично семенце може да са нужни месеци дори за да покълне. Изсичането на тези цветя в природата е причина тези растения да не могат да се размножават естествено, затова е много трудно да се намерят семена.

Паразити и болести: Бъдете внимателни с акарите и листните въшки, много поливане или контакт със застояла вода може да доведе до изгниване на корените. Понякога листата в началото на китката пожълтяват, хубаво е да се премахнат и да се контролира евентуално наличие на акари. След премахване на жълтите листа обикновено растението за кратко време образува нови.

Съвет на Осиана :D: През зимата растението цъфти и расте, а през лятото се нуждае от покой. Точно за това, по-често листата на палмата пожълтяват през лятото, което е нормално. Ако през лятото (в периода и на покой) сложите палмата на по-сенчесто място, тя ще се чувства по-добре, като в нейната родина и отново през август ще започнат да растат нови листа. През късната есен поставете палмата отново на светлина и тя ще ви зарадва със своите красиви листа и кремаво-бели цветове.
« Последна редакция: Ноември 18, 2008, 00:00:49 am от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #702 -: Ноември 18, 2008, 09:01:24 am »
Baracuda страхотни хризантеми имаш, ако знаеш как си мечтая някой ден да имам градинка , където да мога да си гледам мноооого цветя  :)
Blue_sky много красив амарилис! Капризен ли е ?
Ето няколко снимки от мен




А това са няколко снимки на цветята , които гледам на балкона лятото , но са правени миналото лято




*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #703 -: Ноември 18, 2008, 17:37:55 pm »
Страхотни цветенца сте показали момичета! Бравос :balk_47:
Напоследък нямам много свободно време, но специално снимах днес цикаса да ви покажа, бяхме коментирали преди време дали може да изкара нови листенца, ако старите са изсъхнали - ами явно може :D



драцената също ми изкара нови листеца, бях я орязала и накапала с восък и ето резултата

« Последна редакция: Ноември 18, 2008, 17:39:42 pm от maia_st »

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #704 -: Ноември 18, 2008, 17:48:57 pm »
Мая, радвам се да те видя пак тук. :D
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #705 -: Ноември 18, 2008, 20:42:40 pm »
Оси, това ми е любимата темичка и винаги когато имам време надничам да се порадвам на красотите в нея! Прекрасни цветенца! На Фани хризантемите са наистина прелест! :D

*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #706 -: Ноември 18, 2008, 20:55:19 pm »
Ох, Майче, каква надежда ми даде за цикаса! Моят изсъхна/бях го оставила на "грижите" на една дама временно/ , държа го още, и вече се чудех дали да не го хвърлям.

П.П. Габи е голяма сладурана! На мама прилича-красавица!
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #707 -: Ноември 19, 2008, 14:40:16 pm »
Ох, Майче, каква надежда ми даде за цикаса! Моят изсъхна/бях го оставила на "грижите" на една дама временно/ , държа го още, и вече се чудех дали да не го хвърлям.

П.П. Габи е голяма сладурана! На мама прилича-красавица!

Благодаря за милите думи! :hug2:
А моя цикас го бях изкарала на терасата в началото на лятото и сега изведнъж тръгнаха листенцата - от 2 седмици, в момента го държа на перваза на прозореца върху парното, явно обича да е на светло и топло, така че Жеки не се отказвай! :D

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #708 -: Ноември 20, 2008, 13:25:16 pm »
Аз по принцип съм категорично против, каквито и да са растения да се слагат до (имам предвид съвсем близо, върху или на) поплоизпочници - било то климатици, печки, радиатори, парно и т.н. (А за повечето, особено някои стайни растения, дори е фатално да стоят до вентилатори, течения и прочие.) В природата  такива неща няма и винаги това се отразява пагубно върху растенията.
« Последна редакция: Ноември 20, 2008, 13:52:49 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #709 -: Ноември 20, 2008, 19:49:32 pm »

Blue_sky много красив амарилис! Капризен ли е ?


Ами, не знам дали е капризен. Купих го с пъпките. Сега е дори още повече нацъфтял. Имах миналогодишен, но като прецъфтя моят градинар вкъщи решил, че това му било цъфтенето и го хвърлил.  :( Оси ми каза, че цъфтят само през зимата. Ако другата година пак цъфне, тогава ще ти кажа дали е капризен или не.

За най-некапризни от цъфтящите смятам орхидеите.  :wink:

*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #710 -: Ноември 20, 2008, 19:57:33 pm »
  ...Коледно-червено...






         

 

 
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #711 -: Ноември 21, 2008, 08:44:40 am »
 :youwoman:
нищо друго немога да кажа:)
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #712 -: Ноември 21, 2008, 10:03:24 am »
Страхотни сте. Цветята са ви прекрасни.  :D
Ние сме болни цялото фемили и ще си открадна някоя минутка да ви кача и аз малко снимки. Поздрави  :D
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #713 -: Ноември 21, 2008, 10:32:53 am »

Blue_sky много красив амарилис! Капризен ли е ?


Ами, не знам дали е капризен. Купих го с пъпките. Сега е дори още повече нацъфтял. Имах миналогодишен, но като прецъфтя моят градинар вкъщи решил, че това му било цъфтенето и го хвърлил.  :( Оси ми каза, че цъфтят само през зимата. Ако другата година пак цъфне, тогава ще ти кажа дали е капризен или не.

За най-некапризни от цъфтящите смятам орхидеите.  :wink:
Аз нещо с цъфтящите цветя май не се справям добре. Преди две седмици получих орхидея и циклама за подарък. Орхидеята е добре за сега , обаче цикламата нещо много бързо взе да прецъфтява и да и  увяхват листата, та ще видим какво ще стане с тях. Ще покажа снимки тия дни.
« Последна редакция: Ноември 21, 2008, 10:36:40 am от Angelina »
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #714 -: Ноември 21, 2008, 11:25:54 am »
Ангелина, цикламата не обича топло, ако е на топло, цветовете и листата много бързо повяхват и ще я загубиш. Цикламите се поливат само от долу в чинийката. Не се излагат на силно слънце, а само на светлина.
Тук има повече инфо. и за орхидеите и за цикламите .. http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=26022.0
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #715 -: Ноември 21, 2008, 12:12:35 pm »
 Май ще ме запалите с тия орхидеи...
След работа ще мина да си поръчам.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #716 -: Ноември 22, 2008, 23:42:18 pm »
Жеки, искам да видя орхидеите. :wink:

Тази година реших да не си купувам коледна звезда. Исках да е нещо различно. Купих Араукария (стайна ела/бор). Снимка, ще направя утре. Много е нежна и смятам и нея да я украся за коледа. Обаче четох, че била трудна за отглеждане  :? , колко е вярно ще разбера. :wink:

Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #717 -: Ноември 23, 2008, 00:32:52 am »
Оси, не мога да повярвам, че някое растение ще ти "се опъне".  :wink:

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #718 -: Ноември 23, 2008, 12:04:22 pm »
Оси, не мога да повярвам, че някое растение ще ти "се опъне".  :wink:

 :oops: Деси, засрамваш ме... :oops: Чак такъв спец не съм. Но може и да стана.... :wink: след около 30 години... :lol:


Та, ето я Араукарията:



Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #719 -: Ноември 23, 2008, 15:44:00 pm »
Много е красива, Оси!
Още не съм си купила орхидея/и, като взема , ще показвам.
Също така, все още издирвам хавайската палма.