0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте,момичета!
« -: Януари 21, 2005, 01:19:22 am »
Бих искала да знам какви са признаците при поликистозните яйчници и възможно ли е да имам поликистоза само на 1ния яйчник?Защото досега съм ходила на много и различни лекари в София-АГ болници,частни клиники и тн.На 1но единствено мясно ми казаха ,че имам поликистоза на десния яйчник/аз тогава не обърнах внимание/,но сега стоя и си мисля,дали е било вярно и аз не се лекувам досега :x .Гледаха ме на ехограф във въпросната клиника/да не споменавам къде,защото може да направя реклама или антиреклама,знам ли?  :? /.Не обърнах внимание,защото след това ходих на друг лекар и той каза,че нищо ми няма на яйчниците.От години имам киста на щитовидната жлеза,която ту беше за операция,ту -не беше,дали това има връзка със яйчниците ми.
А как се диагностицира поликистозата?
Ще помоля Зори или Мели да ми отговорят или който знае нещо по въпроса.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Здравейте,момичета!
« Отговор #1 -: Януари 21, 2005, 10:18:35 am »
Здравей морковче! :) Я не си мисли гадости,щом само на едно място са ти казали ,може и нищо да няма.Поликистозата е свързана с хормонални нарушения-тук в Зачатие има няколко статии по въпроса.Дори да имаш наистина на единия яйчник,ако си имаш овулация ,редовен цикъл и хормоните са ок.,то няма от какво да се притесняваш.
<br />
Здравейте,момичета!
« Отговор #2 -: Януари 21, 2005, 10:36:02 am »
Дадоха ми да чета една книга, нещо като настолник за Жената - болести, хигиена....
Та снощи реших пак да я прегледам преди да я върна и вече ми са много по-ясни написаните неща. Там пишеше, че поликистозата произтичала от нещо си там психологическо и се проявявала задължително и в двата яйчника. Това прочетох, колко е вярно не знам!!!
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Здравейте,момичета!
« Отговор #3 -: Януари 21, 2005, 10:55:24 am »
ха-ха, то и на мен преди 5 години един доктор ми каза, че поликистозата ми била на психична основа и само аз съм си била виновна, щото съм била нервна.
морковче, при мен десния яйчник е силно поликистозен, левият не е толкова засегнат, и аз все си измислям диагнози, ама така само се стресираме. пусни хормони и проследи един цикъл с вагинален ехограф и ще разбереш.
късмет, дано я нямаш тая гадост


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Здравейте,момичета!
« Отговор #4 -: Януари 21, 2005, 11:13:24 am »
Морковче, един от признаците за СПКЯ е неправилното съотношение между хормоните ЛХ и ФСХ, измерени на 3-ти ден от цикъла.
При съотношение ЛХ/ФСХ над 1, може да се подозира СПКЯ.
При теб изследвани ли са тези хормони и какви са стойностите?
Другото е, че на УЗ в яйчника се виждат множество кръгчета - ето една снимка от УЗ - www.fert-c.ee/ pildid/pcos.jpg.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Здравейте,момичета!
« Отговор #5 -: Януари 21, 2005, 11:22:26 am »
Само да уточня, че съотношението ЛХ/ФСХ трябва да е над 3 и това е един от признаците за СПКЯ. Лекарят ми ми каза, че преди се е смятало, че съотношение над 2 е признак, но сега е променено на 3. При мен това съотношение е 2.11 и нямам поликистозни яйчници.


*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Здравейте,момичета!
« Отговор #6 -: Януари 21, 2005, 11:22:53 am »
jam,сигурна ли си за този адрес-нещо не се отваря.Морковче ти нали беше казала,че нямаш щроблеми с хормоните или греша.А за LH /FSH при мен беше над 3!!!! :evil:
<br />
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Здравейте,момичета!
« Отговор #7 -: Януари 21, 2005, 11:34:10 am »
www.fert-c.ee/pildid/pcos.jpg е верният адрес.

Някои от симптомите на СПКЯ:

- нередовни менструални цикли, липса на менструация, и/или нерегулярни кръвотечение
- инфертилитет или невъзможност за забременяване поради липса на овулация
- увеличено окосмяване по лицето, гърдите, стомаха, гърба
- акне, мазна кожа или пърхут
- болки ниско в корема
- напълняване или затлъстялост, обикновено около талията
- диабет тип 2
- висок холестерол
- високо кръвно налягане
- мъжки тип оплешивяване или изтъняване на косата
- задебелени участъци от кафява или черна кожа по врата, ръцете, гърдите
- сънна апнея

http://www.4woman.gov/faq/pcos.htm
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Изследвания за СПКЯ
« Отговор #8 -: Януари 21, 2005, 11:44:34 am »
СПКЯ до известна степен е диагноза на изключването. Няма специфично изследване, което да служи за диагностика на СПКЯ и няма общоприето мнение относно критериите за диагностика.
Лекарят търси комбинация от лабораторни резултати и клинични находки, които предполагат СПКЯ.

Лабораторни изследвания

- FSH (Follicle Stimulating Hormone), е нисък или в норма при СПКЯ
- LH (Lutenizing Hormone), е повишен
- LH/FSH съотношение. Нормално то е 1:1 при жени във фертилна възраст, но при СПКЯ, съотношение над 2:1 или 3:1 може да се счита за диагностично
- Prolactin е нормален или нисък
- Testosterone, общ и/или свободен, обикновено е повишен
- DHEAS обикновено е леко повишен
- Естрогени, нормални или повишени
- Androstenedione, може да е повишен
- Липиден профил (нисък HDL, висок LDL, и cholesterol, повишени триглицериди)
Кръвната захар на гладно или глюкозно обременяване, може да е повишена
- Insulin, често е повишен

Нелабораторни изследвания
Ултразвук за оценка на увеличените яйчници. При СПКЯ яйчниците може да станат от 1.5 до 3 пъти по-големи от нормата и да имат над 8 фоликула в яйчник, като всеки фоликул е под 10 мм диаметър. Често пъти кистичките са наредени по повърхността на яйчника, оформяйки "перлена огърлица". Тези ултразвукови находки не са диагностични. Те са налични при над 90% от жените със СПКЯ, но се откриват и при 25% от жените без СПКЯ.

Източник: http://www.labtestsonline.org/understanding/conditions/pcos-3.html
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Здравейте,момичета!
« Отговор #9 -: Януари 21, 2005, 12:41:19 pm »
<br />
Здравейте,момичета!
« Отговор #10 -: Март 14, 2005, 00:22:41 am »
Навремето,преди 1година и половина след аборта ми казаха в"Торакс",че имам поликистозни яйчници,като по засегнат е десния,и изобщо как съм забременяла?!?!?Сега диагнозата се потвърди на ултразвук,оказва се ,че на 14ти ден от цикъла,вместо овулация имам няколко малки фоликула в 1ния яйчник,които не могат да нарстнат достатъчно,а най-вероятно ще станат на кистички :balk_144: .Добре де,момичета,ами нали ходих на преглед при д-р Владимиров?!?!?Ами как така,той нищо не видя,а?Седя си и се чудя,ако имам тази поликистоза,както се потвърди сега и преди от "Торакс",ами съвсем логично е,че трябваше да я види,нали?
*

    bliznachka

Polikistozni iaichnici
« Отговор #11 -: Март 14, 2005, 02:39:54 am »
:idea:
Vig pologenieto ne e tolkova strashno, no e zadulgitelno da otidesh dobur doktor da te pregleda.

Az samata dulgi godini stradah ot polikistozni iaichnici. Predpisaha mi Diane 35. Opredeleno smiatam che lekarstvoto pomogna. Vodiha me dori vtora stepen sterilnost, no vse pak uspiah da zabremeneia, a sled kato rodih veche niamam polikistoza.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Здравейте,момичета!
« Отговор #12 -: Март 14, 2005, 09:56:27 am »
bliznachka,би ли написала по-подробно моля те,колко време си пила Диането и в какво се изразяваше подобрението;от къде идваше поликистозата-в смисъл кои хормони не са ти на ред;идваше ли ти редовно;само с Диане ли се лекува.Извинявай,че те засипвам с толкова въпроси,но и аз съм с ПКЯ  и Диането не ми помогна и сега ми предстои лапароскопия.
<br />
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Здравейте,момичета!
« Отговор #13 -: Март 14, 2005, 10:00:22 am »
morkovche,
аз си мисля,че трябва да те види няколко пъти ,за да разбере дали имаш овулация и дали тези кистички не се образуват само около овуто и после да се махат,защото може и това да се получава-все пак хормоните ти са наред и цикъла ти също.
<br />
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Здравейте,момичета!
« Отговор #14 -: Март 14, 2005, 10:25:19 am »
Цитат на: morkovche
Сега диагнозата се потвърди на ултразвук,оказва се ,че на 14ти ден от цикъла,вместо овулация имам няколко малки фоликула в 1ния яйчник,които не могат да нарстнат достатъчно,а най-вероятно ще станат на кистички


морковче, съветвам те да прочетеш внимателно двата материала за СПКЯ, които съм превела и постнала по-нагоре в тази тема. там пише, че диагнозата СПКЯ се поставя след внимателна преценка на много диагностични белези и е доста щекотлива.
не мисля, че от еднократен преглед с УЗ може да се постави окончателна диагноза СПКЯ. необходимо са поне няколко прегледа в рамките на 2 цикъла. отделно изследване на група хормони, които съм написала.
не бързай да се отчайваш, все още не е окончателно според мен!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Здравейте,момичета!
« Отговор #15 -: Март 14, 2005, 23:37:53 pm »
Добре Джами,ще прочета :D