0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Бъдни вечер е не само последният ден от великите пости, а навечерието изпълнено с трепетно очакване да се роди Божия син, което в българската народна традиция се свързва с прераждането на цялата природа. Затова ястията поднесени на трапезата имат за цел не само да заситят, но и да донесат плодородие и късмет през цялата следваща година.

Броят на ястията трябва да бъде нечетен, а най-добре 7 или 9, които са сакрални числа. Ако все пак се чудите, кой вариант да изберете, имайте предвид, че колкото по-отрупана е трапезата, толкова по-голямо изобилие ще бъде осигурено за идващата година.

От важно значение е не само колко, но и какво ще бъде поднесено на празника. Задължително на масата трябва да има храни, които набъбват, за да набъбва както тях богатството и плодородието. Подходящи са всякакви варива – боб, жито, леща, ориз, булгур, а така също и пуканки. Други храни със символно значение са сушените плодове – ябълки, сливи, стафиди, кайсии и ядките – основно орехите. Не забравяйте също така чесъна, които предпазва от зло и болести и меда, които е пожелание за сладък живот.

На моята трапеза ще сложа:

Коледна питка с пара
Боб
Салата- картофена или зеле с моркови
Сарми или чушки, пълнени с ориз
Тиквеник
Плодове, ошав
Ядки

Това съм измислила до момента. Менюто търпи промяна, надявам са да се включите с предложения. ;)

*
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #1 -: Декември 22, 2014, 16:46:51 pm »
Пепи, благодаря за темата.Тази година за първи път ще правим Бъдни вечер в нашия си дом, винаги сме на гости в моите родители.Аз реших да направя следните неща, дано ми се получат.

Содена питка с паричка
Сарми с ориз
Чушки с боб
Салата от кисело зеле
Щрудел
Пуканки
Сушени плодове/ошав
Ядки
Пресни плодове

Евентуално ако нещо не успея да купя/направя имам и едни постни мъфини на ум за всеки случай.

*
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #2 -: Декември 22, 2014, 18:00:33 pm »
Благодаря за темата  :)

До сега винаги аз съм приготвяла повечето работи,че свекървата е все до късно на работа и ако чакам нея,пък и не е много организирана да си подготви нещата от рано та така тази година имам късмета тя да подготвя не знам как,но аз с малката няма да успея всичко.Извинете ме за спама.

На нашата трапеза ще има:

Питка с паричка
Сърми-постни
Пшеница със захар и бисквити
Салата боб с праз и червен пипер
Салата картофи
Пресна салата
Ошав
Ядки
Тиквеник


Сигурно ще допълваме нещо,а тъй като само ние със свеки ядем постните сърми на мъжете ще приготвим и скара при тях постно не върви  :?

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #3 -: Декември 22, 2014, 18:05:56 pm »
с нетърпение чакам винаги постните сърми от кисело зеле с ориз и малко копър в плънката, които ядем само на Бъдни вечер. уви, човекът, който ги правеше най-хубаво, вече го няма...

свекърва ми си има специалитет - сухи червени чушки се накисват да набъбнат и се пълнят с много гъста бобена яхния, след което се пекат във фурната. за който обича боб - вълшебно ястие!

кисело зеле с ориз, праз с ориз на фурна - класики...

печена тиква в разни варианти. моя колежка много хвали рецептата за цяла печена тиква, пълнена с мед и разни сушени плодове.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #4 -: Декември 22, 2014, 19:26:20 pm »
При нас традицията е да се сервират 7 ястия.

Пълнени чушки с гъби и ориз
Салата от боб софенка с праз, червен пипер, джоджен и зехтин
Тиква - печена без допълнително овкусяване
Цели орехи
Ошав - варени сушени плодове без захар
Греяно вино с ябълки и канела
Пита с пара

И после смирено чакаме Коледа. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #5 -: Декември 22, 2014, 19:51:00 pm »
Баба ми едно време задължително правеше сладък ориз със сушени сини сливи и лозови сърми с ориз и копър.
Последните години ни се размиват постните маси на Бъдни вечер. Като дойдат коледарите и питат за месо, брат ми постно би ял единствено ако в къщата няма блажно, та си редим постни маси и остават или се ползват като гарнитура към месото  :)
Тук или поне у нас, няма обичай да се прави питка с пара, пара се слага в баницата с късметите, но тя е за Нова година, защото е със сирене.

пп
Върнах се да дописвам за пълнената тиква( Смайл видях те ). Правих веднъж, напълних малка бяла тиква със сушени кайсии, сливи, стафиди, орехи, лешници и няколко лъжици мед. Сложих и капачето и пекох няколко часа, стана чудесна, но сякаш малко тежка, отделно на фона на количествата по празниците и съм решила да не правя с такъв повод.
« Последна редакция: Декември 22, 2014, 20:13:55 pm от м-и »
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #6 -: Декември 22, 2014, 19:52:57 pm »
Ох, някой да обясни традициите на свекърите ми  :D
Като празнуваме у тях се яде месо..... а тази година сме пак у тях.
Правят се и постни ястия, но по-скоро за гарнитура  :?

Иначе в моето семейство слагаме на масата зелеви сърмички, боб чорба, тиквеник, содена питка с паричка, плодове (сушени и пресни), ядки, чесън.

PS. M-и, писали сме едновременно....  :lol:
*
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #7 -: Декември 23, 2014, 00:05:31 am »
Много интересна тема. Ето и нашите ястия за трапезата на Бъдни вечер:

питка с паричка
чушки пълнени с боб
лозови сърми с ориз
тиквеник
жито
пресни плодове
сушени плодове
трушия
картофена салата

И тъй като нашият тати не може само с постно ще си имаме свинско печено  :?. И в двете ни семейства на Бъдни вечер винаги са се приготвяли 7 или 9 постни ястия и някакво месо.


Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #8 -: Декември 23, 2014, 07:14:02 am »
Ау, чудесна темичка! Ето от къде ще си открадна идейки  :bighug:
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #9 -: Декември 23, 2014, 09:11:15 am »
Пепи, много благодаря за темата  :bighug:
Внася предколедно настроение и уют!
Поне от 5 години се каня да си купя кален сервиз с народни мотиви за този повод
и все се сещам като пиша тук  8) по това време! Официално обещавам за догодина да се поправя!
Джам, може ли рецептата за чушките пълнени с боб!?

Обожавам Бъдни вечер и цялото свещено-действие около нея!
Ние се събираме със сестрата на моето момче и родителите им,
но те няма да дойдат тази година и утре двете ще си поделелим приготовленията!
На трапезата ще има -

* Боб чорба
* Чушки с ориз и гъби / слагат се и стафиди, но традиционалистите
им се мръщят и не слагам от миналата година/
* Сърми с кисело зеле
* Туршия
* Салата от печени червени чушки с чесън
* Сушени плодове /ушаф/
* Пуканки
* Питка с паричка
* Тиква / вероятно надупена, пече се на по големи резани с кората нагоре /

Интересен момент е събирането на трапезата, а всъщност тя не се събира...
В техния край има поверие, че Бог и нашите близки, които вече ги няма,
слизат от небето и също са част от тази свята вечеря!
Аз вдигам масата, но до една свещ оставям в една голяма чиния от всичко,
което е имало на трапезата, така го усетих, така го правя! Не се натъжавам,
просто така намирам покой!


Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #10 -: Декември 23, 2014, 10:28:44 am »
е какво им е на пържолките за Бъдни вечер :wink:

В къщи също винаги са се спазвали традициите за постни сърми, за 7-9-11 ястия, ядки, чесън, мед, сушене плодове, боб и т.н., но винаги е имало и една тавичка с "постни" пържолки. Дядо ми бог да прости не сядаше на масата без да месо, така че баба, колкото и да беше вярваща си затваряше едното око и приготвяше пържолки. Та така, традицията продължава.... :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #11 -: Декември 23, 2014, 10:44:02 am »
като спомена Стефи за чесъна и се сетих за още една традиционна бъднивечерска бърканица от свекърва ми.

тя прави една "разядка" от огромно количество счукан чесън, счукани на ситно орехи, олио и оцет. получава се нещо като майонеза на вид.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #12 -: Декември 23, 2014, 12:54:27 pm »
Тази разядка и ние я тачим много, но май не сме я правили точно на Бъдни вечер.
А за месото .... Аз си постя през целите пости и някак не върви точно на Бъдни вечер да ям блажно.  :oops:
*
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #13 -: Декември 23, 2014, 14:33:31 pm »
Моят мъж точно от тази разядка е впечатлен явно  :D Може ли някакви пропорции да дадете?
 та в последния момент реших и аз постните ястия:
Лозови сърми с плънка от ориз(бял и червен), гъби лук и подправки
Хумус
Баклава
Питка(няма да е содена, че никога не съм правила и не върви баш на празника да не стане)
Вероятно и постните пържолки ще направим  :lol:

Другите ястия от мама :)
Неща като лук, чесън и плодове също ще има
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #14 -: Декември 23, 2014, 17:33:57 pm »
М-и, моят мъж прави тази разядка вкъщи и всичко е на око.
Той прави и опитва. Оцетът убива лютия вкус на чесъна и става много вкусно, но мирише и на другия ден и не е препоръчително да си на работа  :lol: 
Дано Jam се включи с по-точна рецепта. 
*
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #15 -: Декември 23, 2014, 17:57:39 pm »
Ооо за миризмата не ми говори, аз го усещам поне 3 дни  :lol: пък ако аз съм яла няма измиване  :lol:
*
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #16 -: Декември 23, 2014, 19:18:40 pm »
До сега само веднъж съм правила трапеза за Бъдни вечер, а в последните години обичайно сме на гости на свеки. Та тя приготвя същата разядка с чесън, орехи, сол и оцет. Прави я редичка - като сосче и винаги е на почит, пие много ракия.  :wink: На Бъдни вечер играем на орехи: забива се в пода (обичайно в балатум) пиронче, на него се слага орех, който трябва да бъде уцелен с други орехчета. Тази игра е много тачена в родата на мъжа ми и от малки и големи.
Майка ми приготвя постния боб в гърне и става чуден.
Аз съм по-голяма специалистка в Коледните - блажни трапези. В такава тема ще се включа с най-голямо удоволствие.  :)
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #17 -: Декември 23, 2014, 21:25:20 pm »
Аз ще приготвя боба. Правя го по рецепта на моята майка. Първо го сварявам. Отделно запържвам лук, морков, червена чушка. Добавям домати и подправки на вкус /аз слагам чубрица, джоджен, малко девесил/. Смесвам боба с доматите и го запичам на фурна.

Свекърва ми ще приготви зелеви сърми и червени чушки с ориз и гъби. Също печена тиква и питката. Това с паричката по нашия край също го няма.

Ще наредим още:
Кисели краставички
Кисело зеле с червен пипер
Печени червени чушки с чесън
Маслини
Плодове
Ядки
*
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #18 -: Декември 23, 2014, 21:44:21 pm »
Ще взема тези печени червени чушки с чесън и аз да ги направя :)
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Какво ще сложим на трапезата за Бъдни вечер
« Отговор #19 -: Декември 24, 2014, 15:39:41 pm »
Ще взема тези печени червени чушки с чесън и аз да ги направя :)

Отлежават вече :) чесъна, зехтина, лимона/оцета и чушките обичат да си поговорят няколко часа.

Боба е готов, ушафа също, след малко захващам чушките!
Тиквата я направих на локумчета, като на финала с малко кафява захар я поръсих
и запекох само отгоре, карамеления аромат е неповторим. Преди с мед го правех,
но нали последните проучвания сочат, че не бива термично да се обработва и замених с кафява захар!

Моля за изпитана рецепта за содена питка :balk_122:
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)