0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Коледни сладки
« Отговор #120 -: Декември 19, 2012, 12:14:25 pm »
аз импровизирах снощи е ето първият ми опит,но така или иначе няма да давам на децата защото има мед :P
Много хубави са се получили  :D Били споделила, захарното покритие отгоре им,от какво е и как го полагате върху сладките/залепва ли се, как?/ Много тъпи въпроси признавам :oops:
Марина75 очите ми останаха в кутиите с жълъдчета и мечета :D


*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Коледни сладки
« Отговор #121 -: Декември 19, 2012, 13:18:48 pm »
Благодаря Ви,поощрявате ме следващата ми стъпка е една прекрасна торта за РД на мъжа ми който е на 24.12.голямо предизвикателство ми е ще ви я покажа,ако е за гледане де :lol:

dess_dess ето това е глазурата която сложих,а я разстилах с лъжичка от горе :P

1 белтък, от яйце от свободно отглеждани кокошки
    250 гр. пудра захар + допълнително ако се наложи
    3-4 капки лимонов сок
    1/2 чаена лъжица глицерин
и бой за яйца,за днес си чакам сладкарските и продължавам :wink:
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Коледни сладки
« Отговор #122 -: Декември 19, 2012, 16:15:50 pm »
Благодаря Ви,поощрявате ме следващата ми стъпка е една прекрасна торта за РД на мъжа ми който е на 24.12.голямо предизвикателство ми е ще ви я покажа,ако е за гледане де :lol:

dess_dess ето това е глазурата която сложих,а я разстилах с лъжичка от горе :P

1 белтък, от яйце от свободно отглеждани кокошки
    250 гр. пудра захар + допълнително ако се наложи
    3-4 капки лимонов сок
    1/2 чаена лъжица глицерин
и бой за яйца,за днес си чакам сладкарските и продължавам :wink:
Много благодаря  :bighug: А Глицерина откъде да си го купя :oops:


*
Re: Коледни сладки
« Отговор #123 -: Декември 19, 2012, 16:27:57 pm »
За втора година правя меденките по рецептата на Джам от първата страница :) ...стават страхотни. Миналата година правих една доза и не стигнаха, тази година са две дози и  дано да оцелее някоя и друга меденка до Коледа :)

меденки

1 чаена чаша захар
1 чаена чаша олио
2 яйца
6 супени лъжици мед
1 супена лъжица сода за хляб
2 супени лъжици канела
брашно като за средно меко тесто

разбивате хубаво яйцата със захарта, олиото, меда и канелата. добавяте брашното и содата, омесвате тестото. оставяте за 30 мин в хладилника, за да не лепи много при работа.
после разделяте тестото на части, разточвате ги с дебелина около 1 см и изрязвате с формички. или пък си късате равни парченца от тестото и с ръце оформяте топчета. слагате върху хартия за печене или намазнена тава и печете в загрята фурна около 7-10 минути.
изпичат се много бързо, затова бъдете нащрек!

като изстинат, се поставят в метална кутия да отлежат и омекнат. ако сте правили топчета, можете да ги слепвате с мармалад по две. ако сте правили фигурки, можете да рисувате по тях със сладкарски боички.


а ето и резултата тази година. Утре продължавам, че останаха снежинки.



*
Re: Коледни сладки
« Отговор #124 -: Декември 19, 2012, 16:42:21 pm »
dess_dess, тук има много предложения за украса  http://www.oetker.bg/oetker_bg/html/default/debi-8ztdnc.bg.html

iv_z, невероятни красоти.

Аз два пъти правих досега меденки заедно с Алекс. :lol: Първите бяха с масло - така и не разбрахме омекват ли. Вторите по рецептата на Ванчето с олио(сега като видях тази на Джам, май са същите).
Определено на Ванчето рецептата е по-сполучлива заради олиото сигурно, така че днес ще правим втори път от тях. Само към нея аз си добавям и джинджифил и индийско орехче. Аз забърквам тестото, а пък Алекс прави топчета и изрязва формички.
На мен рисуването хич не ми се отдава, но днес може да се опитам да направя една захарна глазура да се пробва детенце, защото много се забавлява правейки меденки.

*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Коледни сладки
« Отговор #125 -: Декември 19, 2012, 19:38:26 pm »
dess_dess от аптеката :D

 iv_z страхотни са браво :P
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #126 -: Декември 19, 2012, 21:10:32 pm »
Двете яйца в тестото, а жълтъците за мазане после поне аз така ги правих, но е голямо месене, ако решите да ги правите трябва да сте по търпеливи и да сте силни в ръцете.Като количество стават много и могат да се съхраняват дълго време.

Ама стават много хубави и вкусни! Но още ме болят ръцете  :lol: Обаче дали ще оцелят до Коледа не знам, макар че вече 5 дни са в кутията и не омекват и грам :P
*

    denito

  • *
  • 1007
  • моята сбъдната мечта
Re: Коледни сладки
« Отговор #127 -: Декември 20, 2012, 10:42:37 am »
Коледни меденки


3 чаени чаши брашно
1 щипка сол
1 ч.л. сода
1 ч.л. джинджифил
2 ч.л. канела
2 щипки индийско орехче
1/2 чаена чаша разтопено масло
1 чаша течен мед
1 яйце

В купа смесваме всички сухи съставки.
Отделно смесваме разтопеното масло и меда.
Към сухите съставки прибавяме яйцето, след това маслото и меда.
Омесваме добре.
Оставяме за час, два да престои в хладилника.
След това вадим, разточваме, изрязваме с формичките.
Поставяме в предварително загрята на 170 градуса фурна, на вентилатор, средно положение.
След като порозовеят сладките, са готови.
Оставаме ги да изстинат и украсяваме.

И воала.
Да ви е вкусно!!!

Весели и добри Коледни и Новогодишни празници. И нека Новата Година донесе за всеки най-желания подарък и сбъдне най-съкровените ви мечти.


« Последна редакция: Декември 20, 2012, 10:49:41 am от denito »


*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Коледни сладки
« Отговор #128 -: Декември 20, 2012, 14:28:44 pm »
Sia, Бина благодаря ви  :bighug:


*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Коледни сладки
« Отговор #129 -: Декември 20, 2012, 19:32:41 pm »
Марина75,а жълъдчетата как ги правиш-със същото тесто ли?
Не са от това тесто ,ето рецептата за жълъдчета:
1ч.ч.масло/може да е свинска мас или смес от масло,олио и маргарин/,моите са със маргарин и масло
1ч.ч.пудра захар
2 яйца
ванилия и 1 бакпулвер
брашно да стане меко тесто.
Омесва се тесто и с малка лъжичка се оформят сладките,пекат се на 170 градуса около 10 мин.,да не стават кафеви.Като изстинат се мажат със сладко и се слепват 2 по 2,потапят се в разтопен шоколад и след това в смлени орехи/аз пропуснах орехите,тъй като в къщи не се тачат/,и да ви е сладко.Колкото по-вече стоят толкова по-вкусни стават,като меденките.[/sup]

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
Re: Коледни сладки
« Отговор #130 -: Декември 20, 2012, 20:02:10 pm »
Мерси,в събота или неделя смятам да направя :hungry:
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Коледни сладки
« Отговор #131 -: Декември 20, 2012, 23:02:24 pm »
И аз :lol:
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #132 -: Декември 26, 2012, 23:20:19 pm »
Ето ги и моите коледни масленки:
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Коледни сладки
« Отговор #133 -: Декември 27, 2012, 09:09:53 am »
Мими,кажи рецептата на масленките :P

Това е втория опит Коледни сладки  :lol:
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #134 -: Декември 27, 2012, 09:34:31 am »
Мими,кажи рецептата на масленките :P
Готово :)
Понеже правя двойна доза, давам направо така количествата:
450гр.масло
1 ч.ч. пудра захар
3 1/2 ч.ч.брашно
200гр. царевично нишесте (аз имах 2*70 царевично и 60гр пшенично)
щипка сол
ванилия

маслото се оставя да омекне на стайна температура, добавя се към него пудрата захар, след това нишестето и накрая брашното, солта и ванилията. Аз добавих и боя за сладки, защото бях решила, че ще правя елхички. Миналата година само част от тестото оцветих - за листенца на имел. Размесва се тестото добре и се оставя в хладилника да се стегне за около половин-един час, увито в домакинско фолио. Аз чак на другия ден разточвах и изрязвах с формичка. Пекат се в предварително загрята, умерена фурна, докато се позачервят леко. Украсата е по желание - още преди печенето сложих по една червена боровинка за връх (сушени), а след това направих герлянди от захарно тесто (ползвам готова моделираща маса). Отгоре се наръсват с пудра захар.
Re: Коледни сладки
« Отговор #135 -: Ноември 16, 2013, 14:01:24 pm »
Да подновим темата наближава Коледа, днес купих първата нова играчка за елхата и се чуствам супер изпълнена с настроение  :D Аз си имам изпипана рецепта за маденки които правя 3 г. подред. Искаше ми се да намеря кутии в които да ги слагам и да подарявам на близки, станаха ми като запазена марка тези сладки и всички близки ги очакват

*
Re: Коледни сладки
« Отговор #136 -: Ноември 16, 2013, 22:49:59 pm »
Метални кутии продават в Джъмбо - единични и във всички хипермаркети в комплект от 3 различни размера. В Джъмбо има и красиви керамични.
Аз купих буркани тази година, ще си ги ползват и с друго предназначение ако искат :)

Започнала съм с Коледни сладки от преди 3 седмици  :oops: за сега ги "дегустираме" до троха  :lol: :lol:
Мисля тия дни да се захвана с щолени и кексове.
Украсата на елхата ще е на 01.12  :D Настроението не липсва де  :D :D :D
Re: Коледни сладки
« Отговор #137 -: Ноември 17, 2013, 10:32:08 am »
Много се радвам , че има и други с коледно настроение. Джъмбо ми е далеч по-скоро търся в нета да поръчам ама нещо не намирам подходящи

*
Re: Коледни сладки
« Отговор #138 -: Ноември 17, 2013, 10:50:22 am »
Влез в някой магазин за домашни потреби, сигурна съм, че нещо подходящо ще се намери. Просто в нета не знам дали ще можеш да прецениш размера най-малкото.
Re: Коледни сладки
« Отговор #139 -: Ноември 17, 2013, 15:35:45 pm »
Вече обиколих всички магазини в града и нищо не ми допадна, мисля да пробвам да направя стари кутии от бисквити с декупаж в коледен стил. Нещо подобно, досега на метал не съм правила, но ще пробвам :D