0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #740 -: Ноември 26, 2008, 13:12:38 pm »
Всички сме си ги купували с милия или са ми подарък от него.
Обичам си ги много!
Ако и фотографа беше професионалист :oops:
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #741 -: Ноември 26, 2008, 13:15:11 pm »
Пак нещо не съм направила както трябва :balk_149:
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #742 -: Ноември 26, 2008, 13:20:13 pm »
момичета, я да ви попитам - някоя от вас гледа ли орхидеи? Имам 4 фалаенопсиса и три от тях вече прецъфтяха. Чета по форуми и сайтове, че трябва да се режат, но какво се прави, когато им изсъхнат цветоносите?Листата са супер, в смисъл, че са тъмно зелени и продължават да вадят листа, обаче стеблата на 2 от тях изсъхнаха!Какво значи това? Благодаря за помоща предварително.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #743 -: Ноември 26, 2008, 13:29:43 pm »
meci73, страхотни са ти цветята, виждам, че имаш още, давай снимки, справяш се чудесно.  :D


aivy, орхидеите на които цветоносите им са изсъхнали ги изрежи, на тези които още не са не ги режи, защото от там може отново да покарат пъпки и да цъфне отново. Освен това цветоносите много често правят издънки и се оформят малки растения, по този начин може да ги размножиш. Когато издънката стане достатъчно голяма и си има собствени корени, откъсваш я внимателно от цветоноса и я сееш в почва за орхидеи.  :wink:

ПП. Листата на орхидеите не се режат, почиствт се изсъхналите листа (ако има такива). Режат се само цетоносите (клончето на което орхидеята си прави цетовете) ако/като изсъхне.

« Последна редакция: Ноември 26, 2008, 13:42:51 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #744 -: Ноември 26, 2008, 13:54:02 pm »
meci73, страхотни са ти цветята, виждам, че имаш още, давай снимки, справяш се чудесно.  :D


aivy, орхидеите на които цветоносите им са изсъхнали ги изрежи, на тези които още не са не ги режи, защото от там може отново да покарат пъпки и да цъфне отново. Освен това цветоносите много често правят издънки и се оформят малки растения, по този начин може да ги размножиш. Когато издънката стане достатъчно голяма и си има собствени корени, откъсваш я внимателно от цветоноса и я сееш в почва за орхидеи.  :wink:

ПП. Листата на орхидеите не се режат, почиствт се изсъхналите листа (ако има такива). Режат се само цетоносите (клончето на което орхидеята си прави цетовете) ако/като изсъхне.



Оси, много ти благодаря!Аз много се чудих, защото на различните места пише различно 8O. Даже питах в няколко цветарски магазина и там ми казаха, че нищо не се режело и ако цветоноса е изсъхнал, значи орхидеята се е развалила (но имам съмнения защо го казват). Друго което четох е, че след като паднат цветовете, трябве да се изреже под първата или най -долната пъпка т.е където е била. Затова питам, защото тотално се обърках!
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #745 -: Ноември 26, 2008, 14:00:49 pm »
Предавам се :D
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #746 -: Ноември 26, 2008, 14:02:47 pm »
Цитат
Даже питах в няколко цветарски магазина и там ми казаха, че нищо не се режело и ако цветоноса е изсъхнал, значи орхидеята се е развалила 8O (но имам съмнения защо го казват). Друго което четох е, че след като паднат цветовете, трябве да се изреже под първата или най -долната пъпка т.е където е била. 8O

Изобщо не слушай подобни глупости.

http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=26022.0 тук има две теми за орхидеите. :D

meci73, ти какво се предаваш?? :lol: Страхотни са ти цветята.
« Последна редакция: Ноември 26, 2008, 15:01:46 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #747 -: Ноември 26, 2008, 14:17:47 pm »
Благодаря ти,мила! Много обичам цветя,на пролет си слагам в сандъчета на балкона.В задния двор на кооперацията си извоювах малка градинка и там аз слагам цветни туфички, редя си разни формички,а свекъра след мен бучка целинка, доматки, ягодки и става голяма красота :lol:
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #748 -: Ноември 26, 2008, 14:43:02 pm »
Osi,  :bighug:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #749 -: Ноември 26, 2008, 14:50:33 pm »
Благодаря ти,мила! Много обичам цветя,на пролет си слагам в сандъчета на балкона.В задния двор на кооперацията си извоювах малка градинка и там аз слагам цветни туфички, редя си разни формички,а свекъра след мен бучка целинка, доматки, ягодки и става голяма красота :lol:

На пролет и лято ще чакам снимки от градинката, да знаеш! :D

Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #750 -: Ноември 26, 2008, 14:56:36 pm »


aivy, орхидеите на които цветоносите им са изсъхнали ги изрежи, на тези които още не са не ги режи, защото от там може отново да покарат пъпки и да цъфне отново. Освен това цветоносите много често правят издънки и се оформят малки растения, по този начин може да ги размножиш. Когато издънката стане достатъчно голяма и си има собствени корени, откъсваш я внимателно от цветоноса и я сееш в почва за орхидеи.  :wink:

ПП. Листата на орхидеите не се режат, почиствт се изсъхналите листа (ако има такива). Режат се само цетоносите (клончето на което орхидеята си прави цетовете) ако/като изсъхне.





Направих снимки на мои орхидеи, за да дам примери.




Издънки на цветоноса, покълнали след прецъфтяване на цветовете.




Нов цвят, след прецъфтяване, който трае вече около 3 месеца. Невероятно, но факт. :D
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #751 -: Ноември 26, 2008, 15:37:19 pm »
Meci73 много красиви цветя имаш :)
Оsiana завиждам ти за орхидеята , много ги харесвам , но както и преди казах май нещо при мен цъфтящите цветя не виреят добре :(
Ето няколко снимки и от мен






*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #752 -: Ноември 26, 2008, 15:47:52 pm »
Ангелина, това и аз го имам. Мисля, че му трябва повече слънце, гледам че са му пожълтели листата.



П.П.Лелее, докъде я докарах, каквато съм пишман цветарка , да давам съвети  :lol: :lol: :lol:

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #753 -: Ноември 26, 2008, 16:41:54 pm »
Ангелина, много са хубави цветята ти. Шефлерата ти е много кичеста, (снимка 1) моята не е чак така... :(

Спатифилума ти също е много кичест (снимка 2), но за да не му жълтеят листата, не е хубаво да е на много топло и сух въздух. Оросяването ще го оправи. :wink:
Не му трябва слънце, само полусянка, Жекииии, Жеки! :lol:


След малко ще кача статия.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #754 -: Ноември 26, 2008, 16:45:40 pm »
 Тука  така пише , бе Оси  :D

Местоположението му може да бъде от светло, но защитено от преки слънчеви лъчи, до полусенчесто.

П.П. Аз моя го пръскам често по листата, че климатика много изсушава въздуха.
« Последна редакция: Ноември 26, 2008, 16:47:40 pm от Жекова »
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #755 -: Ноември 26, 2008, 16:52:03 pm »
СПАТИФИЛУМ 



Описание:
Според изследвания на НАСА спатифилиумът е едно от десетте стайни растения, които намаляват концентрацията на вредни вещества като формалдехид, бензин и въглероден двуокис от въздуха. Родината на Бялото фламинго са влажните тропически гори на Централна и Южна Америка. Познати са 36 вида. Най-известни декоративни видове са S. Cannifolium, S. Floribundum, S. Heliconiifolium, S. Wallisii. Листата са лъскави, тъмнозелени и с изпъкнала средна жилка. Съцветията са във вид на бял цилиндър от ароматни цветчета, обгърнат от бял прицветник. Цъвти през пролетта, но понякога и през есента. Цветът е траен - до няколко седмици. Впечатление правят тъмнозелените лъскави листа с изпъкнала средна жилка.
Място:
Спатифилумът е едно от най-лесните за отглеждане растения. Не изисква някакви по-специални грижи или нещо специфично. Има, обаче няколко фактора, които трябва да се спазват за успешното му развитие и цъфтеж. Това красиво стайно цвете в никакъв случай НЕ бива да се излага на слънце. Държи се задължително на сянка, не на светло място. В противен случай е възможно това да се отрази много върху цветовете - случва се да са деформирани или най-често са зелени още от начото на цъфтежа си до прецъфтяването. Също така, както по-голямата част от неговите роднини - останалите Змиярникови, това растение предпочита често поливане.
Поливане:
Полива се редовно като не се допуска пълно изсъхване на субстрата. Също така е добре листата редовно да се пулвелизират с вода, тъй като високата въздушна влажност също оказва влияние. Ако тя е прекалено ниска и въздуха е много сух листата може да пожълтеят по периферията. С няколко думи най-важно за Спатифилума е - засенчено и влажно.
Температура:
Колкото до температурата растението е доста издръжливо, но въпреки това се чувства добре на средно топли места с еднаква/постоянна температура целогодишно. Добре се чувства на температура от 16 до 22° С.
Почва:
По отношение на почвата в, която вирее също няма особени претенции. Може да расте във всякакъв субстрат. Добре е като компонент да има градинска почва.
Растението се пресажда един път на 2 - 3 години. Торене не е задължително да се прави, но е препоръчително. В противен случай може да се получи нещо подобно на това, когато влажността е ниска - листата леко загарят по периферията. Това показва, че Спатифилума има недостиг на хранителни вещества. Няма значение какво се използва - един балансиран тор с еднаква NPK формула би свършил отлична работа. Освен това листата ще бъдат по едри, красиви и широки. Един или два пъти са достатъчни до следващото пресаждане. Цветето вирее добре в малка саксия. Колкото и да е голяма винаги ще я запълни, тъй като образува множество издънки. Разбира се може да се поддържа едно единствено растение като младите редовно се отстраняват още докато са съвсем малки. В такъв случай възрастния Спатифилум също ще може да обземе саксията, но вероятно по-бавно. Ще цъфти само с един цвят (принципно един корен не може да цъфти с повече от един по едно и също време), но въпреки това ще се чувства и развива по - добре. Не понася течение.
Размножаване:
Осъществява се чрез делене. Когато младата издънки достигне размери около 5-6 см. и ясно обособи листата си (те трябва да бъдат около 3) внимателно се изважда и се отделя от възрастното растение. Вероятно ще се наложи да се използва остър нож, с който връзката с майчиното растение да се разреже и младия Спатифилум да може спокойно да се отдели от саксията.
Внимание:
Всички части на растението могат да предизвикат стомашно-чревни разстройства, а при попадане на сок върху кожата, се получава раздразнение.
« Последна редакция: Ноември 26, 2008, 17:01:03 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #756 -: Ноември 26, 2008, 16:54:48 pm »
Тука  така пише , бе Оси  :D

Местоположението му може да бъде от светло, но защитено от преки слънчеви лъчи, до полусенчесто.
П.П. Аз моя го пръскам често по листата, че климатика много изсушава въздуха.

Да бе. Ама ти по- горе казваш - "Трябва му повече слънце" та това имах предвид. :lol:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #757 -: Ноември 26, 2008, 17:08:56 pm »
 Да, права си!  :oops: Имах предвид, че е на много тъмно.
*

    ckarabei

  • **
  • 73
  • "Не мразя, не прощавам, не съдя и не съжалявам."
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #758 -: Ноември 26, 2008, 17:40:32 pm »
Здравейте момичета!!! Напоследък сте качили стахотни цветя браво  :balk_46: С което ме провокирахте и аз да направя някоя снимка.
Ето и от мен малко цветя не са кой знае какво /бръшлянче,папрат, бамбук, кактусче и...../, но поне внасят зеленина в апартамента.

 
Живей сега, Усмихвай се сега, Радвай се на това, което имаш днес и се бори за всичко онова, което искаш да имаш утре.
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #759 -: Ноември 26, 2008, 17:56:47 pm »
Osianka,как помниш всичките наименования  :balk_81:
Лиско, лимона е чудесен,много се радвам на плодчетата :)
Angelina, ckarabei,всички цветя са хубави,пък и са ни приятна занимавка..