0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Моята Градинка 4
« -: Май 27, 2008, 00:50:53 am »
Четвърта част на темата за цветята.



(Nostalgie)

Предишни теми с много полезни линкове,
съвети и красиви снимки от нашите цветарки-градинарки:

Полезни съвети за отглеждане на цветя
Моята Градинка 1
Моята Градинка 2
Моята Градинка 3
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #1 -: Май 27, 2008, 10:50:56 am »
Аз продължавам със снимките. :wink: :lol:


(Henri Matisse)


Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #2 -: Май 27, 2008, 10:53:12 am »
Кети, за това цвете става дума - има ли надежда да цъфне тази година? Другото е по-малко но с повече листна маса.
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #3 -: Май 27, 2008, 11:06:20 am »
miusli, има голяма вероятност да ти цъфне.На снимката обаче ми изглежда, че е на сянка.Има ли слънце през деня да го огрява поне за няколко часа.Виждам също, че най-горните листенца са започнали да си променят цвета, това е добър знак.Дай му все пак повечко слънце, но не най силното следобедно.
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #4 -: Май 27, 2008, 11:13:50 am »
Аз бях го сложила да го огрява сутрешното слънце, но снощи го преместих за следобедното. Ще го върна пак на старото място.
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #5 -: Май 27, 2008, 11:28:18 am »
Аз бях го сложила да го огрява сутрешното слънце, но снощи го преместих за следобедното. Ще го върна пак на старото място.

То сега не е чак такава жега, но имай предвид, че цветята не обичат да се местят много много.Моите са огряти от слънцето от 12,00 до 15,00 часа и за сега са добре.

Оси, да знаш, че съм влюбена в розите ти.Чакам с нетърпение да видя рошавите.Имат ли пъпки да ги видим скоро?
« Последна редакция: Май 27, 2008, 11:34:38 am от ketti »
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #6 -: Май 27, 2008, 11:36:29 am »
Имат, Кети. И аз ги чакам. :D
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #7 -: Май 27, 2008, 11:54:06 am »
Значи аз от една две години се занимавам с цветя. До розите още не съм стигнала, но все повече се замислям да си купя  като гледам твоите Ози. Страхотни са. Много се разтоварвам като вляза в този подфорум. Всеки път чакам с нетърпение да видя нови снимки от всички момичета, за които това е хоби и страст.
*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #8 -: Май 27, 2008, 13:14:22 pm »
Ози, по Великден ходих при сестра ми в гръцко/тя е омъжена там/ и си купих 2 семенца стрелиция. Посях ги преди 3 седмици,но още нищо не пониква. Твоите след колко време поникнаха и като порастнаха и прецъфтяха умряха ли или ще им се радвам по-дълго време. На шефа ми жена му си идва от Германия и ме пита искам ли нещо да ми донесе мислиш ли,че ако и поръчам мини водна лилия ще е удобно да я носи по самолет тоест обемиста ли е като опаковка?
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #9 -: Май 27, 2008, 13:39:36 pm »
Алтеа, стрелицията покара мисля че след около 3 седмици. И аз имах само две семенца. Покара само едното. Сега все още е много малка, в момента покарва второ листо. Ще дам инфо за стрелицията.
Водната лилия не е обемиста, може да я пренесе, само да не му направят проблем, че понякога се заяждат. До колкото знам не е разрешено да се изанасят растения. Но все пак не вярвам да има проблеми, де. :)
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #10 -: Май 27, 2008, 13:44:02 pm »
Ози :balk_21:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #11 -: Май 27, 2008, 13:55:03 pm »
Стрелиция / Strelitzia reginae
Раздел: Декоративноцъфтящи 



Екзотично многогодишно, стайно растение с атрактивни оранжеви цветове.
   
Описание: Растението е тропическо (Сем.Бананови). Представлява безстеблен храст, който достига височина от 1 - 2 метра.
Цветовете имат уникална форма, и са в синьо и оранжево. Те излизат направо от основата на растението, от лист във формата на лодка, с червен цвят.
Стеблата са във формата на ветло, продълговати.
В превод от немски език, името на растението е "райска птица", поради формата на цвета, който прилича на птича глава.
Цъфти след 2-3 години.

Грижи: Идеална е почвена смеска от хумус, пясък и глина. Ако почвата не е достатъчно богата, сложете в дупката малко тор, преди да поставите растението.
Торете редовно в периода на израстването, всеки месец, а ако гледате стрелицията вкъщи - на всеки две седмици.Използвайте специализирани торове за цъфтящи стайни растения.
Ако целта ви са страхотните цветове - изберете слънчево място, ако пък харесвате повече листата - засадете я на сянка.
След периода на цъфтеж (февруари - август), пресадете в съдове с добър дренаж.
Приберете я, преди да са започнали големите студове, като оптималната температура е 10 градуса за зимния сезон.
Чест вредител е листната въшка.

Място: Както на повечето пищни и ярки растения, родината му е Южна Африка.
За първи път е представено на европейски градинари през далечната 1773 година, като част от голяма пратка за Кралската ботаническа градина на крал Джордж III.Кръстена е на неговата жена - кралица (лат.reginae) Шарлот Мекленбург - Стрелиц.
Стрелицията обича слънчево или полусенчесто изложение. 

Размножаване: Най - добрият вариант е чрез разделяне на стари растения. Може и чрез семена, но тогава растението ще цъфне чак след 2 години.
Сее се целогодишно. Периода на кълняемост му е от 1 до 6 месеца.За по-добра кълняемост леко изтържете оранжевата мъхеста повърхност на семената или ги киснете в продължение на 3 дни, като сменявате водата ежедневно.

Съвет на градинаря: Използва се много при аранжирането на букети. Идеално за домашни и офисни интериори. Може да се използва като естествена ограда. Стои добре, заобиколено от по - ниски растения или само от трева. 

Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #12 -: Май 27, 2008, 16:37:06 pm »
До розите още не съм стигнала, но все повече се замислям да си купя  като гледам твоите Ози. Страхотни са. Много се разтоварвам като вляза в този подфорум. Всеки път чакам с нетърпение да видя нови снимки от всички момичета, за които това е хоби и страст.

Ами, давай. :lol: Розите са прекрасни цветя. Освен това цъфтят от май до ноември. Неповторими са. :wink:


Rumba
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #13 -: Май 27, 2008, 17:32:44 pm »
Леле Оси, страхотни са ти розите 8O 8O
тази лилавата (Nostalgie)
ми сбърка граматиката 8O
« Последна редакция: Май 27, 2008, 17:36:20 pm от Danny S »


*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #14 -: Май 27, 2008, 18:09:29 pm »
Дани, радвам се че ти харесват. Носталги е прекрасна роза. Цветът и не е лилав, а се води крамавобяла с черешовочервен кант. Да не би да се вижда на снимката лилива? Защото аз я виждам каквато трябва да е.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #15 -: Май 27, 2008, 18:20:15 pm »
При мен се вижда розово-кремава в средата с бледо лилав кант.  Потърсих с гугъла и наистина там я показва кремава с червен кант. Ама на мен и лилава ми харесва :D


Re: Моята Градинка 4
« Отговор #16 -: Май 27, 2008, 18:25:23 pm »
А ето какво си отглеждам в балконското сандъче:

Латинките според описанието трябва да са едните ниски с червени цветове, другите  увивни, с жълти цветове :wink:


*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #17 -: Май 27, 2008, 18:42:41 pm »
Латинките ги видях, ама какво е другото?
« Последна редакция: Май 27, 2008, 18:47:41 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #18 -: Май 27, 2008, 19:21:47 pm »
Влизам в новата тема с малко рози,който отново трудно снимах защото отново духаше  :?





*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 4
« Отговор #19 -: Май 27, 2008, 19:32:51 pm »
Фанта, тези рози от къде са? Твои ли са?
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."