0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #381 -: Март 17, 2008, 18:48:45 pm »
Магнолии, магнолии, магнолии....

   :D Убавото си е убаво!Големи красоти! :D
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #382 -: Март 17, 2008, 20:52:53 pm »
Гардения

Описание: Гарденията е красиво, вечнозелено, храстовидно растение. Много популярна е заради кремообразните, ароматни цветове. Тя е чуствителна към условията на отглеждане и реагира добре на ниски температури, висока влажност на въздуха, постоянна влажност на почвата и светло до слънчево местоположение.

Грижи: Светлина. Гарденията се нуждае от поне 4 часа слънчева светлина на ден.

Поливане: Предпочита да е постоянно влажна. За да се отстрани излишният изкуствен тор, поливайте веднъж месечно с дистилирана вода.

Температура: За предпочитане са по ниските температури. През деня около 18° и под 16° през ноща. По високите температури могат да доведат до опадане на пъпките или листата.

Въздушна влажност: Гарденията расте добре при висока влажност. Осигурете я с ежедневно опръскване или поставете растението на подложки с вода и камъчета или използвайте овлажнител за въздуха. Това помага и за предпазване от акари и други вредители, които виреят при по сухи условия.

Торене: През периода на растеж (Март до Септември) подхранвайте на всеки 2 седмици с течен тор с PH5.

Пресаждане: Когато се налага пресаждане, използвайте почвена смеска с 2 части торф, 1 част стерилизирана градинска пръст и 1 част пясък или перлит.

Подрязване: Може да се извърши по всяко време, но за предпочитане е това да се направи през периода след растежа. Така ще могат да "излекуват раните" докато не растат интензивно. Това няма да попречи на цътежа следващата година.
Ако само искате да оформите компактна корона, просто пензирайте върховете докато расте. Това ще доведе до развитие на повече пъпки през следващата година.

Място: Поставете на източен или западен прозорец. Гадренията се нуждае от много светлина през цялата година.

Размножаване: Размножаването на гардения е възможно през пролетта чрез 8-12 см. стъблени резници, отрязани под листен възел.
Потопете резника в хормон за вкореняване. Поставете в лека почвена смеска с перлит и поддържайте влажно. След като се вкорени пресадете в малки саксийки с подобна почва.

Съвет на градинаря: При отглеждането на гарденията има няколко изисквания, който трябва да се спазват за да цъфти продължително. Отстранявайте прецъфтелите цветове на възела под цвета. Подрязвайте на пролет за да поощрите разклоняването и поддържате компактна форма. Слънчево място, през летните месеци може да се засенчи на южно изложение. Кисела почва с PH между 5 и 6. Поддържайте почвата влажна, но никога не трябва да подгизва. Висока влажност или опръскване през деня. Често подхранване с тор богата на желязо на всеки 2 седмици по време на растежа. 
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #383 -: Март 17, 2008, 22:18:17 pm »
Ето нещичко от мен. Още не е завършено.
Оси сега видях и новата темичка, страшно благодаря. :)
С нетърпение чакам и снимките на пролетните цветя :D
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #384 -: Март 17, 2008, 22:23:57 pm »
  lidia,красиво е!много харесвам такива "композиции"!Браво! :D
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #385 -: Март 17, 2008, 22:24:17 pm »
Лидиа, какво още ще правиш, каква ти е идеята с тази делва?

Бях те питала, но явно не си видяла, какво стана с твоята роза, дето си пусна корени във вазата??
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #386 -: Март 17, 2008, 22:41:32 pm »
Магнолията очарова с огромните си цветове

 
Едно от най-красивите дървета на нашата планета – магнолията е символ на дълголетието. Тя има много древен произход. У нас е пренесена от Америка и Азия. Азиатските пришълци са повече листопадни дървета и храсти и цъфтят напролет, преди разлистването, докато американските са повече вечнозелени и цъфтят през лятото.

У нас се отглеждат и култивират повече пролетните. Магнолията рано напролет показва най-напред красивите си ухаещи цветове, а после се разлиства. Този благороден жест (да не засенчва пъстрата палитра на по-ниско цъфтящите от нея с листата си) тя допълва пролетната хармония отвисоко, защото цветовете й стърчат по върховете на скъсените клонки и изглеждат като копринено гланцирани чашки в снежнобяло, розово до рубин и наситено червено. Студоустойчивите сортове магнолия понасят ниските температури, но най-добре е да им се намери място близо до сграда.

Най-устойчива и податлива за отглеждане при по-сурови условия е магнолия кобус (M. кobus). Тя е пренесена от Япония. Белоснежните й цветове макар и по-дребни, ухаят приятно. При топла пролет започват да цъфтят още в началото на април и през май. По-късно на голите клонки се появяват едрите зелени листа с яйцевидна форма, които към върха са заострени. Магнолия кобус е предпочитан вид заради издръжливостта си.
Друг вид подходяща магнолия за по-сурови условия е магнолия лилиифлора (M. liliiflora). Тя също издържа на по-ниски температури. Има красиво кълбо, видна форма на короната си и произхожда от Китай.
У нас не надвишава височина повече от 3-4 м. Много добри резултати в растежа и отглеждането си показва в двореца Кричим, където освен че плододава, се използва и за подложка при метода на присаждане. Цветовете й са с чашковидна форма и външните листчета са малинено-червени, а вътрешните бели. Едрите листа на лицевата страна са тъмнозелени, а на обратната по-светли.
Отглеждана у нас е  също голата магнолия или Magnolia denndata. Чашковидните и ароматни цветове са в бяло. Тя се среща по-често в градините и парковете на Варна, Евксиноград, дори и в София. От ниските температури често страдат голите й невдървенели клонки.
От съчетанието на M. liliiflora и M. denndata са получени най-успешните резултати, дали началото на красавицата Magnolia Solangiana. Магнолия солангиана се радва на успех и е най-разпространеният вид у нас в южните градини. Цветовете й подобни на камбанки са в пурпурно червено и бяло оцветени и ухаят приятно.
Не трябва да се пропусне и Magmolia Stellata – звездовидната магнолия. Много търсена е у нас заради ранния си цъфтеж още в края на март. Красивите й листа са стеснено елипсовидни. Цветовете изглеждат като звездички от нарязани на лентички венчелистчета, на брой повече от 10 ароматни. Магнолиите заслужават голяма популярност у нас.

Размножаването със семена е трудоемко и не е по силите на всеки любител цветар. Семената не никнат дружно, а постепенно и се иска много търпение. По-бърз е методът със зелени резници, които се берат от средата на юни и залагат във влажен пясък под стъкло в студени парници. При този метод зимата е голям проблем, защото въпреки рогозките и завивките, с които се покриват стъклата на парниците, голяма част от резниците измръзват и загиват. Най-сигурен начин е присаждането на калеми от по-едроцветни видове, като магнолия кобус се използва за подложка.


Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #387 -: Март 18, 2008, 09:48:07 am »
Ето още снимчици от мен:




Вчера си купих и синя иглика. Вече имам 5 иглики!  :D
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #388 -: Март 18, 2008, 09:57:29 am »
Ей Пуфанка е голяма цветарка бе.Шъ я изям.
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #389 -: Март 18, 2008, 14:03:28 pm »
Оси не съм видяла, че си ми писала :oops:. Напоследък захванах много неща и не ми остава много време. :oops:Ами розата още си е във вазата, но не иска да изкара зеленичко, иначе самата дръжчица е още зеленичка и има две слаби коренчета както си беше и преди. Ще я преместя на по слънчево място в стаята за две седмици и ако няма развитие ще я махна.  Няма смисъл. Ще потърся в албумите при родителите ми снимката с другата роза която се вкорени така и ще я сканирам да я видите. Там си личи старата дръжка вкоренена и новите листенца и цвят. Те нали купените рози са с едни дълги дръжки.

А за делвата, мисля да циментирам част от нея в една външна чешма с камина. Още гледам снимки, има време. Когато стане готово ще ви покажа :)
 
Някой да си е закупил живи камъчета от магазин в София. Нямам време да обикалям и търся :oops:
Ели много са красиви  :)
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #390 -: Март 18, 2008, 15:00:09 pm »
Ели, третата снимка най ми харесва. :wink: :lol:

Лидиа, ще чакам с нетърпение снимки. :D
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #391 -: Март 18, 2008, 15:57:17 pm »
Лидия аз си купих от живите камачето, но не от София.
Наистина са много красиви!
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #392 -: Март 18, 2008, 17:34:30 pm »
Аз да се оплача, от снощи нямам живи камъчета, най-вероятно поливането като ги купих, си е казало думата, но това значи, че ще купя пак.
Лидиа, моите ги взех от градинския център при БАН, на 4-и километър.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #393 -: Март 18, 2008, 17:35:50 pm »
Аз да се оплача, от снощи нямам живи камъчета, най-вероятно поливането като ги купих, си е казало думата, но това значи, че ще купя пак.
Лидиа, моите ги взех от градинския център при БАН, на 4-и километър.

Мери, кво им стана? Изгниха ли?
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #394 -: Март 18, 2008, 18:10:51 pm »
На мен ми казаха че трябва да се поливат много рядко, да не ги пресаждам сега и саксията да е съвсем малка.
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #395 -: Март 18, 2008, 18:42:14 pm »
Да, направо се разпаднаха.
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #396 -: Март 18, 2008, 19:24:04 pm »
Ели, третата снимка най ми харесва. :wink: :lol:

    :D :D :D И на мен ми хареса помощник-цветарчето!
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #397 -: Март 18, 2008, 21:43:55 pm »
Mary благодаря ти, ще погледна и ще си взема.Много ми харесаха. :D
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #398 -: Март 20, 2008, 18:18:37 pm »
                      :D Привет,мили градинарки!  :D

  Ето,че и моята градинка започва пролетното си пробуждане.Като начало показвам класическите и "обикновени" видове,защото са първи във развитието си.


Част от многото ми зюмбюли и любимото ми храстче,което приятно се е раззеленило.

Класически лаленца и нарциси. :D

Бял нарцис и т.нар."парички",от които съм си направила цели бордюри,които по-късно ще покажа.

Ето как върви растежа на някои от розите ми.Дано Оси хареса как съм ги "окастрила". eli_v и аз си имам помощник-сладур,казва се Ити и е бандюга от класа! :D
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #399 -: Март 20, 2008, 18:42:22 pm »
Фанииииии, това е радост за моите очи.  :D Всичко е прекрасно. :balk_47: Браво. :balk_602: Моите още не са толкова напред като твоите, защото тук от две седмици се застуди, имахме бури, сняг, град, студ.... :balk_150:
Ити, си е голям сладур.
Розите са добре. Зависи все пак какви са, можеше още малко да ги поорежеш. Иначе направо нямам думи. Пролетта идва. :D

Аз сях семена в градината направо и разсад си направих. Сях и от семената които ти ми даде, да видим какво ще излезе.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."