0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #100 -: Август 21, 2014, 19:52:08 pm »
Боби, то такива разкази има... Още се втрисам.
Една роди вкъщи  вкъщи при положение, че тази бременност е  втора бременност след секцио, че и бебето седалищно. Отделно била и с генитален херпес, ма нЕма значение, щяла приложи техника на ТЕС и херпесът щял да  изчезне.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #101 -: Август 21, 2014, 19:56:28 pm »
Ами, ако изхождаме от "кое е по-евтино", за да преценяме посоката на развитие на здравеопзаването си...
  Вмъкнах само, че е по-евтино ( не беше основното), понеже в предишната тема имаше И аргументи, че не трябвало да им се правят удобства, защото щяли са всички да плащат за тях. Но всъщност не пречи да са в болницата само за няколко часа и да им се позволи да си правят там мантрите в отделна стая, така че да се елиминират голяма част от аргументие на най-закоравелите там и да се придърпат повече залитнали към раждането в къщи, да изберат такова в болница. Всъщност всички ние като жени би трябвало да подкрепим това им искане.

Да вярно, че тази жена е успяла да роди  така и ето че Родилница са поместили разказа и, че е възможно, но зависи от болницата и от лекаря. Аз продължавма да съм силно против искането на пари, за да присъства бащата.  Това поне би трябвало да е право на всяко семейство в България, няма причина да не е.

Мецани, да ха ха ха, ще изчезне, как да не изчезне. Не че знам какво е ТЕС де, ама съм сигурна, че е някаква специална магия :-)


  
*
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #102 -: Август 21, 2014, 20:04:41 pm »
Техника за емоционална свобода (ТЕС)  :)
"Теса" ( нов глагол  :lol:) всичко, което може.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #103 -: Август 21, 2014, 20:27:48 pm »
Техника за емоционална свобода (ТЕС)  :)
"Теса" ( нов глагол  :lol:) всичко, което може.
:-)


  
*
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #104 -: Август 21, 2014, 21:24:27 pm »
Техника за емоционална свобода (ТЕС)  :)
"Теса" ( нов глагол  :lol:) всичко, което може.
:-)

И аз първо се разкикотих, но после реших, че не може това чудо да е измислено тук.

Цитат
EFT has no benefit as a therapy beyond the placebo effect or any known-effective psychological techniques that may be provided in addition to the purported "energy" technique.[4] It is generally characterized as pseudoscience and has not garnered significant support in clinical psychology.

http://en.wikipedia.org/wiki/Emotional_Freedom_Techniques
*
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #105 -: Август 21, 2014, 21:32:58 pm »
Ами, ако изхождаме от "кое е по-евтино", за да преценяме посоката на развитие на здравеопзаването си...
  Вмъкнах само, че е по-евтино ( не беше основното), понеже в предишната тема имаше И аргументи, че не трябвало да им се правят удобства, защото щяли са всички да плащат за тях. Но всъщност не пречи да са в болницата само за няколко часа и да им се позволи да си правят там мантрите в отделна стая, така че да се елиминират голяма част от аргументие на най-закоравелите там и да се придърпат повече залитнали към раждането в къщи, да изберат такова в болница. Всъщност всички ние като жени би трябвало да подкрепим това им искане.

Да вярно, че тази жена е успяла да роди  така и ето че Родилница са поместили разказа и, че е възможно, но зависи от болницата и от лекаря. Аз продължавма да съм силно против искането на пари, за да присъства бащата.  Това поне би трябвало да е право на всяко семейство в България, няма причина да не е.


Аз вметнах, че не би следвало "по-евтиното" да е фактор за такива решения просто. И не по друга причина, ами поради онези, които сме нищили за вашето здравеопазване в САЩ, та и съвсем наскоро го коментирахме пак. Когато достъпът и добрата медицинска грижа зависят изключително и главно от цената на същата - то има два варианта само. Или достъп на по-богатите само, а другите "кучета ги яли", или много масов достъп но не на "най-доброто постигнато ниво в света" (защото поддържането на същото струва скъпо). Медицината у вас е толкова напреднала и поради тази причина, че е скъпа и много пари се набиват в изследвания, проучвания, нови разработки, а не за обслужване на здравните нужди на милионите прошляци от гетата ви. За тях е минимума. И то такъв минимум обикновено, че за тях нашето здравеопазване тука си е чист лукс ;) И това ти е добре известно. Асистираните домашни раждания в много напреднали държави не се стимулират, защото с нещо са по-добри от същия вид раждане провеждано в болнични условия, а само защото това е по-евтино за здравните системи, при не особено по-висок риск за родилките и децата им. За асистирани говоря и го натъртвам. Там рисковете са покрити ПРЕДВАРИТЕЛНО обаче от вече НАЛИЧНА инфраструктура (медицинска и друга). Не е нужно тепърва да се изгражда същата, че да се покрият потенциално възникващите усложнения (каквито има и то в не малък процент, за Холандия мисля беше 40% при първо раждане и), пък у нас е необходимо.

Ей ТОВА е скъпото за което сме говорили преди. Не самото им домашно раждане като такова. То е евтино, да. Но ние я нямаме тази логистика и инфраструктура, която я има в държавите с такъв регламент. Няма да я имаме още 10-тки години сигурно. У нас, на пъпа на София умират хора от инфаркт, понеже линейката се чака половин час. Пък се чака понеже има такива 6-7 на смяна. А по стандарт, за град с тези мащаби трябва да са поне 55 на смяна, при това всяка с екип и всяка оборудвана от-до. Пък нашите са чиста проба бусчета, с носилка в тях и чат-пат някое има дефибрилатор (при късмет). Друго в тях няма! Аз съм се возила в законно функционираща линейка, в която има само носилка и една соц-табуретка, холова, която някой от персонала е изхвърлял при ремонт, та да има къде да се седне. Друго НЯМА! И пътища няма. И хеликоптери няма и да има - няма де да кацат.
С това ли ще осигурим рисковете на ей тия родилки, че да им регламентираме домашното раждане безопасно?! Кое ще му е безопасното и "асистираното" тогава? Да им метнем по една акушерка дето цял живот само в болница е работила, да им свети и като стане дебело - тя с голите си ръце е безсилна просто. Може само да прецени, при сериозен проблем, че тук вече трябва лекар, екип, апаратура и пр. и оттам насетне тя да вика линейката дето не идва, понеже такава няма свободна и пр. Затова, като човек дето ей тия неща е учил ти казвам, че е скъпо да се осигури наистина асистирано домашно раждане у нас засега, не защото самото то е скъпото, а е скъпо да е НАИСТИНА асистирано такова. Въпрос на прости, аритметични сметки е.

А не е и наистина жизнено належащо, както се вижда от разказчето , което ти сама постна. Има го в "Родилница", защото след омазването с ветеринарката - сайтът им официално служи за прокламиране на официалната им "кауза" - борба за по-добри болнични условия и разрешаване на асистирано домашно раждане. Но както всички тука знаем - това е за парлама (не, че е лошо като почин), но основната им дейност си е същата като преди и те си развиват нея. И целта им е да си я доразвиват и да става все по-популярна тя, по едни други съображения (не са от тоя свят  :lol:)

По-скоро е прецедент вече по родните болници това, дето тия патки разправят как било масова практика. Бахти масовата практика, дето тук сме толкова жени раждали (някои повече от веднъж), пък в болници по цялата страна, пък в частни, пък в държавни, пък говорим за един 10-годишен период "наблюдения" и как бе джанъм не сме масово бити, насилвани и н'ам какво си. Как все на тия им се случва точно? Баси каръците а?  :lol:
Ти наясно ли си, че всяка от тях раждала в болница веднъж  - има оплаквания от раждането си от "емоционален тип"? Тя си го представяла едно такова романтично и приятно изживяване, ама то не било такова. Ама не било, не защото като цяло не следва раждането да е приятно като физическо изживяване, ами защото й сложили окситоцин. Който СПОРЕД НЕЯ не бил нужен. Ма тя преносвала 20-и ден? Нищо пак не е нужен, щото тя природата си знаела по-добре. И все от тоя вид са им недоволствата бе човек. Имало било намеси, които според тях не били нужни, па не били, щото тия проблеми следва да се решават с мантри и групова медитация и като имало намеси - били ги насилвали и им съсипали кефа от раждането и т'ва е то. И затова - те нямало вече в болница да раждат, че кефът, кефъъът...

За присъствието на бащата (или друг близък роднина на майката) - аз също намирам за нередно да се искат пари отгоре. Стига само да е облечен както му кажат и да не се меси в пряката медицинска дейност на персонала. Няма логика за какво да му искат пари, въздухът, който диша е безплатен. Аз мисля, че има много прозаична и битова причина обаче, в някои болници у нас да се иска допълнително заплащане за тия неща. Както споменавах неведнъж (с потрес) по тези теми - у нас масово все още има предродилни и родилни ЗАЛИ. И често се оказва, че в тъпата им родилна ЗАЛА в един момент има 2-3 родилки "на финала", пък коя не ще да я гледа собствения й мъж, пък да не говорим за мъжа на другата дето иска да си е с него и смятай какъв цирк ще настане. В предродилната - същата работа. Да ги оставят с мъжете им по стаите...то пък там леглата не стават, още са масово с дюшеци по държавните болници, пък то и самостоятелни стаи не са повечето. То жива трагедия де, хич не е за смях, макар че се смея в момента на толкУ простотия. Да променят тези неща, както е при вас - и там е луда пара, пък почти всяка голяма болница у нас завършва финансовата си година с поне 30 млн. дълг и то при режим на работа с недостиг на...всичко.  :?  Персонал, техника, медикаменти. Вкл. памук и бинт в спешната травматология, лично съм ходила да купя същите за там, та купих и повечко - да си имат хората. И това е все пак в Стара Загора, областна болница, богата община сме...смятай ти по прованс, ама наистина затънтеното и мизерното как е.

И на тоя фон ся...най-главен зор ни е да правим асистирано домашно раждане, за около 4% от жените (по официална статистика). Нямам против да го направим, ако беше възможно, ама то нИ е просто. Пък ония другите - не две, още 200 бебета да изтребят по домовете си "в знак на протест" - все едно, няма възможност да стане това дето ТВЪРДЯТ, че искали. И да го направим по някакво чудо, с 300 мъки - все тая, понеже те пак ще си раждат у тях си, с разни знахарки и пак ще е същото. К'во да очакваш от хората с ТЕС точно?  :lol: Мозък? Функциониращ?

Е, за чии тогава да го правим? (прощавай за израза, не е към теб)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #106 -: Август 21, 2014, 21:59:21 pm »
Jbrul, аз съм писала за болнично раждане, не за домашно асистирано.   Цената на нещо е от голямо значение, ако са две еднакви неща - в случайа два типа болнично раждане. Ако е много по-скъпо, аз мога да разбера защо ще има възмутени, че се правят неща за кефа на няколко човека.


  
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #107 -: Август 21, 2014, 22:18:48 pm »
Привет!

Вълнуваща дискусия, определено. Четох, четох във захлас, и някакси отвътре ми напира да ''изокам'' и аз...

Да почна с дисклеймъра. Аз съм човек, който дълбоко уважава и искрено обича цивилизацията и нейните постижения. Адски ме кефи, че живея с течаща вода, електричество, канализация, имам смартфон, а не дуплекс и работя с лаптоп, а не с мастилница и перо.

В тази посока на мисли - недоумявам защо съзнателно ще направим избор да се върнем назад. Пра-пра-бабите ни сигурно са раждали на полето и са рязали със сърпа пъпни върви. Ама някакси не съм убедена, че толкова добре им е било, че чак да му придаваме на това някаква романтична сладост и да се стремим към подобни практики. Така, както не ми идва наум да спра радиатора и да наклада един огън стабилен насред хола, или да зарежа колата пред блока, да яхна магарето, натоварено с дисаги и да препуснем към залеза...

Също ''страдам'' от убеждението, че да се довериш на специалист, независимо за какво, е винаги по-разумният избор. И апандиситът, чувала съм, било лесна операция. Ама не знам някой да е ''седнал'' да си я прави самичък. Или, недай Боже, да си вади зъби - то навремето и това, нали, с чука и длетото...

Накратко, ''еко-тероризмът'' може да е опасен за вашето здраве. По моему, естествено.

Ако някой е дълбоко обиден - моля за извинение. Нова съм тук, не съм ''свикнала с обстановката''. Бъдете търпеливи с новобранците. И не стреляйте по пианиста - той толкова си може.  :D :D

“A ship is safe in harbor, but that's not what ships are for.”


― William G.T. Shedd
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #108 -: Август 21, 2014, 22:48:48 pm »
Привет!

Вълнуваща дискусия, определено. Четох, четох във захлас, и някакси отвътре ми напира да ''изокам'' и аз...

Да почна с дисклеймъра. Аз съм човек, който дълбоко уважава и искрено обича цивилизацията и нейните постижения. Адски ме кефи, че живея с течаща вода, електричество, канализация, имам смартфон, а не дуплекс и работя с лаптоп, а не с мастилница и перо.

В тази посока на мисли - недоумявам защо съзнателно ще направим избор да се върнем назад. Пра-пра-бабите ни сигурно са раждали на полето и са рязали със сърпа пъпни върви. Ама някакси не съм убедена, че толкова добре им е било, че чак да му придаваме на това някаква романтична сладост и да се стремим към подобни практики. Така, както не ми идва наум да спра радиатора и да наклада един огън стабилен насред хола, или да зарежа колата пред блока, да яхна магарето, натоварено с дисаги и да препуснем към залеза...

Също ''страдам'' от убеждението, че да се довериш на специалист, независимо за какво, е винаги по-разумният избор. И апандиситът, чувала съм, било лесна операция. Ама не знам някой да е ''седнал'' да си я прави самичък. Или, недай Боже, да си вади зъби - то навремето и това, нали, с чука и длетото...

Накратко, ''еко-тероризмът'' може да е опасен за вашето здраве. По моему, естествено.

Ако някой е дълбоко обиден - моля за извинение. Нова съм тук, не съм ''свикнала с обстановката''. Бъдете търпеливи с новобранците. И не стреляйте по пианиста - той толкова си може.  :D :D

А, хич няма да те стреляме, споко :lol:
Напълно споделям мнението ти. Да живеЙ научно техническия прогрес!

П.С. Не помня някоя от бабите и прабабите ми да ми е разказвала с умиление и въздишки за "романтичните" си раждания на къра или в обора до кравата :lol: Баш напротив, радвали са се, че за нас вече има болници и лекари под ръка. Едната ми баба, лека й пръст, се е родила недоносена, била е само 900 гр, оцеляла е буквално по чудо. Били са я увили в агнешки кожи и са я сложили до печката на топло, ако оцелее, оцелее....

Моето дете се роди 1700 и да са живи и здрави тия "гадни" лекари-убийци, че си я прибрах жива и здрава у дома, а не трябваше да разчитам на агнешки кожи и печка и да паля свещи..... Всъщност, да са живи и здрави пак същите тия разрушители на емоционален комфорт и енергиен оргазъм, че изобщо имам дете.

Сега като се замисля, можеше и без тях да мина бе, вие що не сте казали по-рано за тая ТЕС, ахахаххаха, щях да си потесам малко на тръбите и щяха да ми поникнат отново! Гаднярки, нарочно си траете, че имало такива метОди, сигурно сте платени клакьорки на клиниките, знам аз :lol: Разправяте тука, че сте правили ин витро, пък кой знае колко сте тесали, хахахахах. Мецо, казвай бързо и двете тръби ли ти поникнаха?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #109 -: Август 21, 2014, 23:02:50 pm »
Сега като се замисля, можеше и без тях да мина бе, вие що не сте казали по-рано за тая ТЕС, ахахаххаха, щях да си потесам малко на тръбите и щяха да ми поникнат отново! Гаднярки, нарочно си траете, че имало такива метОди, сигурно сте платени клакьорки на клиниките, знам аз :lol: Разправяте тука, че сте правили ин витро, пък кой знае колко сте тесали, хахахахах. Мецо, казвай бързо и двете тръби ли ти поникнаха?

 :lol: аз пък да не знам, че съм могла да си оправя генетиката, че и тази на родата ... как можаха да ми я предадат такава дефектна  :lol: пък може и за имунитет да поработя   8)
*
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #110 -: Август 21, 2014, 23:32:56 pm »
Първо добре дошла на новото пишещо попълнение  :D  Prunus Avium, пиши си спокойно, то и аз не им понасях хич в началото, ама накрая се примириха и ми свикнаха милите (не, че и сега им понасям). Инстинкт за самосъхранение явно.  :lol:
Че споделям мнението ти и аз - предполагам е излишно да казвам, ако си чела и напред. Защо някой така драпа "да се връща на клона" е въпрос, който си задавам над три години вече - накрая за себе си стигнах до извода, че говорим за специфично емоционално/психично разстройство, което предвид темата - трудно се забелязва. Може и да греша,а и не мога да го докажа по надлежния (научно признат) начин.

Боби, щото каза в "предишната тема" и аз затова обясних за разхода, който следва да се направи, за да осигурим реално асистирани домашни раждания у нас (не само да ги разрешим на книга и да са пак неасистирани всъщност).
За болничното раждане - да, напълно си права. Не следва почти никакъв разход особен да се направи, че да може която си иска - да ражда като тази от твоя линк. Стига й една самостоятелна стая, ако няма нормално (като при вас) легло със съответно покритие и им е дерт за чаршафите и дИшека пък чак - да сложат един найлон под чаршафа и толкова. Просто да ги оставят хората насаме да си ражда тя, пък акушерка и лекар да ги наглеждат на една врата разстояние - не е проблем. И има как да помогнат, ако се наложи. Като не се - нищо по-хубаво дето се вика.
Не знам кое те навежда на мисълта, че която не е пожелала да ражда така у нас - не е могла обаче. Истината е, че те дори не питат "а може ли така?", ами идат та родят както им кажат, пък после се оплакват от насилие и лошо отношение. Ми то се пита и мисли ПРЕДИ (не само за тия неща), не СЛЕД, че да мрънкаш и да упрекваш който свариш все пак.

Мои лични изисквания - също бяха стриктно спазени, но не защото секциото беше в частна болница. Приятелка наскоро роди (т.е. планово секцио и тя)  в нашето държавно АГ и се съобразиха със същите искания каквито аз имах за моето. Без да е дала лев отгоре, без святкане, без грубости и спорове. Питало момичето дали може това, това и това - казали и, че може, следва да направи това и това и всичко ОК. Демек - всичко може, ама бива и ти самият да си мръднеш пръста, че да си уточниш исканията, те хората мисли не четат все пак. Па били и лекари.

Девойкииии - да се бахте ТЕС-али здраво, а вие...будали такива  :lol: :lol: :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #111 -: Август 22, 2014, 00:01:13 am »
Уважаеми дами, вие да не си мислите, че то ТЕСането е за всеки. Купих си цяла книга, ехее преди няколко години - и аз нали, така малко да се "образовам, подобря и осъвършенствам"  ама нещо чакрите ми не се отвориха за ТЕСане, блокирани са нещУ.  Тц, тц, тц , не ми се "даде" да бъда избрана да се Тесам, та си ходих по доктори ехеее, отходих си.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #112 -: Август 22, 2014, 00:17:36 am »
Не знам кое те навежда на мисълта, че която не е пожелала да ражда така у нас - не е могла обаче. Истината е, че те дори не питат "а може ли така?", ами идат та родят както им кажат, пък после се оплакват от насилие и лошо отношение.
Като се има предвид, че е масова практика дори да отказват да дават бебетата на майките по всяко време, въпреки че нямат право,  не смятам, че е  вероятно да  им дадат без куп разправии.


  
*
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #113 -: Август 22, 2014, 00:31:43 am »
Не знам кое те навежда на мисълта, че която не е пожелала да ражда така у нас - не е могла обаче. Истината е, че те дори не питат "а може ли така?", ами идат та родят както им кажат, пък после се оплакват от насилие и лошо отношение.
Като се има предвид, че е масова практика дори да отказват да дават бебетата на майките по всяко време, въпреки че нямат право,  не смятам, че е  вероятно да  им дадат без куп разправии.
Има места където примерно си плащаш за Вип стая да ти дадат бебето, ама не е като да е абсолютно правило да не е при теб.
*
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #114 -: Август 22, 2014, 01:08:51 am »
Не знам кое те навежда на мисълта, че която не е пожелала да ражда така у нас - не е могла обаче. Истината е, че те дори не питат "а може ли така?", ами идат та родят както им кажат, пък после се оплакват от насилие и лошо отношение.
Като се има предвид, че е масова практика дори да отказват да дават бебетата на майките по всяко време, въпреки че нямат право,  не смятам, че е  вероятно да  им дадат без куп разправии.

Боби, знаеш (предполагам), че аз лично - не одобрявам сега масово действащите протоколи за раждане - естествено, секцио - по родните ни болници. В други теми - доволно много са ме яли, че съм лигла и претенция, когато съм опитвала да обясня защо НЕ одобрявам. Пък аз не одобрявам, защото щом може куп неща да се случват много по-приятно и нестресиращо за майката в частните ни болници, при това да е също толкова безопасно ТАКА за майката и бебето - то значи , че може по същият начин да се случат и в държавните. Може, ама има една закостенялост според мен, на която родилките реагират: никак, мрънкане постфактум, или хукване да раждат у тях си.

Ам, прощавай, ама така не се променя система, все тая каква. Едните мълчат на момента и после мрънкат по форуми и на маса, другите изпадат в крайности и хукват да раждат по диваните. Пък както стана видно - ако те същите - поискат нещо важно за тях от тази същата закостеняла болнична администрация - тя вземе, че се съгласи и им го предостави. Е, ми криви са и двете страни за мен. Едните, че си бачкат в "соц-а" (често не по свой избор), понеже знам отблизо как ти се налага да работиш по абсурдни правила, иначе си в нарушение, пък НЗОК не плаща пътеки и пр. и к'во праИш? Тъпо не тъпо - бачкаш както ти каже шефа. Родилките пък - ни преди, ни по време на искат нещо, пищят чак после. Или искат нянакви наистина невъзможни и опасни неща, но и за тях твърдят, че като не им се изпълнят - било насилие.

От моят си опит - да, клизма при планово секцио е малоумие, та е и вредно да стресираш черва при коремна операция. Но се прави баш това в много държавни болници. Защо - не знам. Знам, че има и хирурзи държащи да е така. Аз бях по друга схема. Поставяне на катетър при същото планов секцио, ПРЕДИ анестезията, която така и така е планирана  8O Е, те това защо? Ма не било болка за умирачка. Ми ОК, ама не е и кеф на кефовете и за жена пред раждане си е само още стрес и дискомфорт. Аз хабер нямам какво е усещането да си с катетър, хем имах такъв за 20-ина часа. Отделяне на бебето от майка му. И това не знам защо го правят. Та 24 часа ги държали в реанимация, та почти няма обезболяване... Дани аз го пратих в "аквариума", в реанимация бях 2 часа. Друга наша майка, която ражда там - след излизане от упойка веднага си взе бебето и почна да го кърми часове след раждането му. Значи? МОЖЕ. Кое му е скъпото - не знам наистина. Може би трябва повече персонал в дадени моменти, но пък от друга страна , при по-самостоятелни родилки дето си гледат сами децата - въпрос на добра организация е да се справиш с наличния, или по-малко дори. "Здравен мениджмънт" съм чела за обща култура, не ми е специалност, затова не смея да се изказвам категорично.

Но съм категорична за едно - и при сегашните ни сгради, персонал, заплати на същия - с една добра реорганизация на работата и преосмисляне само на вече остарели схващания и практики при раждане - нещата могат да станат значително "по-хуманни" като усещане за родилките. Но това следва да бъде борба на самите родилки (настоящи и бъдещи) и тя не следва да се води с терористични по същество акции на неасистирани домашни раждания, а с активен диалог, настоятелнот, упоритост от тези, които ги интересува и касае пряко. Аз ТОВА - бих подкрепила всякак. Всяка майка на момиче тук - също би, живот и здраве на нейната щерка това ще предстои някой ден, аз като мъжка майка - дай боже снаха ще имам, иска ми се и тя да има най-доброто (да съм жива само да го видя). Но аз съм все пак разумен, рационален човек, затова са ми и такива позициите. И предложенията ми за решения на проблем - не са ефектни, фрапантни и с мълниеносен ефект, но пък претендирам, че са поне работещи.

Говорим си все пак за промяна на цяла една огромна система, тромава, затлачена, с живи хора работещи в нея, те със своите си там недостатъци...Ами трябва промяна - да, категорично. Хванали са се като удавници за няк'ви безумни правилници и правила, норма е "груповото раждане", което по същество е ненормална история, дефекти - бол. И проблеми от тях - също. Но има си методи, нормални начини да се решават те. Никой не похваща обаче да го прави. Само вой как не им било харесвало и т'ва е.

На мен едни плевели като ми напднаха скъпоценните доматки тука - не опищях света срещу гадните плевели и как може те така налЕ - нагъзих се, сложих си ръкавички, оскубах ги, пак си сецнах кръста от което, пия ся "Мидоклам" и страдам, радвам се на 5 червенеещи мини-домата и съм горда от добре свършената си работа. Моята "борба" си има несгоди за мен, ама я проведох, не рИвах. (схващам ми закачката мисля)

П.П. Не дават бебето на майката по всяко време, защото масата майка са такива овце, че като им каже някой в болницата: "Дай бебето". И те го дават. Дори не правят опит да кажат: "Няма" и да видят какво ще стане. Щото са сигурни, че "някой щял да им се кара", ако опитат  :lol: Ми съжалявам много, но това за жена родила дете е неуместно и инфантилно поведение. Минимум. Ми като не искам - няма да им го дам. К'во ще направят точно? С полиция ли ще ми го вземат? Щяла някоя си да се кара, ми аз мога по-лошо да се карам - само повод ми трябва. Като си смотан - никой не ти е крив, че си смотан баси. И понеже те били смотани - следва да раждаме по диваните. Логично, даммм.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #115 -: Август 22, 2014, 06:06:07 am »
Общо взето с всичко съм съгласна, а с овцете пък съвсем. Не е хубаво така да се говори, но наистина е масово хората да не се опитат дори да кажат нещичко за правата си. И е масово здравният персонал да може, но ей така безпричинно да не направи нещо, за да е по-лесно на пациента ( като примера ти с катетъра). Като човек работил в системата мога да ти кажа, че е много по-лесно да си планираш деня и да си свършиш нещата възможно най-бързо, от колкото да го въртиш около друг човек и да изчакваш. Затова им е по-лесно да си сложат катетъра, пък ти сега че ще го изтърпиш не е кой знае какво, защо те да се морят да го мислят. Затова дори и тук се стига до парадокси като да ми влизат в 5:00 да изхвърлят боклука, щото видиш ли те трябва да си го свършат и тогава им е удобно.


  
*
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #116 -: Август 22, 2014, 14:11:57 pm »
Ами така е, не е хубаво да се квалифицират хората по този начин, но постоянно го виждам ей това баш овче поведение при приятели и познати в качеството им на пациенти. Не става дума само за раждане, ами за какъвто и да било там проблем. Докторът провел преглед, казал каквото счел за нужно да казва, въпросният пациент - мълчал тогава, не питал, не оспорвал нещо, с което не е съгласен... И го срещам случайно след седмица да кажем и се почва: "Ама ти знаеш ли какъв некадърник, ама нищо не ми обясни, ама това и онова не разбрах, пък с еди кое си не бях съгласен, ама...какво да кажа?"  8O Еми как какво да кажеш бре? Ще кажеш, че не си съгласен, защо не си, пък докторът ще ти каже защо според него е така, па може и да е прав и да се съгласиш с него, като ти обясни. Или, ако пак не си съгласен - да седнете да мислите алтернативи. Той откъде да знае, че не си разбрал/съгласен, че да вземе подробно да ти обяснява като си мълчал? Или да ти предлага други варианти някакви. Щом мълчиш - значи си съгласен, така се приема не само в лекарски кабинет все пак.

Елементарен пример ще дам. Когато педиатърката на Дани пише рецепта с медикаменти. Пише АБ, пише пробиотик, пише сироп за кашлица - ОК. Оттам насетне като се засили да напише още 5 пръскалца, витамини, капки и някакви такива дето се водят хомеопатия - просто й казвам: "тези хич не ми ги пиши, няма да ги купя, само се хабиш сега с писане, а аз после в аптеката да ги преглеждам и да казвам без това, това и това". Дали съм права, дали не съм - все тая, аз съм майката, аз решавам какво от всичко ще давам и ще купя. Нито ми се е карала, нито ми се е сърдила в тези случаи. Аз пък не я считам за некадърна, защото изписва такива неща. Може би в практиката си е преценила, че от тях има все пак полза, аз в моята лична обаче - съм стигнала до обратния извод. Та си го казвам и толкова. И след няколко пъти така, просто спря да ги пише тези неща и това е. Или първият път, когато Дани се разболя, направи бронхоспазъм и наред с всичко - казва ми да правя инхалации с Вентолин. Знам, че е по-добре да е инхалаторен, знам предимствата, не съм ги оспорвала дори. Но с това малко и кисело дете, с висока температура, дето трябва м'найсе други лекарства да му давам под час - просто прецених, че не ми е по силите (и нервите баш тогава) да ползвам инхалатор за сефте, да ми се гъне и пищи, аз да го натискам и така няколко пъти на ден. Питах има ли Вентолин под друга форма. Имало, сироп. Викам й пиши ми сиропа, няма да се разправям с инхалатор. Опита пак да ме убеди, отказах категорично, въпреки предимствата. Все пак - аз трябва да се занимавам пряко с това, аз си знам дали в този момент ми е по силите, дали не е. Баш тогава, недоспала, изнервена, преди развод, все сама с детето - ми не ми беше и толкова, гледах да ми е по-лесно с всичко.

Когато първият лекар (голямо светило уж) ме консултира за сливицата на Дани, като дори не провери дали такава всъщност има...  :lol:, след което високомерно ми каза: "Ама вие какво мислите, че като я извадим и ще спре да боледува ли?" - нито се разправях, нито се обиждах. Пожелах приятен ден и за сеже си реших, че не такъв тип лекар искам за операцията на детето си. Не, че не кадърен човекът, напротив, но се занимава основно с потезиране на тия джаджите при увреден слух (избяга ми името им сега), не му се занимава с елементаристики, като вадене на трета сливица, ОК. Потърсих си друг УНГ, за който всеки проблем си е проблем, ако ще да е не е толкова "елитен" за разрешаване. Намерих си, много съм доволна от избора си, всичко мина в пъти по-добре и от най-смелите ми очаквания.

По абсолютно същите начини - може да се постъпи и за раждане и за каквото и да било друго все пак - стига човек да е наясно какво точно иска и очаква и да си го търси. Като стоиш баш като овца на заколение - еми съответният там специалист ще работи с теб по начина, по който той е свикнал, най-удобен е за него, счита за най-правилен и пр. Няма какво да се плюнчиш и оплакваш, ама ПОСЛЕ.
За операцията на Дани - бях си казала важните за мен пунктове. Искам да го надрусат с нещо първо, докато е с мен в стаята, да се ошемети и чак след това да го носят в операционната, да поставят абокат и пр., за да не се стресира. Точно така и направиха, черпиха го Дормикум сироп - така не се бях смяла отдавна, признавам си. Изглеждаше като щастливо надрусан наркоман, като дойде да го визма сестрата, навря се в нея да се гуши и не ме потърси избщо, нито пък знаеше на кой свят е. Въпреки, че и в тази болница (частна) по правилник децата са само с един придружител - бях договорила да сме заедно с Иван, стаята да е самостоятелна (не ми поискаха отгоре пари за това). А исках и Иван да е с мен, защото нямах представа как ще излиза от упойка малкия все пак и още един чифт ръце поне са ми добре дошли. 20-ина минути беше цялото излизане от упойката, не бих казала, че беше тежко, но явно му се гадеше повече когато е легнал и напъваше да стои прав. Да, ама той не може и трябваше баща му да го крепи в такава позиция, аз физически нямаше да издаяня. Понеже операцията беше по пътека (по НЗОК демек), те имат изискване за два дни заължителен болничен престой след такава интервенция, иначе не плащат пътеката. Какво е конкретното следоперативно състояние на пациента, какво мислел лекарят му - няма значение, трябвало да седиш и точка. Ако си платиш кеш обаче - не трябва, тогава решавате с лекаря какво и как. Аз предварително бях обсъдила с него тези въпроси. Казах му, че за следоперативния престой - ще се съобразя изцяло с неговата преценка дали трябва, или не трябва да оставаме в болницата. Аз компетенции за такава преценка - нямам, мога само да кажа какво предпочитам, ако е възможно да стане. Лекарят каза, че той ще се оправя с НЗОК, има си начини и ако може и детето е ОК - ще ни изпише на същия ден. Ако има някакви опасения все пак - имахме готовност да останем в хотел на 200 метра от болницата, ако пък има някакви сериозни проблеми след операцията - да стоим в самата болница и 2 дни и 20 - колкото се налага. Към 10ч. Дани излезе от операционната, към 15ч. ни изписа човека, просто малкият звяр беше пушка.  :D  Водихме го на "Джъмбо" на прибиране,  да си избира играчки и досега говори радостно за чичо Доктор и го свързва с шопинг на дракони от Пловдив  :lol: Та хем хубава работа свършихме, хем на Дани му остана приятен спомен от всичко това, колкото и да звучи невероятно.

Обръщам внимание, че това се случва в частна болница, ама цялата работа като разход мина по осигуровките на малкия. Имаш и добрата битова част, имат и най-новата за тези неща техника, ползват се най-добрите (не най-евтините) медикаменти, отношението на всички е от мило по-мило. Аз бях помъкнала 2-3 пижами, признавам си, очаквах да има кръв и цапотия, сестрата като ми каза, че може и по дънки да го оперират   :lol:, бая се почудих защо. Като ми го донесоха - схванах - нямаше капчица кръв ни по лицето му, ни по дрехите. Те режели с някакви там супер модерни скалпели, веднага се коагулират съдовете и пр. Не кЪт при мен едно време - без упойка, зяпаш, дърпат с "примката" и каквото отрежат - това, няма шанс за втори опит и почистване при нужда. Затова и рецидивите са били значително повече по мое време...
Единственото, за което платих и което е по избор бяха 160лв., за да избера точно този лекар. Не го избирах, защото само той е кадърен хирург я, на същото ниво са и другите му колеги. Но понеже се харесаха с Дани на консултацията, аз пък харесах отношението му като цяло, това че търпеливо отговори на всички мои въпроси и веднага се съгласи да ми съдейства за изпълняване на другите ми изисквания - с кеф ги дадох тези пари. Бих ги дала пак, въпреки че съм убедена, че и да не ги бях дала и да го беше оперирал, който там се падна на смяна - нямаше да се получи по-зле в никакъв смисъл. Но аз съм просто от хората склонни да се подсигуряват, дори когато не е особено нужно. ;)

Разказвам подробно за операцията Боби, по една проста причина. НЕСЪСТОЯТЕЛНИ са твърденията, че жените у нас нямали никаква опция да раждат хем естествено, хем баш както те искат да им протече раждането, хем в болница. Не стига, че И (както стана ясно) - това може да стане и в някои държавни болници, ами може да стане точно както те го искат и във ВСЯКА частна болница (а у нас такива има много), при това БЕЗ да плащат допълнително за целта, както обичат да разправят онези кукумицини. Дори за неосигурени родилики, за раждане НЗОК плаща на съответната болница, колкото и за всяка осигурена жена. Бъдещата майка е тази, която избира дали нейната клинична пътека за раждането - ще я усвои някоя държавна, или някоя частна болница. Мисля (не съм сигурна), че само в няколко частни АГ-болници, по ценоразпис естественото раждане струва малко повече (примерно 200лв. отгоре), над това, което НЗОК плаща за него. Но в повечето частни АГ-болници - гледат цената на естественото раждане в техния ценоразпис да е тази, която НЗОК заплаща по пътека. На тях им е изгодно да поемат такива раждания, понеже в общия случай - с нищо не се ангажират, не правят разход за това естествено раждане - просто са около родилката за всеки случай. ;) Което уверявам те, че масата бременни, искащи да раждат естествено - просто не знаят. Не го знаят, защото дори не са проверили, а не са, защото са убедени, че "то на частно непременно е по-скъпо" и толкова. Е, питам аз тогава - кой им е виновен, че дори не са проверили за 9 месеца, че това дето го искат - може, има го и не струва допълнително.  8O

И после...ма аз на дивана у нас, сама, че то просто НЯМА иначе къде да стане както го искам, ако има - то е много скъпо.  :? Това просто е лъжа Боби и затова кипвам когато тая простотия с неасистираното се "аргументира" с липса на разумна и приемлива алтернатива. В частната болница - оставят те сама в стаята, с мъжа ти, заемай си к'вито искаш пози, пали си свещи, пускай си църковни песнопения...на тях не им пречи изобщо. Ама ако мислиш, че Лили да кажем е отишла поне в една частна болница, да попита за цената и дали може това, или онова - гаранция, че не е. Ако беше - щеше да знае, че може, както го знам аз, без да съм раждала естествено. ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Домашно (неасистирано) раждане в България
« Отговор #117 -: Август 22, 2014, 22:11:29 pm »
Каквото и да си говорим, дори асистирано не е приложимо у дома, освен ако линейката не може да отреагира в разстояние на 5 минути. А както знаем, поне за София няма как да стане.