0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Отварям тази тема за хората, които няма да имат възможност да дойдат до Плевен за деня на репродуктивното здраве, но искат да зададат въпроси към специалистите. Напишете си тук въпросите, а ние ще намерим начин да ги зададем.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Мели, благодаря! Ето и моите въпроси, които касаят по-скоро ембриолозите:
   1. Ако при АРТ процедурите се оплождат най-годните яйцеклетки на жената и най-добрите сперматозоиди от мъжа, това означава ли, че е взет най-качествения материал от двамата? Т.е. може ли да се каже , че това е своеобразен генетичен тест на двамата?
И в тази връзка:
   2. Може ли да се твърди, че при АРТ процедурите рискът от вродени дефекти на плода е по-нисък?
Мели, мерси, че отвори тази тема!

Ето някои от въпросите, за които веднага се сещам:

1. Какво мислят за прилагане на лепилото EmbryoGlue – имат ли наблюдения върху ефекта от прилагането му в България или в други страни?
2. Какви са новостите в АРТ процедурите в световен мащаб? Какви са тенденциите (по отношение на стимулация - медикаменти, трансфер на ембриони или бластоцист и т.н.)?
*
Мели и аз благодаря,
мене ме вълнува само един въпрос на този етап , а той е:
-Каква е вероятноста да се забременее след хиператимулационен синдром?И евентуално ако настъпи бременност възможно ли е тя да се развива нормално , а не да завършва с аборт?
По тази тема съм чела много мнения , доста от тях противоречиви.В някой клиники знам даже ,че ако има хиперстимулация трансфер не се прави , другото което съм чела е ,че при такъв синдром има наличие на вродени или придобити фактори на тромбофилия , а другаде пише ,че няма значение :ask:
Предполагам ,че от отговора на този въпрос се интересуват доста момичета , ще се радвам да получа отговор.
Благодаря
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Мила Мели моя въпрос звучи така:
1   Какво мислят за прилагане на вягра в вързка  с нарастване на дебелина на маточна лигавица.???В Америка този метод често се прилага,тук дали  го практикуват ????
2   Какви са новостите при стимулиращи препарати?????
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
И аз се интересувам за виаграта.
*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
Мели, благодаря!
Цитат на: Lali
И аз се интересувам за виаграта.

И аз.
За генетиците:Въпрос за лечението с фолиевата киселина/4мг/, при генетичните изменения.
Мисля, че на много момичета ще им е полезно мнението на тези, които ще участват.

Дали трябва да се приемат и други витамини Б3,Б6 и Б12, освен Б9/4мг/?
Понеже Ковачева/Плевен/ ги препоръчва, а екипът на Кременски ги отричат, защото се предозирали. :?:
И кога е най-добре да се започне хепаринът, който преписват-преди или след установена бременност?, защото всеки казва различно.
*
И моите въпроси са в случаите с генетични отклонения (склонностти към образуване на тромби):
1. Какво е отношението на лекарите към използване на хормонални препарати за стимулация при наличие на вродена склонност към съсирване (С677Т мутация на МTHFR). По принцип знам, че тези препарати увеличават риска от съсирване. Достатъчно ли е приемането на аспирин при стимулация или трябва да се използва по-силен разредител.

2. При приемане на ниски дози аспирин ежедневно, овулацията закъснява (при мен е на 20 ден). Може ли това да се отрази отрицателно на шансовете за забременяване и ако е така на каква фаза от цикъла е добре да се приема аспирина (Защото при генетичните изменения се препоръчва непрекъснат прием).

3. По-общо на тази тема: Достатъчно информирани ли са специалистите в АРТ центровете в случаи на генетични изменения или трябва пациентите да се консултират отделно с генетик по собствена инициатива по време на АРТ и след това. (Това, когато вече се знае, че има генетичен проблем)
Life is good.
Do what you like,
like what you do.
*

    kareliya

  • ****
  • 542
  • Ако живота ти поднесе лимон,направи си лимонада


      Незнам дали точно тук е мястото да попитам...Снощи/18.05/ някой гледа ли новините по Канал 1? С лека нотка на приближаващ скандал,типично по български,коментираха замразяването на стволови клетки и по-точно за съхранението им в чужбина.Не изгледах целия материал,но стана ясно,че тази дейност се извършва от "Шейново 2005",която е съвсем различна от АГ"Шейново".В момента със случая се занимавала прокуратурата.
    Бихте ли разисквали и този въпрос на срещата в Плевен,тъй като ще ми бъде невъзможно да дойда.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Карелия, няма връзка между репродуктивното здраве и вътрешните проблеми на Шейново, за начина на поднасяне от медиите пък да не говорим - както винаги търсене на някаква евтина сензация. А здравеопазването ни има толкова важни, сериозни проблеми.

Като обща тема за стволовите клетки, перспективи, лечение бихме могли да попитаме, но не зная дали ще има специалист, който да отговори.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    kareliya

  • ****
  • 542
  • Ако живота ти поднесе лимон,направи си лимонада


    Да,Мели,напълно съм съгласна с теб за сензациите.Далеч съм и от мисълта,да обсъждам вътреболнични проблеми.Моите са ми достатъчни.Но понеже доста нашумя темата за стволовите клетки напоследък,затова ми стана интересно.Но ако не присъства подходящ специалист...не е нещо от което ще ми намалее апетита. :wink:
Мен малко ме е срам, щото въпросът ми може и да е елементарен  :oops:  пречи ли по-дебелата лигавица на имплантирането, или до колко мм е хубаво да е лигавицата? Щото доста лекари все ми казват, че колкото повече, толкова по-добре, пък не ми се вярва .. а моята Док нещо каза, че може и да е много, но нямало какво да направим, щото лекарствата за намаляване спирали и овулацията, а имам и 2 абразио и една хистероскопия с нормални хистологии - нямало какво друго да се направи. Лигавицата по ову ми е редовно минимум 16мм, като стига и до 20мм, 9мм пък ми е преди заформянето на доминантен фоликул. И въобще връзката между естрогенна доминация (дебела лигавица, миоми, полипи - отстранени де, фиброкистозни гърди) и забременяването, АРТ и особено със стимулациите - как се преценяват рисковете. Аз си имам доста страхове на темата, щото имам 5 гинекологични операции вече от такива работи :roll:
Благодаря ти, Бени!







*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Въпрос от името на Ваня от Пловдив, която няма достъп:

Кога е приложима ин витро матурацията, защо не е приложима при всеки и каква е успеваемостта?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Цитат на: FreshBreeze
И въобще връзката между естрогенна доминация (дебела лигавица, миоми, полипи - отстранени де, фиброкистозни гърди) и забременяването, АРТ и особено със стимулациите - как се преценяват рисковете. Аз си имам доста страхове на темата, щото имам 5 гинекологични операции вече от такива работи :roll:


фреши, този въпрос и мен много ме вълнува , и аз съм подобен случай... ти няма ли да идваш в плевен?
The impossible is often the untried [/i]
*
Моят въпрос е свързан с областта на генетиката, а именно каква е вероятността /има ли изобщо някаква връзка/ трудното забременяване да се унаследява, т.е. ако в рода има жени, които трудно са забременели може ли това да се унаследи от дъщерята, внучката и т.н.
Какви изследвания се препоръчват в тези случаи?
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*

    Mishel1980

Моят въпрос е свързан със вторичния стерилитет.След 10 години стерилитет и прекарани 2 спонтанни аборта 1 операция -руптура на киста и масивен кръвоизлив в малкия таз след това операция на щитовидната жлеза-поликистозни пакети двустранно се роди нашият син.Той е вече на 10 години  ние не се пазим изобщо а бременност не се получава.Вече съм на 39 год а съпруга ми на 42.Желаем силно дете.Лекарят спомогнал за зачеването на нашия син каза че съм предразположена към образувани на кисти.Преди 2 години ми направиха и операция на гърдата-оказа се аденом.Моля за консултация и напътствие как да процедирам за лечение и последващо забременяване.Знам за генните проблеми които могат да възникнат при по-възрастни родители това ме притеснява но съм готова да се подложа на всички необходими изследвания и процедури както и да направя всички необходими тестове.От направената цветна снимка беше установено проходимост на едната тръба но силно нагъване.Лечението направено в Поморие и 100 амп.Фибс съчетано с Парлодел доведе до бременност.Извинете ме че така накъсано пиша но много се вълнувам а и притеснявам.Биологичният часовник цъка и времето за добър резултат май е много късо??
*
Цитат на: adi
Мила Мели моя въпрос звучи така:
1   Какво мислят за прилагане на вягра в вързка  с нарастване на дебелина на маточна лигавица.???В Америка този метод често се прилага,тук дали  го практикуват ????
2   Какви са новостите при стимулиращи препарати?????


Въпроса с тънката лигавица и опита на Американците с прилагането на виагра и мен живо ме интересува.

В смисъл:

1. ако може някаква статискика,
 как, в какви дози, колко дни го прилагат - това до какви размери на лигавицата довежда, има ли или няма ограничения за прилагането й.

2. Вагинални капсули на виаграта намират ли се изобщо в БГ?

3. И ако "Не" (предполагам че ги няма), какъв резултат може да се очаква от прием на таблетки?

С 2 думи - интересуват ме всички практични въпроси свързани с това. Дори и такива които сега не ми е хрумнало да задам...
Вече няколко момичета сме с такъв проблем... така че.. колкото повече инфо по въпроса... толкова по-добре.

И Както по-горе Ади попита, само да допълня нейния въпрос.

4. Когато има проблем с тънката лигавица - КОИ лекарства за стимулация е НАЙ-добре да се използват?
Знам че е индивидуално всичко, но все пак има и някаква статистика.
 
Благодаря. :)
"Всичко идва навреме за този който умее да чака"


Не знам дали въпросът ми не е глупав. Не искам и да изгглеждам като страхливка. Задавам го, защото всяка оперативна интервенция носи риск (от сраствания, зарази и др.), колкото и минимален да е той . Вероятно, всички тук сме готови да изтърпим доста неща в името на заветната цел, но все пак има определени медицински доводи, за да се назначи едно или друго. Затова, бих искала да попитам следното:
може ли да се смята, че след прекарана хламидиоза, ползата от лапароскопията надвишава рисковете от нея?
Тоест, достатъчна причина ли е хламидиозата, при налично едно забременяване+спонтанен аборт и последваща ХСГ, с положителен резултат, за да се препоръча лапароскопия?
_________________
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Цитат на: alia_alia
Не знам дали въпросът ми не е глупав.


Няма глупави въпроси.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Цитат на: Meli
Цитат на: alia_alia
Не знам дали въпросът ми не е глупав.


Няма глупави въпроси.  :)

Благодаря, Мели. Както винаги си много мила. :)