0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Прясното мляко доколкото знам е единственото изключение от млечните продукти, което трябва да се избягва - и то не само за кърмещите, а за всички възрастни.

Ох аз пък като ви чета за спането се успокоявам за в бъдеще, защото ние не сме спали вчера и днес по цял ден, заради пустите колики, които май отбелязват пик, въпреки че взимаме 3 вида капки  :( А толкова малко бебе без сън и толкова напрягане.. незнам  :? Иначе за акането - дори не мога да ги преброя, защото не сколасвам толкова често да сменям пампесите  :wink: но лекарката каза, че първия месец е нормално и обикновено се изхожда точно след кърмене.
Питах се обаче каква беше връзката между стомашните разстройства на майката и бебето (не мога да намеря една статия по въпроса) защото аз обикновено съм с доста "хлабав" стомах, а сега съм се затегнала и имам газове, та се чудех дали нещо от това не влияе на мъника?? То и какво да направя по въпроса също не знам, дали да пия межимфорте  :ask:
*

    saraapl

  • *****
  • 2009
  • Нашата мечта... Обичаме те много
Aми и моята педиатърка когато кърмех ми каза мляко и млечни продукти не,защото пораждат колики!

Дано не си довлека проблеми с казаното ама само в БГ педиатрите не дават да се пие мляко май... Какво е това различно мнение в различните държави..Не мога да си обясня.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Прясното мляко доколкото знам е единственото изключение от млечните продукти, което трябва да се избягва - и то не само за кърмещите, а за всички възрастни.
Да, ако четеш някакви сайтове с неясен произход, на които ти обясняват колко вредно е млякото и каква измама е всичко, защото то все пак е направено за теленца, а не за хора.
Ако обаче четеш какво съветва СЗО, млякото е незаменимо като източник на витамини. В него си има почти всичко- няма само витамин Д и А, ама те ги добавят(поне тук), така че все едно си взела естествено мултивитаминче.


  
*
Да, ако четеш някакви сайтове с неясен произход, на които ти обясняват колко вредно е млякото и каква измама е всичко, защото то все пак е направено за теленца, а не за хора.
Ако обаче четеш какво съветва СЗО, млякото е незаменимо като източник на витамини. В него си има почти всичко- няма само витамин Д и А, ама те ги добавят(поне тук), така че все едно си взела естествено мултивитаминче.
:good_post:
Въпреки, че съм в БГ и двете лекарки, с които комуникирам са на мнение, че ако детето не реагира зле (за всяка храна се отнася) е силно препоръчително да се пие прясно мляко...

*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Ами можете и сто пъти да си пишете полезно ли е или не,ама ако детето ви се къса от колики и газове - спрете млечните продукти.Просто е."Ако" няма проблем,
щом детето изпитва дискомфорт - направете поне малкото което можете за да допринесете към успокояването на стомаха.

Сами,3 вида капки?Не разбирам?Даваш ги едновременно??В един ден?Ако е така,по-добре спри,че стават нещата по-зле.Най-добре се спри на едни и ги давай известно време,поне 3 дни.Ако не действат,остави ден чист и пробвай дуги.

Боби,в млякото няма и желязо,не само вит Д и А.И доста други неща няма,ама не е за това темата :wink:

Адито,ами точно за това казват момичетата,че децата реагират зле - имат колики!Не е казано,че е йок видиш ли само от това,но ако може да не се утежнява - млечни продукти не се ядат.Както и зеле,грозде,боб,чесън,лук...
 :)
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца.
« Отговор #385 -: Май 03, 2011, 23:09:00 pm »
Боби,в млякото няма и желязо,не само вит Д и А.И доста други неща няма,ама не е за това темата :wink:
Фибо, желязото не е витамин :wink:

В крайна сметка темата е затова дали е вредно, а то не е. А то ако е чувствително детето,естествено е че ще го спреш. Аз говоря за спиране ей така по препоръка без никакви причини.

Б.
« Последна редакция: Май 03, 2011, 23:13:03 pm от Bobbie »


  
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
единствените забранени неща за една кърмачка според мен са цигарите, твърдият алкохол и наркотиците
предполагам никоя от вас не пие по литър мляко, не яде 2 кг портокали и 3 кг ягоди, 10-на кивита и т.н
всичко може да си хапвате, ако забележите просто, че детето е по-нервно просто ограничете приема на тази храна временно, след това пак възстановете и наблюдавайте детето
аз например като родих Преслава три месеца карах на натурален шоколад с лешници и сок ябълка на Капи, нищо друго не ми се ядеше, ядях шоколада да не изпокапя някъде
повече от шоколад дневно не съм приемала, сока също не повече от две чаши дневно- другото ми беше вода, за тези три месеца ми се събират пет пъти да ям някаква храна различна от това, Преслава е имала колики 20 дена :), които "озаптявахме" с Колийф
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Не зная в другите страни как е ама в БГ само си въобразяваме, че пием прясно мляко, какво остава да го нарека естествено мултивитаминче  :lol:
Единствения вариант е да си купиш от село, за да си сигурен в качеството.
Аз не съм пила докато кърмих, но и малката нямаше колики, но спазвах строга диета. Хем така и килцата възстанових  :lol:
Боби в този сайт също се е писало, че млякото предизвиква колики и е силен алерген.
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Ааа,Мини,недей тъй...Аз карах дни наред на по две три кофички кис.мляко и няколко чаши прясно :lol: И да не кажа колко купи със зелева салата нагъвах.Беше ми нещо като твоя шоколад със сока.Че после като ме нашамари личния,дни наред съм цирлила какво съм причинила на детето си.Тъй,че трябва да се знае коя храна е "евентуална" за да има какво да се вземе в предвид.

Боби,аз не съм казала,че желязото е витамин? :) Казах че го няма. Пък колко е полезно,май има доста по неполезни неща в него отколкото полезни.Ама пък е вкусно,и аз си го пия :lol:
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца.
« Отговор #389 -: Май 04, 2011, 05:35:21 am »
Боби,аз не съм казала,че желязото е витамин? :) Казах че го няма. Пък колко е полезно,май има доста по неполезни неща в него отколкото полезни.Ама пък е вкусно,и аз си го пия :lol:
Казах го, защото бях казала, че от гледна точка на витамини има всичко, а не че има всичко по принцип, ама ти ми каза, че нямало желязо та така стана разговора.
Кое му е вредното на млякото освен холестерола? Ама никой не ти пречи да пиеш обезмаслено мляко и да ти е напълно полезно :-).
Дай да обърнем по друг начин въпроса - коя е тази една храна, която е по-полезна от млякото? Аз поне не се сещам за нещо толкова пълноценно, колкото е млякото.

ileini, всеки протеин може да е алерген. Да, вярно е, че млякото се случва да е доста по-често, но в крайна сметка какво значение има всичко това, ако на твоето дете не предизвиква колики и то не е алергично? Аз не съм спазвала ниакаква диети докато кърмех и моята също нямаше колики с изключение на няколко случая в по-голяма възраст, когато почти не кърмех. Имала е чат пат проблеми, но не нещо постоянно и не смятам, че е имало връзка с диетата ми. Никой не знае какво предизвиква колики  - да ме извиняват вашите лекари, ама това на науката все още не е известно. Симптомите на алергия към млякото са описани на много места и хич не са безобидни. Става дума за кръв и слуз в изпражненията и тем подобни. Много малко деца са наистина алергични към мляко.

Мини, , аз баш по литър мляко си пиех. И то точно с цел да съм запасена с витамини :-). На Ивана нищо и нямаше и сметнах, че това е най-полезно за мен.



Б.
« Последна редакция: Май 04, 2011, 05:55:16 am от Bobbie »


  
*
Храни, които при захранване се въвеждат по-късно, заради по-висока вероятност от алергии се избягват и при кърмене, или се консумират в малки/умерени количества, като винаги се следи за реакция на бебето.
А да водите този спор полезно/вредно млякото ми се струва излишно. Всеки знае себе си и детето си.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца.
« Отговор #391 -: Май 04, 2011, 09:19:00 am »
Храни, които при захранване се въвеждат по-късно, заради по-висока вероятност от алергии се избягват и при кърмене, или се консумират в малки/умерени количества, като винаги се следи за реакция на бебето.
Да и млякото НЕ е такава храна.  Не знам защо много хора смятат, че захранването с мляко се прави по-късно заради алергии. Това просто не е така. Причината да се дава краве мляко в по-късна възраст не е алергиите към млякото, а че АМ е направено с съшите съотношения, като кърмата.
 АМ , което се прави от мляко, се дава от родилният дом, а бебета с алергии към млечният протеин се прехвърлят на соево АМ.

Б.
« Последна редакция: Май 04, 2011, 09:21:40 am от Bobbie »


  
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Боби,да вземеш да ги изброиш тези многото витамини,че аз освен В2 В6 и В12 не се сещам да има други които не са изкуствено добавени.И освен холестерола има и лактоза,калциевкарбонат както и завидно количество сол.Има и др съставки ама те са в мин.количества,макар че все още се правят проучвания за съдържанието на TSH,BSH
Единствено съм съгласна,че е източник на много енергия.Наистина няма смисъл от спор,всеки да се информира и сам да решава за себе си.Не го отричам,но не съм съгласна че е толкова велик продукт.
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца.
« Отговор #393 -: Май 04, 2011, 09:36:53 am »
Боби,да вземеш да ги изброиш тези многото витамини,че аз освен В2 В6 и В12 не се сещам да има други които не са изкуствено добавени.И освен холестерола има и лактоза,калциевкарбонат както и завидно количество сол.Има и др съставки ама те са в мин.количества,макар че все още се правят проучвания за съдържанието на TSH,BSH
Единствено съм съгласна,че е източник на много енергия.Наистина няма смисъл от спор,всеки да се информира и сам да решава за себе си.Не го отричам,но не съм съгласна че е толкова велик продукт.
Ами Фибо, всички други витамини- сега да ти ги изброявам ли? Това си го спомням едно време от диетологията ( или не знам как се казва на български, на английски предмета е Nutrition), която ми беше задължителен предмет и това е , което диетолозите преподават, не съм си го измислила аз.
Калций искаш да има - поне аз основно за това сега тъпча мляко. На хапчета ли смяташ, че е по-добре да го взимам?
Има хормони и боклуци от това, с което хранят кравите, но аз купувам био мляко от много години, така че това не ме притеснява.
Какъв ти е проблема с лактозата?Лактозата е едиснтвената захар в кърмата, така че бебето ти със сигурност яде лактоза. За възрастните - 80% от нашето население нямат проблем с нея, останалите 20% да не пият мляко, ако им прави стомашно-чревни проблеми. Между другите раси този процент е доста по-висок и за тях млякото е по-дразнещо, от колкото за нас.
Солта е една от причините да не се дава на бебета до 1г., но за теб, която ядеш къде къде повече сол с всяко ядене, това не е проблем.

Аз също спирам с този спор. И без това каквото и да кажа, хората са си създали мнение, независимо дали има или не основание за него. Който иска да не пие мляко, но да не разправя колко вредно било, защото наистина в днешно време не знам кое е това нещо, което е по-малко вредно. Може би само чистата водица.
Целият спор тръгна от там, че се накараха на майка ( saraapl), която пиела прясно мляко докато кърмела. Като не и прави проблем на бебето, нека да си пие и яде каквото иска жената, а не всеки да я кара да се чувства едва ли не виновна, че пие мляко.

Б.
« Последна редакция: Май 04, 2011, 10:06:14 am от Bobbie »


  
бре, то вече спор се заформил по повод на моето изказване за прясното мляко. Боби, да не спамим темата тук с това, но да уточня че аз имах предвид не "съмнителни сайтове" а общоизвестен съвет на специалисти по здравословно хранене през последните години относно прясното мляко, че заради казеина е неподходящо за възрастни хора, полезно е само за подрастващи и то над 1 година, ако помня добре. Знам, че в Америка го пият като вода, но не мисля че американците са пример за здравословно хранене, не се сърди Боби  :wink: Разбира се, щом нямаш проблеми (освен коликите) и го обичаш- едва ли ще ти е проблем и в бъдеще  :)
А относно кърмачки - в брошурата от болницата (официална изглежда) пише, както Мими каза, че най-срещания алерген в кърмаческа възраст е белтъка от кравето мляко и се препоръчва да се органичава консумацията на шоколад, мед, фъстъци, цитруси и високомаслени млека с цел да се минимизира риска от алергия. Но и аз хапвам по малко шоколад, прясно мляко не консумирам отдавна..
Фибо, аз давам Биогая, Инфакол и Колийф по схема. Тъй като са съвсем различни ми казаха, че няма проблем да ги вземаме, дори може да увелича дозите, ако видим зор. Всъщност колийф не давам редовно, че ми е малко трудно като ревне че е гладно  :? Дано отминат по-скоро гадните колики, като ни почнаха рано-рано..  :?
« Последна редакция: Май 04, 2011, 11:21:46 am от sami123 »
*
Биогаята спокойно можеш да я изключиш от схемата...
   Доколкото зная, сусамът съдържа най-много калций / в 100 г - 975 мг /. И който не обича прясно мляко или смята, че не е полезно, може да си похапва сусам, разбира се -  суров. Докато бях бременна и кърмех, ядях всеки ден и така си осигурявах калций.
« Последна редакция: Май 04, 2011, 11:51:58 am от shokolad_7 »
Сусамов тахан с малко мед за тези, които не могат да го търпят.

Аз лично установих, че когато пия мляко Ники има колики. Айряна не пречеше,но прясното мляко при нас има отражение - колики, по-често акане и по-рядко, ситни пъпчици на бузите. Спрях прясното мляко - спряха проблемите.
На защитавам никого - казвам своето мнение. Скоро една приятелка ми каза, че в САЩ давали кисело мляко като една от първите храни за захранване и то в ранна възраст. Аз не го приемами не го правя. Мнения много, какво ще реши майката е съвсем различно.
[/url][/url]

Единствения вариант е да си купиш от село, за да си сигурен в качеството.


Е те това в никой случай! Селското мляко е много маслено, не може да си сигурна дали всичките ваксини са бити на кравите, повече паразити могат да се пренесат с него. Аз съм много, ама много против домашните продукти - ако искате ме овикайте сега :lol: Селяните се изхитриха, дават смески на кравите си за повече мляко, които са както се сещате някакви изкуственяци, кравата не пасе в контролиран регион. Ми крава дето пасе до Кремиковци в никой случай не дава по-чисто мляко от това от магазина.

Ох...стига лежахте на "селското е най-добро", а се запитайте дали е така наистина. Сомашно месо е такъв отврат за нас, аз на детето си домашно пиле няма да дам - тва не се дъвче от жилавост! Домашното прясно и кисело мляко са много мазни, домашното сирене и кашкавал не ги чакат да узреят като хората и в тях вече слагат допълнително мазнина. ПОследното домашно сирене, което ми донесоха и го хвалеха, го вкарах да го запека с домати и познайте какво изкарах - каша, плуваща в мазнина, воняща на свинка мас. А благодаря за домашните неща.
Освен ако лично вие не си гледате кравата, не вярвайте толкова много.
[/url][/url]
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Пиша го само за да уточня - в млякото има калциевкарбонат,не калций.Той е неорганичен и за да се усвой трябва да се разгради на калций и карбонат в стомаха.За целта е нужна киселинна среда,каквато е попринцип в стомаха обаче калц.карбонат в млякото е вече свързан с казеина,а други съставки се свързват със водата в стомаха и така основата там става по-малко кисела.
Това последното съм го чела естествено,не ми го е преподавал специялист диетолог.Това обаче далеч не значи,че нечии знания са по-малки само защото не ги е научил в университета...
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!