0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

   Доктор Бърди, обръщам се към Вас с молба за съвет. В края на 6 месец направихме кръвни изследвания на детето и се оказа, че хемоглобинът му е 103. Сега,  в 8 месец,  повторихме изследванията. Кръвта е взета от вената. Ето ги и резултатите. WBC - 5,8 G/L;  LUM - 3,7 G/L;  MONO - 0,4 G/L;  GRAN - 1,7 G/L;  LUM% - 64%;  MONO% - 7%;  GRAN% - 29.1%;    RBC - 4,4 T/L;  HGB - 102 g/L;  HCT - 0,3 L/L;    MCV - 69 fl; MCH - 23,2 pg;  MCHC - 337 g/L;  RDW - 13,6%;  PLT - 249 G/L;  MPV - 6,7 fl;  PCT - 0,2 L/L;  PDW - 13,6 %. Педиатърът каза, че няма нищо притеснително, освен ниския хемоглобин и ни предписа - малтофер на капки, 2 пъти по 4. Не съм ги купила още. Какво мислите Вие, необходими ли са наистина и нормални ли са останалите показатели?
*
Това е малка ушна аномалия- освен че ушетата са малко по-ниско разположени те са и леко завъртяни надясно и надолу ( гледано  например ляво ухо, странично) и наляво-надолу, съответно за дясното ухо. И именно това завъртане е причина горната част на ушните миди да не са на нивото на веждата ( горно ниво на веждата). Иначе ушните миди са добре развити, и не мисля да има проблем... .
Огледайте също за наличие на това (Preauricular pits) и направете изследване на слуха ( потенциали или друго, което е възможно в Бг).
УЗ на отделителна система и коремче ще е логично също да направите.


Извинете, че се намесвам д-р Бърди, но ми стана интересно.  :D
Брат ми, който е на 25 год. има още от рождението си точно такава дупчица, като оградената от Вас на снимката. От бебе сме питали педиатъра и други лекари какво е това и защо го има, но никой не ни е обяснявал нищо. Вдигаха рамене и казваха: "Ами така си е детето". Дори не знаех, че е вид малоформация по рождение. Сега ще почета повече за Preauricular pits, но на първо четене щом няма подуване и чува добре всичко е наред или трябва нещо да се следи?   
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Не става въпрос за "подуване".
Към "аномалии" спада всичко що се отнася до форма, разположение, ориентировка на ушите, както и наличие на таг и пит. За "пит" - писах. Някои го наричат "синус".


Какво е аурикуларен таг?
Снимка 1... може да е там, но може и да е  върху трагуса.

Аномалиите на ушната мида са пряко свързани с:

*аномалии на отделителната система и бъбреците.
*свързани са с вероятни проблеми в слуха. Вродени. Предназначението на ушната мида е да усилва селективно честоти около 3Кхц ( речта е там). Правилно конфигурираната ушна мида може да ги усилва 35-до 100 пъти.
* тези ушни аномалии са "сигнал"  за търсене на редица белези, които ако се намират, може да се "вържат" в комплекс, и така да излезе някакво вродено генетично заболяване. С една дума- важни малки подробности... .
« Последна редакция: Март 29, 2011, 20:06:08 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
   Доктор Бърди, обръщам се към Вас с молба за съвет. В края на 6 месец направихме кръвни изследвания на детето и се оказа, че хемоглобинът му е 103. Сега,  в 8 месец,  повторихме изследванията. Кръвта е взета от вената. Ето ги и резултатите. WBC - 5,8 G/L;  LUM - 3,7 G/L;  MONO - 0,4 G/L;  GRAN - 1,7 G/L;  LUM% - 64%;  MONO% - 7%;  GRAN% - 29.1%;    RBC - 4,4 T/L;  HGB - 102 g/L;  HCT - 0,3 L/L;    MCV - 69 fl; MCH - 23,2 pg;  MCHC - 337 g/L;  RDW - 13,6%;  PLT - 249 G/L;  MPV - 6,7 fl;  PCT - 0,2 L/L;  PDW - 13,6 %. Педиатърът каза, че няма нищо притеснително, освен ниския хемоглобин и ни предписа - малтофер на капки, 2 пъти по 4. Не съм ги купила още. Какво мислите Вие, необходими ли са наистина и нормални ли са останалите показатели?
Долната граница на Хб за тази възраст е 106.
Дали има железен дефицит? нужни са и други изследвания... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Благодаря д-р Бърди!
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
 :D Добър вечер др Бърди,

имам два въпроса към вас...

1/ Следва ли да отменим отново операцията/в петък е/?След отита ни хана хрема.На оздравяване е,но все още не е на 100%.И не се храни напълно,както когато е здрав.

2/ За нас/знаете с АД сме/,кога да преминем и към какво мляко? Тук /в Белгия/ има три вида млека за +12м
    тип 1 - НАН 2 +6м /обикновенно АМ/
    тип 2 - +12м
    тип 3 - +8м

И,тези млека заместват ли цялостно хранене или вече стават просто добавка?Спокойна ли съм ако давам 2х АМ/мляко и 2х твърда храна?Достатъчно ли е за тази възраст?

Благодаря
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Привет,

Не знам за операцията- не мога от далеч да дам мнение. Какво ще оперираме? диагнозата е?
Първото АМ.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
 Здравейте д-р Бърди!
 Много бих искала да чуя вашето мнение по повод храненето на новороденото.Какво бихте казали за следната схема:
            -кърмене на 4тири часа / не на поискване /
            -последното вечерно хранене да е задължително с АМ.Аргумент,че кърмата в края на деня вече не е хранителна.
            - най-ранно сутрешно хранен в 5ч.
            -при плач на бебето нощно време да се дава само чайче

 Много благодаря за  отделеното време предварително
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
И какво очаквате да Ви кажа за тези нонсенси?
Какви "чайчета" на новороденото може изобщо да се дават?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
 :lol: Дидон, това е изключително оптимистичен пост ! ( и наивен )
На толкова малко бебе не можеш да направиш график ...
То и на по-голямо не можеш, когато е гладно реве -  или даваш храна или не спира.
Принципно, общото схващане е че до 6 м не се дава друго освен кърма ( АМ ).
Мнения много и всякакви, някои дават вода и чай ,някои захранват след 4 или 5 м... но то - пак бебето ще си покаже.
Аз съм предлагала и вода и чай ( с копър,за колики уж )- абсурд ! Плюе, дави се...просто не.
И много малко новородени издържат на толкова големи интервали на кърмене. Повечето са на 2.5 часа...Ти как си го представяш - бебето да реве час, час и половина докато му дадеш да яде ? :)

Изобщо - от къде ти хрумна тази графика ?
*
 Естествено ,че не ми е хрумнало на мен.
 За това го и споделям,защото на момичета,които им взимат сума пари за определен курс ги учат именно на това...
  . Вярвам в това,че на новороденото основния двигател за развитието са калориите...
 Другото, което ме озадачи е това,че задължително жената има или няма кърма трябва да дава последно хранене АМ.

 Благодаря за мненията.Съвсем умишлено го написах без интерпретации и вмъкване на мои коментари,защото исках да знам какво мислите вие

  А иначе, няма начин да си го представям,тъй като все още не съм се сблъскала с това :).
*
Къде го провеждат този курс и от кого, Дидон?






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*
 В София, струва 450лв ,по един час седмично... ще попитам за точните координати и ще ви кажа...
*
Това да не е курсът на "великата" акушерка-психолог на звездите Диди Димова?






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
   Благодаря Ви, д-р Бърди! В по-стари Ваши мнения прочетох за електрофореза на хемоглобина. Това ли е първото, което трябва да направим? Предполагам, че не одобрявате този начин на дистанционно коментиране на резултати, но референтните стойности за деца не са ми ясни, затова се обърнах към Вас. Още веднъж, благодаря!
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Привет,

Не знам за операцията- не мога от далеч да дам мнение. Какво ще оперираме? диагнозата е?
Първото АМ.

Разбрах ви :).Остава - НАН 2 може ли да замести изцяло хранене на 12м дете?

Операцията е на пъпчето.Диагнозта - личния и хирурга така и не се разбраха.Според линия - гранулом,според хирурга - урахус.Но и двамата единодушни - щом сълзи - да се оперира...

 :)
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Дидон, ако детето е само на кърма и кърмата му стига, защо ще му се дава АМ изобщо? Напълно излишно ми се струва. Аргументът е абсурден за мен.
« Последна редакция: Март 30, 2011, 00:31:18 am от blue_sky »

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
@fibo
NAN Pro 3 пише на кутията. Не НАН2... .Може да му заместите изцяло АМ с НАН3. Ако не сте на ХА или специално АМ ( не помня вече, простете).
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Естествено ,че не ми е хрумнало на мен.
 За това го и споделям,защото на момичета,които им взимат сума пари за определен курс ги учат именно на това...
  . Вярвам в това,че на новороденото основния двигател за развитието са калориите...
 Другото, което ме озадачи е това,че задължително жената има или няма кърма трябва да дава последно хранене АМ.

 Благодаря за мненията.Съвсем умишлено го написах без интерпретации и вмъкване на мои коментари,защото исках да знам какво мислите вие

  А иначе, няма начин да си го представям,тъй като все още не съм се сблъскала с това :).

Аргумента за последното хранене с АМ и на мен ми се струва абсурден. Бебето яде толкова, колкото му е необходимо...докато се цедях ми правеше впечатление, че Дара вечер изпива по-малко кърма, отколкото през деня. А и на много места съм чела, че точно нощтните кърмения стимулират лактацията.
АМ се храносмила по-трудно и държи бебето сито за по-дълго. Много майки дават вечер АМ за да спят по-дълго време. Но и това е "плаващо", поне от моя опит. Давала съм и кърма и АМ вечер - будеше се по едно и също време.
И аз посещавах лекции, поне бяха безплатни. И там имаше доста...как да кажа, глупости.

А за представянето, защо да не можеш .  :) 1 час рев е най-малкото много изнервящ.
Не слушай подобни схеми, довери се на инстинктите си и на бебето.  :)
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
@fibo
NAN Pro 3 пише на кутията. Не НАН2... .Може да му заместите изцяло АМ с НАН3. Ако не сте на ХА или специално АМ ( не помня вече, простете).

Няма нищо др Бърди,не може да ни помните всички :) На НАН Тразнит сме,поради газове в началото,но той отказва обикновенно АМ.Ще пробвам с НАН 3,може друго да е на вкус... :)

Благодаря,лека и спокойна за вас... :)
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!