0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #240 -: Декември 10, 2011, 19:46:29 pm »
Zdraveite, momi4eta  :D
Iskam da vi popitam, pla6tate li si na lekarq, koito vi vodi Konsultaciqta za bolni4niq????
Izvinqvam se za latinicata  :oops:
Не!Ако бременността си я следиш на частно,болничния можеш да си го вземеш и от личния си лекар!
[/url]
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #241 -: Декември 11, 2011, 03:26:07 am »
Всичко е наред при работодателя. Проверих още миналия месец. На 24-ти е подадена информация за изплатени заплати. Други работници вече са си получили болничните. На мен ми остават броени месеци до края на майчинството, не са ми подавали декларацията скоро. Днес писах в НОИ, но нямам отговор. Утре ще звъня. Благодаря!

Провери пакк при работодателя за датата на последната декларация.Пише:дА се счита от....тук е първия ден,на който трябва да се явиш на работа след 135 дневните болнични.Мисля,че тук трябва да коригира счетито :)


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #242 -: Декември 11, 2011, 10:18:30 am »
Оказа се наистина, че в нашия телевизор е проблема :) В петък говорих със счетоводителката ни и тя каза, че я накарали да подаде коригираща декларация 1/въпреки, че уж си я била подала правилно ;)/. Сега да съм чакала другата седмица парите. Благодаря на всички за съветите!


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #243 -: Декември 11, 2011, 16:49:24 pm »
 :D Няма проблем-5 години е давностния срок за изплащане на обещетения със задна дата от НОЙ


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #244 -: Декември 16, 2011, 10:18:00 am »
Здравейте момичета,
не знам дали въпроса е за тук,но не намерих друга темичка..

Ако ползвам 180 дни болничен и после изляза в майчинство,ще си загубя ли полагаемата отпуска за 2012 год. от 20 дни...ако стане така,цялата 2012 няма да съм на работа,тогава не ми се полага отпуската така ли?


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #245 -: Декември 16, 2011, 10:37:59 am »
Здравейте момичета,
не знам дали въпроса е за тук,но не намерих друга темичка..

Ако ползвам 180 дни болничен и после изляза в майчинство,ще си загубя ли полагаемата отпуска за 2012 год. от 20 дни...ако стане така,цялата 2012 няма да съм на работа,тогава не ми се полага отпуската така ли?

Няма.Ще си я ползваш след като свърши майчинството ти(След две години).Никой не може да ти я откаже


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #246 -: Декември 16, 2011, 10:47:47 am »
Здравейте момичета,
не знам дали въпроса е за тук,но не намерих друга темичка..

Ако ползвам 180 дни болничен и после изляза в майчинство,ще си загубя ли полагаемата отпуска за 2012 год. от 20 дни...ако стане така,цялата 2012 няма да съм на работа,тогава не ми се полага отпуската така ли?

Няма.Ще си я ползваш след като свърши майчинството ти(След две години).Никой не може да ти я откаже

Много благодаря :)


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #247 -: Декември 16, 2011, 23:26:43 pm »
...
Няма.Ще си я ползваш след като свърши майчинството ти(След две години).Никой не може да ти я откаже

Може, може, с това правителство вече всичко може да се очаква. Нали това е поредното предложение- да не може да се трупа така отпуска по време на майчинство...


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #248 -: Декември 16, 2011, 23:51:22 pm »
...
Няма.Ще си я ползваш след като свърши майчинството ти(След две години).Никой не може да ти я откаже

Може, може, с това правителство вече всичко може да се очаква. Нали това е поредното предложение- да не може да се трупа така отпуска по време на майчинство...

Това правителство ние сме си го избирали,...на избори.А сега сериозно:Не съм чула дали са гласували такава простотия.Това ще е поредния провал на ГЕРБ


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #249 -: Декември 16, 2011, 23:54:40 pm »
Това беше поредното "мъдро" предложение по повод "борбата с кризата". Честно казано и аз не съм чула дали е стигнало до там да се гласува, но няма да се учудя и това скоро да стане. Със сигурност ще разберем ако стане факт де....като дойде време да си търсим отпуските :)


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #250 -: Декември 17, 2011, 09:34:26 am »
Нещо друго чух аз като предложение, което обсъждат: дните отпуска за годината да се редуцират пропорционално на броя ползвани болнични  :lol: Колкото повече си боледувал и не си бил на работа, не си се "изморил" и нямаш нужда от пълния брой дни отпуска ;) Да видим.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #251 -: Декември 17, 2011, 10:48:30 am »
Момичета,повярвайте ми един ден като  имам детенце бих искала да мога да ползвам привилегийте които ви се полагат в Бг-а именно  болнични (не по ден два на година,така както са при мен,оказа се че в нашата фирма са с натрупване-първата година имам право на 3,втората на 4 и тн ,като максимума на натрупани дни достига до 10 8O,е правя струвам повече от 10 дена не трябва да съм болна в годината ако искам да вземам парички за болничния...за майчинството какво да кажа-цели 3 месеца си имаме тук :wink:)Радвайте се на облагите които може да ползвате .Специално за това с отпуската смятам че е правилно да не се плаща :wink: -докато сте на майчинство така или иначе не сте на работа,каква отпуска да ви се трупа?Не е ли по редно тези  пари да се пренасочат в друга сфера където е по належащо???Нека бъдем малко по солидарни ,то ясно че всеки тегли към собствената си черга,ама все пак...редно ли е?
« Последна редакция: Декември 17, 2011, 10:56:20 am от Mikona »
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #252 -: Декември 17, 2011, 11:57:41 am »
Mikona,съгласна съм и ако наистина не получа отпуската си,няма да си отворя устата или да обвинявам.Работя от 6 год.,по-скоро не вярвам на работодателите и затова искам да съм информирана за всичко още от сега..
« Последна редакция: Декември 17, 2011, 13:09:05 pm от jolie16 »


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #253 -: Декември 17, 2011, 12:30:51 pm »
Момичета,повярвайте ми един ден като  имам детенце бих искала да мога да ползвам привилегийте които ви се полагат в Бг-а именно  болнични (не по ден два на година,така както са при мен,оказа се че в нашата фирма са с натрупване-първата година имам право на 3,втората на 4 и тн ,като максимума на натрупани дни достига до 10 8O,е правя струвам повече от 10 дена не трябва да съм болна в годината ако искам да вземам парички за болничния...за майчинството какво да кажа-цели 3 месеца си имаме тук :wink:)Радвайте се на облагите които може да ползвате .Специално за това с отпуската смятам че е правилно да не се плаща :wink: -докато сте на майчинство така или иначе не сте на работа,каква отпуска да ви се трупа?Не е ли по редно тези  пари да се пренасочат в друга сфера където е по належащо???Нека бъдем малко по солидарни ,то ясно че всеки тегли към собствената си черга,ама все пак...редно ли е?

Mikona,Това,което ни се полага е една мизерия.Имаш право да искаш да го получаваш и ти-ела си роди детенцето тук и живей с 240 лв,които не се пренасочени от някъде ,а са си нашите пари.
Всеки има право на избор и трябва да уважаваме избора на другия,не те осъждам,но вярвай ми и аз съм имала възможност на избор когато през 2002 спечеих зелена карта,когато през 2000 работих малко повече от година в европейска страна,на черно,като негър в бяла държава.
Изборът ми е бил този и не съм съжалявала за секунда за него,вярвай ми!Нямаше да съм с този мъж сега ,тук и нямаше да имам дъщеря си))).
Така че всеки носи бремето на изборът си.И да-смятам,че се полага тази отпуска,за да се раждат и отглеждат българчета,при положение,че няма алтернатива с детските заведения,особено в голям град.
Ето за тази тема съм бясна.Аз си внасям,и всички заедно си внасяме,за да могат тези,които не са внесли и лев и никога не са платили никакъв данък да се възползват от социално майчинство,или социална пенсия.Е не съм съгласна да се дават тези пенсии на хора без ден трудов стаж(имам такива познати)


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #254 -: Декември 17, 2011, 20:35:20 pm »
Mikona, пепел ти на устата :) Управляващите само това чакат, някой да им каже че са на правилния път- никакви болнични, майчинства....къде го има това- никъде :)

Аз пък не мога да разбера, защо трябва да се чувстваме едва ли не гузни, че имаме някакви социални "придобивки" в повече. И защо трябва винаги да се сравняваме с други държави, които ги нямали. А заплатите които там получават....ми и аз ги искам :lol:
Ама тука никой не ще да ги дава, нищо че всички цени са ни европейски, че и отгоре..

Подхванахме една темаааа....безкрайна :)


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #255 -: Декември 17, 2011, 20:50:50 pm »
 :lol:Мдаа,темата е безкрайна...Имах в предвид че ако средствата се разпределят натам където е най необходимо и справедливо,то едва ли някой ще е против,но и вие сте прави момичета че дори да ви орежат вашите отпуски,то не е гаранция  че средставата ще заминат по предназначение на най точното място...Както и да е-Бъдете много здрави и се радвайте на дечицата си-това са вас е най -безценното богатство  :lol: пари все ще се изкарат някак .Весели празници!
« Последна редакция: Декември 17, 2011, 20:52:56 pm от Mikona »
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #256 -: Декември 17, 2011, 23:23:07 pm »
:lol:Мдаа,темата е безкрайна...Имах в предвид че ако средствата се разпределят натам където е най необходимо и справедливо,то едва ли някой ще е против,но и вие сте прави момичета че дори да ви орежат вашите отпуски,то не е гаранция  че средставата ще заминат по предназначение на най точното място...и!


Отиват при малцинствата,мила,дето само от помощи и детски надбавки живеят...понякога и от някоя кражба...жалко е,но това е действителността.А докато една жена е по майчинство-тя пак работи и то по 24 часа,ама това май не се брои.Весели празници
Mikona.Желая ти скоро да изгрее и вашето слънчице и да напълни дома ти,където и да си.Лека вечер! :balk_83:и всичко добричко!


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #257 -: Декември 19, 2011, 17:02:45 pm »
Нещо друго чух аз като предложение, което обсъждат: дните отпуска за годината да се редуцират пропорционално на броя ползвани болнични  :lol: Колкото повече си боледувал и не си бил на работа, не си се "изморил" и нямаш нужда от пълния брой дни отпуска ;) Да видим.
Да, поредния абсурд който са измислили, ама то като гледах тоя умник дето е дал предложението - приличаше на току-що завършил университета и нищо не разбиращ човек, как няма да даде такова абсурдно предложение. Хората вече ще започнат умрели да стават от гроба и да ходят на работа  8O Много възмутително и глупаво предложение, никой не излиза болничен защото му е кеф, освен това съм забелязала, че повечето работодатели са си решили точно проблема с фалшивите болнични, никой не търпи на работа хора, които излизат непрекъснато болнични.
Иначе, май са гласували промените за двете години назад, а също и имало някакви промени в изчисляването на болничните, до колкото разбрах от наща счетоводителка болничния се смятал на 80% и 6мес. назад, както обикновените болнични, а не като болничен за майчинство и всеки следващ намалявал, защото включвал периода с предишния болничен в него  :? и накрая като опре да ти смятат и майчинството включвали трите болнични, което още повече бутало сумата надолу. Много тъпо, ако наистина е така и даже ще се радвам, ако някой сподели инфо по въпроса, защото аз на наща счети много вяра нямам.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #258 -: Декември 19, 2011, 17:29:04 pm »
С новите промени, които приеха, базата за изчисляване на майчинство стана 24 месеца, а за болнични 18 месеца, а не както до сега 12 месеца. И да, за всеки следваш месец болничен, в тази 18 месечна база влиза по още един месец с по-нисък брутен доход. Но според мен, ако ползва бременната болничен преди раждането (за задържане) и преди това не е боледувала, е по-добре на 18 месечна база да й се осредни обезщетението, отколкото на 12 месечна.
Хората с постоянна и високоплатена работа пак са облагодетелствани пред жениците, които през месец два остават без работа или им внасят осигуровките кой знае как :( За тях тези удължени срокове не са +

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #259 -: Декември 20, 2011, 11:46:18 am »
Здравей. Аз плащам само 1лв. и то за самият болничен лист. А за женската консултация, нищо не плащам.