0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Оценка на моториката
« Отговор #760 -: Юни 11, 2011, 23:39:31 pm »
Боже, с очите си бях виждал да правят мускулни дози от по десетки хиляди единици на дете, което " не седяло добре"
И на мен са ми правени, мисля три пъти по 10 000 единици и седя добре вече. Даже и фонтанелата ми се е затворила някъде на около 3,5 и от тогава никакви извънземни не са се свързвали с мен. Ужас просто, кошмар!
Оххх, този вит. Д ми е голяма грешка! Много виновна се чувствам... Лъжех педиатърката, че давам, фонтанелата почти се е затворила, остават само 5-6 мм.
Но кой знае как си увредих детето!

П.П. Момиченцето почина ли?
Да лошо е с витамин Д. А по колко вода пиеше детето на ден в този период?

За мен темата "Оценка на моториката" е интересна. Всеки път като видя че някой е написал нещо ново влизам тук и попадам на неща "точно по темата". Но това вече ми дойде вповече:
Едно момиченце имаше оперирано от перфориран апендицит с перитонит. Още го виждам на сън...
Не знам с детето какво стана.
Бе още вътре, когато аз напуснах.
Сега тук какво следва - ваксина срещу "перфориран апендицит с перитонит", такава за безсъние, срещу лоши сънища или за непокизъм. А има ли срещу лоша хигиена в болниците? Или ни плашите ей така - за удоволствие?
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #761 -: Юни 11, 2011, 23:48:02 pm »
Следва?
Пред очите ми бе детето след тежки постоперативни усложнения от заболяване, което дори и в онези години се лекуваше успешно навсякъде.

Останалото не подлежи на коментар.
Явно не сте разбрали изобщо за какво съм писал.

Нека обаче попогледнем някои неща, които сте написали... може би са полезни и за други

"...jasmin_veni при моето хлапе (малкото) имаше проблем. Имаше ясно изразен рахит и ни се наложи да ходим на гимнастики и доктори. ( Рахит не се лекува с "гимнастики и доктори", а с един доктор и правилна диагноза и адекватно лечение. Говорим за ненапреднали форми, каквито са 99% от диагностицираните в "добрите" страни) Когато отидохме на невролог Ники още нямаше 6 месеца. Тя хвана детето и както го държеше го накара да си стъпи на краката. Той стъпи и имаше здрава опора. Аз се учудих защото с брат му не е било така. ( Това е нормално за възрастта и се нарича "позитивна опора". Не виждам нещо за учудване или коментар тук, с изключение на факта, че за всяко дете, може да има малки разлики във възрастта, на която това става) Беше както с детенцето на твоята приятелка. Лекарката каза, че това е рефлекс на децата. Ако не го поддържам обаче ще изчезне от само себе си някъде около 6 месец ( Тук направо ме хвърляте в оркестъра- няма какво да се поддържа просто)После ако се правят упражнения детето може пак да го върне... другото вече не помня ( Това пък си е бисер- архаичните детски рефлекси започват да изчезват ( а не "регресират") постепенно от 6 до 12м. Това не зависи от Вас, от гимнастики или от други неща)

Голямото също имаше някакво рахитче, но той се роди февруари и цяло лято навън, почти не се забелязваха тревожни отклонения. Но при него след 8 месец, когато и да се опитвах да го поставя на крака, държейки го под мишниците, той си вдигаше крачетата право напред и стоеше така, докато не го пусна да седне ( Това пак е вид архаичен рефлекс, и се казва - "седене по турски във въздуха"). И да исках нищо не можех да направя. ( какво може да направите? трябва просто да се знае кое е норма, и кое- не е. И така се говорят и правят много по-малко глупости. Но това не е и Ваше задължение)

Явно и при вашето приятелче майката не е знаела, че трябва да пази това. Или и аз не знам вече трябва ли. И нейното детенце, както и Марио е загубило този рефлекс и на теб ти се струва, че има нещо нередно.

Ако детето не е проходило до 18 месеца ( всъщност, възрастта е 15 м) е сигнал, че трябва да се обърне внимание на това. Да се види дали няма друга причина. Но това не значи, че има такава.
Заради рахита на Ники му се деформира главичката. Това доведе до проблем с обиколката и макар да се виждаше какъв е проблема, задължително всеки месец му гледаха мозъка за хидроцефалия и други подобни. ( Хидроцефалията общо взето няма връзка с рахит, а и от това, което описвате, едва ли детето Ви е имало рахит)

Толкова по Вашите питанки... .


За 'водата" не ми стана ясно- тук като през лятото пият много вода, имат рахит?
Размерът на фонтанелите не е кардинален и най-важен белег за Дг "рахит".
Тъй като в цялост, Бг Педиатрична школа има проблем с възрастта, на която нормално се затварят детските фонтанели, както и с интерпретацията на това що е то "затворена фонтанела", хиляди деца в Бг се лекуват за несъществуващ "рахит".
Най-простото въпросче, коeто може да зададете е - "е, как така щом фонтанелата Ви се струва "затворена", главата на детето нараства нормално, и е с нормални за възрастта на детето размери?".

Правенето на десетки хиляди Единици мускулно Вит Д, без ясна и желязна обосновка, е престъпление.
Невъзможността на едно дете да сяда не навежда НАЙ- НАПРЕД на мисъл за "рахит", а към редица други заболявания.
Дори и да има съмнение за рахит-диагнозата трябва да се обоснове с подходящи лабораторни изследвания. Как това ще стане в Бг щом не вземат венозна кръв от бебета в амбулаторни условия ? с "гадаене"... .  :wink:
« Последна редакция: Юни 14, 2011, 19:52:13 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Оценка на моториката
« Отговор #762 -: Юни 12, 2011, 00:00:56 am »
Тамара, през този период не пиеше вода, въпреки че предлагах всеки ден. Беше само на кърма. Изпил е 100 мл. в най-горещите дни.

Защо се заяждаш с Доктора, не разбирам?
[/url][/url]
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Оценка на моториката
« Отговор #763 -: Юни 12, 2011, 00:16:53 am »
Явно не сте разбрали изобщо за какво съм писал.
Разбирам какво казвате, не разбирам защо.
Нека вземем поста на jasmin_veni. Тя се чувства виновна за нещо... ама за аккво - увредила ли е детето си? И с това че го е завела на консултация ли? Едва ли искате да кажете да не си слушаме лекарите, само защото са българи.

Това за водата беше шега, разбира се.
Бързо се редактирате и не мога да ви следя мисълта. Никой не прави витамин Д в момента венозно. Още по-малко без причина, "само защото не седи добре".
На моето дете му взимаха венозна кръв. Наистина лекарят го правеше, а не лаборантката. И наистина имаше проблем. Не е имал хидроцефалия, но понеже главичката му се деформира и обиколката нарастваше по-бързо, правиха и изследвания за хидроцефалия няколко месеца...

 
« Последна редакция: Юни 12, 2011, 00:25:35 am от Tamara »
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Оценка на моториката
« Отговор #764 -: Юни 12, 2011, 00:20:18 am »
Тамара, признала съм те с коментари "на място"

И аз мога да разказвам как когато Боян беше на 8 месеца невролог ми каза, че цитирам "от него дете няма да стане"  :? Заради фонтанели, витамин Д-та и котешко седене. Как го пращаха на рехабилитации, гимнастики и не знам си какво /това успоредно с къпането в орехова шума/
Ама аз вече съм го разказвала, няма да се повтарям.

Тъжното, Бърди, е че това, за което си спомняш аз го видях с очите си преди година  :? Видях как доктори /с малка буква/ правят нещо, само и само да не направят нищо. И как един човек си замина много по-рано заради това нещо. Страшно е да погледнеш в очите на лекар и там да четеш аз не знам какво правя, но нещо трябва да направя
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #765 -: Юни 12, 2011, 00:23:01 am »
Нека припомним някои основни неща за фонтанелите:

* голяма - тя е с размер 4-6 см и обикновено в първите месеци от живота ( 6 до 9) може да е ПО-ГОЛЯМА. Тя се затваря в диапазона от 4м до 26м. Необичайно голяма обикновено първо насочва внимание към хипотиреоидизъм, А НЕ към рахит. Малка предна фонтанела, при дете с нормално растяща главичка, и нормални диаметър на главата, в повечето случаи е напълно нормален вариант на нормата.
*малката фонтанела обикновено се затваря докъм 2 месец, като доста деца се раждат със затворена малка фонтанела.

Мекотата на детската главичка в областта на шевовете ( там, където излюблено в Бг натискат за да проверяват т.нар. симптом на "пинг-понг") е НОРМАЛНО явление, и не е белег на рахит.
« Последна редакция: Юни 12, 2011, 01:42:08 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката
« Отговор #766 -: Юни 12, 2011, 00:24:09 am »
Явно не сте разбрали изобщо за какво съм писал.
Разбирам какво казвате, не разбирам защо.
Ама, ти сериозно ли не разбираш защо?

Аз разбрах първия път, когато отидох на лекар информирана! И втория, и третия...
Докато не започнахме да си говорим с педиатърката какво казва СЗО, а не какво пише в руските учебници.
Още десет да има като мене, файда е.
Ти си се чуди защо.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #767 -: Юни 12, 2011, 00:27:12 am »
Явно не сте разбрали изобщо за какво съм писал.
Разбирам какво казвате, не разбирам защо.
Нека вземем поста на jasmin_veni. Тя се чувства виновна за нещо... ама за аккво - увредила ли е детето си? И с това че го е завела на консултация ли? Едва ли искате да кажете да не си слушаме лекарите, само защото са българи.

Това за водата беше шега, разбира се.
И аз бих се чувствал виновен, ако са ме карали да правя глупости.
Аз разбирам това и ми е тъжно.
За това и пиша- за да се правят верни неща.

Практиките в Бг покрай Вит.Д са НЕКОМПЕТЕНТНИ, и не почиват на съвременни и актуални подходи. Това ми е мисълта.
Може да има рахит? може. Първо докажи, а не давай десетки хиляди единици, защото "така ми се струва".

"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #768 -: Юни 12, 2011, 00:33:04 am »
Явно не сте разбрали изобщо за какво съм писал.
Разбирам какво казвате, не разбирам защо.
Нека вземем поста на jasmin_veni. Тя се чувства виновна за нещо... ама за аккво - увредила ли е детето си? И с това че го е завела на консултация ли? Едва ли искате да кажете да не си слушаме лекарите, само защото са българи.

Това за водата беше шега, разбира се.
Бързо се редактирате и не мога да ви следя мисълта. Никой не прави витамин Д в момента венозно. Още по-малко без причина, "само защото не седи добре".
На моето дете му взимаха венозна кръв. Наистина лекарят го правеше, а не лаборантката. И наистина имаше проблем. Не е имал хидроцефалия, но понеже главичката му се деформира и обиколката нарастваше по-бързо, правиха и изследвания за хидроцефалия няколко месеца...

 
Плагиоцефалиите и другите по вид деформации на главата при деца, не се дължат ПЪРВО на рахит. А са с неизвестна етиология.
Обиколката на главата на бебета се изследва по криви:
Ето ги:
http://www.cdc.gov/nchs/data/series/sr_11/sr11_246.pdf
http://www.cdc.gov/growthcharts/data/set1clinical/cj41c019.pdf

Нанесете Вашите данни, и направете изводите си достоверно.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката
« Отговор #769 -: Юни 12, 2011, 01:01:22 am »
Тамара, през този период не пиеше вода, въпреки че предлагах всеки ден. Беше само на кърма. Изпил е 100 мл. в най-горещите дни.

Защо се заяждаш с Доктора, не разбирам?


Вени, тя се заяжда по дефолт, въпрос на съществуване е за нея...

Докторе, съжалявам за лошите Ви спомени :( Не са се променили много нещата, за жалост...
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Оценка на моториката
« Отговор #770 -: Юни 12, 2011, 01:10:08 am »
Прочетох преди време, че Жаси не дава вит Д защото в млякото има ( АМ ).
При условие, че тя успя да кърми къде къде по-успешно от мен. Аз дохранвах още от 3тия месец, а от 5тия беше изцяло на АМ.
Според новита таблици трябва да се види на кутиите с АМ какво е съдържанието на вит Д, за да не става предозиране, за децата на изкуствено. Защото масово педиатрите казват да се дава. 
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Оценка на моториката
« Отговор #771 -: Юни 12, 2011, 01:11:48 am »
Обиколката на главата на бебета се изследва по криви:
Ето ги:
http://www.cdc.gov/nchs/data/series/sr_11/sr11_246.pdf
http://www.cdc.gov/growthcharts/data/set1clinical/cj41c019.pdf
Нанесете Вашите данни, и направете изводите си достоверно.
Да, тези таблички ги бяхте качили и по-напред. Много е хубаво, че ги има. С тях съм се съобразявала.
Детето вече е почти на 3 години. По тези таблички съм го гледала. Ръста спрямо годините си е бил добре. Ръст/тегло е бил в най-ниските 5% (Сега 96 см. малко под 11 кг.) Няма да му търся данните, но главичката винаги е била над 95%. В момента с брат си (на 8) носят еднакви шапки, но не е тук детето да измеря.

Не искам да споря. Сама си ровя и си търся неща из нета. Не се доверявам на личната лекарка. Тя ми служи само за болнични. Поне от това, на което аз съм попадала, стигнах до извода, че децата с някаква форма на рахит са височки и по-кльощави от другите. За проблеми с витамин Д може да се предполага по едно специфично потене на главата (тила). И това, до което аз съм стигнала като извод е, че моите деца се оправят от слънцето. Ама много слънце.
А за другите... не знам. Ако бъркам, поправете ме.
Чувала съм да казват на дебеличко дете, че е с рахит, само защото е дебело. И понеже било дебело костите му не го били издържали. Може и това да е определението за рахит. А може и това да е определението за "не седи добре".
За големия са ми казвали, че нищо няма да излезе от това дете, защото е кльощав. И никой не ми каза, че може да е по-кльощав в следствие на проблем с витамин Д. Той милия беше още по-кльощав и дълъг.
Големият проходи на 12 месеца, малкото на 18. Седна на 10 месеца, започна да пълзи на 12,5. Но за малкото се знаеше къде е проблемът.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #772 -: Юни 12, 2011, 01:15:26 am »
Въз основа на съдържането на Вит Д в АМ, изпиването на над 500 мл дневно се смята че покрива дневните нужди от Вит Д на детето ( И ги препокрива).

За изключително кърмените деца, се налага даването на Вит Д в дози около 600-800Е дневно ( бяха 400 и ги завишиха леко).

Даването на хиляди единици Вит Д дневно, и то особено на деца, изпиващи над 500 мл АМ дневно, е необосновано научно и практически.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #773 -: Юни 12, 2011, 01:23:04 am »
Обиколката на главата на бебета се изследва по криви:
Ето ги:
http://www.cdc.gov/nchs/data/series/sr_11/sr11_246.pdf
http://www.cdc.gov/growthcharts/data/set1clinical/cj41c019.pdf
Нанесете Вашите данни, и направете изводите си достоверно.
Да, тези таблички ги бяхте качили и по-напред. Много е хубаво, че ги има. С тях съм се съобразявала.
Детето вече е почти на 3 години. По тези таблички съм го гледала. Ръста спрямо годините си е бил добре. Ръст/тегло е бил в най-ниските 5% (Сега 96 см. малко под 11 кг.) Няма да му търся данните, но главичката винаги е била над 95%. В момента с брат си (на 8) носят еднакви шапки, но не е тук детето да измеря.

Не искам да споря. Сама си ровя и си търся неща из нета. Не се доверявам на личната лекарка. Тя ми служи само за болнични. Поне от това, на което аз съм попадала, стигнах до извода, че децата с някаква форма на рахит са височки и по-кльощави от другите. За проблеми с витамин Д може да се предполага по едно специфично потене на главата (тила). И това, до което аз съм стигнала като извод е, че моите деца се оправят от слънцето. Ама много слънце.
А за другите... не знам. Ако бъркам, поправете ме.
Чувала съм да казват на дебеличко дете, че е с рахит, само защото е дебело. И понеже било дебело костите му не го били издържали. Може и това да е определението за рахит. А може и това да е определението за "не седи добре".
За големия са ми казвали, че нищо няма да излезе от това дете, защото е кльощав. И никой не ми каза, че може да е по-кльощав в следствие на проблем с витамин Д. Той милия беше още по-кльощав и дълъг.
Големият проходи на 12 месеца, малкото на 18. Седна на 10 месеца, започна да пълзи на 12,5. Но за малкото се знаеше къде е проблемът.

Седежът при децата има три стадия- с ръце отпред, с ръце назад, стабилен седеж без опора. По "висш стадий" е запазване на седежа при поклащане детето наляво-надясно. За изследване на седежа, детето се поставя на стабилна опора, а не на меки повърхности- може да се заблудите с тях, че има нестабилен седеж.

Потенето на главичките е много често при бебетата и нищо не говори от само себе си.
Много деца имат фамилно големи главички... може разбира се да направите УЗ за хидроцефалия, така или иначе на 2 м възраст тук това се прави задължително.

Тежестта на детето, няма много общо с неврологичните стадии на психо-моторното развитие, и да се обясняват проблеми със седежа с телесното тегло, е наивно и неразумно.

"...За големия са ми казвали, че нищо няма да излезе от това дете, защото е кльощав. "
> простащината и тъпотията нямат място в нашата специалност.

Пълзенето не е задължително- детето може да проходи и без да е пълзяло.
"Прохождане" се дефинира като 3-5 самостоятелни стъпки без помощ. А не като друго (например дали детето може да танцува на един крак, или варианти а ля Г-н Чавдаров). Прохождането има степени на зрялост- ръце нагоре, ръце встрани, координирана походка, с ръце съобразно кой крак е напред.
« Последна редакция: Юни 12, 2011, 01:43:32 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Оценка на моториката
« Отговор #774 -: Юни 12, 2011, 01:24:38 am »
Да, това имах предвид. Важно е да се знае, че когато детето е на АМ не е необходимо да се дава допълнително вит Д .
Моя позната детето хем е на АМ хем допълнителна доза. Фонтанелата е затворена ( поне на опипване ), детето е на 10 м и половина.
Не съм лекар и не знам до колко е в реда на нещата, обаче.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #775 -: Юни 12, 2011, 01:34:30 am »
Положения:

* тъй като голямата фонтанела се затваря в диапазон 4-26 месеца, да е затворена на 10м възраст не е патология, и всякакви "умозаключения" противно на това,  са търсене на "под вола теле". Естествено няма никакви "втори", "трети" и т.н. "мнения", оправдаващи Г-н Чавдаров, Бърди, Мустаков да говорят глупости. Има само едно мнение - вярното.
* ако детето е с размери на главчката по криви ( и нарастването и също по криви) в норма, няма проблем също- главичка, която нараства с месеците говори, че фонтанелата не е истински затворена, а има само хрущялна твърдост без затваряне.

Какво говорят двете неща?

* когато не знаем точно кога се затваря голямата фонтанела, или всеки в Бг сам си определя това, на базата >>  " Г-н Чавдаров е най-големият специалист по детските фонтанели", грешките са неизбежни. Има приети общо правила и положения.
* когато не знаем кое е норма, и кое е патология, сме склонни непрекъснато да вършим глупости.

"Норма" не е това, което Бърди, Мустаков, Чавдаров, Маринова  ни внушават че е, нашепвайки ни на уше _ "аз съм най-големият специалист в Бг".

"Норма" е това, което е общо прието че е "норма".
« Последна редакция: Юни 12, 2011, 01:44:34 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #776 -: Юни 12, 2011, 13:08:12 pm »


За изключително кърмените деца, се налага даването на Вит Д в дози около 600-800Е дневно ( бяха 400 и ги завишиха леко).



Моят син е само на кърма. По препоръка на педиатъра ми давам Вигантол от 20-тия ден след раждането. Но това, което ме озадачава, е че давм само по една капка независимо, че вече е на почти 4 месеца дозата не е променяна. Това достатъчен прием ли е? Отговора на педиатъра ни е - Да.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #777 -: Юни 12, 2011, 13:48:06 pm »
Достатъчно е. Дозата е дневна, зависи от възрастта на детето, а не от кг телесно тегло.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #778 -: Юни 12, 2011, 14:01:37 pm »
Достатъчно е. Дозата е дневна, зависи от възрастта на детето, а не от кг телесно тегло.

Благодаря ви. :)
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #779 -: Юни 13, 2011, 02:35:27 am »
В ляво- Анастасия, в дясно Марина Цветаева.
Марина Цветаева - считана от мнозина ( и Йосиф Бродски включая) за най-великата руска поетеса на 20 век.

На 13/04/ 1917 се ражда дъщеря и - Ирина Сергеевна Ефрон (1917-1920). Годините са гладни, убийствени и тъжни.

"Чаках син- роди се дъщеря. Брашно няма-хляб-няма. Под писменият ми стол- чувалче с картофи. Жената на обущаря, живеещи сега в нашият дом, ми даде купон за детска порция, която вземам от столова около Пречистенската улица. Бързо се прибирам у дома, и първата ми работа е да отвържа Ирина от масата- почнах да я вързвам, след като един ден, когато ни нямаше, изяде от шкафа половин кг сурово зеле. Раздухвам малко въгленчета и ето- целият обяд е в една тенджерка- супа-каша. Слагам после Ирина да спи, пуша, пиша."

По съвет на близки, Цветаева дава Аля (Ариа́дна Серге́евна Эфро́н ) и Ирина в приют- смята че поне там децата ще ги хранят добре. Приютът е в Кунцево- там, където после ще е вилата на Сталин.

" Дадох им напътствие- яжте добре, много, колкото можете. Затова ви и давам там. Ако те бият- бийте и вие."
"Зима, сняг, хромави и болни по улиците. Нямам галоши. Мъка, ужас, отчаяние. Нося на децата си две бучки захар. Стигам най-после до приюта- вода няма, лекар и лекарства- също няма. Безумна мръсотия, лют студ. За обяд- мъничка чинийка с вода и плаващи две късчета зеле. Хляб няма, за второ- лъжичка леща. За да продължат удоволствието- децата ядат лещата зрънце по зрънце. Деца бягат и викат- " за болните днес второ няма да има"."

Цветаева след  това прибира Аля от приюта, но оставя Ирина, в невъзможност да изхрани и двете си деца.

" Не я видях болна (Ирина). Не присъствах при смъртта и. Не я видях на смъртен одър. Не зная къде е последното и място на покой. Защо дойде на този свят- да гладува, пее "ай-ду-ду", и слуша скандали? Тайнствено същество в малка розова рокличка. С какво я погребаха? дрешките и там останаха, и ги видях... ."

След дълги години на емиграция, мизерстване и странстване по Европа, Цветаева се връща в СССР през 1939, следвайки по-рано завърналите се там мъж и дъщеря.

"Сега нямам тук ( в СССР) даже ъгълче. Щом ме пуснаха обратно- да ми дадат поне някакво ъгълче. Даже дворното куче си има колибка. По-добре да не ме бяха пуснали, щом ще е така. Не мога да изкореня от себе си чувството на сраведливост- баща ми бе основател на Музея на Изящните Изкуства в Москва. В Румянцевският Музей са три наши библиотеки. Имам право на Москва в качеството си на Руска поетеса. Книгите Ви са нужни? а поетесата-не? Ех Вие блюдолизци... та аз не претендирам за име на Станция на Метро."

После, в началото на войната, в евакуация в Елабуга, Цветаева отчаяно ще търси работа:
"Вземете ме като прислужничка- мога да мия съдове, да мия подове, да бъда санитарка, придружителка на болни."
После ще се моли да я вземат да мие чинии в Писателската столова в Чистопол.

После ще се обеси в Елабуга, на 31/08/1941.
Преданието говори, че когато се е евакуирала от Москва, Борис Пастернак и е помагал с опаковането на багажа, вързвайки куфара и с много здраво въже. И казвайки и - " Толкова е здраво, че може да те издържи и теб".

Къде е могилата и - неизвестно.

Сестра- Анастасия Цветаева, 22 години в лагери и заточение.
Мъж- Сергей Ефрон- разстрелян през Август 1941.
Дъщеря- Ирина Сергеевна Эфрон - умира на 3 годинки в детският приют в Кунцево.
Дъщеря- Ариа́дна Серге́евна Эфро́н- 17 години в лагери и заточение.
Син - Георгий Сергеевич Эфрон- убит в първите му месеци на фронта, на 19 години, през 1944.
« Последна редакция: Юни 13, 2011, 03:35:37 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.