0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Новият имунизационен календар
« -: Януари 12, 2010, 19:07:43 pm »
Във връзка с това искам да попитам, ако искам да имунизирам детето си с превенар еднократно като навърши 2 години, което в момента е на 1,7 месеца дали мога да го направя. Обадих се днес на мойта педиатърка и тя ми каза, че това важело само за деца родени през тази 2010 година и нататък. Обаче една моя приятелка е питала нейния педиатър и тя има друга информация, че може да се ползва безплатната ваксина превенар. Ще потърся наредбата да я прочет, защото ми се струва невероятно за едни деца да може, а за други не. Видях новият имунизационен календар http://svobodenizbor.bg/bg/blog/feed и там последната ваксина се поставя на 12 месеца, но в листовката на ваксината пише, че може да се постави еднократно при навършени 2 години, ако не са навършени се поставя 2 пъти с интервал от 2 месеца.
*

    _Elfita_

  • ****
  • 673
  • Няма невъзможни неща!
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #1 -: Януари 13, 2010, 17:46:43 pm »
Има голяма вероятност да се отнася само за набор 2010 и нататък.Нашите ще са заварено положение.
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #2 -: Януари 14, 2010, 09:10:55 am »
Аз си купих и я сложих! ако чакам на здравната каса, едва ли ще се вредя!
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #3 -: Януари 14, 2010, 09:50:14 am »
не се надявайте на тези ваксини, ще важат само за тези, при които срока за поставянето им съвпадне с въвеждането им, ние ще си цакаме кеш
Туто- Превенар се поставя по абсолютно същата схема, както и Пентаксима, като нова ваксина търпи известни промени в приема, Бърди неколкократно е писал
над 6 месеца:

Ползвайте схемата 7,9 и трета доза 12-15м възраст.
над 1 година:
Здравейте докторе,
ние сменихме личната лекарка и новата каза, че сме изпуснали сроковете за поставяне на Превенара. Щяла да бъде достатъчна една доза след навършване на годинка. Това така ли е или може и сега да поставим 1 или 2 дози? Предварително ви благодаря.
Няма такова нещо "изпуснат срок".
Ако поставяте първата доза Превенар във възрастта 12-24м, и нямате предшестваща поставена доза (нито една, или само една), ще са Ви нужни две дози през минимум 2 месеца поставени.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #4 -: Февруари 19, 2010, 20:29:27 pm »
Този имунизационен календар ще важи само за деца родени след 01.04.2010г или за всички родени през 2010г.Сина ми е роден на 5.01.2010г,днес ходих при личната ,а тя изобщо не знаеше ,че е включена някоя от тези ваксини-особено за прванара,а като и казах,че има още по-нова СинФлорикс-вдигна рамене.Имам и дъщеричка на 3,7 месеца и искам и на нея да и бъдат поставени тези ваксини,докторката категорично отказа,да съм търсила инфекциозен кабинет и там ако решели да и ги поставели.Кого да попитам за адекватен и достоверен отговор.Помагайте!!! :(
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #5 -: Февруари 19, 2010, 21:25:12 pm »
http://www.pramed.com/imuniz_kalendar.htm
това е действащия в момента календар
не разчитайте, че деца родени преди въвеждането на новия през април т.г ще се възползват от нововъведенията, купете ги и ги ваксинирайте
всички ние сме си ги купили  :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #6 -: Март 04, 2010, 20:43:04 pm »
Имам новини от днес, сързани с влизането в сила на новия имунизационен календар и за децата в заварено положение. За тази година са предвидени достатъчно бройки Пентаксим и за деца, които подлежат на реимунизации, а не само на такива, които към 1 април са на два месеца. За реимунизации с пневмококовата ваксина (не се знае още Превенар или Синфлорикс) тази година няма да има налични ваксини. Но 2011 година ще има достатъчно ваксини и за имунизации и реимунизации и с двете ваксини.

За да получа информацията се наложи да звъня в НЗОК. От там ми казаха, че не са компетентни по въпроса и да се обадя в РИОКОЗ, а пък от там ме препратиха към Министерство на здравеопазването. Там разговарях с експерт от Дирекция "Надзор на заразните болести" и това беше отговора им. Ако някой иска може да провери и той, като за контакти може да види тук: http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=422&currentPage=2&categoryid=2078.
Даже според експертката през 2011 година мога да направя и първа доза, както и реимунизация с пневмококовата ваксина по схемата за съответната възраст (тогава ще мога в една визита да поставя реимунизация с Пентаксим и първа доза Превенар/Синфлорикс).
« Последна редакция: Март 04, 2010, 20:47:29 pm от nikitali »
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #7 -: Май 18, 2010, 20:20:31 pm »
Днес получих от РИОКОЗ и новите ваксини и указанието. Избран е Синфлорикса от двата варианта. В момента се обсъжда в МЗ дали ще се прилага отсега нататък или ще се върне за родените от 01.01. Пентаксима ще се прави на всички,включително на тези,които досега са си го купували. Колкото до поставянето на Превенар, наистина има различни варианти ,според възрастта от която се започва ,ето и схемата
• Бебета на възраст между 2 и 6 месеца се нуждаят от три дози. Първата доза обикновено се дава на възраст два месеца с интервал между дозите от поне един месец. Препоръчва се четвърта доза през втората година от живота.
• Бебета на възраст между 7 и 11 месеца се нуждаят от две дози с интервал от поне един месец между дозите. През втората година от живота се препоръчва прилагане на трета доза.
• Деца на възраст между 12 и 23 месеца се нуждаят от две дози с интервал от поне два месеца между дозите.
• Деца на възраст между 24 месеца и пет години се нуждаят от една-единствена доза.
« Последна редакция: Май 18, 2010, 20:22:14 pm от bekich »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #8 -: Май 18, 2010, 22:50:55 pm »
Много добре!!
Актуално, коректно и вярно!

Не е за вярване просто... .
Чудесно.

Сега и ако отрежат безкрайните на брой дози БЦЖ и правенето на Манту като "критерий" за успешността на предишна БЦЖ ваксина... .
БОРЕТЕ се да започне внос на Хеп Б Имуноглобулин,който да правят заедно с ваксината на всички новородени от майки с (+) Австралийски антиген.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #9 -: Май 19, 2010, 10:33:09 am »
Правилно ли разбирам, че освен Пентаксим ЗК поема и Преванар? :ask:
*
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #10 -: Май 19, 2010, 10:52:48 am »
Поема Синфлорикс  :)
*
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #11 -: Май 19, 2010, 12:14:37 pm »
А важи ли за деца родени преди 2010?


Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #12 -: Май 19, 2010, 12:42:58 pm »
Не, няма да важи. В момента спора е дали да се обхванат децата родени слад 1.4.2010 или и от 1.1.2010. Още се спори в юридическия отдел на МЗ,защото календара е приет в края на 2009-та ,а важи от 1-ви април и много родители са се разбунтували ,че така бебетата от първото тримесечие са ощетени. Засега нямаме указание,така че почваме да правим ваксината на тези които подлежат сега, т.е стават на 2 месеца. Опитах се да направя максимално опростен ,но шарен вид на новия календар - ето го : http://www.bekich.net/IK.doc
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #13 -: Май 19, 2010, 12:48:55 pm »
Това,което давате, официален Бг календар ли е?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #14 -: Май 19, 2010, 12:49:23 pm »
и аз така си мисля.... значи ще си купувам 2 дози Синфлорикс или Превенар.


Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #15 -: Май 19, 2010, 13:27:23 pm »
Да ,това е официалния календар в сила от 01.04.2010. Само съм си поиграл малко със шрифтовете и съм опростил изписването на ваксините за по-лесно възприятие
Последното ни указание от МЗ
« Отговор #16 -: Май 25, 2010, 14:06:34 pm »
"МЗ ни информира за следното:
Измененията в Имунизационния календар на Р. България, обнародвани в ДВ бр.57 от 2009 г., с които се въвежда задължителна имунизация и реимунизация на децата срещу пневмококови инфекции влизат в сила от 1 януари 2010 г./ параграф 12 от предходните и заключетелните разпоредби на горе цитираната наредба/.
Следователно всички деца, родени след 1 януари 2010 г. подлежат на задължителна имунизация срещу пневмококови инфекции."
Така че Надинка05 - ще те огрее.Щом детето ти е родено януари 2010 полага му се безплатно Синфлорикс. Да видим обаче по каква схема ще се прави,тъй като вече е минало възрастта за първите 3 апликации. Дали са телефон за консултации, като уточня нещата ,ще пиша.
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #17 -: Май 30, 2010, 19:01:00 pm »
Указанията от РИОКОЗ са да се прави Синфлорикса на децата родени след 1.1.2010 в нормална схема - 3 ижекции през месец. Разбира се това важи ,ако не закъснеете и го почнете веднага,защото на възраст над 7 месеца се правят 2 имунизации-
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #18 -: Май 30, 2010, 20:57:37 pm »
Ако първата доза се поставя след 7м възраст, нужните на брой дози са три!  а не две.
Третатата доза се поставя в диапазона 12-15м възраст.
« Последна редакция: Май 30, 2010, 21:01:13 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Новият имунизационен календар
« Отговор #19 -: Май 31, 2010, 10:19:10 am »
Вярно колега, просто възприемам това като Ре, затова и съм писал за нормалната схема 3 имунизации, а те всъщност са 4 с тая на 16 месеца (и не по-рано от една година след третия прием).