0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
само да кажа, че бебетата нямат никаква нужда да им подслаждате или посолявате храната им, не съдете по себе си, моля.
моите деца са на 7 г. и 4.8г. и все още ядат безсолно, а са в перфектно здраве :wink:
никога не съм им подлсаждала чая, млякото, попарата и т.н. :P
*
само да кажа, че бебетата нямат никаква нужда да им подслаждате или посолявате храната им, не съдете по себе си, моля.
моите деца са на 7 г. и 4.8г. и все още ядат безсолно, а са в перфектно здраве :wink:
никога не съм им подлсаждала чая, млякото, попарата и т.н. :P
:good_post:

Не давайте на децата си от белите отрови - сол, захар и брашно! Или поне ги ограничете, докато ви е възможно.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!


Не давайте на децата си от белите отрови - сол, захар и брашно! Или поне ги ограничете, докато ви е възможно.
Брашно??? За бебета ли говориш или по принцип?


  
*
По принцип, но и за бебета. Ще се учудиш колко майки сгъстяват манджичките с хлебче. Имам предвид бяло брашно.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Съгласна съм за соленето и подслаждането със захар. Гледам тука една книжка с рецепти на Л.Трифонова от 2003г - не е да кажеш от преди 100 години. Рецептата за картофено пюре е с прясно мляко, краве масло и захар. И така е с всички пюрета май. Те децата като за сефте ядат нещо, от къде да знаят, че големите го солят, сладят и т.н.
А към белите отрови можем да причислим и бял ориз по принцип, ама бебешка каша от кафяв не съм видяла ;)

И да питам. Дадох днес варено картофче, ама не му хареса - чак щеше да повърне. Не плюе или да стиска уста, а си го държи в устата и се опитва да повърне милото. Сега утре какво мога да направя:
- пауза - само с плодовете дето си ги яде
- да скрия малко картоф в плодовете - вместо оризовото брашно за кашичка. И така няколко дни ако яде, за да знам, че е въведен.
- да дам нов зеленчук - морковче примерно и да повторя/добавя към него картофа след 3-4 дни.
Туй не го очаквах - аз умирам за картофи под всякаква форма.


*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
По принцип, но и за бебета. Ще се учудиш колко майки сгъстяват манджичките с хлебче. Имам предвид бяло брашно.
Хич няма да се учудя. Аз съм от тия майки, да не те стресирам ми и попари правя, та ги яде за страх. :wink: За децата до 3г. се препоръчва бял хляб и бяло брашно, след тази възраст може и пълнозърнест. Аз съм против демонизирането на хляба наш насущний, диетолозите също доста си противоречат, Е ли толкова вреден наистина. Ако се злоупотребява, вероятно, но от 1-2 филийки не смятам...
За солта и захарта съм съгласна, че трябва да се ограничават. И то /за захарта специално/ да се дава след определена възраст. Но принципно не съм поддръжник на крайните мерки /за напълно спиране/, които според мен, могат да доведат до злоупотреби на една по-късна възраст.
Изобщо, няма как само храната да е виновна за влошено здраве и затлъстяване. Има доста други фактори - като обездвижване, стрес и т.н, които спомагат. Малко и умерено от всичко, е по-добрия вариант. По личното ми мнение, разбира се.  :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Бубулина, защо да е бял до три години?  :? Аз давам пълнозърнест открай време, уж да помогне за изакването, та се притесних нещо от тази информация   :(
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Дадох днес варено картофче, ама не му хареса - чак щеше да повърне. .... Сега утре какво мога да направя:
-
   според мен  опитай да предложиш пак , като го направи по -разредено -с АМ  , ако не се приеме  -  варианта остава смесено  с друг зеленчук  , както казваш .

Знам , че аз като захранвах  много майки  писаха , че децата им не харесват  чист картофа  или чиста оризова каша само с  вода  , аз нямах   подобен проблем  .



*

    Crystal

Бебе,може да добавиш изцедена кърма към пасирания картоф.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Бубулина, защо да е бял до три години?  :? Аз давам пълнозърнест открай време, уж да помогне за изакването, та се притесних нещо от тази информация   :(
Ами на мен педиатърката ми каза, в общи линии, каквото пише и тук:

Пълнозърнести храни
Не съм искала да те притесня, надали си направила нещо фатално... :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Не съм го приела лично ;). Мерси много (можех и сама да потърся, преди да се панирам и да питам...  :oops:)!
Ся пък хляба е вреден...то скоро и ит въздуха ще се тровят и пълнеят...с всяко тесто не бива да се прекалява,но чак пък да е отрова...
*
Бялото брашно е като бялата захар, колкото повече ги рафинират, толкова повече си губят ценните съставки.
Колкото за "хляба насъщен" - много го харесвам, но омесен вкъщи или от проверена пекарна. Промишления хляб има съставки, които не сте си и помисляли, че могат да са вътре - като например свински панкреас! Не разбирам нуждата от него, но е факт че има все повече измислени продукти, вместо обичайните брашно, вода и сол.

Бубе, хич не се и надявай, няма да те анатемосам :lol: Това си е твоят избор, в твоят живот, за твоето дете. САмо това не разбрах:
 
... и попари правя, та ги яде за страх. :wink: ...

Има една мисъл, която харесвам - "Накрая остава това, което обичаш. Обичаш това, което разбираш. Разбираш това, на което си научен." Така че, мами, отново опираме до първите 7, какъвто и избор да сме направили.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Бялото брашно е като бялата захар, колкото повече ги рафинират, толкова повече си губят ценните съставки.
Колкото за "хляба насъщен" - много го харесвам, но омесен вкъщи или от проверена пекарна. Промишления хляб има съставки, които не сте си и помисляли, че могат да са вътре - като например свински панкреас! Не разбирам нуждата от него, но е факт че има все повече измислени продукти, вместо обичайните брашно, вода и сол.

Бубе, хич не се и надявай, няма да те анатемосам :lol: Това си е твоят избор, в твоят живот, за твоето дете. САмо това не разбрах:
 
... и попари правя, та ги яде за страх. :wink: ...

Има една мисъл, която харесвам - "Накрая остава това, което обичаш. Обичаш това, което разбираш. Разбираш това, на което си научен." Така че, мами, отново опираме до първите 7, какъвто и избор да сме направили.
Оливче, имах предвид, че не само давам хляб но и нещо повече, давам хляб напоен с чай.  :D Така е отгледан мъжа ми, от баба си....преди 35 години. Сега е здрав и прав, Господ здраве да му дава...
Между другото, брашното не се рафинира..Пшеницата просто се смила. И ако имаш предвид, че тя е нискокачествена, че при омесването на хляба се слага какво ли не...Вероятно е така. И аз правя хляба в хлебопекарна, бтв.. :wink: Но дори и това, ако е кофти брашното, е не чак толкова здравословно. При все това, аз съм човек, който просто не обича крайностите. Да, права си, че човек е както се научи в първите седем, но това казах и аз с предния си пост : Ако едно дете е винаги и всячески ограничавано от ВСИЧКО, то ще намери начин да си наваксва с пълна сила! Вярвам в това, тъй като съм го изпитала на гърба си. Аз предпочитам умерената граница - По малко и да не се прекалява.
А иначе, всеки миг очаквам и аз, цитирам приятел, да излязат с лозунг "Храненето е вредно!"  :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

О не,не мога да правя и хляба вече...писна ми,не стига че тр да правя пюретата,после манджи, че навън били такива и онакива,млека,сладкиши,чудеса... Не'ам толкоз сили... И нерви...единствено до пюретата приключвам,после-кухня и всичко купешко.така или инЧе рано или късно ще почнат да ядат мляко на верея и хляб от торбичка
*
О не,не мога да правя и хляба вече...

Е кой те кара бе душа?! Прави каквото искаш, тъй или иначе за да постигнеш разнообразно хранене пак си трябва грижа, време и внимание.
Ся пък хляба е вреден...

Ами то не е от сега.  :wink:
От край време се знае за трите бели отрови, които си ни убиват бавно: бяло брашно, бяла захар и сол.
По възможност, не ги използвайте или поне ги замествайте с аналог. :wink:

Бъдете добри и не губете кураж! :)
С
А към белите отрови можем да причислим и бял ориз по принцип, ама бебешка каша от кафяв не съм видяла ;)

Има от пълнозърнест ориз, но е ужасна на вкус. Явор напълно отказа да я яде от първата лъжица. Що се касае до картофа, Явор и сега продължава да не харесва картоф. Аз дадох 2-3 дни по няколко  лъжички смесени с морков, който му е любим -колкото да се каже, че е ял картоф и толкова. Сега ако му предложа нещо, в което картофа е преобладаващ, отказва да го яде.
<br />[link=http:
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Един въпрос само - вие като хапнете варен неовкусен с нищо, намачкан картоф, примирате ли от кеф? Защото аз получавам позиви за повръщане, а картофи обожавам под всякаква форма. Може би трябва да добавяте малко АМ към картофа или масло, за да не е толкова блудкав. Или го смесвайте с друг зеленчук. Аз така правех и нямаше проблем.

Колкото до бялата отрова - брашното. При възрастните, особено при тези с метаболитни проблеми, диабет, инсулинова резистентност и някои други заболявания, наистина си е равносилно на отрова. Но иначе, не е чак такъв демон. Просто не трябва да се прекалява. Никоя крайност не е удачна, по скромното му мнение. У децата трябва да възпитаме култура на хранене и определени хранителни навици, а не да въвеждаме тотални забрани, които после ще се върнат като бумеранг през пубертета. Пак по скромното ми мнение.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Смесих картофа с краве масло, с кърма, с плодово пюре. И в плодовото пюре имаше само една бебешка лъжичка картоф - е как го усети и взе да се пъне да повръща. А с кърма и масло стана мноооого вкусно - глътна 1 лъжичка и на втората тръгна да се пъне. Пробвах и купено пюре, което си е гадно и за мен. Давах му три дни и някъде максимум 3-4 ч.л. да му се събират изядени общо. Скоро няма да му давам да му става гадно на детето, ама не знам сега захранен ли е, или не.

Мешко, мерси за информацията. Видях я в нета такава каша сега - на лактана. Но май ще изчакам по нататък да го пробвам. След гаденето от картофа не ми се иска да му давам пак нещо, което да го отблъсне от захранването.