0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #120 -: Декември 09, 2010, 20:25:41 pm »

Но не мога да се съглася с казването, че възстановяването след секцио е бавно и болезнено. Това си е до човека...ако легнеш да охкаш и пъшкаш - вероятно нещата ще се проточат, но ако се хванеш в ръце става бързо. Аз правех всичко, което щях да правя и без операцията, още на следващия ден. Няма да се кривя, много ме болеше, но се търпи. За една седмица отшумяха всички болки. След месец започнах с гимнастика вкъщи, а от 2 седмици спортувам в зала.

Дами след нормално раждане в последващите 10 дни не си спомням да съм си сядала на дупето. Шевовете от епизиотимоята не се виждаха от страхотния оток. Ходех си с Бивацина и леда близо седмица докато започнах да си чувствам частите  :)
Така, че лесно няма.  :) Секцио, нормално, тва е. все пак говорим за раждане, не сме тръгнали на кафе :)
Съгласна съм с Raissa, ако се залежиш, възстановяването е по бавно.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #121 -: Декември 09, 2010, 20:33:18 pm »
Раиса, аз живея в Германия и тук такива глезотии като избор на екип или избор на вид раждане няма. Отиваш при който е на смяна и решавате по показанията в момента дали си за секцио или си за нормално раждане. Което пък не пречи, ако нещата не вървят, да те резнат веднага. Екипите им имат и база, и техника, и лекари, които се справят със всичко.
Не знам как е при нормално, но в стаята бях с жена, която ражда с мен, по едно и също време. Аз секцио, тя нормално- Аз станах на втория ден и вървях с количка по задължение /първите два дни/, защото неонатологията за недоносени беше в друга сграда. Тя кара до последния ден /престоя е 6 дни/ в инвалидна количка. Майка ми дойде на 10тия ден при нас и ме попита аз дали съм сигурна, че съм след операция. Всичко е до човек и желание за възстановяване.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #122 -: Декември 09, 2010, 20:41:20 pm »
Опа, момент. Категорично не обсъждам "за" или "против" секциото, понеже смятам така зададен въпроса за глупав и неточен. Аз лично съм "за" такъв вид раждане, който е най-добър за майката и детето.
Разбира се, че човек трябва да се информира, категорично съм за това. Но колкото и да се информираш, в един момент пак опираш до доктора и доверието в него. Информацията, която ще потърсиш откъде ще я вземеш? От комшийката? Надали....Пак ще опреш до медицински източници, било то статии, било то лични разговори с различни лекари. И ако ти самия не си лекар, няма как да си сигурен в собствените си знания и пак ще се наложи да се довериш на някой от лекарите, които си чел или с които си се консултирал. Дано стана ясно какво искам да кажа.
Раиска, няма тука наши и ваши факти, има обективни такива. То затова се нарича "факт". Потърси значението на думата. Виж вече тълкуването им може да бъде субективно.
Боби, именно примерът ти, че някои лекари нарочно препоръчват секциото, подкрепя тезата ми, че е важно кой е лекарят :lol: Личната информираност не изключва доверието, напротив, подпомага го :wink:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #123 -: Декември 09, 2010, 21:46:21 pm »
Ние говорим от опита си, базирайки се на него имаме определено мнение. Това исках да кажа, явно все не се изразявам правилно.

Ганке, тук при нас всеки може да роди както пожелае. И за да не започнат някакви безумни спорове - не казвам, че можем да изземем Божите функции !, а че, ако човек реши че иска операция, все ще намери кой да го резне.   
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #124 -: Декември 09, 2010, 23:51:19 pm »
Боби, именно примерът ти, че някои лекари нарочно препоръчват секциото, подкрепя тезата ми, че е важно кой е лекарят :lol: Личната информираност не изключва доверието, напротив, подпомага го :wink:
И какво трябваше да направя след като след 33-34та седмица започнах да се съмнявам? Нямах време за смяна на лекар, можеше само да си отстоявам това, което съм сметнала за правилно. Тя искаше да ме изражда 1 седмица по-рано на обшщят принцип, че имам гестационен диабет и това е практиката. Нито думе не ми спомена, че това се прави, защото обикновено бебетата на такива майки стават много големи. Нито думичка. Било така с диабета и толкова. Един от ирсковете бил плода да умре и затова. А моето бебе беше по-малко от средното. И какво - да я оставя да насилва раждане по-рано, че ( както ми казаха после сестрите от кабинета) така било по-удобно, защото гледала в Сряда да ходи в болницата. Хмм... Аз си се информихар отделно кое защо се прави и си взех решението да не позволя да го правят, защото увеличава шанса да стигна до секцио.  Който иска да вярва, аз не съм от вярващите.

 Б.


  
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #125 -: Декември 10, 2010, 00:07:15 am »
Ама, Боби, ти пак ми доказваш тезата, бе душа :D Никой не говори тук за сляпо доверие в лекаря, а за това, че е важно кой е лекаря. Сега разбра ли ме какво се опитвам да кажа от няколко поста насам? Ако беше попаднала на правилния лекар, нямаше да стане така :wink: Затова тъпо и упорито продължавам да твърдя, че има значение кой ти е доктора. След като смяташ, че няма значение, защо изобщо си избирала лекар за раждането? Защо не се остави на който се падне? Не ми отговаряй, въпросите са риторични. И не се заяждам, в никакъв случай, аргументирам се.
Раиска, аз те разбирам, бе душо! Ама обсъждания в момента казус не е личните ни мнения за вида раждане /макар че това е основната тема/, а за необходимостта от избор на правилния доктор. Да ти кажа, може и аз да не успявам да се изразя добре, но се съмнявам, защото повечето ме разбраха.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #126 -: Декември 10, 2010, 00:18:54 am »
 :) Явно да...не сме се разбрали. Аз говоря принципно, а ти за нещо конкретно.  :)
Очевидно изтъпявам по цял ден вкъщи .

Та, щом говорим конкретно за избора на лекар - ако става въпрос за БГ, мисля че е добре от рано да се избере израждащия лекар и той да следи бременността. По този начин бременната може да опознае лекаря си и евентуално да го смени.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #127 -: Декември 10, 2010, 00:46:11 am »
Ама, Боби, ти пак ми доказваш тезата, бе душа :D  
Глей ся - аз обясних защо не съм избирала дълго,а и обясних кога смятам, че е важно. Аз за моята нямам съмнение, че щеше да изкара бебето живо и аз да съм добре, а в крайна сметка тове е за което говорех, когато казвах кое е от значение.

 Влезнахме в едни такива дълги спорове без смисъл. Никой никого  не убеждава. Ето на, аз още не съм убедена, че трябва да си вярвам сляпо на доктора, дори и да го бях избирала. Само изхабихме 2 страници писания :wink:. В крайна сметка тази тема излиза, че е безсмислена.

Поздрави от мен и нека не се дърляме вече за глупости. Приятно изкараване на празниците!


Боби


  
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #128 -: Декември 10, 2010, 10:35:16 am »
Аз ще напиша какво стана с мен, а вие си правете изводи. Първото раждане при мен беше след икси и бях забременяла на 39 г. Казаха ми, че само секцио било за моята възраст. Детето беше обърнато надолу с главата и можех да си родя нормално без никакви проблеми, защото не съм имала проблеми през бременността, освен тези, които сама си измислях докато бях бременна. Според д-р Сигридов моята бременност беше като по учебник. Съгласих се да раждам секцио и при поставяне на упойката в гръбнака след това като се опитвах да ходя нямах чувствителност на стъпалата и в началото стъпвах като баба докато тръгна да ходя нормално. Родих 2008 г. юни, но още имам проблем. Като полежа или поседя и стана губя чувствителност в една част на стъпалата. Това е и причината да не шофирам от тогава... След второто секцио, което беше през април тази година се лекувам няколко пъти от е коли.. Направих и пилонефрит. Днес отново съм пуснала изследвания. Според нефроложката белята е станала от катетрите, които поставят след секциото през целия следващ ден. Минаха точно 8 месеца и не съм се излекувала. Надявам се да се оправя, но си мисля, че най-доброто е нормалното раждане, стига да няма много накъсвания..
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #129 -: Декември 10, 2010, 11:29:17 am »
ако човек реши че иска операция, все ще намери кой да го резне.   

Там е работата да не си търсим кой да ни резне, а просто да говорим с лекаря си и заедно да вземем решение кое е най-добре за нас и за бебето.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #130 -: Декември 10, 2010, 11:50:55 am »
Абсолютно съм съгласна с Ганка. Преди 11 години родих нормално без упойка и всичко мина добре. Остана само моето лично негативно чувство за ужасната болка и години след това си мислих че ако раждам някой път ще бъде задължително секцио единствено заради болката. След като забременях определено търсих лекар който да ми направи секцио без много много да пита... Но попаднах на човек, който откровено ми каза, че нямам никакви показатели за да ми бъде направено секцио и няма смисъл да ме реже. Доверих му се - все пак той е лекаря. Та родих втори път нормално, но със упойка. Всичко мина чудесно дори и болката не ми направи кой знае какво впечатление. Според мен лекаря е този който трябва безпристрасно да прецени как да се ражда ние не трябва да се бъркаме.
*
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #131 -: Декември 11, 2010, 00:14:34 am »
Туто, то аз родих нормално, с епидурална упойка, епизиотомия, а и катетър ми слагаха (по време на раждането, после - не). Не съм имала никакви странични ефекти от упойката, но и аз като Лидия бая зор видях със сядането после, та се наложи мъжът ми да купува детски пояс за плуване.  :lol:

Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #132 -: Декември 11, 2010, 08:29:34 am »
Туто, то аз родих нормално, с епидурална упойка, епизиотомия, а и катетър ми слагаха (по време на раждането, после - не). Не съм имала никакви странични ефекти от упойката, но и аз като Лидия бая зор видях със сядането после, та се наложи мъжът ми да купува детски пояс за плуване.  :lol:

На мен ми слагаха катетри през целия следващ ден. А болка си имах, защото това си е операция. Да не говорим, че аз имах ужасно главоболие от упойката, което продължи почти 5 дена и много нисък хемоглобин. При първото раждане ми вливаха кръв.
*
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #133 -: Декември 12, 2010, 20:18:11 pm »
последните две страници ме провокираха да напиша нещо и аз...
Тааааа...според мен Боби е си е права от нейната гледна точка.Аз разбирам мнението и по този начин...жените са раждали сами по камъни и ливади...обаче по същото това време не са могли да се излекуват от апандисит/примерно/...
 Боби е сигурна,че в този момент ще получи необходимото внимание и това в нейната страна е така...
 Тук,ние в БГ за огромно мое съжаление искаме винаги предварително да сме си опекли работата с някой "наш" доктор,защото имаме силни притеснения да не ни оставят да вием като вълчици по коридорите без да ни обърнат никакво внимание.Е даааа,такава е горчивата истина занашите болници и отношението към пациентите...
  ИИИИИИИ,СМЯТАМ,ЧЕ ТЕЗИ ПОСЛЕДНИ ДВЕ СТРАНИЦИ НЕ ДОНЕСОХА НИКАКВО ПОЛЕЗНО СТАНОВИЩЕ СЕКЦИО ЛИ ДА Е ИЛИ НОРМАЛНО
  Ето и моето именно по този въпрос.Недостатъка на секциото е ,че резнат ли ви матката веднъж,колкото и добре да се зашие ще остане "възел".Това по-късно може да осуети едно повторно забременяване.Заставам зад думите си с две ръже ,защото именно д-р Стаменов ми го каза по повод премахване на миомен възел с коремна операция,а това е идентично от гледна точка на двете интервенции


 Аааааа,не ми хареса едно от изреченията по-горе,че когато раждаш отговаряш за два живота,а при байпас само за себе си.Това ми прозвуча като обвинение в престъпление.Истината е,че всеки има право на лично мнение и избор...Не можеш да обвиниш една майка ,че извършва престъпление като не кърми бебето си,защото това е въпрос на личен избор

 Благодаря за вниманието и нека всяка от нас вземе най-правилното решение за себе си и всичко да мине по мед и масло!
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #134 -: Декември 12, 2010, 20:46:54 pm »
Аааааа,не ми хареса едно от изреченията по-горе,че когато раждаш отговаряш за два живота,а при байпас само за себе си.Това ми прозвуча като обвинение в престъпление.Истината е,че всеки има право на лично мнение и избор...Не можеш да обвиниш една майка ,че извършва престъпление като не кърми бебето си,защото това е въпрос на личен избор

Дидон, кърменето и раждането нямат нищо общо. От кърменето не зависи нито твоя живот, нито на бебето - ако не кърмиш, има АМ. Докато при другото, може да се получи фатален изход, ако не се проведе правилно.
Освен това, тази тема по никакъв начин не може да се отговори дали да е секцио или да е нормално и точно това се опитахме да кажем - всичко зависи от общото състояние на плода, на родилката, от лекаря и от анамнезата. Така че трябва да намерим правилния лекар за нас и това сигурно го казвам за шейсети път. От лекаря зависи как ще протече едно раждане.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #135 -: Декември 12, 2010, 21:04:50 pm »
Аз да ви кажа, от самото начало на темата /понеже я изчетох цялата/ наистина не разбирам какво толкова има за обсъждане, особено пък да се формулира така въпроса. Все едно да напишем: "Да родиш, или да родиш?" - все ще е някак, няма вечно бременни ;)
Ние, обсъждайки или не с лекаря си, можем да решим да раждаме по някакъв начин, пък в крайна сметка - ще родим както можем и го наложат обстоятелствата. В този ред на мисли, никак не е зле да имаме под ръка добър и компетентен лекар, пък дано не се налага да си доказва уменията в екстремна ситуация - било в родилна зала, било в операционната.

"При мен беше еди как си" - може да се споделя, като информация по тези въпроси, но в никакъв случай не може да бъде аргумент за заемане на категорична позиция, кое било по-добро, кое било по-важно и пр.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #136 -: Декември 12, 2010, 23:05:02 pm »


"При мен беше еди как си" - може да се споделя, като информация по тези въпроси, но в никакъв случай не може да бъде аргумент за заемане на категорична позиция, кое било по-добро, кое било по-важно и пр.

абсолютно вярно!
ИИИИИИ,какво значи правилния лекар...всеки си го избира по различни критерии...
ИИИИИИ,не сте ли чували една негласна,или може би гласна истина,че е мноооого по-ценно да си намериш близка акушерка,от колкото лекар


*
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #137 -: Декември 12, 2010, 23:38:07 pm »
Аааааа,не ми хареса едно от изреченията по-горе,че когато раждаш отговаряш за два живота,а при байпас само за себе си.Това ми прозвуча като обвинение в престъпление.Истината е,че всеки има право на лично мнение и избор...Не можеш да обвиниш една майка ,че извършва престъпление като не кърми бебето си,защото това е въпрос на личен избор
Явно като си чела, не си чела както трябва. Къде в поста ми срещма думичката "отговаряш"? Хайде прочети пак иииииииииии тогава се изкажи.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #138 -: Декември 12, 2010, 23:44:29 pm »
иииииииииии пак зависи от лекаря
при второто ми раждане д-р Даскалов ме обгрижваше от до по време на раждането- той ме напътстваше, той "изроди" Преслава, той ме ши и т.н
после дойде и ми обяснява за кърменето, за хигиена и т.н
далеч съм от мисълта, защото съм с връзки, пратила съм няколко мои познати при него- всички са очаровани от отношението му
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #139 -: Декември 12, 2010, 23:57:12 pm »
Не бе, Мини, ти не си разбрала нещо - важна е акушерката, не е доктор Даскалов дето ти е помогнал и те е изродил 8)
Темата е от безсмислена, по-безсмислена...
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю