0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #480 -: Февруари 21, 2011, 20:29:50 pm »
Да питам и тук :oops:
Преди време бях питала , но ако някои знае със сигурност , ще помоля за отговор:

-при бременност кой  има право да дава направление за изследване на ТСХ-ФТ4?


Личния лекар  каза-от Жк , от ЖК казват -ние нямаме право  - питай личния .Ясно е ,че ме прехвърлят , миналия път не ми се  разправяше и за пореден път си ги платих , но ако регламентирано някои има право да ми ги пусне  , ми с е иска да знам.
Досега съм посещавала ендокринолог само с частен прием .Ако взема направление за ендокринолог той има ли право да ги назначи- в смисъл  полагат ли ми се ,май имахме право само на 2 пъти да пуска той изследване ,ама пак е нещо ...

Ще ти кажа аз как направих, когато разбрах че съм бременна, отидох при личния да ми даде направление за ендокринолог, за да си пусна тсх и фт4,проблемна ми е, но т.то той има право да ми ги пусне по ЗК така и направих. Бях с високо фт4 и след 1м. отново личния ми ги назначи.
Ако имаш сърцебиене или други симптоми личния лекар може да ти даде направление за ендокринолог, или когато отидеш на ЖК да искаш консулт със специалист. Не би трябвало да ти отказват.
Бъди по настойчива, и само в краен случай си плащай хормоните. :)


Радост, няма значение в кой ден се пуска тсх, и мое мнение е че 2.01 е добре, аз забременях с 2.40, и т.то много ми варират хормоните и без лекарства, дори от 0.25 л- тироксин страшно много играят, ендокриноложката не ми изписа нищо, каза по-добре така, отколкото отново да се чудим как да ги вмъкнем в норма.
Всичко е до организъм.
Успех в предстоящата процедура. :)
« Последна редакция: Февруари 21, 2011, 20:37:10 pm от Breiv »
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #481 -: Февруари 21, 2011, 22:00:56 pm »
Хормоните на щитовидната не се влияят от МЦ.
Радостинка ТСХ-то Ти е добро, на мен Начев ми каза че трябв да е до 2.5, за да са добри за забременяване.

Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #482 -: Февруари 22, 2011, 15:05:31 pm »
Нимика, аз направления за ТСХ и ФТ4 си взимам от личната - има право да ми ги пуска по 2 пъти в годината. Другият вариант е да ти даде направление за ендокринолог и той да ти даде направление за изследванията. Но при всички случаи имаш право на 2 такива изследвания годишно по ЗК и си ги изискай. Лека бременност до края ти желая!
Радостинка, аз мисля че ТСХ-то ти си е ок и нямаш повод за притеснение. Желая ти успешна процедура!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #483 -: Февруари 23, 2011, 12:02:48 pm »
Благодаря за отговорите.
Оказа че ,може и от ЖК да ми дадат направление за ендокринолог, или  както сте писали -личния  лекар ад дааде направление за ендокринолог,  или директно да ги пусне той (така и направи ).
Доколкото разбрах ,ако сме диспансеризирани при ендокринолог , тогава  ЖК нямаправо да ни насочва .


Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #484 -: Февруари 24, 2011, 22:31:41 pm »
момичета, има ли някоя от вас, която да успява с 0,25 мкг Еутирокс да поддържа стойности на TSH м/у 0,7 и 1,5?
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #485 -: Февруари 24, 2011, 22:45:03 pm »
Аз не, на мен ми беше нужна доза от 100 микрограма на ден, за да сляза под 2.

Лекувам хипофункция на щитовидната жлеза от септември 2009-та, като започнах от 25 мкг и постепенно стигнах до 100.
*

    ioly

  • ****
  • 785
  • Очаквам те ... За да си истина...
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #486 -: Февруари 25, 2011, 12:13:41 pm »
Здравейте и от мен. Днес си взех резултатите, но чак другата седмица ще стигна при доки. Мога ли да ви помоля за коментар?  :oops:

ТСХ - 1,39 (0.27-4.2)
FT4 - 17.57 (12-22)

Аз сравнявайки с резултати на други напред в темата ми се струва, че са ок, но ми се иска някой по-компетентен да изкаже мнение

Благодаря ви предварително  :)
« Последна редакция: Февруари 25, 2011, 12:17:22 pm от ioly »


*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #487 -: Февруари 25, 2011, 12:44:04 pm »
Здравейте и от мен. Днес си взех резултатите, но чак другата седмица ще стигна при доки. Мога ли да ви помоля за коментар?  :oops:

ТСХ - 1,39 (0.27-4.2)
FT4 - 17.57 (12-22)

Аз сравнявайки с резултати на други напред в темата ми се струва, че са ок, но ми се иска някой по-компетентен да изкаже мнение

Благодаря ви предварително  :)

Прекрасни са!  :D
Успех!
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #488 -: Февруари 25, 2011, 14:21:44 pm »
Здравейте момичета,
Аз днес си направих контролни изследвания на ТСХ след раждане. Резултата е 0,05. Направо се гръмнах, а се чудех защо ми е толкова зле. Не съм си спирала дозата през цялото време.До колкото си спомням след предишното ми раждане пак беше паднало рязко и спрях приема на Еутирокс докато спрях да кърмя, защото тогава скочи пак над 5,00.
Чакам удобен момент за консулт с лекарката ми, до тогава спирам приема на Еутирокс.
Някой с подобен проблем след раждане?
*

    ioly

  • ****
  • 785
  • Очаквам те ... За да си истина...
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #489 -: Февруари 25, 2011, 16:09:03 pm »
anmar много ти благодаря за отговора  :bighug:


*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #490 -: Февруари 25, 2011, 16:11:35 pm »
ioly, и аз съм с ТСХ 1,33. Казаха, че е идеално.
*

    Vali :)

  • *****
  • 1376
  • Вярата и надеждата винаги са с мен!
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #491 -: Февруари 25, 2011, 16:20:06 pm »
Аз не бих рискувала да спра лекарствата ей така.
Бях с дози от 0.25 и следих редовно ТСХ.В момента в който запо4на да сепока4ва минах на 50 и с режим на кърмене.Пия хап4е и кърмя най-рано след   два 4аса.Така си кърмех до 6 месеца и 10 дни.


Д-р Стаменов,обичаме ви!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #492 -: Февруари 25, 2011, 18:35:23 pm »
момичета, има ли някоя от вас, която да успява с 0,25 мкг Еутирокс да поддържа стойности на TSH м/у 0,7 и 1,5?
Аз в началото бях на доза 12,5  и подържах ТСХ под 2 -това преди около три години , постепенно се  стигна до увеличаване на дозата.Зависи колко ти е изходящото ТСХ  и  от колко време пиеш тироксина.


happymery , не знам за след раждане какви трябва да са с-стите на ТСХ , но наитсина най-добре  се чуй по телефона поне с лекаря  си , преди да спираш хормона.

В 22 гс сега ТСХ ми е   0, 085 и д-р Начев каза ,че е идеално / минмалната с-ст за бременни била 0,05 , но не знам за кои триместър важи тази с-ст /  -по-добре било да е ниско , отколкото високо, щом нямам оплаквания .

В една книга за бременни четох  статия " Тироидът сед раждането" .Пише ,че  непосредствено след раждането   / може и в период 1-3 месеца/  да се развие  хипертироидизъм , и не е необходимо лечение  , а след тази фаза идвал ред на хипо функция.

И още нещо -понеже някои ми беше казал ,че ако съм на  висока доза тироксин при раждането,можело да не ми разрешат да кърмя.Питах д-р Начев  -той ми се засмя  да си гледам спокойно бременноста и ,че няма проблем  за кърмене. Ще ми даде указания как да се пият хапчетата тогава и ще ми обясни  т , терапията си била нужна , а останалото  били глупости.
« Последна редакция: Февруари 25, 2011, 18:43:22 pm от nimika »


Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #493 -: Февруари 25, 2011, 21:35:17 pm »
Цигу, nimika, благодаря за отговорите. Стартирах с TSH 8,00 ноември миналата година. След 20 дни x 25 мкг - TSH падна до 4,78. Следващите 25 дни x 50 мкг и TSH - 0,37  :ask: Продължих следващите 20 дни с x 25 мкг и TSH - 0,70. Казах си супер и останах на 25 мкг още 36 дни до днес TSH - 8,03  8O 8O 8O
Определено мисля, че лабораторията ми е манипулирала резултатите. На някой случвало ли се е подобно нещо?
« Последна редакция: Февруари 25, 2011, 21:43:53 pm от Valima »
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #494 -: Февруари 25, 2011, 21:46:58 pm »
Не мисля, че резултатите са подправени. По-скоро ми намирисва на прекалено често тестване.

Аз настоявам да ми проверяват нивото на ТСХ през месец и редовно ми отказват с обяснението, че са нужни поне 6 седмици за трайна промяна и регулиране на жлезата с една конкретна доза левотироксин.

Защо не се задържиш на една доза по-продължително време?
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #495 -: Февруари 27, 2011, 12:02:49 pm »
Цигу, може би така ще направя - следващите 2 месеца x 50 мкг, но аз в момента изобщо не съм сигурна, че TSH-то ми е 8, нито че преди 40 дни ми е бил 0,7. Вчера пуснах в друга лаборатория - те пък решиха, че няма нужда да ми публикуват резултата в нета, изобщо върви ми на лаборатории  :D
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #496 -: Февруари 27, 2011, 12:31:59 pm »
Valima, и аз като цигу мисля, че прекалено често си се тестувала. Аз имам  Хашимото от далечната 1996год. и винаги когато са ми сменяли дозата, са ми казвали поне 45 дни да приемам увеличената доза и тогава да пускам изследване на хормона. Аз си тествам стойностите през есента и през пролетта. Есента за да се провери какви стойности да взимам през зимата (тогава са необходими по-високи стойности) и пролетта за дозата за лятото (необходими са по ниски). Аз вече почти 5год. лятото съм на 75 гами, зимата на пет дни по 100, два дни по 75. И се чуствам супер. ТСХ ми е около 1.9 рядко стига 2.1. ТАТ и МАТ са в норма.
Така, че пробвай с една доза по-дълго и тогава се изследвай отново.

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #497 -: Февруари 28, 2011, 08:43:23 am »
Принципно лабаораторни грешки са възможни.Когато съм имала някаква много странно висока  или ниска с-ст , съм повтаряла изследването.
Имах  случай с разлика над две единици разлика на ТСХ в два последователни дни   в две лаборатории .
Правила съм си преди време експеримента да пусна ТСХ в три лаборатории -с-стите бяха близки  :lol:

Желателно  е проследяването да става в една и съща  лаборатория  ,  интервал 30-40 дни за контрола - на 20 дни няма никакъв смисъл. По -горе са го казали -зимна и лятна доза, както и прием на други лекарства да се  споделя с ендокринолога-някои от тях влияят  съществено .


Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #498 -: Февруари 28, 2011, 09:12:52 am »
 В какво точно се изразява действието на Лимфомиозот-а ?
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #499 -: Февруари 28, 2011, 14:28:19 pm »
Привет Момичета,
Аз съм нова в темата, но и като цяло във въпросите свързани с хормоните на щитовидната жлеза. Моля да ме извините предварително за глупавите въпроси.
 
По принцип не съм се изследвала тези хормони и ендокринолог не ме е преглеждал. Никога лекар не ме е пращал за консултация с ендокринолог. 
Искам да си пусна кръв за хормоните. Мислех да е като отида на ендокринолог, но ми дадоха час за края на април. Не мога да стоя така безучастна до тогава.
От всичко, което прочетох се изследват ТСХ, ТАТ, МАТ ФТ4. Всички ли заедно трябва да пусна или само ТСХ и ФТ4 за начало е достатъчно?
Просто от години имам едно сърцебиене, което го усещам в долната част/основата на врата. Лекари са ми казвали, че е от притеснение. На ЕКГ също е засичано и становището им е, че от пристеснение изпадам в екстрасистолия. Да де, но не винаги, когато го усещам съм притеснена ...
Моля да ме посъветвате, кое да пусна първо ....
За д-р Начев също ли се чака с месеци за преглед?

Предварително много благодаря ...