0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #20 -: Април 08, 2015, 22:49:46 pm »
lilitu, благодаря, че се включи. Аз се опитах да си обобщя чутото от док и като се поразрових, намерих най-близкия до разбиранията ми цитат. С написаното от теб, нещата се припокриват  :)
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #21 -: Април 08, 2015, 23:11:03 pm »
Значи аз направо си страдам от ЛУФ - поне преди операцията Т никога не ми се качваше много спрямо първата половина. Сигурно ендометриозата е повлияла до някаква степен. След операцията миналия месец имах спонтанно спукани фоликули. Вероятно обаче те са подтиснали третия фоликул, който не се е спукал и остана като киста за този месец  :(


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #22 -: Април 08, 2015, 23:22:53 pm »
Лилибел, не всяко състояние, при което се образуват кисти, е ЛУФ. Даже по-скоро Луфа протича  като цикъл с О, само че О не настъпва, а фоликулчето се свива и изчезва. Така че не се самонавивай. Но ако имаш съмнения - говори с доктор. ПРинципно ЛУФ-а се диагностицира много трудно, защото изглежда сякаш има О, но опитните доктори могат да установят( липса на свободна течност, прогестерон, форма и т.н.).
« Последна редакция: Април 08, 2015, 23:25:01 pm от lilitu »
Re: Задържан фоликул
« Отговор #23 -: Април 09, 2015, 09:38:43 am »
Добре де , до тук графиката ми подсказва ли с нещо за ЛУФ ?!?! Според мен си изглежда всичко както си трябва ,ама кво ли разбирам аз  :?  :lol:
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #24 -: Април 09, 2015, 10:34:32 am »
Момичета, не изземайте функциите на лекарите! Те са тези, които поставят диагнози. Ние тук може само да предполагаме.  :wink:

*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #25 -: Април 10, 2015, 01:11:25 am »
Извинявам се, че нахлувам така в темата, но тъй като и аз съм този месец със задържан фоликул и искам да попитам marsi нали прогестерона се покачва във втората половина на цикъла след овулация. При ановулаторен цикъл - т.е включва и такъв със задържан фоликул, какво предизвиква покачването на прогестерона, който да блокира овулацията на фоликула? Ако имаш 2 фоликула и единия овулира, а другия стане задържан - ок. Ама ако имаш само един задържан какво води до покачване на прогестерона? Малко ми прилича на кокошката и яйцето. Аз съм имала цикли без овулация - когато примерно съм била на хапчета и графиката е равна, т.е. няма покачване на прогестерона. Така си го представям и със задържан фоликул - без спадове и покачване на Т.
Кистите са различни, но на УЗ не винаги може да се определи от кой вид е.
-Примерно, фоликуларната киста представлява фоликул, който не се е спукал и когато достигне размер близък до 30мм. вече се нарича киста. Пълен е с течност, има правилна форма, на УЗ (т.е. черно-бяла снимка) се вижда като наситено черно мехурче с хубаво ясно очертание, тъй като е с тънки стени.
-при киста на жълтото тяло, фоликулът се преобразува в ЖТ, но яйцеклетката  остава вътре. На УЗ кистата може да не е с правилна кръгла форма, контурите са размазани, а вътрешността не е така наситено черна. 

На УЗ не винаги се виждат добре тези детайли. Преди около две години се случи така, че правих консултация при лекар в друга клиника, няколко дни след пункция на два фоликула. И защото моята овулация е ранна, по време на прегледа той реши, че това са два фоликула преди овулация, явно на УЗ трудно се разграничава фоликул от жълто тяло, по-скоро по освободената течност.
 
фоликуларна киста


киста на жълтото тяло (1.)


киста на жълтото тяло (2.)


шоколадова киста (ендометриома)
« Последна редакция: Април 10, 2016, 21:55:16 pm от StefiZ »

*
« Последна редакция: Април 10, 2015, 01:29:20 am от marsi »

Re: Задържан фоликул
« Отговор #27 -: Април 10, 2015, 07:53:30 am »
Аз само да вметна,че онзи ден изрично попитах док "този задържан фоликул киста ли се води" и той ми каза, че се приема за киста ,когато е над 4-5см или 5-6 см (не съм сигурна много кое от двете беше).
Re: Задържан фоликул
« Отговор #28 -: Април 10, 2015, 08:07:30 am »
Само да попитам някой знае ли дали е нормално да "боли" кръст при задържан фоликул ? Усещам нещо като тъпа болка ниско в кръста вече 9-10 дена и се чудя дали е от това  :?
Re: Задържан фоликул
« Отговор #29 -: Април 10, 2015, 11:02:36 am »
Здравейте момичета,
и аз да се включа в тази интересна тема. Миналия м. имах задържан фоликул и сега от 9 ден имам 19 мм фоликул. Въпроса ми е след като фоликулния период се изследва на 3-5 ден от МЦ, то тогава кога се правят изследвания от МЦ на овулациония и лутеилния период? След като има задържане на фоликул не е ли редно да се направят хормонални изследвания и на другите два периода за да се установи дали има неправилна промяна в хормоните? И в тези два периода пак ли са същите хормони LH,FSH,Es? Искам да си изследвам и тези два периода, защото усещам,че и този месец явно няма да има пукване на фоликул.
Благодаря  :D
Йоан 19.09.2017г.
Матей 22.10.2018г.
Re: Задържан фоликул
« Отговор #30 -: Април 10, 2015, 11:23:59 am »
Значи на мен док ми каза да си пусна на 3-ти ден LH,FSH,E2
 И на "чист" ден ТАТ,МАТ, Пролактин , ТСХ и Ф4  и на 10-ти ден да отида при него
Re: Задържан фоликул
« Отговор #31 -: Април 10, 2015, 11:28:11 am »
Да правила съм ги двете групи хормони, като втората група ТАТ,МАТ и др се правят заради щитовидната жлеза. Мен ме интересува по време на овулациония период в кой ден да си направя изследване и на кои точно хормони, защото тогава всъщност не се пука фоликула? Периода дали се смята за този в който е лично твоята овулация, което на 26 дена МЦ би трябвало да е от 9 до 14 ден? А лутеилния е 20-22 ден от МЦ, след като прогестерона се изследва в тези дни? Правилно ли смятам?
« Последна редакция: Април 10, 2015, 11:37:50 am от Ефра »
Йоан 19.09.2017г.
Матей 22.10.2018г.
Re: Задържан фоликул
« Отговор #32 -: Април 10, 2015, 11:46:59 am »
А тука вече ме изгуби  :lol: Нека по-компетентните се включат
Re: Задържан фоликул
« Отговор #33 -: Април 10, 2015, 12:24:21 pm »
Като някаква висша математика ми прилича на мен,но с интерес следя защото предполагам,че и мен ще ме терзаят подобни сметки скоро.Лошото е,че ми го няма МЦ все още,а и никакви симптоми няма :balk_144:



Re: Задържан фоликул
« Отговор #34 -: Април 10, 2015, 12:59:44 pm »
Като някаква висша математика ми прилича на мен,но с интерес следя защото предполагам,че и мен ще ме терзаят подобни сметки скоро.Лошото е,че ми го няма МЦ все още,а и никакви симптоми няма :balk_144:

Колко ти е по принцип цикъла??Доста ти закъснява май...Бт мериш ли?
Re: Задържан фоликул
« Отговор #35 -: Април 10, 2015, 13:15:24 pm »
Теди,23-24 дни ми е и не меря БТ.
И на преглед бях и кръвен тест правих,лекарката каза да си го чакам...



Re: Задържан фоликул
« Отговор #36 -: Април 10, 2015, 13:29:31 pm »
Кво значи да си го чакаш?!?!?Повече от 10дни вече ти закъснява...
Re: Задържан фоликул
« Отговор #37 -: Април 10, 2015, 13:37:43 pm »
Еми,така каза след като кръвния тест беше отрицателен.И аз зададох същия въпрос плюс до кога да чакам,каза поне до след Великден...
Аз очаквах,че ще ми изпише препарат за предизвикване,знам,че има такива,но не смея сама да си ги изписвам.Обаче не,не ми изписа,каза да чакам.Аз съм наясно,че организма,хормоните се разбутват и не е аномалия да закъснее повечко от нормалното,но чакането ме притеснява,не съм на 25...



Re: Задържан фоликул
« Отговор #38 -: Април 10, 2015, 14:00:09 pm »
а кръвния на кой ден го прави
Re: Задържан фоликул
« Отговор #39 -: Април 10, 2015, 14:24:22 pm »
На 7-ми ден закъснение...
Теди,за да не оспамим темата,ако искаш пиши на лични.