0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #20 -: Септември 05, 2014, 18:57:41 pm »
Здравейте момичета :)
Като цяло съм доста наясно с правилата и законите, но имам няколко практически въпроса към някой, който знае как реално се случват нещата в нашата държава :x:
1. Болничният ми с начало 01.07.2014 е входиран в НОИ (справка от техния сайт) на 15.08.2014. По мои сметки днес беше крайният срок (15 работни дни) да ми го изплатят, а едва днес на сайта излезе сумата и че плащането се обработва - съответно днес пари не получих. Сега кога да ги чакам - понеделник, вторник,... :x
2. Имам продължение на предходния болничен от 31.07.2014 до 10.08.2014, когато и родих и от 10.08.2014 имам издаден болничен от болницата 42 дни (до 20 септември мисля). Последните два са представени в НОИ на 29.08.2014 (пак по справка от техния сайт). Сега тези болнични как ще се изплатят? Този до 10 би следвало да се изплати до 15 дни (значи след още две седмици някъде), а другият как ще се изплати - една част за първите 20 дни до края на август сега, а останалото след 30 септември или 15 дни след 20 септември или има някакви дати на които се изплащат... :ask:
Меко казано ми иде да убия някой - каква може да е тази администрация - понеже са ни малко разходите около раждането и детето, та да стоя вече два месеца без пукната стотинка! :x :? :(
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #21 -: Септември 06, 2014, 00:00:43 am »
Здравей,
И на мен вчера ми изплатиха болничните за юли и част от август, които бяха входирани на 14.08, т.е. в последния възможен ден от 15 дневния срок. Щом ти е излязла сумата в сайта би трябвало при следващото плащане да си я получиш - доколкото знам плащания се правят във вторник и четвъртък, т.е. във вторник трябва да си имаш парите по сметката.
Доколкото се ориентирам важна е датата на представяне на болничния в НОИ, а не кога е издаден и до кога е - т.е. би трябвало да получиш плащане за двата болнични, представени на 29.08. до 19 септември.
Да ме поправят другите момичета, ако греша.
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #22 -: Септември 06, 2014, 10:52:41 am »
И моите два болнични са внесени като твоите Mousyt, на 15.08. и на 29.08. 45 дневния преди термин. Статуса им е същия като твоя, сумата е въведена, но няма плащане след 15 дневния срок, предполагам че пари ще имаш по сметката в понеделник за първия болничен, а за втория трябва да имаме или на 19 септември или по-вероятно на 23 септември  :?.
Не знам защо чакат последния 15 ден, за да пуснат ведомостта, но нищо не ме изненадва в Бг!  :x
В моя случай съм доволна, че въобще е внесен втория болничен на 29.08., а не чак на 15.09. както ми бяха казали от счетоводството, защото тогава ни била датата за внасяне в НОИ.

Как става изравняването след раждането, ако родя по-рано от термина? Не можах много да разбера, а и не си спомням как е било при предишното раждане с близнаците.
Какви са тези 42 дена, от раждането до ... ? и после всеки месец една и съща сума ли получаваме. Важно ми е, защото имам и заем, и в банката не ги вълнува НОИ кога и как изплаща парите.

поздрави!


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #23 -: Септември 06, 2014, 12:09:52 pm »
corny, по принцип правилото е точно както казваш - 15 дни от представянето. Но мисля, че не изплащат за неизтекъл период. Със сигурност знам, че например ако имаш болничен захващащ два месеца въпреки че е занесен в НОИ, те ще изплатят първо частта за текущия месец и на отделно плащане за следващия. Най-малкото няма как да знаят дали няма да се променят обстоятелствата преди да изтече - моят например беше от 30.07 до 29.08, а се прекъсна и смени с болничен за раждане от 10.08 ;) Въпросът ми е по-скоро дали го изплащат веднага след като изтече периодът или чак като започне следващия месец и ако е така -веднага ли като започне или си имат дата за такива плащания...
Иначе и аз знам, че ги изплащат вторник и четвъртък, ама пък тогава какво стана с 15-те дни да го изплатят :x Реално си нарушават закона, а и аз като kassi имам заеми и нали аз ако не си платя осигуровките навреме или кредита веднага ми тръгват лихвите, ами да ми платят те сега лихвите че ми бавят парите! :x

kassi, аз последно съм ползвала болничен февруари 2013 и тогава ми го изплатиха на 7 ден от внасянето на болничния... Затова и сега очаквах в най-лошия случай да ми го изплатят сега в миналия четвъртък, защото беше последния законов срок да влязат в 15-те дни. А те чак вчера изобщо му смениха статуса на обработва се :? Аз също много се учудих, че са ни ги внесли на 29 този месец, защото и при нас ги внасят в последния ден - към 15 или когато смогнат, но много се радвам за което, че се надявам поне тези да ги пуснат до няколко дни и да наваксат, че не се издържа - и аз имам ипотека, а имам и заем за ин-витрото и така и не насмогнах преди болничния, та сега си се влачим все назад с парите, но надеждата ни крепи :? :)
Иначе като родиш ти пускат един 42 дни болничен. След него личния лекар на детето ти издава някакъв пак около 40 дни (ама не помня точно колко) и към него се прибавят и дните от 45-дневния, които не са използвани. След този болничен се издава последния там 300 и колко дни е не знам - който вече е еднакъв за всички...
За паричките: Сега към началото на 45-те дни те ще ти сметнат доходите за 18 месеца назад и ще ги разделят на работните дни и ще получат дневно обезщетение (Да речем дневно обезщетение 50лв). И след това всеки месец умножават работните дни за текущия месец по него. Така например Ноември ако има 22 работни дни ще получиш 22 х 50лв = 1100лв, а декември заради почивните дни, ако има 19 работни дни => 19 х 50лв = 950лв. Също така знам, че първите месеци докато минат тези болнични има някакво забавяне и странни дати, но после си почва регулярно всеки месец около една дата да идва обезщетението :)
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #24 -: Септември 06, 2014, 18:21:47 pm »
Много е неприятно забавянето, още повече когато има и заем  :?, но здраве да е.
Благодаря ти за подробното обяснение, Mousyt!  :)


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #25 -: Септември 09, 2014, 15:57:59 pm »
Каси, ако родиш по-рано, ще ти изравнят дните с болничния след този от болницата, който е 42 дни. аз родих по-рано месец и нямаше проблем. значи пърния болничен е 45 дни преди раждане, втория при раждане 42 дни и последния е изравнителен до 135 дни, в моя случай бе към 69 дни поради тази причина. ако родиш по-късно, третия болничен е по-къс съответно, тъй, акто се удължава този 45 дневния преди раждане. не е зле да си ги следиш, че да нямаш проблеми при издаването на последния болничен, тъй, като доста често не обръщат внимание на това кога си родила и не добавят или вадят съответните дни. важното е общия брой от трите болнични да отговаря на дните. дано съм обяснила правилно. аз забавяне не съм имала и ден, а цялата бременност бех болничен, даже и сега ми превеждта парите по-рано чат пат.
« Последна редакция: Септември 09, 2014, 16:04:24 pm от *слонче* »
никога не отстъпвай на принципите си!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #26 -: Септември 09, 2014, 19:23:53 pm »
На мен днес ми платиха от НОИ за юли. Болничния е регистриран на 15 август - по мое мнение има два дни забавяне, ама айде... лошото е, че като гледам статуса на следващите два болнични и тях ще забавят, ама да ги плащат, пък...

*слонче*, добре си го обяснила :) Само да видим разбрах ли:
1. 45 дни преди раждането
2. 42 дни след раждането
3. "Х" дни до 135, като при раждане на термин Х = 135-42-45 = 48 дни, а в моя случай, т.к. съм родила преди да започнат тези 45дни преди термин, то третия болничен трябва да е 132-42 = 90 дни?
И какво следва след третия болничен?
И като казваш, че сега нямаш забавяне - спрямо коя дата смяташ има или няма забавяне - има ли дата на която изплащат майчинството?
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #27 -: Септември 09, 2014, 20:22:59 pm »
На мен днес ми платиха от НОИ за юли. Болничния е регистриран на 15 август - по мое мнение има два дни забавяне, ама айде... лошото е, че като гледам статуса на следващите два болнични и тях ще забавят, ама да ги плащат, пък...

И на мен ми преведоха днес парите и според мен има забавяне от НОИ, тоест не в 15 дневния срок. Другият болничен трябва да бъде изплатен на 19.09., но не очаквам плащане преди 23-24 септември.

слонче, мерси за подробното обяснение. пак да питам, че нещо забравям. след раждането от болницата ми дават болничен 42 дни от датата на раждане? ако обаче през това време НОИ са ми платили тези 45 дни, както и очаквам, какво става, връщам пари или ми приспадат от тези 42 дена? после за Х дните до 135 дена кой издава болничен, личния ми лекар или педиатъра на бебето, то при мен е един и същ засега. предавам го в работата и после тези 135 дена се разпределят по месец, според дневната надница и работните дни в месеца?


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #28 -: Септември 09, 2014, 22:29:53 pm »
Нищо не връщаш ако родиш по-рано, имаш право на тези дни и те са в последния болничен (на теория 48-дневен), който се издава от твоя личен лекар или от педиатъра на детето. Ако, не дай боже, детето не е изписано - от болницата.

За дните от 135-тия до 410-тия не се издава болничен, подава се декларация по образец пак през работодателя.

Често се случва болничните подадени в последните дни от срока (15-то число) да се плащат със забавяне. Много хора/фирми чакат последния момент, събират се много за обработка и става по-бавно. Ако имате възможност помолете този, който ги носи да занесе вашия по-рано. На мен са ми изплащали рано внесен болничен за десетина дни.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #29 -: Септември 09, 2014, 22:45:48 pm »
а в моя случай, т.к. съм родила преди да започнат тези 45дни преди термин, то третия болничен трябва да е 132-42 = 90 дни?

93 = 135 - 42
първият болничен винаги е 45 дни преди термина
вторият болничен е винаги 42 дни от раждането
третият е изравнителен до общо 135 дни
ако раждането е станало повече от 45 дни преди термина, тези 45 дни влизат в третия болничен
ако раждането е станало след 45-тия ден се издава продължение на първия болничен
« Последна редакция: Септември 09, 2014, 22:50:29 pm от mag »
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #30 -: Септември 10, 2014, 15:48:25 pm »
Маг много добре ви е обяснила. пари на НОИ не се връщат, те си правят изравняване с последния болничен, който се издава от лекаря на детето. след това се подава декларация за гледане на детето и парите се изплащат вече регулярно, тъй, като базата е изчислена, не се подава нищо и е лесно. а за втората година  /340 лв/ ги изплащат на 5то число.
иначе може да ползате калкулатора на КиК инфо, стахотен е. аз лично си въведох данните от фишовете и ми го изчисли, така какт и от НОИ, та бях ориентирана, кой месец по колко ще взимам.
пожелавам ви леко раждане и спокойни бебета.
никога не отстъпвай на принципите си!
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #31 -: Септември 25, 2014, 08:23:01 am »
Пак питанка за болничните  :wink:. Ако родиш след термин /тоест преносиш/, а последният болничен от ЖК е до термина, кой издава за дните от термина до фактическото раждане, болницата в която раждаш или? Тоест възможно ли е да се издаде болничен 42 дена не от раждането, а от първия ден след термина  :?... не знам дали се изразих правилно.... За останалите дни разбрах, че ги дава личния лекар.  :wink:

Да потвърдя информацията по-горе, където обсъждахме 45 дневния болничен, който логично включва два месеца или периода. Изплаща се изтеклия период, тоест не се плаща за периода, който не е изтекъл. Личен пример, платиха ми 10 р.д. за август, а за 21 р.д. септември ще ги платят парите първата седмица на октомври, нищо че болничния ми е внесен още август месец.   8)

Поздрави!


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #32 -: Септември 25, 2014, 09:18:13 am »
Пак питанка за болничните  :wink:. Ако родиш след термин /тоест преносиш/, а последният болничен от ЖК е до термина, кой издава за дните от термина до фактическото раждане, болницата в която раждаш или?
ЖК-то го издава.
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #33 -: Септември 25, 2014, 09:20:27 am »
Благодаря ти. Тоест, два болнични в рамките на 42 дена, от термина до раждането и от раждането до 42-ия ден? Много странно, трябва да се връщам при лекарката от ЖК за тези дни?  :?


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #34 -: Септември 25, 2014, 09:29:50 am »
Благодаря ти. Тоест, два болнични в рамките на 42 дена, от термина до раждането и от раждането до 42-ия ден? Много странно, трябва да се връщам при лекарката от ЖК за тези дни?  :?
Kassi, на мен мъжът ми отиде да вземе допълнителния болничен. Иначе на мен щеше да ми е трудно с бебе на няколко дни. Аз преносих с 5 дни.
А ти защо говориш за 42 дни? Не са ли 45 преди термина? След термина бяха май 42.
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #35 -: Септември 25, 2014, 09:32:21 am »
Аз говоря за тези 42 дни след раждането, защото най-вероятно така ще се развият нещата при мен  :?.
Благодаря ти за информацията  :).


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #36 -: Ноември 04, 2014, 12:21:39 pm »
Здравейте, Жорко от понеделник живот и здраве тръгва на ясла. При положение, че яслата е частна трябва ли да подавам някаква декларация в НОИ? Четох и двете мнения, затова моля някой, който има опит, да сподели. Яслата е лицензирана, ако това има някакво значение. А от момента на тръгване до изтичането на втората година от майчинството ми има 1 месец. След това смятам да пусна платен отпуск, че имам около 60 дни и иначе ще ги изгубя.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #37 -: Ноември 04, 2014, 12:45:40 pm »
Не може ли тях да ги питаш директно?
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #38 -: Ноември 04, 2014, 12:57:34 pm »
И Мони е на частна ясла. По принцип според НОИ независимо, че е частна, се прекратява майчинството.

http://www.nssi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/1565-faqbenefits17

Аз си го прекратих и сега ще карам на отпуски и болнични до следващото майчинство.



   La vita è bella
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #39 -: Ноември 04, 2014, 14:24:13 pm »
Руми, а защо си написала прекратява? То реално не се прекратява, а се намалява на половина, ако майката не се е върнала на работа, както ще е в моя случай. Затова и помолих за мнение от човек, който е наясно с конкретния случай.

Моля ви не пълнете темата с излишни въпроси, които не помагат по никакъв начин.