0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Болничен и майчинство № 2
« -: Август 01, 2014, 23:02:36 pm »
В тази тема се разискват всички казуси свързани с болнични и майчинство.
Линк към старата тема: Болничен и майчинство

« Последна редакция: Август 01, 2014, 23:04:24 pm от Ники »

Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #1 -: Август 02, 2014, 07:43:02 am »
Здравейте, виждам, че разисквате тема за връщане на работа след първата година, както и за болничните.
Говорих с представител от НОИ и научих следното:
Ако се върна на работа след първата година имам нялокло опции:
 - майчинството /тези 340 лв/ могат да се прехвърлят на баби или дядовци, но лицето, на което ще се прехвърля, трябва да е назначено на трудов договор;
 - друг вариант е детето да се даде на ясла, тогава майката ще получава през втората година половината от обезщетението, т. е. 170 лв.
 - трети вариант е да се участва в "Национална програма в подкрепа на майчинството", изискването е човекът, който ще се наеме да гледа детето, да е безработен, като няма проблем да е роднина - може да прочетете в нета има доста информация по въпроса.

А относно болничните и майчинството - аз съм в болнични от началото на бременността и това няма да ми се отрази на размера на майчинството, защото за база за изчисляване се взема осигурителния доход, а не самото обезщетение, което съм получавала, който съответно е по-висок от сумата на обезщетението / в моя случай той се доближава до брутния ми доход/.

Хубав ден!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #2 -: Август 02, 2014, 08:12:20 am »


А относно болничните и майчинството - аз съм в болнични от началото на бременността и това няма да ми се отрази на размера на майчинството, защото за база за изчисляване се взема осигурителния доход, а не самото обезщетение, което съм получавала, който съответно е по-висок от сумата на обезщетението / в моя случай той се доближава до брутния ми доход/.

Хубав ден!
Сигурна ли си в това?!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #3 -: Август 02, 2014, 09:07:55 am »
Да не се отразява болничния на майчинството.

*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #4 -: Август 02, 2014, 16:20:09 pm »
Да не се отразява болничния на майчинството.

ами не съм на 100% съгласна. Ако осигурителния доход не се е променял през последните 18 месеца да. НО ако се  е вдигнал/намалил ще повлияе (втория вариант го обсъждахме вече в предната тема). В случай, че да речем дохода ти преди 12 месеца е бил 1000, то болничният е на база 1000 и после и за майчинството месеците в болничен ще са на 1000. Ако обаче сега дохода ти е 1200, то в този случай вместо 1200 ще се сметне върху 1000, т.ч. ще се промени. Затова и няма верен отговор на въпроса-зависи много на всеки от случая... аз съм го смятала в много варианти. Ако искате пробвайте с калкулатора на КиК да заместите числата и ще видите разликата.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #5 -: Август 10, 2014, 06:49:31 am »
При мен базата не се беше променяла, но счетоводителката едва ли не направи всичко възможно да не ползвам болничен. Бях в болничен като забременях, после се наложи и да лежа, та си лежах без болнични, щото сакън "много лошо"  :lol:
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #6 -: Август 12, 2014, 11:58:43 am »
Здравейте, при мен на няколко пъти се променя терминът за раждане - сега е с около една седмица напред. Според него /последният термин/ ли ще се даде 45-дневният болничен? А, ако има планирана дата за секцио, по-ранна от самият термин, нея ли ще имат предвид или терминът, определен по-рано? А кога най-късно се определя терминът?
Съжалявам за обърканите въпроси, ама ще питам едната лекарка, при която ходя, чак другата седмица  :?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #7 -: Август 12, 2014, 12:16:28 pm »
Здравейте, при мен на няколко пъти се променя терминът за раждане - сега е с около една седмица напред. Според него /последният термин/ ли ще се даде 45-дневният болничен? А, ако има планирана дата за секцио, по-ранна от самият термин, нея ли ще имат предвид или терминът, определен по-рано? А кога най-късно се определя терминът?
Съжалявам за обърканите въпроси, ама ще питам едната лекарка, при която ходя, чак другата седмица  :?
Bonbolini, официалният ти термин на раждане е един и не може да се променя. Той се изчислява спрямо първата дата на последния ти цикъл. Определя се от ЖК. Ако друг лекар (на частно) ти го определи различно, то не важи за болничния.
Ако бебето избързва или изостава като растеж, това по никакъв начин не променя официалния ти термин. Също ако овулацията ти е била по-рано или по-късно, това също не го променя. Ако имаш планирано секцио това също.
Т.е. няма да се промени и датата, на която ще излезнеш в 45 дневен болничен. 
Ако родиш по-рано или по-късно от официалния си термин, то разликата от дните ще ти бъде дадена или взета от майчинството след раждането. Напр. ако родиш 10 дни по-рано, то тези с тези 10 дни ще ти се увеличи майчинството.

PS. Ето един калкулатор. Последното поле е датата на термина.
http://www.moetodete.bg/calculator/termin.html
« Последна редакция: Август 12, 2014, 12:27:21 pm от 47 Smiles »
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #8 -: Август 12, 2014, 13:23:50 pm »
Ааааа, сега ми стана ясно  :D Благодаря много, 47Smiles
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #9 -: Август 22, 2014, 13:42:55 pm »
Привет, момичета :)
Да ви запозная с моя случай, въпреки че е раничко още. В момента съм майчинство втора година. Малкият е роден на 5 февруари 2013, терминът беше 22 февруари. Бременна съм с второ и се чудя дали ще се получи застъпване на двете майчинства, за да получавам същото обезщетение. Терминът ми е около 11 април 2015, 45 дневният болничен ще е около 25 февруари.

Та въпросът ми е: втората година докога се брои - две години след термин (в моя случай 22 февруари) или две години след датата на раждане на детето (5 февруари)? За първата знам, че е до термин.



   La vita è bella
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #10 -: Август 22, 2014, 13:45:54 pm »
втората година май е до рожденния ден на детето, поне в нои тази дата е отбелязана.
за застъпване варианта е да помолиш да ти сменят датата на настоящия термин. не знам доколко е редно обаче.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #11 -: Август 22, 2014, 13:57:06 pm »
С термина шега не бива :) За сега само обмислям вариантите. Не се сетих, че в НОИ сигурно я има датата на втората година. Ще проверя, мерси много :)



   La vita è bella
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #12 -: Август 22, 2014, 15:10:44 pm »
Здравей,
за да вземаш същото майчинство през първата година за второто дете, каквото си вземала през първата година за първото дете, то второто трябва да се роди  преди първото да е навършило 2 години. В противен случай има преизчисляване.
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #13 -: Август 22, 2014, 19:16:24 pm »
- друг вариант е детето да се даде на ясла, тогава майката ще получава през втората година половината от обезщетението, т. е. 170 лв.
 -

Тоест връщам се на работа, детето на ясла и получавам 170лв. за втората година? С предишната бременност нямам спомен да съм получавала половината от майчинството за втората година, даже напротив, записах ги на ясла, останах си един месец вкъщи, защото те боледуваха нонстоп, но след това държавата ме осъди.  :?


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #14 -: Август 22, 2014, 21:20:51 pm »
напротив, записах ги на ясла, останах си един месец вкъщи, защото те боледуваха нонстоп, но след това държавата ме осъди.

и сега би се случило същото
разликата е там, че си останала вкъщи или по-точно не си прекъснала отпуска за отглеждане на малко дете
ако се беше върнала на работа и си беше взела платен годишен отпуск, който ти се полага и докато си в болнични и майчинство, нямаше да е така

ако се върнеш на работа получаваш 50% от обезщетението за отглеждане на малко дете (в момента 340 лв.:2) дори и детето да е записано на ясла, ако за яслата плащаш такса
но това само за втората година, ако си в периода 135-410-ти ден и се върнеш на работа нищо не получаваш
« Последна редакция: Август 22, 2014, 22:39:53 pm от mag »
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #15 -: Август 23, 2014, 22:56:42 pm »
Тоест връщам се на работа, детето на ясла и получавам 170лв. за втората година? С предишната бременност нямам спомен да съм получавала половината от майчинството за втората година, даже напротив, записах ги на ясла, останах си един месец вкъщи, защото те боледуваха нонстоп, но след това държавата ме осъди.  :?

Като работеща майка имаш право на 170лв месечно,дори детето да е на ясла.Но трябва да си работеща,болничен,отпуск,а не да си останеш в майчинство,а децата на ясла.Миналия път е станало точно това-детето на ясла,а мама вкъщи по майчинство.Затова са те осъдили да върнеш пари

Та въпросът ми е: втората година докога се брои - две години след термин (в моя случай 22 февруари) или две години след датата на раждане на детето (5 февруари)? За първата знам, че е до термин.

Втората година винаги е до втория РД на детето.Първата не винаги е до термина  :D
За теб е чудесно да ти се получи застъпване,но за целта 45 дневния трябва да ти започне преди 5 ти февруари
Още не си записана на ЖК и може да нагласиш термина.Аз лично си дръпнах термина 2 седмици напред,без да кажа на лекаря по ЖК.Постоянно повтаряше,че плодът върви 2 седмици напред
« Последна редакция: Август 23, 2014, 23:00:51 pm от Lilita_ »
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #16 -: Август 26, 2014, 16:16:27 pm »
Здравейте, бих искала да се обърна към Вас за следното нещо: септември месец ми предстои ин-витро, заради което от датата на пункцията ще съм в болничен, това ще бъде някъде от средата на септември. В същото време за края на септември имаме насрочено дело за осиновяване на дете, което в началото на ноември ще навърши 1 година. Въпросите ми са:
1. Как се процедира при застъпване на болничния с майчинството (мислех си, че след като зная датата на делото мога да си взема болничен до дата на влизане на решението в сила, но ме притеснява факта, че поради някаква причина делото може да се отложи);
2. Какви документи трябва да внеса при работодателя, а те в НОИ за предстоящото майчинство;
3. Ако ин-витрото е успешно, ще родя докато съм в майчинство през втората година на осиновеното си дете. Тогава как е най-добре да ползвам второто майчинство - със застъпване или да се върна на работа малко преди това?
Интересувам се най-вече заради финансовата страна на нещата. Не ми е работа и не познавам добре всички закони, но искам да го направя по най-изгодния за мен и децата ми начин. Осигуряват ме на над 1000 лв заплата, а като излезна в майчинство с първото дете, само 1 месец ще ми го смятат на 90%, а като навърши 1 година ще е повече от 3-пъти по-ниско. В същото време на детето ще му трябва период на адаптация и ми се иска да имам финансовата възможност да си го гледам 1 година в къщи.
Благодаря Ви предварително и ще очаквам Вашия отговор!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #17 -: Август 26, 2014, 20:32:43 pm »
Здравейте, бих искала да се обърна към Вас за следното нещо: септември месец ми предстои ин-витро, заради което от датата на пункцията ще съм в болничен, това ще бъде някъде от средата на септември. В същото време за края на септември имаме насрочено дело за осиновяване на дете, което в началото на ноември ще навърши 1 година. Въпросите ми са:
1. Как се процедира при застъпване на болничния с майчинството (мислех си, че след като зная датата на делото мога да си взема болничен до дата на влизане на решението в сила, но ме притеснява факта, че поради някаква причина делото може да се отложи); Не може да си в болничен и едновременно с това в майчинство.Трябва да избереш едно от двете.Ако избереш болничния,ще получаваш 170 лв майчинство като работеща майка.За целта след осиновяването ще попълниш и занесеш в работата прил 4,за да взимаш 170 то лв майчинство
2. Какви документи трябва да внеса при работодателя, а те в НОИ за предстоящото майчинство;
3. Ако ин-витрото е успешно, ще родя докато съм в майчинство през втората година на осиновеното си дете. Тогава как е най-добре да ползвам второто майчинство - със застъпване или да се върна на работа малко преди това? Както уточних горе ти искаш болничен и реално няма да ползваш майчинство,и няма как да имаш застъпване.Вече ако ползваш майчинството за първото ви дете ефективно,тогава ще има застъпване.Но ти за първото няма да ползавш първата година и за второто така или иначе ще ти я изчислят на ново.
Интересувам се най-вече заради финансовата страна на нещата. Не ми е работа и не познавам добре всички закони, но искам да го направя по най-изгодния за мен и децата ми начин. Осигуряват ме на над 1000 лв заплата, а като излезна в майчинство с първото дете, само 1 месец ще ми го смятат на 90% ако с първото дете ще хванеш да ти изчислят един месец от първата година,тогава вече при застъпване на майчинствата,обезщетението за второто ще е колкото е било за първото ти дете , а като навърши 1 година ще е повече от 3-пъти по-ниско. В същото време на детето ще му трябва период на адаптация и ми се иска да имам финансовата възможност да си го гледам 1 година в къщи.
Благодаря Ви предварително и ще очаквам Вашия отговор!

Уточнявам,че застъпване е,когато излезеш в 45 дневен болничен преди термин докато си в майчинство за първото си дете.Но трябва да ползваш майчинството,а не да си в болничен или отпуск,или на работа.Повечето майки тук се бъркат
Най-изгодно ще ти е да си ползваш болничен за пункция и след това последваща бременност,защото те осигуряват на чудесна сума.Успоредно ще си взимаш 170 лв за първото дете докато направи 2 г.Като дойде ред за 45 дневен за второто и нататък също ще ти е хубаво обезщетението
Ако майката е в болничен през първата година майчинство,не получава обезщетение от НОИ за детето,а само по болничния

Случаят ти е доста сложен   8)
« Последна редакция: Август 26, 2014, 20:38:16 pm от Lilita_ »
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #18 -: Август 27, 2014, 00:06:10 am »
Lilita, благодаря за отговора, това е добър вариант.
Пратих ти лично съобщение с уточняващи въпросчета.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #19 -: Август 28, 2014, 21:18:34 pm »
Да,отговорих ти  :)