0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #480 -: Януари 28, 2012, 02:57:38 am »
Мерси  :).
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #481 -: Януари 28, 2012, 03:37:08 am »
Горещо препоръчвам задушаване на зеленчуците на пара вместо варене. После се пасират с част от водата, с която са задушени. Това запазва повече от ценните съставки, които се губят при варенето.
Важи и за спанака.  :)

... Още се кикотя по повод сладкия картоф. :lol:
« Последна редакция: Януари 28, 2012, 04:22:06 am от цигу »
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #482 -: Януари 28, 2012, 04:07:00 am »
Повечето пъти задушавам, но като нямам достатъчно време -   варя. Ще пробвам спанака утре, благодаря  :)
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #483 -: Януари 28, 2012, 11:09:51 am »
Цигу, точно за спанака бях чела, че не се препоръчва готвене на пара, особено за малки деца, защото така се запазвали и нитратите, а те били в по-голямо количество в зелените зеленчуци като спанак, броколи...сега в момента не се сещам за кои други пишеше. Ще поровя да видя къде го бях чела това.


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #484 -: Януари 28, 2012, 11:12:36 am »
Цигу, точно за спанака бях чела, че не се препоръчва готвене на пара, особено за малки деца, защото така се запазвали и нитратите, а те били в по-голямо количество в зелените зеленчуци като спанак, броколи...сега в момента не се сещам за кои други пишеше. Ще поровя да видя къде го бях чела това.
Да, зелените имат нитрати, така е. Не знаех обаче, че варенето би махнало нитроатите - във водата ли остават?


  
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #485 -: Януари 28, 2012, 18:00:11 pm »
Във водата, да! На братовчедка ми педиатъра пък препоръчва да се оставят зеленчуците сурови, нарязани в една купа със студена вода около 30 мин. преди приготвянето...със същата цел. За съжаление не мога да намеря линка към статията, в която пишеше за спанака и броколите :(


*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #486 -: Януари 28, 2012, 20:21:32 pm »
Аз имам въпрос в тази връзка:
броколито например, и карфиола, понякога и моркова само ги пускам за до 5 мин. на пара, те си остават като сурови; царевицата и спанака изобщо не ги готвя (ползвам замразени), само пасирам с всичко останало.
Необходимо ли е да се вари всичко, ако самият зеленчук не го изисква, за да се приготви изобщо? И защо (че на мен ми трябва вътрешно убеждение, само с вяра не става :-))
За плодовете да не говорим - сварен плод, приготвен у дома, не е ял...
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #487 -: Януари 28, 2012, 22:09:35 pm »
Надин и аз давам плодовете сурови, а веднъж сварих ябълка и по-гадно нещо нямаше на света  :D, Някаква каша бях купила плодова и нея не хареса.
Спанака аз го давам смесен и г :D прибавям в края на варенето пък било то и на пара - за 1-2минути, царевица още не съм дала.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #488 -: Януари 28, 2012, 22:15:03 pm »
Аз имам въпрос в тази връзка:
броколито например, и карфиола, понякога и моркова само ги пускам за до 5 мин. на пара, те си остават като сурови; царевицата и спанака изобщо не ги готвя (ползвам замразени), само пасирам с всичко останало.
Необходимо ли е да се вари всичко, ако самият зеленчук не го изисква, за да се приготви изобщо? И защо (че на мен ми трябва вътрешно убеждение, само с вяра не става :-))
За плодовете да не говорим - сварен плод, приготвен у дома, не е ял...

Спанака е добре да се готви. Прекалено много случаи на замърсячане с бактерии има, че да го ядеш суров, ако не е от нечий двор, а от голям производител.


  
*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #489 -: Януари 29, 2012, 00:01:05 am »
А на колко месеца се дава сметана, извара и сирене?
Замразени зеленчуци на кои фирми взимате - Бондуел?


*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #490 -: Януари 29, 2012, 10:24:19 am »
Сметана и извара не съм давала, и сега много рядко ползвам сметана за крем супа например. извара изобщо не купувам. сирене мисля към 8-9м. дадох.
замразени зеленчуци купувам на бондюел.
детето пие мляко в достатъчни количества, предполагам, така че изобщо няма нужда от сметана и извара. :wink:
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #491 -: Януари 29, 2012, 11:31:34 am »
Момичета,да Ви попитам и в тази тема
може ли да ми кажете, ако сготвя грах или леща дали ще трябва да ги минавам през  цетка.На 1г.и 1м. сме.Кога започват да се дават без да се отстраняват люспите?До сега съм давала само грах в пюре.
Благодаря предварително
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #492 -: Януари 29, 2012, 12:16:53 pm »
Аз пасирам граха. Не махам люспите. Понякога, ако не съм пасирала достатъчно, остават дребни парченца, но детето пак си ги яде. Така яде грах, откакто стана на 10 месеца. Що се отнася до лещата, готвя му червена леща. Тя е без люспи и като се свари става много лесна за ядене. Въпреки това детето все още отказва да я яде цяла и затова я пасирам.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #493 -: Януари 29, 2012, 12:27:31 pm »
Момичета , купих алабаш.Как да го приготвя - обелвам го, нарязвам го, да кажем на кубчета, сварявам и го пасирам, така ли?
Виждам че сте го коментирали, но аз пак да попитам. Може ли да купувам замразени зеленчуци, да ги варя и да му ги давам?
Гледам че на Ганчев много от пюретата съдържар мляко(обезмаслено или на прах) те откога могат да се дават?


*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #494 -: Януари 29, 2012, 17:15:17 pm »
Иванита, аз алабаш още не съм давала, но с другите зеленчуци така практикувам, а не мисля и да давам аз съм го яла суров само и ме притеснява как ще е сварен, но може да е вкусен.
За млякото не знам аз съм в чуденка дали да започна млечни или първо месо да дам. От друга страна като давам АМ съм въвела млякото и не е от значение че в пюрето има малко.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #495 -: Януари 29, 2012, 19:02:52 pm »
Надин и аз давам плодовете сурови, а веднъж сварих ябълка и по-гадно нещо нямаше на света  :D, Някаква каша бях купила плодова и нея не хареса.
Спанака аз го давам смесен и г :D прибавям в края на варенето пък било то и на пара - за 1-2минути, царевица още не съм дала.
За по-малки бебета сурова ябълка може да дразни стомаха. Аз я задушавах малко и се получава като за щрудел, много си е вкусно и много я харесваше към кашата.
Мисля да купя извара и да направя следобедна закуска с тиква и банан, както правиха по някакво предаване- изглежда ми полезно и вкусно.
Някои пробвал ли е тези каши в бурканче "лека нощ" -те са с обикновено мляко и засега не виждам защо и кога се дават..?
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #496 -: Януари 29, 2012, 23:02:47 pm »
Аз давах от кашите "Лека нощ" на Хип, много са вкусни! За първи път дадох на 8 м. и 20 дни.
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #497 -: Януари 30, 2012, 15:52:51 pm »
Аз имам въпрос в тази връзка:
броколито например, и карфиола, понякога и моркова само ги пускам за до 5 мин. на пара, те си остават като сурови; царевицата и спанака изобщо не ги готвя (ползвам замразени), само пасирам с всичко останало.
Необходимо ли е да се вари всичко, ако самият зеленчук не го изисква, за да се приготви изобщо? И защо (че на мен ми трябва вътрешно убеждение, само с вяра не става :-))
За плодовете да не говорим - сварен плод, приготвен у дома, не е ял...
[/size][/size][/size]Спанака е добре да се готви. Прекалено много случаи на замърсячане с бактерии има, че да го ядеш суров, ако не е от нечий двор, а от голям производител.
Позакъсняло благодаря :-)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #498 -: Януари 30, 2012, 15:59:00 pm »
Някои пробвал ли е тези каши в бурканче "лека нощ" -те са с обикновено мляко и засега не виждам защо и кога се дават..?
Предполагам, че и Рикота можеш даползваш вместо извара, аз лично я харесвам много повече. А и дебелите италианци са рядкост, та вероятно рикотат-та и маскарпоне-то можем да ги броим за диетичен продукт  :lol:
А тези и други каши в бурканче - яде си от повече от месец, без проблем. Вкусни са (на мен де, той май яде всичко), но така или иначе аз му ги давам само ако съм нейде навън за това (късното следобедно) хранене: не мога да бъркам инстантната каша навън, това си е улеснение.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #499 -: Февруари 05, 2012, 15:31:10 pm »
Аз имам няколко въпросчета:  :)
От кой  месец (навършен) се дава грах, чушка? И тъй като не съм виждала пюрета с чушки, как ги давате? Знам че се дават първо зелените, червените по-нататък заради пигмента?
И пак за глутена  :oops:, На 1 март правим 6 месеца, добре ли е от тогава да вкарам този пусти глутен?  :lol: