0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #240 -: Януари 12, 2012, 08:05:55 am »
Не знам къде си учила,Боби и как си завършила,но ще ти го сметна:за да изпие дете количеството от 1 капсула(това е дозата за деца до 3 години)ще трябва да гътне едно 2 литра кисело млекце 8O,и то ако е качествено млекце,не Данон,или на баба,на дядо... :(
Глей ся, има фактори различни от простото даване на лиофилизирани бактерии. Тези фактори са свързани с това дали ще оцелеят бактериите да ти стигнат до червата. А киселото мляко лично съм го гледала под микроскоп, знам че на едно поле виждам много повече, от колкото си написала. Другото което пак аз лично съм правила е да опитам да заквася кисело мляко с лиофилизираните бактерии, които се дават на болните в болницата и кисело мляко не става. Претендираш за нтелигентен човек, сама можеш да си направиш изводите.
Ще те помоля само да си задържиш коментарите за това къде и колко съм учила за себе си. Грозни са. Какъв точно ти е проблема с това аз какво давам на моето дете? Преценила съм, дала съм, споделила съм го в 2 теми - е и? Проблем ли има?

Б.

Няма проблем-ти си решаваш какво и колко да даваш на детето си.Гледала си...всички гледаме,мила.Толкова са,вярвай ми.
Ами няма да можеш да заквасиш,естествено!То в капсулите има не САМО lactobacilius bulgaricus,който е причина за ферментацията.Има и lactobacilius,Streptococous thermophilius i Bifidobacterium spp....,a и микробното число на L. bulg. e много по-голямо.Освен това тези другите пречат за ферментацията и са един вид стабилизатор(но не вреден)за киселинността.Смятам темата за изчерпана и спирам до тук.Лек ден,Боби


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #241 -: Януари 12, 2012, 08:36:45 am »
Не знам къде си учила,Боби и как си завършила,но ще ти го сметна:за да изпие дете количеството от 1 капсула(това е дозата за деца до 3 години)ще трябва да гътне едно 2 литра кисело млекце 8O,и то ако е качествено млекце,не Данон,или на баба,на дядо... :(
Глей ся, има фактори различни от простото даване на лиофилизирани бактерии. Тези фактори са свързани с това дали ще оцелеят бактериите да ти стигнат до червата. А киселото мляко лично съм го гледала под микроскоп, знам че на едно поле виждам много повече, от колкото си написала. Другото което пак аз лично съм правила е да опитам да заквася кисело мляко с лиофилизираните бактерии, които се дават на болните в болницата и кисело мляко не става. Претендираш за нтелигентен човек, сама можеш да си направиш изводите.
Ще те помоля само да си задържиш коментарите за това къде и колко съм учила за себе си. Грозни са. Какъв точно ти е проблема с това аз какво давам на моето дете? Преценила съм, дала съм, споделила съм го в 2 теми - е и? Проблем ли има?

Б.

Няма проблем-ти си решаваш какво и колко да даваш на детето си.Гледала си...всички гледаме,мила.Толкова са,вярвай ми.
Ами няма да можеш да заквасиш,естествено!То в капсулите има не САМО lactobacilius bulgaricus,който е причина за ферментацията.Има и lactobacilius,Streptococous thermophilius i Bifidobacterium spp....,a и микробното число на L. bulg. e много по-голямо.Освен това тези другите пречат за ферментацията и са един вид стабилизатор(но не вреден)за киселинността.Смятам темата за изчерпана и спирам до тук.Лек ден,Боби
Не говори смешки, не са толква бактериите. Домашно подквасеното мляко, което не е пастьоризирано, има по 3 милиарда ( или както ти се изразяваш - 3000 милиона) на милилитър. Купешкото трябва да има по 100 милиона на грам при производството и поне 10 милиона на грам при консумация. Да се говори за бактерии в хиляди на милилитър е смехотворно.  Този шедьовър 6000 бактерии не знам как го изчисли. Дори на линка който си дала са ти казали да умножиш по 10^5 ( количеството е за грам).

 Това което си написла че нямало да стане мляко също не знам от къде го измисли. Така се прави млякото! В млякото да не мислиш, че има сама Лактобацили? Българското кисело мляко традиционно е само с 2 - Л. булгарикус и С. тремофилус. Това, което аз си купувам тук е с 4 вида и има и бифидобактгерии в него и Л касеи и прекрасно си заквасвам. Капсулите, с които също става прекрасно кисело мляко са с българските 2 вида. Тези неща са обяснени дори в линка, който ти самата си дала. Аз говорех ( ама няма кой да чете) за тези които се дават в болницата на пациентите.  Освен това казах ( ама пак е нямало кой да чете) че съм търсила и не съм намерила подходящи за бебета.

За капсулите, ако не се разтварят в червата, а в стомаха, все едно нищо не си взела. За тези на прах - там пък съвсем. Бактериите, колкото и да са, умират от хлороводорода в стомаха ти. Млякото им прави буфер и ги предпазва( голяма част пак умират) и затова с него имаш повече шанс повече живи бактерии да стигнат до където искаш, а не да умрат по пътя.  Едно е да го сложиш в мляко и да видиш, че са живи ( това е необходимо за начало),но друго е да го сложиш на pH 1.5 и да оцелеят.

« Последна редакция: Януари 12, 2012, 08:53:17 am от Bobbie »


  
*

    fifonqk

  • ***
  • 175
  • вярвах и чудото стана
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #242 -: Януари 12, 2012, 09:31:23 am »
Ааааа момичета много сложно стана тука с това кисело мляко,на по прост език неможе ли,хич не ги разбирам тия,с извинение ако прозвуча глупаво. Истината за мен е следната,да може и да не е едно времешното кисело мляко което сме ядели от новородени,но все пак не мисля че до толкова е вредно че да не може от време на време да даваме на децата си,дори напротив,аз мисля след някой друг месец да започвам да им давам да хапват по един пьт на ден,с бисквитка, с плод,но сьс сигурност ще им давам като едно ядене:)))
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #243 -: Януари 12, 2012, 09:50:10 am »
така е, киселото мляко колкото и да натъпкано с нишесте, стабилизатори и нам си к'во още си е кисело мляко. Много по-добре него от колкото някакви си био-мио-гаи и тем подобни :) Разбира се, не казвам да се хранят с кисело мляко кърмачета, да не ми скочите сега :lol: Говоря за деца над 1-1.6г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #244 -: Януари 12, 2012, 10:36:39 am »
Момичета, гледах преди малко Иван Зведев готви с една педиатърка, която обясни как се захранва бебе в 6м. с картоф и краве масло, в началото на 7м. се дава месо, а в края плод с извара. Маслото нали не го даваме така рано особено пък от първия ден? И проблем ли е, че аз съм направила 2 външни хранения?
Имам и други въпроси - Като захраниш с овесена каша(глутен) и се дава всеки ден в продължение на 1м.- даваме 1м. само овесената каша или преминаваме към друга храна с глутен?  През този месец нищо ново ли не добавяме(плод, зеленчук)?
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #245 -: Януари 12, 2012, 10:43:59 am »
Kisela нещо не си пада по киселото май  :lol: (мляко) Майтап, айде без нападки, аз имах предвид че след АБ си има нужда от по-активно противодействие с пробиотиков препарат, иначе йогурта си е всепризнат..

Фифоняк, имах предвид не че е рано, а от бързане да не се прави грешката да се дават две основни групи храни едновременно, но това си го знаеш. Иначе глутена 6-7месец е едно, а 4-6м. е друго (все пак няма логика да започваш захранване дори ранно с глутен!) Месо аз въведох на 7месеца, защото все някакви зеленчуци или плод въвеждах дотогава, но хемоглобина никак не беше зле.
Литето, тъй като ние сме почти на същата схема, ми се струва, че просто малко късно им идва обяда и вече са много гладни. поне при мен затова изместих обяда по-раничко (12,30-13ч., след АМ в 10ч), защото след кърма/АМ само огладняват по-рано, иначе като количество не е малко и освен да даваш и малко плод междинно предиобяд, друго незнам..

Момичета, гледайте Звездев, оказа се че от вчера са започнали готвене с педиатърка за захранване на бебе. за тези, които не са гледали днес правиха картоф с морков с АМ/кърма и после за следобедно тиква с банан и извара. Утре щели нещо друго да пробват -"педагогическо захранване"  :wink:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #246 -: Януари 12, 2012, 10:47:24 am »
Наистина много сложно стана с тва кисело мляко.
Аз също мисля че 1-2 лъжички при малко по-голямо бебе няма да навредят. Знам също така, че купешкото малко или много е боклук, независимо от марката.Това, което аз смятам  да направя е: като реша да давам кисело мляко, да взимам домашно прясно мляко и да го квася. За готвене не ме бива много много(затова смятам и да давам готови пюрета), но поне съм квасила мляко и знам, че ми става.( поне никой не се е гътнал още от направеното от мен :-D  )


*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #247 -: Януари 12, 2012, 11:07:02 am »
иванита, за готвенето на бебе не е нужно кой знай какви умение. Много е лесно, ще ти кажа аз как процедирах. Бях си разписала различни "менюта", това разбира се като въведеш поне 4-5 зеленчука и също толкова плодове. И така редувах, слагаш в една тенджерка морков, картоф и тиква например, вариш, пасираш и воала, аз правех по 2 порции, два обеда се яде едно и също. Нито е нужно да слагаш сол, захар, подправки и тем подобни. Слагаш малко зехтин,кърма, АМ, след това и масло може и т.н. Като заместиш и следобедното хранене с плод/каша редуваш. Аз лично давах само оризова и елда от кашите винаги смесени с кърма/АМ и плод. Чисти не съм давала, не съм купувала и други видове каши, предпочитах прясно пасиран плод да сложа.
Ели наддаваше доста и беше добре закръглена, та на нея съм й давала много малко каша, пасирах плод като почти винаги слагах по 1/2 банан, да не е само ябълка, например.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #248 -: Януари 12, 2012, 13:14:12 pm »
м-и,овесената каша няма глутен.

Кисело мляко може да се дава след 6м по най-общи правила.  На мен ми прави впечателения, че където и да четеш възрастта е различна. ДОста педиатри(моята също) казват, че 6 месеца е ок. Не се  дава прясно мляко до една годинка, не защото детето не може да яде млечни продукти въобще,  а от страх да не замени АМ, защото не е толкова хранително, колкото АМ. Иначе то и мляко може да пие и то неразредено, защото попаднах на една листовка от СЗО за развиващите се страни, където нямат достъп или пари за АМ и там пишеше как да се приготвя мляко - има за преди 6 месеца ( разрежда се с вода и се слага захар и т.н.)и след 6м дори не беше разредено. Така че опасност от киселото мляко няма, когато не го храниш основно с него, а е добавка.  Особено пък за бебе на АМ, за което е ясно, че нямя алегрия към млякото. Аз лично съм голям почитател и се кълна в киселото мляко и затова давам на детето си още от сега по малко, тама на 6 месеца вече ще си хапва с каша и става много хубаво - каот бисквитка, но без захарта.
Ето тук това, за което говоря http://wholesomebabyfood.momtastic.com/tipYogurt.htm

За маслото - то е в млякото от което се прави АМ, а след това след годинката пък се препоръчва пълномаслено мляко до 2 годинки ( т.е. да яде масло повече). Обаче според мен си взима достатъчно мазнини с млякото ( АМ) и просто не ми е минало през ума да добавям и масло. Иначе аз не мсиля, че има начин да е вредно, като и без това си го пие от новородено. То се добавя и при правенето на АМ. Въобще АМ не е толкова специално нещо, колкото много хора си мсилят че е. Прави се като  взимат мляко, разреждат с вода, прибавят суроватка, сметана и други мезнини и после разни витамини и минерали. Така се прави АМ, не е мистерия. Това е , което пият бебетата, които са на АМ. Пълно е с рецемпти за домашно АМ, но не бих посъветвала никой да ги прави, защото производителите все пак са си уцелили концентрациите от кое по колко и са изчислили всичко. Пиша какво има в него, за да няма спорове какво може и какво не може да яде едно бебе. Протеините не са разградени в обикновеното АМ за след 6м, само в специализираните. В АМ има повече протеини от колкото в кърмата, затова бебетата са по-заситени и растат по-бързо.





  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #249 -: Януари 12, 2012, 13:50:17 pm »
м-и,овесената каша няма глутен.
Това е абсолютно невярно. Лесно се проверява такава информация.
Само ми е чудно как вирее в САЩ Лактобацилус булгарикум?


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #250 -: Януари 12, 2012, 14:45:22 pm »
м-и,овесената каша няма глутен.
Това е абсолютно невярно. Лесно се проверява такава информация.
Само ми е чудно как вирее в САЩ Лактобацилус булгарикум?
1. Ха ха - именно! Лесно се проверява, затова се чудя защо първо не провериш, а после не пишеш?  Има официална асоциация на хора с целиакия ( болестта с глутенова непоносимост), ня тяхният сайт е проверено. Освен това е и е писано тук по въпроса. АКо се върнеш по-назад сме писали, че е имало спор дали има или няма глутен и в крайна сметка се оказва, че няма, поради което не притеснява хората с тази болест и те могат да ядат овесени ядки. Понякога има проблем ако са преработвани заедно с жито и има замърсяване, но овеса НЕ съдържа глутен. Ето: http://www.celiac.com/articles/21612/1/The-Celiac-Disease-Oat-Conundrum/Page1.html

2. Ще ти разсея чуденката. Много просто - вирее си съвсем спокойно в култура. В България вирее в естествени условия ( не съм сигурна дали и другаде не виреее в естествени условия). И ти като мъжа ми си заблудена от пропагандата, че трябвало бактерията да расте само у нас и иначе не можела и т.н. Това просто не е вярно.

Момичета, призовавам преди да се заяждате да проверите когато някой ви казва нещо, а не да спорите на общо основание.
« Последна редакция: Януари 12, 2012, 14:55:57 pm от Bobbie »


  
*

    fifonqk

  • ***
  • 175
  • вярвах и чудото стана
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #251 -: Януари 12, 2012, 15:49:57 pm »
Боби,за това те харесвам аз ти си като една гугьл тьрсачка,на всеки вьпрос имаш отговор:)))
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #252 -: Януари 12, 2012, 16:15:06 pm »
Боби,за това те харесвам аз ти си като една гугьл тьрсачка,на всеки вьпрос имаш отговор:)))
Точно! :-)


*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #253 -: Януари 12, 2012, 21:00:33 pm »
Мами днес по препоръка на педиатърката за въвеждане на глутен взех каша Блевит плюс 5 житни растения с бифидус ефект.Някакво мнение за нея,пуснах в търсачката,но имаше инфо от 2006-07.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #254 -: Януари 12, 2012, 22:05:57 pm »
Бина, аз като давам нова храна гледам да съдържа един нов продукт.

За киселото мляко, аз се страхувам да не натоваря коремчето и затова не го давам още, пък масло навсякъде чета че е за по-голяма възраст.

Боби, благодаря за отговорите.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #255 -: Януари 13, 2012, 03:14:23 am »

Само ми е чудно как вирее в САЩ Лактобацилус булгарикум?

Вирее чудесно в хладилника ми под форма на прах  :lol:. С лиофилизираната бактерия си квася кисело мляко, което не съм яла от детството.
« Последна редакция: Януари 13, 2012, 03:16:04 am от elle22 »
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #256 -: Януари 13, 2012, 10:22:08 am »

Само ми е чудно как вирее в САЩ Лактобацилус булгарикум?

Вирее чудесно в хладилника ми под форма на прах  :lol:. С лиофилизираната бактерия си квася кисело мляко, което не съм яла от детството.
Мерси за отговора. Наистина ми беше любопитно. Не се заяждам. :D


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #257 -: Януари 14, 2012, 17:36:23 pm »
Е това за овеса е учуди много и мен, ако Боби вярно е прочела  8O На кутиите с овесена каша си пише -Съдържа глутен. А и знам, че било най-добре да се въведе глутена с овес, явно защото се смята (или смятало) че е по-беден на глутен.

Аз да ви питам и друго- следобед какво друго се дава освен каша? Не че не му харесва, напротив, но се питах докога само каша да яде детето. Вече сме яли какви ли не каши, сега сме на млечни, но точно по повод на киселото мляко се чудя от кога точно се дава кисело мляко, защото това е идеална следобедна закуска с плод или бисквита. Аз съм чела след 10м., но ми направи впечатление, че разни майки с бебоци около моето (които не са безхаберни за яденето) вече хапват кисело мляко под различно форми.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #258 -: Януари 14, 2012, 18:12:12 pm »
Сами, аз разнообразявам следобедната каша с плодово пюре, плодово пюре с натрошени бисквити, само плод /например банан/, пробвах с грис, но го отказа категорично /не му хареса нещо  :)/ и аз също съм давала кисело мляко с бисквити. Не виждам нищо лошо да се дава кисело мляко от време на време  :)


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #259 -: Януари 15, 2012, 08:08:56 am »
Е това за овеса е учуди много и мен, ако Боби вярно е прочела  8O На кутиите с овесена каша си пише -Съдържа глутен. А и знам, че било най-добре да се въведе глутена с овес, явно защото се смята (или смятало) че е по-беден на глутен.
Ами и ти можеш да го прочетеш. Дала съм линк, чийто източник според мен е възможно най-добрият. Може да има замърсяване, ако се преработва на едно място с неща, които съдържат глутен.  Не знам кой какво пише по етикетите, но знам, че тези, които наистина имат проблем с глутена, могат да го ядат. Между другото аз купувам едни бисквитки на Ивана, които са от овесени ядки и на тях пише, че са безглутенови. Не бях обърнала внимание до сега, но вчера като ги купувах го видях.