0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

запис на заповед
« -: Януари 09, 2012, 15:45:55 pm »
 :oops: извинете ме за невежеството, но ще попитам някой вещ ако има наоколо. една госпожа ми дължи пари, лятото миналата година ми подписа най-сетне запис на заповед, срокът изтече. сега разбрах, че трябва да й се връчи покана за доброволно изпълнение. към нотариус ли трябва да се обърна или направо към съдия изпълнител? и таксите за чия сметка са, има ли опция длъжницаат ми да ги поеме? ако иска някой и на лични да ми прати ако работи в кантора в софия.  :)

Re: запис на заповед
« Отговор #1 -: Януари 09, 2012, 23:26:02 pm »
Здравей,

Трябва първо да я предявиш за плащане, най-добре чрез нотариус. Например, пише се писмо, което се кръщава Нотариална покана, и в него се казва: вие (данни..) сте се задължили по запис на заповед, издадена на (дата, място...) за сумата от ... и срок за плащане ....
С настоящата покана ви каня да заплатите сумата ... както сте се задължили .. по следната моя банкова сметка ...

Нещо такова, може би Нотариусът ще го състави, после той го връчва, като има вариант и ако получателят не иска да го получи, пак да се оформи - например, чрез залепяне на съобщения и пр.
Нотариалните такси не са големи, под 100 лева трябва да са. После, ако няма плащане, трябва да се пусне заявление до Районен съд за издаване на заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист, който се носи вече при Съдебен изпълнител. Таксите за Съда в някои случаи са 2%, не знам дали и в този е така. После Съдебният изпълнител започва да събира сумата, като междувременно, при получаване на съобщението, длъжникът може да възрази срещу изпълнителния лист, което означава допълнително съдебно доказване на вземането - но поне преди това може да се наложат някакви възбрани и запори.
Всички разноски се плащат от взискателя, т.е. този, който има да получава пари, но Съдът ги присъжда в негова полза и после се прибавят към задължението, така че при успешно събиране на сумата от Съдебен изпълнител, той трябва да събере и възстанови първо тези суми на взискателя.

Успех!
Благодаря ти, Бени!







*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: запис на заповед
« Отговор #2 -: Януари 10, 2012, 06:23:16 am »
:oops: извинете ме за невежеството, но ще попитам някой вещ ако има наоколо. една госпожа ми дължи пари, лятото миналата година ми подписа най-сетне запис на заповед, срокът изтече. сега разбрах, че трябва да й се връчи покана за доброволно изпълнение. към нотариус ли трябва да се обърна или направо към съдия изпълнител? и таксите за чия сметка са, има ли опция длъжницаат ми да ги поеме? ако иска някой и на лични да ми прати ако работи в кантора в софия.  :)

Може да се обърнеш към съдия-изпълнител направо! Препоръчвам частните (макар да имам поглед върху дейността им само във Варна :wink:).
Първоначално ще трябва ти да поемеш вс такси и разноски по завеждане на делото, които впоследствие ще бъдат взети от длъжника, ведно с дължимата сума.


Re: запис на заповед
« Отговор #3 -: Януари 10, 2012, 08:51:38 am »
Мецинка, писах ти на ЛС.
Успех!
*
Re: запис на заповед
« Отговор #4 -: Януари 10, 2012, 09:21:33 am »
Водя такова дело вече две години. Не съм си взела парите. Да не говорим за наглостта на длъжника.

[/url]
Re: запис на заповед
« Отговор #5 -: Януари 10, 2012, 10:01:08 am »
 благодаря на всички, EVIQ ако не е тайна защо се бави толкова  :( твоето дело? за какви клопки трябва да внимавам?  :x и аз се опасявам, че длъжницата ми ще се заинати с доброволно изплащане.

Re: запис на заповед
« Отговор #6 -: Януари 10, 2012, 10:26:58 am »
:oops: извинете ме за невежеството, но ще попитам някой вещ ако има наоколо. една госпожа ми дължи пари, лятото миналата година ми подписа най-сетне запис на заповед, срокът изтече. сега разбрах, че трябва да й се връчи покана за доброволно изпълнение. към нотариус ли трябва да се обърна или направо към съдия изпълнител? и таксите за чия сметка са, има ли опция длъжницаат ми да ги поеме? ако иска някой и на лични да ми прати ако работи в кантора в софия.  :)

Може да се обърнеш към съдия-изпълнител направо! Препоръчвам частните (макар да имам поглед върху дейността им само във Варна :wink:).
Първоначално ще трябва ти да поемеш вс такси и разноски по завеждане на делото, които впоследствие ще бъдат взети от длъжника, ведно с дължимата сума.
Не е коректно това! Не мошеж да се обърнеш направо към съдия изпълнител със записа на заповед! Трябва да има издаден изпълнител лист, а за това е нужно съдебно производство най-напред.
*
Re: запис на заповед
« Отговор #7 -: Януари 10, 2012, 11:52:53 am »

Не е коректно това! Не можеш да се обърнеш направо към съдия изпълнител със записа на заповед! Трябва да има издаден изпълнител лист, а за това е нужно съдебно производство занапред.

Така аз водя дело срещу длъжника. Постанови се изпълнителен лист. Като преди това му проучиха собствеността. Обявиха търг-2 пъти. Съответно той обжалва и така до следващия път.

[/url]
Re: запис на заповед
« Отговор #8 -: Януари 10, 2012, 18:27:28 pm »
а, аз се отказвах от делото като видях,че нямам какво да взимам :?сумата е от преди 1година и половина и хич не е малка и трябваше пак аз да плащам парите за разни такси по делото и реших да не го съдя и да подържа някакви отношения с него и така тази година успях да си върна под формата на стока някакви 2000лв, които са нещо в сравнение с нищо :lol:...да не говорим, че ако вървим с това темпо ще му трябват 7 години за да ми връща парите :lol:
аз не съм му дала пари назаем, а го пратих за да ми свърши услуга сам с парите  и документите на фирмата и печата и той реши да изчезне заедно с тях малко в чуйбина. :lol:Накрая сам се появи и реши да пише запис на заповед :lol:сигурно изпечените мошеници знаят ,че нищо не можеш да им направиш с тази заповед  :lol:
за мен остана дупката в бюджета и главоболието с обявяването на изгубени документи с печат на фирмта и разбира се смяна им :?
Успех на всички с този проблем!
Re: запис на заповед
« Отговор #9 -: Януари 12, 2012, 19:57:35 pm »
При нас вече 8 години се протака вземането. Имаме решение на съда. Длъжника оспорва всичко. Два пъти правихме запор на заплата му, но след първата-втората вноска и напуска или поне остава да работи,но без договор. И така толкова години. При държавен съдия-изпълнител сме. Сменяха се доста. От последния разбрах, че може да се напражи запор на всички имущества още преди да се произнесе съда, защото при нас той успя да прехвърли всичките си недвижими имущества още щом го поканиха да плати и го уведомиха, че се завежда дело. Важно е да знаеш, че две години няма ли движение по делото, то се затваря служебно, така че периодично аз пускам искане за проверки на имущество или дали работи. Най-лесно е, ако знаеш в коя банка има сметка. Прави се запор и вземаш всичко. Обикновено, като разберат длъжниците за запора си правят сметки в други банки, но ако си имал късмет успяваш да направиш вземане. Успех. Бавно стават нещата, но не се отказвай!
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: запис на заповед
« Отговор #10 -: Януари 13, 2012, 21:49:18 pm »
При нас вече 8 години се протака вземането. Имаме решение на съда. Длъжника оспорва всичко. Два пъти правихме запор на заплата му, но след първата-втората вноска и напуска или поне остава да работи,но без договор. И така толкова години. При държавен съдия-изпълнител сме. Сменяха се доста. От последния разбрах, че може да се напражи запор на всички имущества още преди да се произнесе съда, защото при нас той успя да прехвърли всичките си недвижими имущества още щом го поканиха да плати и го уведомиха, че се завежда дело. Важно е да знаеш, че две години няма ли движение по делото, то се затваря служебно, така че периодично аз пускам искане за проверки на имущество или дали работи. Най-лесно е, ако знаеш в коя банка има сметка. Прави се запор и вземаш всичко. Обикновено, като разберат длъжниците за запора си правят сметки в други банки, но ако си имал късмет успяваш да направиш вземане. Успех. Бавно стават нещата, но не се отказвай!

Аз затова и не ги препоръчах, най-добре е частните! Действат, бързо тихомълком и точно!


Re: запис на заповед
« Отговор #11 -: Януари 16, 2012, 11:46:16 am »
Пак ще се намеся - само с документа /запис на заповед/ не можеш да се обърнеш направо към съдебен изпълнител, пък било той е частен. Те не могат да извършват никакави действия без да има съдебно решение или поне заповед за изпълнение и изпълнителен лист, издадени от съда.
Re: запис на заповед
« Отговор #12 -: Януари 16, 2012, 12:39:37 pm »
Аз исках да питам:какъв срок за изплащане на задължението след официално връчване на изпълнителен лист, издаден от съда?
Ако няма срок-какви са лихвите по тези взимания и какво следва?


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: запис на заповед
« Отговор #13 -: Януари 16, 2012, 13:07:36 pm »
Хоуп е съвсем права, Меци, няма да стане директно със съдия-изпълнител, бил той и частен; теоретично има 7 дневен срок, в който районния съд е длъжен да разгледа молбата ти за издаване на изпълнителния лист възоснова записа на заповед, но за съдилищата тези срокове са само инструктивни, за съжаление. Не е задължително да пращаш нотариална покана за доброволно изпълнение; по лично мнение това са излишни разходи в нашата мила родина и допълнително забавяне.
Меци, най-добрия съвет, който можеш получиш, е да се обърнеш към адвокат. Не е толкова лесно, колкото изглежда, записа на заповед съвсем не е елементарен, нито производствата по издаване на изпълнителен лист и събирането на вземането, не става само с ГПК в ръка, колкото и да ни се иска. Честен адвокат (все има някой останал :-)) ще може да ти помогне и с искане за обезпечение, и с посочване обекти на изпълнението, и т.н.
Много късмет и търпение!
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: запис на заповед
« Отговор #14 -: Януари 16, 2012, 14:16:43 pm »
Аз исках да питам:какъв срок за изплащане на задължението след официално връчване на изпълнителен лист, издаден от съда?
Ако няма срок-какви са лихвите по тези взимания и какво следва?

Обърни се към адвокат! Nadine много точно го е написала, сроковете са инструктивни, но съдилищата са пренатоварени и същите не се изпълняват в срок.